Постанова від 29.11.2018 по справі 814/1910/17

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2018 р.м.ОдесаСправа № 814/1910/17

Категорія: 3.1.1 Головуючий в 1 інстанції: Біоносенко В. В.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Коваля М.П.,

суддів - Димерлія О. О.,

- Єщенка О. В.,

за участю: секретар судового засідання - Ніцевич О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одеса апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду, яке прийнято 14.09.2018 року у складі суду судді: Біоносенко В. В. за позовом ОСОБА_2 до Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення про скасування рішення від 16.08.2005 року, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Адвокат ОСОБА_3 подала позов до адміністративного суду в інтересах ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення ВГІРФО УМВС України в Миколаївській області про скасування Рішення УМВС в Миколаївській області від 16.08.2005 про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_2.

Зазначений позов адвокат ОСОБА_3 обґрунтувала тим, що відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законом України. Як на час винесення оскаржуваного рішення, так і на час розгляду справи, правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначено Законом України «Про громадянство України». Із оскаржуваного рішення вбачається, що рішення 20.10.2010 скасовується через подання заявником свідомо неправдивих відомостей. Так, ст. 21 Закону передбачено, що рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до ст.ст. 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України. У зв'язку з цим слід вказати, що згідно із ст.17 Закону, громадянство України припиняється: внаслідок виходу з громадянства України; внаслідок втрати громадянства України; за підставами, передбаченими міжнародними договорами України. Положеннями статті 19 Закону встановлено, що підставами для втрати громадянства України є: добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття; набуття особою громадянства України на підставі фальшивих документів; добровільний вступ на військову службу іншої держави, яка відповідно до законодавства цієї держави не є військовим обов'язком чи альтернативної (невійськовою) службою Датою припинення громадянства України у таких випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного Указу Президента України. Повноваження державних органів, які беруть участь у вирішенні питань громадянства визначені розділом 4 Закону України «Про громадянство».

Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затверджений Указом Президента України від 27.03.2001 №215/2001 «Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України» чинним на день прийняття рішення про скасування набуття та оформлення громадянства України, визначено перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України. Відповідно до пунктів 88 Порядку, для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України відповідно до ст. 21 Закону органами внутрішніх справ, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України готуються такі документи: а) подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України; б) документи, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону) або була поновлена у громадянстві України (стаття 10 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України (довідка органу міграційної служби, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що іноземець, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації його громадянином України, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують (частина п'ята статті 8 та частина друга статті 10 Закону); інформація органу міграційної служби про те, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави (частина восьма статті 8 та частина сьома статті 10); інформація про те, що на момент реєстрації громадянином України існували підстави, за наявності яких особа не поновлюється у громадянстві України (частини перша та друга статті 10 з урахуванням частини п'ятої статті 9 Закону; частина п'ята статті 10 Закону); інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані для набуття громадянства України відповідно до статей 8 та 10 Закону, або інформація про приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України відповідно до статей 8 та 10 Закону.

Підставою для прийняття рішення УМВС України у Миколаївській області про скасування рішення від 16.08.2005 року про набуття позивачем громадянства України за територіальним походженням зазначено, що громадянство України було набуто унаслідок подання свідомо неправдивих відомостей, але відповідачем не було зібрано та отримано доказів того, що на час прийняття такого рішеня було встановлено, що саме позивачем було подано свідомо неправдиві відомості і що відносно нього є відповідне рішення компетентних органів щодо визнання його винним у підробленні документів, а саме відсутній вирок щодо позивача про визнання його винним у скоєнні злочину за ст. 358 КК України, так само відсутні взагалі будь-які посилання на встановлення недостовірності або фальшування документів, поданих позивачем до заяви про набуття громадянства України. Замість цього у поданні та у рішенні про скасування рішення від 16.08.2005 інспектор посилається на довідку Первомайської селищної ради Жовтневого району Миколаївської області щодо перевірки по господарських книг та пояснення колишнього паспортиста селищної ради. Крім того, необхідно зауважити, що рішення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України позивачем прийняте тією ж особою, якою складено подання про скасування, а саме старшим інспектором ВГІРФО УМВС України в Миколаївській області Ільницькою С.М. і лише погоджено начальником ВГРІФО ОСОБА_4 та затверджено начальником УМВС України в Миколаївській області. І це незважаючи на те, що рішення про набуття та оформлення громадянства України прийняте безпосередньо начальником ВГРІФО УМВС України в Миколаївської області.

Відповідно до п. 96 Положення, подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону, стосовно особи, яка проживає в Україні, готується управлінням, відділом (сектором) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого цією особою подавалися документи щодо оформлення набуття громадянства України.

Подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України разом із документами, передбаченими підпунктом "б" пункту 88 цього Порядку, надсилається до головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до ст.22 Закону, Президент України приймає рішення і видає укази відповідно до Конституції України і цього Закону про прийняття до громадянства України і про припинення громадянства України, визначає порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства та виконання прийнятих рішень; затверджує Положення про Комісію при Президентові України з питань громадянства.

Комісія при Президентові України з питань громадянства: розглядає заяви про прийняття до громадянства України, вихід з громадянства України та подання про втрату громадянства України і вносить пропозиції України щодо задоволення цих заяв та подань, повертає документи про прийняття до громадянства України чи про вихід з громадянства України уповноваженому центральному органу виконавчої влади з питань громадянства або Міністерству закордонних справ України для їх оформлення відповідно до вимог чинного законодавства України, контролює виконання рішень, прийнятих Президентом України з питань громадянства. У свою чергу, статтею 24 Закону встановлені повноваження спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань громадянства та підпорядкованих йому органів.

Відповідно до ч. 1 вказаної статті Закону Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо: 1) встановлення належності до громадянства України відповідно до статті 3 цього Закону; 2) прийняття заяв разом із необхідними документами щодо прийняття до громадянства України, щодо виходу з громадянства України дітей у випадках, передбачених частинами десятою - дванадцятою статті 18 цього Закону, перевірки правильності оформлення документів, наявності умов для прийняття до громадянства України і відсутності підстав, з яких особа не приймається до громадянства України, наявності підстав для виходу з громадянства України і відсутності підстав, з яких не допускається вихід з громадянства України, надсилання заяв разом зі своїм висновком на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; 3) підготовки подань про втрату особами громадянства України і разом із необхідними документами надсилання їх на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; 4) прийняття рішень про оформлення набуття громадянства України особами з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4-10 статті 6 цього Закону; 5) скасування в межах повноважень прийнятих рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 цього Закону; 6) виконання рішень Президента України з питань громадянства; 7) видання особам, які набули громадянство України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, довідок про реєстрацію особи громадянином України; 8) вилучення в осіб, громадянство яких припинено або стосовно яких скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон та видання довідок про припинення громадянства України; 9) ведення обліку осіб, які набули громадянство України, та осіб, які припинили громадянство України. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, один раз на півріччя інформує Комісію при Президентові України з питань громадянства про виконання рішень Президента України з питань громадянства.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження, передбачені частиною першою цієї статті, стосовно осіб, які проживають на території України.

Крім того, слід зазначити, що відповідно до ст. 5 Указу Президента України від 27.03.2001 №215 «Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України» Положення про Державну міграційну службу, зразки документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформленні набуття громадянства України, та журналів обліку.

Однак, вказаним наказом не передбачено та не затверджено зразки документів, зокрема подання та рішення відміну рішення про встановлення належності до громадянства України згідно п.3 ч.1 ст.3 Закону, що в свою чергу свідчить про те, що оскаржуване рішення не відповідає затвердженим у встановленому порядку зразкам документів, які відповідно до прийнятих рішень подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України.

Стаття 3, 4, 8, 25 Конституції України визначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, встановлення принципу верховенства права, єдиного громадянства та права людини бути громадянином, а ст.ст.55-56 закріплено засади захисту людиною своїх прав та відповідальності держави перед нею. Статтею 11 Європейської конвенції про громадянство, вчинену 6 листопада 1997 року у м. Страсбурзі та підписану від імені України 01.07.2003, передбачено, що кожан держава-учасниця забезпечує, щоб рішення стосовно набуття, збереження, втрати, поновлення чи засвідчення її громадянства були вмотивовано викладені у письмовій формі.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 року в задоволені адміністративного позову ОСОБА_2 було відмовлено.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції представником позивача ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_2 було подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на те, що вказане рішення є незаконним, необґрунтованим, прийнятим з порушенням норм процесуального права та з неправильним застосуванням норм матеріального права, оскільки судом допущене неповне вивчення матеріалів справи, неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, не досліджено доказів, та судове рішення ухвалено однобоко та упереджено, просить: скасувати рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 року у справі № 814/1910/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення про скасування рішення від 16.08.2005 року, зобов'язання вчинити певні дії, та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено, що 10.08.2005 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до начальника УМВС України в Миколаївській області з заявою про оформлення йому на набуття громадянства України за територіальним походженням. (а.с. 71, 103, 147, Том 1)

До заяви ОСОБА_2 додав паспорт громадянина Грузії №0447121 від 20.05.1999 р., Зобов'язання про припинення іноземного громадянства, а також зазначив в анкеті, що його батько ОСОБА_6 з 1983 по 1988 роки проживав в смт. Первомайське Жовтневого району Миколаївської області. (а.с. 72-76, Том 1)

16.08.2005 року рішенням УМВС України в Миколаївській області визнано, що ОСОБА_2 набув громадянство України за територіальністю згідно ст. 8 Закону України «Про громадянство України». (а.с. 80, Том 1)

18.08.2005 року Центральним РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області ОСОБА_2 видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_1.

В 2010 році УМВС України в Миколаївській області проведено перевірку, під час якої встановлено, що ОСОБА_6 та ОСОБА_2 в період з 1983 по 1990 роки на території смт. Первомайське Жовтневого району Миколаївської області не проживали.

19.10.2010 року старший інспектор ВГІРФО УМВС України в Миколаївській області подала подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України. (а.с. 150, Том 1)

20.10.2010 року УМВС України в Миколаївській області прийнято рішення про скасування рішення УМВС України в Миколаївській області від 16.08.2005 року про набуття громадянства України за територіальним походженням, у зв'язку з тим, що громадянство України було набуто шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей. (а.с. 151, Том 1)

Вважаючи таке рішення протиправним ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом.

За наслідками розгляду вказаного спору суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування рішення про скасування рішення УМВС України в Миколаївській області від 16.08.2005 року.

Вирішуючи дану справу в апеляційній інстанції, колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з наступних причин.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно абзацу 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про громадянство України» 2235-III від 18.01.2001 року (далі - Закон України № 2235-III від 18.01.2001 року) громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.

Статтею 3 Закону України № 2235-III від 18.01.2001 року визначається, що громадянами України є:

1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України;

2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав;

3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадянин України", та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України;

4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.

Особи, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є громадянами України з 24 серпня 1991 року, зазначені у пункті 2, - з 13 листопада 1991 року, а у пункті 3, - з моменту внесення відмітки про громадянство України.

Відповідно до ст. 6 Закону України № 2235-III від 18.01.2001 року, яка визначає підстави набуття громадянства України, передбачено, що громадянство України може набуватися, зокрема: за територіальним походженням.

Так, згідно змісту статті 8 Закону України № 2235-III від 18.01.2001 року особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства.

Іноземці, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, які подали зобов'язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації їх громадянами України. Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.

Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України, а також від осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, та осіб без громадянства.

Датою набуття громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата реєстрації набуття особою громадянства України.

Особа, яка набула громадянство України і подала декларацію про відмову від іноземного громадянства, зобов'язується повернути паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави. Вимога про взяття зобов'язання повернути паспорт іноземної держави не поширюється на осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні.

В той же час, у відповідності до вимог статті 21 Закону України № 2235-III від 18.01.2001 року рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затверджений Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/2006) (далі - Порядок)

Так, відповідно до п 24 вказаного Порядку, для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка народилася до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили на момент народження особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає:

а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням;

б) дві фотокартки (розміром 35 x 45 мм);

в) один із таких документів:

- декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;

- зобов'язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

- декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні;

- заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

г) копію свідоцтва про народження або інший документ, що підтверджує факт народження особи на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.

Згідно з п. 27 Порядку, для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, батько чи мати якої постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону, подає документи, передбачені підпунктами "а" - "в" пункту 24 цього Порядку, а також:

а) документ, що підтверджує факт постійного проживання батька чи матері заявника на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту;

б) копію свідоцтва про народження заявника або інші документи, що засвідчують родинні стосунки заявника відповідно з батьком чи матір'ю, які постійно проживали на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.

Пунктом 88 вказаного Порядку передбачено, що для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України відповідно до статті 21 Закону України № 2235-III від 18.01.2001 року органами міграційної служби, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України готуються такі документи:

а) подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України;

б) документи, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону) або була поновлена у громадянстві України (стаття 10 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України (довідка органу міграційної служби, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що іноземець, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації його громадянином України, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують (частина п'ята статті 8 та частина друга статті 10 Закону); інформація органу міграційної служби про те, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави (частина восьма статті 8 та частина сьома статті 10); інформація про те, що на момент реєстрації громадянином України існували підстави, за наявності яких особа не поновлюється у громадянстві України (частини перша та друга статті 10 з урахуванням частини п'ятої статті 9 Закону; частина п'ята статті 10 Закону); інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані для набуття громадянства України відповідно до статей 8 та 10 Закону, або інформація про приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України відповідно до статей 8 та 10 Закону.

Пункт 96 Порядку визначає, що подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону, стосовно особи, яка проживає в Україні, готується управлінням, відділом (сектором) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого цією особою подавалися документи щодо оформлення набуття громадянства України.

Подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України разом із документами, передбаченими підпунктом "б" пункту 88 цього Порядку, надсилається до головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до пункту 97 вказаного Порядку рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується начальником головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі або його заступником.

Повідомлення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у тижневий строк надсилається до управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, яким було внесено подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України.

Управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення не пізніш як у тижневий строк з дня одержання повідомлення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України повідомляє про це відповідну особу у письмовій формі із зазначенням причин скасування такого рішення.

З вищевказаного випливає, що законодавством України передбачені повноваження відповідача на скасування власного попереднього рішення про набуття громадянства, якщо було встановлено факт обману, надання неправдивих відомостей.

Так, як вбачається із матеріалів справи, позивач 10.08.2005 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до начальника УМВС України в Миколаївській області з заявою про оформлення йому на набуття громадянства України за територіальним походженням (а.с. 71-76, 103, 147, Том 1), надавши при цьому відповідні документи та вказавши відомості, про начебто проживання його батька у смт. Первомайське протягом 1983-1988 років.

В 2010 році УМВС України в Миколаївській області проведено перевірку, під час якої встановлено, що відповідно до Довідки з Первомайської селищної ради Жовтневого району Миколаївської області, щодо перевірки по господарських книг з 1983-1990 роки, а також пояснень від ОСОБА_7, колишнього паспортиста селищної ради, ОСОБА_6 та ОСОБА_2 в період з 1983 по 1990 роки на території смт. Первомайське Жовтневого району Миколаївської області не проживали.

Як наслідок вказаної перевірки, 19.10.2010 року старший інспектор ВГІРФО УМВС України в Миколаївській області подала подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України. (а.с. 150, Том 1)

20.10.2010 року начальником УМВС України в Миколаївській області прийнято рішення про скасування рішення УМВС України в Миколаївській області від 16.08.2005 року про набуття громадянства України за територіальним походженням , у зв'язку з тим, що громадянство України було набуто шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей. (а.с. 151, Том 1)

Отже, саме позивач надав відомості, які стали підставою для набуття ним громадянства України про начебто проживання його батька у смт. Первомайське протягом 1983-1988 років, та зазначені відомості були в подальшому спростовані як недостовірні.

Форма рішення про скасування рішення про набуття громадянства повністю відповідає вимогам наказу МВС від 16.08.2012 року №715 «Про затвердження зразків документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, та журналів обліку».

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про те, що оскаржуване рішення відповідача є правомірним та винесене в порядку та у спосіб що відповідає вимогам передбаченим чинним законодавством України.

Так, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є вірним, доводи позивача, що викладені в його апеляційній скарзі висновків суду не спростовують та лише дублюють зміст адміністративного позову, який був розглянутий судом першої інстанції.

Згідно вимог статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Тому враховуючи викладені обставини, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_2 підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 241, 243, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 року - залишити без задоволення.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 року за позовом ОСОБА_2 до Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення про скасування рішення від 16.08.2005 року, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі безпосередньо до Верхового Суду.

Головуючий суддя: М. П. Коваль

Суддя: О. О. Димерлій

Суддя: О. В. Єщенко