Ухвала від 04.12.2018 по справі 200/13467/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

04 грудня 2018 р. Справа №200/13467/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Христофоров А.Б., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Костянтинівської районної державної адміністрації Поліщук Юлії Вікторівни про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

29.11.2018 року до суду надійшов адміністративний позов з позовними вимогами до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Костянтинівської районної державної адміністрації Поліщук Юлії Вікторівни відповідно до яких просить :

- визнати незаконною та протиправною дію у відмові державної реєстрації іншого речового права, право оренди земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1, здійсненого 09.11.2018 року.

- скасувати протиправне рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень за № 43951231 від 09.11.2018 року.

- зобов'язати здійснити державну реєстрацію іншого речового права, земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1, а саме реєстрації

права оренди земельної ділянки, яка належить на праві власності, яка надається в оренду юридичній особі.

При вирішенні питання про відкриття провадження у справі, досліджуючи зміст та обґрунтованість позовної заяви та наданих документів до позовної заяви, набуваю висновку, що вона підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Згідно частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються, зокрема; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

В порушення вказаних норм позивачем в позовній заяві не вказано ідентифікаційний код юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків відповідача за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу); офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти сторін.

Крім того, позивачем не надано копії паспорту та копії ідентифікаційного коду на підтвердження особи позивача.

Також, на виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги не зазначено доказів, що підтверджують вказані обставини, а саме звернення до відповідача, з наданням пакету документів разом з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Відповідно до ч.3,5 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

У разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.

Відповідно до статті 4 Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон №3674-VI) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Частиною 2 цієї статті визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Позивачем заявлені дві вимога немайнового характеру, а саме:

- визнати незаконною та протиправною дію у відмові державної реєстрації іншого речового права, право оренди земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1, здійсненого 09.11.2018 року, та похідна від неї про скасування рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень за № 43951231 від 09.11.2018 року.

- зобов'язати здійснити державну реєстрацію іншого речового права, земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1, а саме реєстрації права оренди земельної ділянки, яка належить на праві власності, яка надається в оренду юридичній особі.

Частиною 3 ст.6 Закону №3674-VI, визначено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Таким чином, під час подання позову позивач мав сплатити судовий збір за адміністративний позов немайнового характеру у сумі 1409,60 гривень, однак позивач просить звільнити його від сплати судового збору, на підтвердження тяжкого матеріального стану надав Відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників про суми виплачені з доходів та утриманих податків за період з 1 кварталу 2017 року по 4 квартал 2017 року, відповідно до яких відсутня інформація про доходи.

Суд зазначає, що позивачем не наведено належних доводів та не надано доказів на підтвердження того, що майновий стан позивача перешкоджає сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі, оскільки не надано доказу про наявність/ відсутність доходу за 2018 рік.

Статтею 129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо заходів, що полегшують доступ до правосуддя від 14.05.1981№ R (81) 7: "В тій мірі, в якій судові витрати становлять явну перешкоду доступові до правосуддя, їх треба, якщо це можливо, скоротити або скасувати" (підпункт 12 пункту D).

Отже, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду є складовою доступу до правосуддя.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 року у справі "Креуз проти Польщі" "право на суд" не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими. Вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.

Враховуючи вищевикладене, позивачу необхідно: або надати доказ про сплату судового збору у сумі 1409,60 грн, або навести доводи та надати докази на підтвердження тяжкого майновий стану позивача, що перешкоджає сплаті судового збору.

Згідно з частинами 1 та 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Таким чином, суд вважає за необхідне залишити даний позов без руху та надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Костянтинівської районної державної адміністрації Поліщук Юлії Вікторівни про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії- залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом:

- зазначення ідентифікаційного коду юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків відповідача за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу);

-зазначення офіційної електронної адреси або адреса електронної пошти сторін;

- надання копії паспорт та, копії ідентифікаційного коду на підтвердження особи позивача;

- зазначення та надання доказів, що підтверджують зазначені позивачем обставини, а саме заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з пакетом документів, що надавались до заяви;

- надання доказу про сплату судового збору у сумі 1409,60 грн, або наведення доводів та надання доказів на підтвердження тяжкого майновий стану позивача, що перешкоджає сплаті судового збору;

У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.

Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.

Суддя Христофоров А.Б.