Єдиний унікальний номер 725/5779/18
Номер провадження 3/725/3490/18
29.11.2018 року м. Чернівці
Суддя Першотравневого районного суду м.Чернівці Галичанський О.І., розглянув у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення 23 жовтня 2018 року о 00 годин 55 хвилин в м. Чернівці по вул. Руська, 189 водій ОСОБА_1 керував автомобілем «Фольксваген Гольф» з ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, почервоніння обличчя. Від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився.
В судовому засіданні ОСОБА_1 заперечив винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУПАП. Пояснив, що не вживав алкогольних напоїв. Після того, як його зупинили і склали постанову про порушення ним правил паркування, відразу ж звинуватили у вживанні алкогольних напоїв і повідомили, що в разі його відмови пройти освідування на стан сп'яніння, працівниками поліції буде складено протокол. При цьому на місці, де з ним спілкувались працівники поліції, йому не було запропоновано продути «Драгер», не перевіряли на місці кольору його обличчя, не просили подмухати для з»ясування наявності запаху алкоголю з порожнини рота, не перевіряли факту тремтіння пальців його рук. Він відмовився від проходження перевірки на стан сп'яніння, оскільки не розумів, що від нього вимагають в тому сенсі, що на місці зупинки йому не пропонували проходити тест і не пропонували проведення дослідження в іншому місці.
Судом досліджено матеріали справи і відеоматеріали, надані управлінням патрульної поліції м. Чернівці.
Відповідно до відеозапису, ОСОБА_1 під час складання відносно нього певних документів працівниками поліції за порушення ним правил паркування надавав адекватні відповіді працівникам поліції, спілкувався з ними, розповідав, де проживає. Після оформлення таких документів, пропозиції пройти огляд на перевірку стану сп'яніння на місці зупинки не надходило. Працівники поліції відразу почали наголошувати останньому, що у нього присутні ознаки алкогольного сп»яніння та він зобов»язаний пройти у КМУ « Обласний наркологічний диспансер» огляд на стан сп»яніння. ОСОБА_1 .І.М. відмовився . Із даного відеоматеріалу вбачається , що пройти огляд на стан сп»яніння за допомогою драгера , працівники поліції не пропонували. Крім того. Суд критично відносить до доводів працівників поліції про те , що у ОСОБА_1 наявні ознаки алкогольного сп»яніння, оскільки жодних дій, які б свідчили про перевірку видимих ознак сп»яніння , працівники не вчиняли. Відеоматеріалом не зафіксовано порушення мови у ОСОБА_1 На наявність тремтіння рук чи будь-якої іншої ознаки сп»ягніння ОСОБА_1 працівники поліції не перевіряли.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан наркотичного сп'яніння та оформлення результатів такого огляду визначена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС України, Міністерством охорони здоров'я України від 09.11.2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 року за № 1413/27858.
У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в п. 4 розділ І Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я (пункт 12 розділ ІІ Інструкції).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп»яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоровя, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП (пункт 7 Розділ І Інструкції.
Також, згідно п.п. 6, 7, 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння і проведення такого огляду, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України 17.12.2008 року № 1103 та є чинним, водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я; поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав; у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду;
За змістом ст.252 КУпАП, оцінка доказів здійснюється органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, яке повинно ґрунтуватися на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Практика Європейського суду з прав людини вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує критерії доведення «поза розумним сумнівом», яке має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій фактів, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
При цьому суд виходить з вимог статті 62 Конституції України та передбаченого у ній принципу презумпції невинуватості, згідно якого обвинувачення особи не може ґрунтуватись на припущеннях.
Відповідно до переглянутого відеозапису з нагрудних камер поліцейських поведінка ОСОБА_1 при спілкуванні з ними не була неадекватною. Не було відеозаписом зафіксовано порушення координації рухів ОСОБА_1, тремтіння пальців його рук або неприродна зміна забарвлення шкіри обличчя чи відсутність реакції зіниць очей на світло, порушення мови.
Відповідно до п.2 розділу І Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС України та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015р., огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці (п.3 розділу І Інструкції). Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість (п.4 розділу І Інструкції), і даний перелік ознак є вичерпним.
Слід зазначити, що огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан спяніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст.266 КУпАП (п.п. 6, 7 розділу І Інструкції).
Судом встановлено, що на місці зупинки ОСОБА_1 не пропонувалось пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння.
На підставі наведеного та враховуючи Інструкцію про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС України, Міністерством охорони здоров'я України від 09.11.2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 року за № 1413/27858, Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння і проведення такого огляду, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України 17.12.2008 року №1103, керуючись ст. 62 Конституції України, ст. 130 , 221, 247 ч.1 п.1, 251, 284, 294 КУпАП,
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за ст.130 ч.1 КУпАП України закрити у зв'язку із відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти діб з дня винесення постанови до Чернівецького апеляційного суду через Першотравневий районний суд м.Чернівці.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці О. І. Галичанський