Справа № 504/2530/17
04 грудня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (67562, АДРЕСА_1) до Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області (67562, Одеська область, Лиманський район, село Крижанівка, вул. Ветеранів, 5), за участю 3-х осіб - Комунального підприємства Лиманське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості (67562, Одеська область, Лиманський район, смт. Доброслав, вул. Центральна, 46) ОСОБА_3, ОСОБА_4 (67562, АДРЕСА_2) про визнання протиправним та скасування рішення та державної реєстрації,-
03.08.2017 року до Комінтерніського районного суду Одеської області звернулась ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_4, Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області про визнання протиправними і скасування рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 10 листопада 2005 року та державної реєстрації права власності на нерухоме майно ОСОБА_3, ОСОБА_4.
Ухвалою Комінтернівського районного суду Одеської області від 09.01.2018 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою Комінтерніського районного суду Одеської області від 06.06.2018 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області про визнання протиправними і скасування рішення та державної реєстрації права власності на нерухоме майно, направлено за предметною підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.07.2018 року справа призначена до розгляду судді Бутенко А.В.
Ухвалою суду від 06.08.2018 року, судом прийнято справу до свого провадження за правилами загального позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
27.08 та 30.08.2018 року від Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника Відповідача. Також, в заяві зазначено, що при розгляді справи та прийнятті рішення Відповідач покладається на розсуд суду (а.с. 84).
В судовому засіданні 03.09.2018 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 виключено зі складу відповідачів в зв'язку з відсутністю до них позовних вимог та залучено до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
24.09.2018 року від ОСОБА_1 надійшла уточненна позовна заява до Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, за участю 3-х осіб - Комунального підприємства Лиманське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с. 99-111), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати:
- рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області про реєстрацію права власності на нерухоме майно ОСОБА_3, ОСОБА_5 59/200 частини будинку по АДРЕСА_3 від 10 листопада 2005 року;
- державну реєстрацію права власності на нерухоме майно ОСОБА_3, ОСОБА_5 59/200 частини будинку по АДРЕСА_3.
В обґрунтування адміністративного позову Позивачем зазначено, що оскаржуване рішення про реєстрацію права власності на нерухоме майно за ОСОБА_3 та ОСОБА_5 59/200 частини будинку по АДРЕСА_3 від 10 листопада 2005 року є протиправним, оскільки технічна документація на частини будинку попереднього власника ОСОБА_6 та 3-х осіб містить суперечливі, не однакові відомості, державна реєстрація права власності порушує права Позивача як на здійснення користування земельним сервітутом, так і на інші, пов'язані з цими правами житлові права і права власника.
26.09.2018 року від представника 3-х осіб, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що адміністративний позов є безпідставним та необґрунтованим, у зв'язку з чим не підлягає задоволенню (а.с. 114-118).
В судовому засіданні 26.09.2018 року представнику 3 осіб надано час для отримання позовної заяви від 24.09.2018 року до Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області та подання письмового клопотання про залишення позову без розгляду, судом продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів відповідно до ч.4 статті 173 КАС України. Ухвалою суду витребувано від відповідача завірену належним чином копію рішення, яке оскаржене.
Сторони до судового засідання, яке було призначено на 25.10.2018 року не з'явились.
Ухвалою суду від 25.10.2018 року від Архівного відділу відповідача витребувано належним чином завірену копію рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області про реєстрацію права власності на нерухоме майно ОСОБА_3, ОСОБА_5 59/200 частини будинку по АДРЕСА_3 від 10 листопада 2005 року.
22.10.2018 року від ОСОБА_1 надійшла заява про зміну предмету, підстави позову, згідно з якою заявлено нові вимоги до інших відповідачів, а саме: Державного реєстратора Комунального підприємства «Комінтернівське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості» ОСОБА_7, Комунального підприємства «Лиманське районне бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості» Лиманської районної ради Одеської області та Міністерсва юстиції України, за участю 3-х осіб, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 07.11.2005 року про внесення записів до реєстрів за витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 11.11.2005 року, за рішенням державного реєстратора ОСОБА_7 про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 10.11.2005 року про внесення запису до реєстру прав власності на нерухоме майно та зобов'язання Міністерства юстиції України вчинити дії щодо приведення у відповідність до вимог чинного законодавства проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с. 161-171).
В судовому засіданні 05.11.2018 року, судом було залишено без розгляду заяву від 22.10.2018 року про зміну предмету, підстави позову в зв'язку з фактичним поданням іншого позову до інших відповідачів та відповідно до п.3 частини 2, частини 3 статті 45 КАС України.
Сторони до судового засідання, яке було призначено на 14 листопада 2018 року, не з'явились, про день, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
13.11.2018 року, від позивача надійшла заява про розгляд справи за її відсутності (а.с. 195).
14.11.2018 року, від представника 3-х осіб, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, надійшла заява, в якій просив розглядати справу за відсутності представника (а.с. 196).
Таким чином, згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, розгляд справи проведено у порядку письмового провадження.
В силу частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу, розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Інших заяв та клопотань до суду по суті справи не надходило.
Дослідивши матеріали справи відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлене наступне.
Як вбачається із змісту позову, станом на 02 липня 1977 року по АДРЕСА_3, будинок розміром 40 квадратних метрів був розташований на площі 300 квадратних метрів, але, вже у 2002 році у ОСОБА_6 за документами площа будинку НОМЕР_1 безпідставно була збільшена з 40 квадратних метрів до 121,6 квадратних метрів, площа земельної ділянки будинку по АДРЕСА_3 неправомірно збільшена з 300 квадратних метрів до 661 квадратних метрів, в той час, як станом на 1991 рік суміжна земельна ділянка будинку НОМЕР_2 зменшилась з 900 квадратних метрів до 740 квадратних метрів, тобто на 160 квадратних метрів.
За таких обставин, на думку Позивача, реєстрація права власності на нерухоме майно будинку НОМЕР_1 для ОСОБА_5 і ОСОБА_3 Крижанівською сільською радою Лиманського району Одеської області проведена неправомірно та підлягає скасуванню, оскільки порушує права Позивача на здійснення користування земельним сервітутом, та інші, пов'язані з цими правами житлові права та права власника.
Також, за даними технічних паспортів на будинок по АДРЕСА_4 (належить ОСОБА_1) в селі Крижанівка, по 1991 рік довжина фасада будинку по АДРЕСА_4 складала 17,25 метрів, а з 1991 року довжина фасада будинку зменшилась на 15,15 метрів, тобто на 2,1 м фасада і на 160 квадратних метрів земельної ділянки будинку по АДРЕСА_4, отже, реєстрація права власності на нерухоме майно будинку НОМЕР_1 для ОСОБА_5 і ОСОБА_3 відповідачем Крижанівською сільською радою Лиманського району Одеської області проведена неправомірно, що суттєво порушує права в користуванні земельним сервітутом, позбавляє права власника на вільний доступ до стіни будинку НОМЕР_2, її обслуговування і ремонту.
Рішенням Комінтернівського районного суду Одеської області від 02 липня 2004 року по цивільній справі № 2-747/04 про встановлення впродовж стіни будинку земельного сервітуту площею 15 квадратних метрів, Позивачу надані права на вільний доступ до стіни будинку НОМЕР_2, її обслуговування і ремонт.
Також Позивач зазначає, що на той час власником земельної ділянки був Відповідач - Крижанівська сільська рада. 06 жовтня 2006 року без відома Позивача, ОСОБА_5 і ОСОБА_3 незаконно, всупереч статті 91 Земельного кодексу України, одержано Державний акт про право приватної власності на земельну ділянку серії ЯГ № 942712, площею 500 квадратних метрів.
З позову вбачається, що з ОСОБА_8, як власником суміжної земельної ділянки межі не узгоджувались, вони до цього часу не встановлені, документально не визначені, відсутні. За таких обставин також реєстрація права власності на нерухоме майно за ОСОБА_5 і ОСОБА_3 Крижанівською сільською радою Лиманського району Одеської області проведена неправомірно та підлягає скасуванню, оскільки порушує права Позивача як на здійснення користування земельним сервітутом, так і на інші, пов'язані з цими правами житлові права і права власника на вільний доступ до стіни будинку, її ремонт і обслуговування. Користуючись незаконною реєстрацією Крижанівською сільською радою Лиманського району Одеської області права власності на нерухоме майно, ОСОБА_5 і ОСОБА_3 не впускають Позивача до стіни будинку для її ремонта, обслуговування, крім того безперешкодно розбили відмостку, яку Позивач за свій рахунок збудувала впродовж стіни будинку в зоні дії земельного сервітуту, тобто права на сервітут системно порушуються.
Позивач зазначає, що відповідач-Крижанівська сільська рада проігнорувала недійсні відомості і недостовірні дані, здійснивши незаконно, з порушенням прав Позивача, реєстрацію права власності на нерухоме майно за ОСОБА_5 і ОСОБА_3
Позивач вважає, що державна реєстрація права власності співвласників нерухомого майна ОСОБА_3, ОСОБА_5 59/200 частини будинку по АДРЕСА_3 в селі Крижанівка Лиманського (на той час Комінтернівського) району Одеської області за рішенням Крижанівської сільської ради Лиманського (на той час Комінтернівського) району Одеської області від 10 листопада 2005 року проведена протиправно і підлягає скасуванню, а тому Позивач звернулась із даним позовом до суду.
Оцінюючи рішення суб'єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України та доходить висновку про відмову в задоволені позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За змістом статті 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження щодо розпорядження землями комунальної власності територіальних громад відносяться до компетенції сесії сільської, селищної, міської ради.
У відповідності до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин, та у відповідності до ст. 59 цього Закону, акти органу місцевого самоврядування оформлюються у формі рішень.
Частиною першою статті 116 зазначеного Кодексу встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Судом встановлено з рішення Апеляційного суду Одеської області від 14.10.2014 року , що 07.10.2005 року за договором купівлі-продажу частини житлового будинку, ОСОБА_6 продала, а ОСОБА_5 та ОСОБА_3 придбали у власність в рівних частках 59/100 частин житлового будинку з господарськими спорудами та будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3. Договір посвідчено того ж дня приватним нотаріусом Комінтернівського нотаріального округу Одеської області, ОСОБА_9, та зареєстровано в реєстрі за № 2786.
Як вбачається з пункту 1 договору купівлі - продажу від 07.10.2005 року, частина житлового будинку, що відчужується та належить продавцю - ОСОБА_6, розташована на земельній ділянці площею 0,0500 га, що перебуває в оренді на підставі рішення № 705 Крижанівської сільської ради Комінтренівського району від 15.06.2005 року про передачу в оренду ОСОБА_6 земельної ділянки площею 0,0500 кв.м. за адресою: АДРЕСА_3 та договору оренди, укладеного 15.06.2005 року.
Як вбачається із договору купівлі-продажу частини житлового будинку, у власність покупців переходить 59/100 частин житлового будинку під. літ. «А», що складається з: 1-3 житлової, 1-4 коридору; прибудови - А1, що складається з: 1-5 житлової; прибудови - А2, що складається з: 1-1 коридору, 1-2 кухні, 1-6 ванної; тамбуру - а; житловою площею 28,1 м2, загальною площею 53,0 м2, господарчі будівлі та споруди: гараж - Б, літня кухня - В, вбиральня - Г, навіс - Е, цистерна -1, брукування - II, ворота №1, огорожа №2.
У подальшому, 06.10.2006 року Крижанівською сільською радою на підставі рішення 20 сесії VII скликання від 18.08.2005 року видано ОСОБА_5 і ОСОБА_3 державний акт на право спільної власності на земельну ділянку площею 0,0500 га за адресою: АДРЕСА_3.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулюється Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» № 1952-IV від 1 липня 2004 року (далі Закон №1952-IV).
Відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону № 1952-IV (в редакції чинній на момент проведення державної реєстрації), державній реєстрації підлягають заявлені речові права на нерухоме лайно за наявності документів, що підтверджують вчинення правочинів щодо таких об'єктів, посвідчених відповідно до закону, або свідчать про наявність інших, передбачених законом лід став.
Згідно з ч. 1, 3, 4 ст. 18 Закону № 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться на підставі заяви правоволодільця (правонабувача), сторін (сторони) правочину, за яким виникло речове право, або уповноважених ними (нею) осіб.
Заява про державну реєстрацію права власності подається до органу державної реєстрації прав, на території якого перебуває нерухоме майно або більша за площею його частина.
Для державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно до місцевого органу державної реєстрації прав разом із заявою про державну реєстрацію прав подаються документи про правочини щодо такого об'єкта нерухомого майна та їх копії або інші документи, що свідчать про встановлення, зміну чи припинення речового права.
Статтею 19 Закону № 1952-IV, підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу, довічного утримання, дарування, міни земельної ділянки або іншого нерухомого майна.
Згідно з ч. 5 Розділу V Прикінцевих положень Закону № 1952-IV, до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру, реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
Як вбачається із наданого Позивачем Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 8917169 від 11.11.2005 року Комінтернівського РБТІ (а.с. 14), підставою виникнення права спільної часткової власності ОСОБА_5 та ОСОБА_3 на 59/100 частин житлового будинку за адресою: АДРЕСА_3 є договір купівлі - продажу від 07.10.2005 року, посвідчений приватним нотаріусом Комінтернівського районного нотаріального округу Одеської області, ОСОБА_9, реєстр.№ 2786.
Отже, з наведених обставин вбачається, що державна реєстрація права власності проведена відповідно до діючих на час реєстрації норм законодавства України.
Крім того, ухвалою суду від 26.09.2018 року витребувано від Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, належним чином завірену копію рішення, яке оскаржене, про реєстрацію права власності на нерухоме майно ОСОБА_3, ОСОБА_4 59/200 частини будинку по АДРЕСА_3, в селі Крижанівка Комінтернівського району Одеської області від 10 листопада 2005 року (а.с. 132-133).
19.10.2018 року, від Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області до суду надійшов лист про неможливість надання зазначених доказів в зв'язку з їх відсутністю. Разом з тим повідомлено, що необхідні документи можуть знаходитись в Архівному відділі Лиманської районної державної адміністрації Одеської області (а.с. 142).
Ухвалою суду від 25.10.2018 року витребувано від Архівного відділу Лиманської районної державної адміністрації Одеської області належним чином завірену копію рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області про реєстрацію права власності на нерухоме майно ОСОБА_3, ОСОБА_4 59/200 частини будинку по АДРЕСА_3, в селі Крижанівка Комінтернівського району Одеської області від 10 листопада 2005 року (а.с. 148-149).
30.10.2018 року на електронну адресу суду та 05.11.2018 року, засобами поштового зв'язку, від Архівного відділу Лиманської районної державної адміністрації Одеської області надійшов лист за №04/213 від 30.10.2018 року, в якому зазначено, що згідно протоколів засідань виконкому Крижанівської сільської ради за 2005 рік, рішення про надання права власності на нерухоме майно громадянам ОСОБА_3, ОСОБА_5 59/200 частини будинку по АДРЕСА_3, в селі Крижанівка Комінтернівського району Одеської області - не зазначено, тому надати будь-які архівні документи по вказаному питанню не має можливості (а.с. 154, 193). Отже, Позивач оскаржує рішення, якого не існувало.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не обґрунтовані, документально не підтверджені, а тому не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Керуючись статтями 2, 5-9, 72-73, 77, 159, 241-246, 250-251, 263 КАСУкраїни, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (67562, АДРЕСА_1) до Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області (67562, Одеська область, Лиманський район, село Крижанівка, вул. Ветеранів, 5) за участю 3-х осіб - Комунального підприємства Лиманське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості (67562, Одеська область, Лиманський район, смт. Доброслав, вул. Центральна, 46) ОСОБА_3, ОСОБА_4 (67562, АДРЕСА_2) про визнання протиправним та скасування рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 10 листопада 2005 року та державної реєстрації права власності на нерухоме майно ОСОБА_3, ОСОБА_4 - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанціїв 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бутенко А.В.
.