Справа № 826/13324/17 Головуючий у 1-й інстанції: Амельохін В.В.
Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
27 листопада 2018 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
при секретарі Баглай О.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.09.2018 у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» до Антимонопольного комітету України, треті особи - товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Сокар», публічне акціонерне товариство «НАК «Нафтогаз Україна», публічне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» про визнання протиправним та скасування рішень,-
ПАТ «Укртрансгаз» звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 13.09.2017 № 6347-р/пк-пз.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.09.2018 в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить оскаржуване рішення скасувати як таке, що постановлене із порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, які з'явились у судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що з метою забезпечення безпечної та сталої роботи в осінньо-зимовий період 2017-2018, відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі», Публічним акціонерним товариством «Укртрансгаз» у липні 2017 року було оголошено відкриті торги на закупівлю за предметом «Газове паливо (Природний газ для забезпечення виробничо-технологічних потреб та власних потреб, природний газ для забезпечення балансування)» по трьом лотам, оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі уповноваженого органу за № UA-2017-07-07-000218.
ПАТ «Укртрансгаз» пропозицію учасника торгів - ТОВ «Торговий Дім «Сокар» за лотом № 2, № 3 була відхилена на підставі п. 4 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі» (тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації), а саме: серед документів, що підтверджують надання учасником забезпечення тендерної пропозиції, ТОВ «Торговий Дім «Сокар» було надано довіреність на особу, що підписала банківську гарантію, яка не відповідає вимогам чинного законодавства України та обмежує повноваження підписанта невідповідність посади підписанта гарантії).
ТОВ «Торговий Дім «Сокар» до органу оскарження через електронну систему закупівель були подані скарги:
- від 21.08.2017 № UA-2017-07-07-000218 щодо порушення ПАТ «Укртрансгаз» порядку проведення процедури закупівлі «ДК 021:2015: 09120000-6. Газове паливо - 3 лоти», оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2017-07-07-000218 за лотом № 2;
- від 21.08.2017 № UA-2017-07-07-000218 щодо порушення Замовником порядку проведення Процедури закупівлі за лотом № 3.
У зазначених вище скаргах ТОВ «Торговий Дім «Сокар» не погоджувався з рішенням замовника стосовно відхилення його тендерних пропозицій, поданих для участі у процедурі закупівлі за лотами № 2 та № 3 відповідно.
Скаржник посилався на те, що згідно з протоколами розгляду тендерних пропозицій від 17.08.2017 № 17/050-р1-л2 та № 17/050-р1-л3 відповідно підставою відхилення тендерних пропозицій скаржника за лотами № 2 та № 3 було наступне: «не відповідає вимогам тендерної документації, а саме: довіреність на особу, що підписала банківську гарантію, містить інформацію про посаду цієї особи, що не відповідає посаді, яку зазначено в банківській гарантії». При цьому, скаржник з приводу цієї підстави відхилення зазначив, що тендерна документація замовника не містить жодної вимоги щодо необхідності надання документів на підтвердження повноважень особи, що підписала банківську гарантію, довіреність на особу, що підписала банківську гарантію, не є обов'язковим документом, наявність чи відсутність даного документа у складі пропозиції, недоліки форми, змісту чи будь-які інші невідповідності цього документу жодним чином не повинні впливати на оцінку замовником пропозиції скаржника.
У той же час, замовник з цього приводу надав пояснення, в яких зазначив, що в банківській гарантії ПАТ «ПУМБ» від 04.08.2017 № KIEG266677966, наданій ТОВ «Торговий Дім «Сокар» вказана посада особи, що підписала гарантію, яка не відповідає посаді, вказаній у довіреності цієї особи, а саме - в гарантії вказано посаду підписанта «ОСОБА_2 начальник відділу супроводження документарних операцій Управління торгового фінансування ПАТ «ПУМБ». При цьому, надана довіреність від 24.02.2017 № 117, якою уповноважено підписувати гарантії «начальника відділу операційного супроводження документарних операцій управління торгового фінансування банку ОСОБА_2».
13.09.2017 постійно діючою адміністративною колегією Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель за результатами розгляду скарг ТОВ «Торговий Дім «Сокар» від 21.08.2017 № UA-2017-07-07-000218 та № UA-2017-07-07-000218 прийнято рішення № 6346-р/пк-пз та № 6347-р/пк-пз, якими замовника зобов'язано скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Сокар» та рішення про допущення до аукціону тендерної пропозиції публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз Україна» у процедурі закупівлі за лотами №№ 2, 3 відповідно.
Вважаючи оскаржуване рішення таким, що прийняте протиправно, необґрунтовано, в порушення законних прав та інтересів позивача, останній звернувся з даним позовом до суду першої інстанції
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що відповідач у відповідності до вимог законодавства зобов'язав позивача скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Сокар» та рішення про допущення до аукціону тендерної пропозиції публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз Україна» у процедурі закупівлі за лотами №№ 2, 3 відповідно, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Апелянт у своїй скарзі зазначає, що оскаржувані рішення Антимонопольного комітету України є незаконними та підлягають скасуванню, оскільки висновки, викладені в оскаржуваних рішеннях відповідача, не відповідають обставинам справи, а при їх прийнятті останнім було порушено норми матеріального права - ч. 3 ст. 92 Цивільного кодексу України та п. 4 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі».
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає доводи апелянта безпідставними, враховуючи наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник має право зазначити в оголошенні про проведення процедури закупівлі та в тендерній документації вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції. У разі якщо надання забезпечення тендерної пропозиції вимагається замовником, в тендерній документації повинні бути зазначені умови його надання, зокрема вид, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції не повертається учаснику. У такому разі учасник під час подання тендерної пропозиції одночасно надає забезпечення тендерної пропозиції.
Також, в силу п. 14 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація повинна містити, зокрема розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати).
За змістом ч. 1 ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі» відхилення тендерної пропозиції, тобто пропозиції щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації (п. 30 ст. 1), відбувається, зокрема, коли учасник не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, або в разі якщо учасник тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.
Відповідно до пункту 1 розділу III Тендерної документації по предмету закупівлі «Газове паливо (Природний газ для забезпечення виробничо-технологічних потреб та власних потреб, природний газ для забезпечення балансування), затвердженого на засіданні тендерного комітету (протокол № 17/049 від 06.07.2017) (далі - Документація) тендерна пропозиція подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, в яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником) та завантаження файлів, зокрема, з документом/-ами, що підтверджує/-ють надання учасником забезпечення тендерної пропозиції (у разі, якщо таке забезпечення вимагається замовником).
Відповідно до пункту 2 розділу III Документації, замовник вимагає надання забезпечення тендерної пропозиції у формі оригіналу банківської гарантії (в електронній формі) у розмірі, який зазначено в п. 11 зведеної інформації про закупівлю.
Банківські реквізити замовника для оформлення забезпечення тендерної пропозиції:
- одержувач: публічне акціонерне товариство акціонерний банк «УКРГАЗБАНК» (АБ «УКРГАЗ-БАНК»);
- юридична адреса: Україна, 03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1;
- поштова адреса: Україна, 01030, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, буд. 16-22, SWIFT-код: UGASUAUK.
Для нерезидентів сума забезпечення тендерної пропозиції визначається як еквівалент від зазначеної суми у валюті тендерної пропозиції, за курсом НБУ на момент оформлення забезпечення тендерної пропозиції.
Банківська гарантія, її форма та зміст повинні відповідати вимогам цивільного законодавства України та додатку VI. Гарант відповідає перед замовником (бенефіціаром) та гарантує, що в разі настання обставин, передбачених умовами гарантії, він сплатить на рахунок Замовника суму забезпечення тендерної пропозиції.
Забезпечення тендерної пропозиції надається учасником процедури закупівлі одночасно з тендерною пропозицією. У разі, коли предмет закупівлі складається з двох чи більше лотів, забезпечення тендерної пропозиції надається по кожному лоту окремо.
Тендерні пропозиції, що не містять документального підтвердження внесення забезпечення тендерної пропозиції, відхиляються замовником.
Усі витрати, пов'язані з наданням забезпечення тендерної пропозиції покладаються на учасника.
Строк дії забезпечення тендерної пропозиції повинен становити не менше 120 днів з кінцевої дати подання тендерних пропозицій.
В разі, якщо замовником не завершено процедуру закупівлі, а строк дії забезпечення тендерної пропозиції учасника є меншим, ніж строк дії тендерної пропозиції, замовник має право вимагати від учасника подовжити строк дії такого забезпечення до кінцевої дати дії тендерної пропозиції. Відповідні зміни до забезпечення тендерної пропозиції учасника вважаються внесеними в разі своєчасного надання замовнику відповідної/-их інформації/документів в письмовому та/або електронному вигляді.
В разі продовження строку дії тендерної пропозиції, строк дії забезпечення тендерної пропозиції повинен бути продовжений учасником на відповідний строк.
Додаток VI Документації містить вимоги до банківської гарантії, зокрема, форма та зміст банківської гарантії повинні відповідати вимогам цивільного законодавства України, умовам Документації. Банківська гарантія повинна бути оформлена в електронному вигляді, на бланку банку-гаранта та підписана керівником банку-гаранта або уповноваженою ним посадовою особою, з дотриманням вимог законодавства про електронний документообіг та електронний цифровий підпис.
Зміст банківської гарантії повинен містити:
- назву документа - «Гарантія»;
- номер, дату та місце складання банківської гарантії;
- посилання на тендерну документацію, назву предмету закупівлі;
- номер оголошення про проведення процедури закупівлі, оприлюдненого в електронній системі закупівель;
- повну або скорочену офіційну назву учасника (принципала), його місцезнаходження та ідентифікаційний код/номер;
- назву бенефіціара, його місцезнаходження;
- назву банку бенефіціара - його назву та адресу, SWIFT-код (ВІС kod) або номер телекса (зазначається за потребою);
- повну назву банку-гаранта, із зазначенням головного чи/або центрального управління, іншого структурного підрозділу банку, офіційного місцезнаходження, МФО та ідентифікаційного кода/номера;
- строк дії банківської гарантії, що повинен відповідати строку дії тендерної пропозиції;
- обставини, за яких строк дії гарантії вважається закінченим (умови повернення банківської гарантії);
- назву валюти, в якій надається гарантія, словами та цифровий або літерний код іноземної валюти, відповідно до Класифікатора іноземних валют та банківських металів, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 04.02.1998 № 34;
- суму гарантії цифрами та словами і валюту платежу;
- безвідкличне зобов'язання банку-гаранта протягом п'яти банківських днів, з дати отримання банком-гарантом першої письмової вимоги від бенефіціара (замовника), сплатити бенефіціару визначену у вимозі суму грошових коштів, що дорівнює сумі забезпечення тендерної пропозиції, без необхідності для бенефіціара обґрунтовувати свою вимогу, за умови, що в тексті вимоги буде зазначено, що сума, яка вимагається, повинна бути сплачена у зв'язку з виникненням обставин, за яких бенефіціару надається право вимагати платіж, визначених частиною третьою статті 24 Закону України «Про публічні закупівлі»;
- умови щодо зменшення/збільшення суми гарантії (у разі потреби);
- умови про те, що внесення змін до тексту банківської гарантії здійснюється за письмовим погодженням між принципалом, бенефіціаром та банком-гарантом;
- вказівку на безвідкличність, непередаваність та неможливість переуступлення зобов'язання по банківській гарантії без попередньої згоди зі сторони банку-гаранта, принципала та бенефіціара;
- електронні цифрові підписи (накладені за допомогою систем «клієнт-банк», «клієнт- Інтернет-банк», «телефонний банкінг», M.E.Doc, ЦСК-1 тощо).
Текст банківської гарантії не може містити: умов про зменшення відповідальності банку-гаранта в будь-якому випадку (окрім випадків, якщо вимога замовника (бенефіціара) не відповідає умовам гарантії або мало місце прострочення подання вимоги); умов про ускладнення процедури оплати банком-гарантом суми, на яку видано гарантію (додаткового підтвердження повноважень підписанта, отримання будь-яких підтверджень щодо правомірності стягнення забезпечення тендерної пропозиції тощо); умов, які не відповідають або суперечать вимогам тендерної документації; додаткових, ніж визначено законом та текстом банківської гарантії, умов припинення зобов'язань банку-гаранта; умов про можливість відкликання банківської гарантії банком-гарантом.
У додатку VI Документації наведена примірна (орієнтовна) форма банківської гарантії.
Як було зазначено вище, підставою для відхилення пропозиції Торговий Дім «Сокар» у процедурі закупівлі за лотами №№ 2,3 стало не відповідність пропозиції вимогам тендерної документації, а саме: довіреність на особу, що підписала банківську гарантію, містить інформацію про посаду цієї особи, що не відповідає посаді, яку зазначено в банківській гарантії.
Зокрема, як зазначив позивач, в банківській гарантії ПАТ «ПУМБ» від 04.08.2017 № KIEG266677966 вказана посада особи, що підписала гарантію, яка не відповідає посаді, вказаній у довіреності цієї особи, а саме - в гарантії вказано посаду підписанта «ОСОБА_2 начальник відділу супроводження документарних операцій управління торгового фінансування ПАТ «ПУМБ». При цьому, надана довіреність від 24.02.2017 № 117, якою уповноважено підписувати гарантії «начальника відділу операційного супроводження документарних операцій управління торгового фінансування банку ОСОБА_2».
Водночас, з копії банківської гарантії від 04.08.2017 № KIEG266677966 ПАТ «ПУМБ» за лотом № 2 та банківської гарантії від 04.08.2017 № KIEG266678060 ПАТ «ПУМБ» за лотом № 3, які містилися в складі тендерних пропозицій ТОВ «Торговий дім «Сокар», встановлено, що останні підписані начальником відділу супроводження документарних операцій Управління торгового фінансування ПАТ «ПУМБ» ОСОБА_2 (містить електронний цифровий підпис ОСОБА_2 та печатку).
Крім того, в складі тендерних пропозицій скаржника за вказаними лотами скаржника містилася довіреність від 24.02.2017 № 117 ПАТ «ПУМБ», якою голова правління банка уповноважує начальника відділу операційного супроводження документарних операцій Управління торгового фінансування банку ОСОБА_2 підписувати від імені банку покриті гарантії та гарантії під заставу депозиту юридичних та фізичних осіб без обмеження суми, оформлені в паперовому вигляді; покриті та непокриті гарантії без обмеження суми, оформлені в електронному вигляді, шляхом накладання електронного цифрового підпису із засвідчуванням такого підпису печатками банку, шляхом накладення електронного цифрового підпису юридичної особи.
Копія вказаної довіреності міститься в матеріалах справи.
Судом першої інстанції з досліджених копій банківських гарантій та довіреності вірно встановлено, що банківські гарантії щодо забезпечення тендерної пропозиції відповідали вимогам документації, містили електронно-цифровий підпис, що не заперечувалось позивачем.
При цьому, колегія суддів звертає увагу, що вимога щодо довіреності на особу, що підписала банківську гарантію, не містилась в документації. Також, колегія суддів зазначає, що на засіданні колегії, яке відбулось 12.09.2017, представник позивача не надав документального підтвердження, що у ОСОБА_2 відсутні повноваження накладати електронно-цифровий підпис на банківські гарантії.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що тендерна пропозиція ТОВ «Торговий Дім «Сокар» була неправомірно відхилена з підстав, наведених вище, за лотами № 2 та № 3.
Також з оскаржуваних рішень колегією суддів встановлено, що в тендерних пропозиціях одного з учасників торгів, а саме ПАТ «НАК «Нафтогаз України» містилися недоліки, які теж були підставою для їх відхилення замовником.
Матеріали справи не містять копії тендерних пропозицій ПАТ «НАК «Нафтогаз України», втім, судом першої інстанції з оскаржуваних рішень встановлено, та не заперечувалося позивачем, що ПАТ «НАК «Нафтогаз України» замовнику було подано:
- банківську гарантію від 03.08.2017 № ГР39НАКВ17К (за лотом № 2), виданої ПАТ «Державний ощадний банк України»;
- банківську гарантію від 03.08.2017 № ГР40НАКВ17К (за лотом № 3), виданої ПАТ «Державний ощадний банк України».
Як зазначено в оскаржуваних рішеннях, вказані банківські гарантії не відповідають вимогам додатку VI Документації, зокрема, за інформацією скаржника, у якості забезпечення пропозиції ПАТ «НАК «Нафтогаз Україна» завантажило два файли з назвою БГ № ГР39НАКВ17К, № ГР40НАКВ17К з розширенням «PDF» та «p7s» та, як вказує скаржник, у тексті документу з розширенням «PDF», іменованого банківською гарантією від 03.08.2017 №№ ГР39НАКВ17К, № ГР40НАКВ17К зазначено, що достовірність електронних цифрових підписів гаранта перевіряється за допомогою онлайн сервісу перевірки ЕЦП на офіційному веб-сайті Центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України: https://czo.gov.ua/verify.
За інформацією скаржника, при завантаженні обох файлів банківської гарантії з розширенням «PDF» та «p7s» за вказаним посиланням https://czo.gov.ua/verifv у вікні для перевірки ЕЦП з'являється повідомлення «Файл має невірний формат».
Як вказував скаржник, файл «БГ № rP39HAKB17K.pdf.p7s.p7s» є файлом електронного цифрового підпису, що підтверджує накладення ЕЦП гаранта, однак не відкривається за допомогою стандартних програмних комплексів і не може бути перевірений на відповідність вимогам документації та інших документів, які б підтверджували надання ПАТ «НАК «Нафтогаз Україна» забезпечення пропозиції, не надано.
Колегія суддів звертає увагу, що в оскаржуваних рішеннях було відображено, що яким чином, в якій спосіб та які файли були перевірені замовником під час розгляду тендерної пропозиції ПАТ «HAK «Нафтогаз Україна» на предмет наявності електронно-цифрового підпису банківської гарантії від 03.08.2017 за № ГР34НАКВ17К, замовник пояснити не зміг. Зокрема, представник замовника (секретар тендерного комітету) зазначив, що особисто не перевіряв наявність електронно-цифрового підпису банківської гарантії від 03.08.2017 № ГР39НАКВ17К та № ГР40НАКВ17К, які містяться у складі тендерних пропозицій ПАТ «НАК «Нафтогаз Україна» за лотами №№ 2, 3.
У той же час, з оскаржуваних рішень встановлено, що на час розгляду скарги зазначені банківські гарантії не містили електронно-цифровий підпис.
Колегія суддів звертає увагу, що листом ПАТ «Державний ощадний банк України» від 22.08.2017 № 48-11/1053/15837/2017-00/Вих останній підтвердив цифровий підпис заступника голови правління АТ «Ощадбанк» ОСОБА_3, зазначений на банківських гарантіях, виданих ПАТ «НАК «Нафтогаз Україна». Водночас, за відсутності належних доказів, що під час розгляду тендерної пропозиції ПАТ «HAK «Нафтогаз Україна» був наявний електронно-цифровий підпис банківських гарантій від 03.08.2017 № ГР39НАКВ17К та № ГР40НАКВ17К, які містяться у складі пропозиції ПАТ «HAK «Нафтогаз Україна, до уваги взятий не може бути.
Додатково, суд першої інстанції звернув увагу, що у відповідності до приписів ст. 25 Закону, тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Документ з тендерною пропозицією подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, вимогам, визначеним у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації. Документи, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, та документи, що містять технічній опис предмета закупівлі, подаються в окремому файлі. Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу. Електронна система повинна забезпечити можливість подання пропозиції всім особам на рівних умовах. Кожен учасник має право подати тільки одну тендерну пропозицію (у тому числі до визначеної в тендерній документації частини предмета закупівлі (лота). Отримана тендерна пропозиція вноситься автоматично до реєстру, форма якого встановлюється Уповноваженим органом. Тендерна пропозиція повинна містити підтвердження надання учасником забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення процедури закупівлі. Тендерні пропозиції, отримані електронною системою закупівель після закінчення строку їх подання, не приймаються та автоматично повертаються учасникам, які їх подали. Тендерні пропозиції залишаються дійсними протягом зазначеного в тендерній документації строку.
Так, виходячи з наведених приписів ст. 25 Закону, колегія суддів зазначає, що дослідженню по даній справі підлягають саме файли, які завантажені в електронному вигляді через електронну систему закупівель ПАТ «НАК «Нафтогаз України» «БГ №ГР39HAKB17K.pdf' та «БГ №rP39HAKB17K.pdf.p7s», іменованих банківською гарантією № ГР39НАКВ17К від 03.08.2017 та файли «БГ №ГР40НАКВ 17K.pdf' та «БГ №rP40HAKB17K.pdf.p7s» іменованих банківською гарантією № ГР40НАКВ17К від 03.08.2017, а не додатково подані при розгляді справи для дослідження докази, що містять інформацію стосовно вказаних вище файлів. Отже, з огляду на зазначене, подані додатково докази не можуть вважатися належними та достовірними в аспекті ст.ст. 73, 75 КАС України.
З матеріалів справи вбачається, що факт не перевіряння станом на момент прийняття замовником протоколу розгляду тендерних пропозицій, наявності електронно-цифрового підпису банківської гарантії від 03.08.2017 підтвердив представник (секретар тендерного комітету) замовника на засіданні колегії АМК України, що відображено в оскаржуваних рішеннях, обставини чого, відповідно, не спростовуються викладеною ПАТ «Державний ощадний банк України» у листі від 22.08.2017 № 48-11/1053/15837/2017-00/Вих інформацією щодо підтвердження цифрового підпису.
Також, колегія суддів вказує, що зі змісту пункту 3 Додатку VI до тендерної документації «Вимоги до банківської гарантії (забезпечення тендерної документації)» встановлено, що зміст банківської гарантії повинен містити, крім іншого, електронні цифрові підписи (накладені за допомогою систем «клієнт-банк», «клієнт-Інтернет-банк», «телефонний банкінг», M.E.Doc, ЦСК-1 тощо).
Наведена вимога передбачає можливість замовника пересвідчитись у наявності електронного цифрового підпису на момент вирішення питання щодо дотримання учасниками вимог тендерної документації. При цьому, «Вимоги до банківської гарантії» не передбачають можливість з'ясування питання щодо наявності електронного цифрового підпису шляхом направлення замовником відповідних запитів до банківських установ з метою отримання письмових підтверджень відповідності цифрового підпису.
Колегія суддів звертає увагу, що вчинення таких дій замовником щодо одного з учасників може свідчити про надання певних переваг такому учаснику.
У відповідності до ч. 3 ст. 8 Закону № 922-VIII Антимонопольний комітет України як орган оскарження з метою неупередженого та ефективного захисту прав та законних інтересів осіб, пов'язаних з участю у процедурах закупівлі, утворює постійно діючу адміністративну колегію (колегії) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Рішення постійно діючої адміністративної колегії (колегій) приймаються від імені Антимонопольного комітету України.
За результатами розгляду скарги орган оскарження має право прийняти рішення про встановлення або відсутність порушень процедури закупівлі (у тому числі порушення порядку оприлюднення або неоприлюднення інформації про закупівлі, передбаченої цим Законом) та про заходи, що повинні вживатися для їх усунення, зокрема зобов'язати замовника повністю або частково скасувати свої рішення, надати необхідні документи, роз'яснення, усунути будь-які дискримінаційні умови (у тому числі ті, що зазначені в технічній специфікації, яка є складовою частиною тендерної документації), привести тендерну документацію у відповідність із вимогами законодавства, або за неможливості виправити допущені порушення відмінити процедуру закупівлі.
Отже, враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач у відповідності до вимог законодавства зобов'язав позивача скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Сокар» та рішення про допущення до аукціону тендерної пропозиції публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз Україна» у процедурі закупівлі за лотами №№ 2, 3 відповідно, виправивши таким чином допущені у ході проведення процедури закупівель порушення та відновивши права учасника таких закупівель.
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 244, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.09.2018 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В.В.
Шурко О.І.
Повний текст постанови виготовлений 03.12.2018.
v