Справа № 815/3197/18
30 листопада 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін) справу за адміністративним позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнес Ренталс" про застосування до ТОВ "Бізнес Ренталс" (код ЄДРПОУ 40132857), розташований за адресою: вул.Маршала Бабаджаняна,буд.25-Б, м.Одеса, 65017 заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), зобов'язати ТОВ "Бізнес Ренталс" (код ЄДРПОУ 40132857) зупинити роботу торгового центру, який розташований за адресою: вул.Маршала Бабаджаняна,буд.25-Б, м.Одеса, 65017 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайних ситуацій, аварій чи пожеж та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, зазначених в Акті №16 від 12.04.2018 року,-
З позовом до суду звернулось Головне управління ДСНС України в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнес Ренталс" про застосування до ТОВ "Бізнес Ренталс" (код ЄДРПОУ 40132857), розташований за адресою: вул.Маршала Бабаджаняна,буд.25-Б, м.Одеса, 65017 заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), зобов'язати ТОВ "Бізнес Ренталс" (код ЄДРПОУ 40132857) зупинити роботу торгового центру, який розташований за адресою: вул.Маршала Бабаджаняна,буд.25-Б, м.Одеса, 65017 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайних ситуацій, аварій чи пожеж та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, зазначених в Акті №16 від 12.04.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у період з 11.04.2018 року по 12.04.2017 року, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу Головного управління ДСНС України в Одеській області № 148 від 30.03.2018 «Про проведення позапланової перевірки» на підставі Посвідчення на проведення перевірки від 11.04.2018 року №31 головним інспектором Малинського РВ Головного управління ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту Ковалькук Я.С., у присутності начальника служби охорони праці ТОВ «Бізнес Ренталс» Нантонець О.І. здійснено позапланову перевірку ТОВ «Бізнес Ренталс», який розташований за адресою: 65017, Одеськії обл., м.Одеса, вулиця Маршала Бабаджаняна. буд. 25 Б, під час якої перевірено, будівлі, споруди, приміщення, територію з метою додержання (виконання) вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Як зазначає позивач, порушення визначені в пунктах 1,2,3,4,5,6,7,8,9,11,14,16,18,19,20,21,22,23,25 Акту №16 є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей, подальша робота ТОВ «Бізнес Ренталс», який розташований за адресою: 65017, Одеськії обл., м.Одеса, вулиця Маршала Бабаджаняна, буд. 25 Б з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до відповідача, шляхом зупинення роботи торгового центру, який розташований за адресою: вул.Маршала Бабаджаняна,буд.25-Б, м.Одеса, 65017 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайних ситуацій, аварій чи пожеж та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, зазначених в Акті №16 від 12.04.2018 року.
26.09.2018 року через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду за вхід.№28526/18 надійшов відзив представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнес Ренталс", де відповідач не погоджується з позовними вимогами, вважає їх безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки Головне управління ДСНС України в Одеській області у своєму адміністративному позові посилається, як на законність здійснення позапланової перевірки - Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2017р. №643-р «Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки», щодо проведення Державною службою з надзвичайних ситуацій у жовтні - грудні 2017р. позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки. При цьому у вказаному розпорядженні та зазначеному переліку закладів - ТОРГОВИЙ ВИРОБНИЧИЙ КОМПЛЕКС не має. Зазначене порушення є суттєвим, оскільки навіть проведення позапланових перевірок у «приватної форми власності» може бути тільки «у разі письмового звернення суб'єктів господарювання». Будь-яких письмових посилань на звернення суб'єктів господарювання в Наказі №148 від 30.03.2018р. не має. Крім того, власником Торгового виробничого комплексу, який розташований за адресою: вул. Маршала Бабаджаняна,буд.25-Б, м. Одеса, 65017 є ПАТ «Ринок Малиновський», який передав ТОВ «Бізнес Ренталс» цей торговий центр в платне користування на умовах оренди. Відповідач вважає, що оскільки він не є власником Торгового виробничого комплексу або уповноваженою власником особою, а тому зобов'язання зупинити роботу торгового центру з боку позивача є незаконним, безпідставним та необгрунтованим (а.с.67-68).
Ухвалою суду 09.07.2018 року було відкрито провадження у справі №815/3197/18 за правилами спрощеного позовного провадження (з викликом сторін).
В судовому засіданні 30.11.2018 року представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог. Представник позивача був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи, але в судове засідання не прибув без поважних причин.
Заслухавши пояснення представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступні факти та обставини:
Відповідно до п.п.57 п.4 Указу Президента України «Про деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» № 20/2013 від 16.01.2013 року, ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних - ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.
Відповідно до Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (далі - ГУ ДСНС України в Одеській області) затвердженого наказом ДСНС України № 507 від 21.09.2017 року ГУ ДСНС України в Одеській області відповідно до покладених на нього завдань, на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Згідно ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
У відповідності до п.п.12 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємстві окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежо-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до ч.1 ст.68 Кодексу цивільного захисту України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Згідно з ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Як встановлено частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають;
ч.2 ст. 70 - повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих
виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Судом встановлено, що відповідачем у справі є Товариство з обмеженою відповідальністю "Бізнес Ренталс" (код ЄДРПОУ 40132857), яке розташоване за адресою: вул.Маршала Бабаджаняна,буд.25-Б, м.Одеса, 65017, який за своєю діяльністю належить до об'єктів з високим ступенем ризику, згідно критеріїв наведених у постанові Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року №1043.
У період з 11.04.2018 року по 12.04.2017 року, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу Головного управління ДСНС України в Одеській області № 148 від 30.03.2018 «Про проведення позапланової перевірки» на підставі Посвідчення на проведення перевірки від 11.04.2018 року №31 головним інспектором Малинського РВ Головного управління ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту Ковалькук Я.С., у присутності начальника служби охорони праці ТОВ «Бізнес Ренталс» Нантонець О.І. здійснено позапланову перевірку ТОВ «Бізнес Ренталс», який розташований за адресою: 65017, Одеськії обл., м.Одеса, вулиця Маршала Бабаджаняна. буд. 25 Б, під час якої перевірено, будівлі, споруди, приміщення, територію з метою додержання (виконання) вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
За результатами якої складено акт №16 від 12.04.2018 року, яким встановлені порушення приписів Кодексу цивільного захисту України №5403-VІ, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за №252/26697 та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки (а.с.12-16).
Але, згідно Договору оренди №1749 від 28.12.2014 року та Договором про заміну сторони №284 від 29.02.2016 року власником Торгового виробничого комплексу, який розташований за адресою: вул.Маршала Бабаджаняна,буд.25-Б, м.Одеса, 65017 є ПАТ «Ринок Малиновський», який передав ТОВ "Бізнес Ренталс" цей торговий центр в платне користування на умовах оренди (а.с.81-85, 87-88).
Згідно даних Тлумачення змісту Договору оренди №1749 від 28.12.2014 року, які були підписані сторонами договору оренди 01.03.2016 року вбачається, що ТОВ «Бізнес Ренталс» зобов'язано забезпечувати знаходження об'єкту оренди у належному технічному та санітарному стані, обов'язки щодо забезпечення пожежної безпеки об'єкту оренди та відповідальність у разі виявлення будь-яких порушень, залишаються покладеними на власника об'єкта оренди, тобто ТОВ «Нова Хвиля»
Відповідно до ч.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Таким чином з вищевикладеного вбачається, що вказані порушення, визначені в акті перевірки №16 від 12.04.2018 року не можуть бути усунуті ТОВ "Бізнес Ренталс", оскільки він не є власником Торгового виробничого комплексу, який розташований за адресою: вул.Маршала Бабаджаняна,буд.25-Б, м.Одеса, 65017 або уповноваженою законом чи договором особою, на яку покладаються обов'язки з дотримання протипожежної безпеки у цих приміщеннях.
Представнику позивача було запропоновано надати суду докази здійснення попередніх перевірок дотримання законодавства про протипожежну безпеку на цьому об'єкту, які могли б встановити відповідальну особу та межі її відповідальності, чого зроблено не було, а тому суд при визначені особи, яка зобов'язані забезпечувати дотримання норм протипожежної безпеки на цьому об'єкті виходив лише з тих доказів, що містились в матеріалах справи та наведені вище.
Таким чином, оцінюючи у сукупності надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДСНС України в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнес Ренталс" про застосування до ТОВ "Бізнес Ренталс" (код ЄДРПОУ 40132857), розташований за адресою: вул.Маршала Бабаджаняна,буд.25-Б, м.Одеса, 65017 заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), зобов'язати ТОВ "Бізнес Ренталс" (код ЄДРПОУ 40132857) зупинити роботу торгового центру, який розташований за адресою: вул.Маршала Бабаджаняна,буд.25-Б, м.Одеса, 65017 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайних ситуацій, аварій чи пожеж та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, зазначених в Акті №16 від 12.04.2018 року, задоволенню не підлягають відповідно до положень ч.1 ст.245 КАС України.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.139,242-246,371 КАС України, суд, -
В задоволені позовних вимог Головного управління ДСНС України в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнес Ренталс" про застосування до ТОВ "Бізнес Ренталс" (код ЄДРПОУ 40132857), розташований за адресою: вул.Маршала Бабаджаняна,буд.25-Б, м.Одеса, 65017 заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), зобов'язати ТОВ "Бізнес Ренталс" (код ЄДРПОУ 40132857) зупинити роботу торгового центру, який розташований за адресою: вул.Маршала Бабаджаняна,буд.25-Б, м.Одеса, 65017 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайних ситуацій, аварій чи пожеж та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, зазначених в Акті №16 від 12.04.2018 року - відмовити повністю.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 05.12.2018 року.
Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Єфіменко К.С.
.