Постанова від 19.11.2018 по справі 808/896/18

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

і м е н е м У к р а їн и

19 листопада 2018 року м. Дніпросправа № 808/896/18

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Чабаненко С.В.,

суддів: Чумака С.Ю., Юрко І.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16.04.2018 р. в адміністративній справі №808/896/18 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа - Міністерство оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа - Міністерства оборони України, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо повернення без реалізації заяви та документів позивача про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням другої групи інвалідності, що настала внаслідок виконання обов'язків військової служби;

- зобов'язати відповідача направити заяву та документи позивача про виплату одноразової грошової допомоги на розгляд до Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16 квітня 2018 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо повернення без реалізації заяви та документів ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням другої групи інвалідності, що настала внаслідок виконання обов'язків військової служби. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 направити заяву та документи ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги на розгляд до Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Не погоджуючись з рішенням суду, ІНФОРМАЦІЯ_3 подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення та прийняти нове про відмову у задоволені позову.

Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до приписів ст. 311 КАС України.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено письмовими доказами, ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни, що підтверджується посвідченням від 13.12.2017 року серії НОМЕР_1 .

Відповідно до вискоків комісії МСЕК 01.08.2011 року (виписка до довідки серії АД №140734), 12.09.2012 року (виписка до довідки серії 10 ААБ №481012), 24.09.2013 року (виписка до довідки серії 10 ААБ №481178), 29.09.2015 року (виписка до довідки серії АВ №0280977), інвалідність викликана у зв'язку з захворюванням, пов'язаним із виконанням обов'язків в країнах, де велися бойові дії.

12.12.2017 року комісією МСЕК позивачу безстроково встановлено II групу інвалідності у зв'язку з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, що підтверджується копіює довідки серії АВ №0840118.

20.12.2017 року позивачем до ІНФОРМАЦІЯ_1 було подано документи на призначення одноразової грошової допомоги (а.с.17).

Листом Запорізького ОВК №4/с від 02.01.2018 року документи повернуто на доопрацювання у зв'язку із відсутністю довідки, яка свідчить про причину та обставини поранення, зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, як це передбачено пунктом 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 25.12.2013 № 975 (а.с.19).

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність дій Запорізького ОВК щодо повернення на доопрацювання документів позивачу, оскільки ані Порядком №975, ані Наказом № 530 не передбачено повернення документів на доопрацювання.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Позивач, вважаючи не направлення відповідачем його документів до Міністерства оборони України для вирішення останнім питання про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності протиправною бездіяльністю, звернувся до суду і вважав, що обласний військовий комісаріат як уповноважений орган в будь-якому випадку повинен направити такі документи до Міністерства оборони України з висновком щодо виплати такої допомоги.

При вирішенні справи колегія суддів виходить з наступного.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011), який поширюється, зокрема, на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011 в редакції станом на 5 грудня 2016 року одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Як встановлено ч. 6 ст. 16-3 Закону № 2011 одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Відповідно до частини 9 ст. 16-3 Закону № 2011 порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Такий Порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок № 975), пунктом 3 якого визначено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності є дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

За приписами пункту 11 Порядку № 975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, повинен подати уповноваженому органу заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, а також визначений цим пунктом відповідний перелік документів.

Відповідно до п. 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Пунктом 13 Порядку № 975 встановлено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

При цьому відповідно до пункту 2.8 розділу ІІ «Органи, які здійснюють роботу із соціального забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей» Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, яка затверджена наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937 (далі - Інструкція № 937) оформлення та подання до Департаменту фінансів Міністерства оборони України документів для виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, покладається на обласні військові комісаріати.

Відповідно до пункту 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (далі - Положення № 530) документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.

Таким чином, саме обласні військові комісаріати є уповноваженими органами, на які покладений обов'язок щодо оформлення та подання до Департаменту фінансів Міністерства оборони України відповідних документів для отримання компенсаційних виплат, а тому позивачем правомірно саме відповідачу подано заяву про здійснення виплати допомоги та відповідний пакет документів.

При цьому Порядок № 975 не передбачає іншого рішення керівника уповноваженого органу (в даному випадку обласного військкомату) ніж подання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги з додаванням відповідного пакету документів, отриманого від заявника.

Пунктом 4.7 Положення № 530 передбачено, що зазначений висновок складається у відповідності з Додатком № 13 цього Положення, за змістом якого військовий комісар повинен зазначити має чи не має права військовослужбовець на отримання одноразової грошової допомоги.

Таким чином, передбачений пунктом 13 Порядку № 975 висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги військовим комісаром складається як при наявності, так і при відсутності у військовослужбовця права на отримання такої допомоги, після чого з відповідним пакетом поданих військовослужбовцем документів надсилається до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для прийняття останнім рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.

З огляду на вказане колегія суддів доходить висновку, що відповідачу чинним законодавством не надано права не складати висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги та не направляти його до Міністерства оборони України, а тому бездіяльність відповідача з цього питання є протиправною.

Таким чином, у випадку недостатності на думку військкомату документів він повинен лише повідомити про це заявника і надати допомогу у їх оформленні, а не повертати документи для їх доопрацювання позивачу. При цьому зазначені дії не звільняють керівника військового комісаріату від складання у 15-денний строк висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги навіть у випадку неподання чи недостатності на його думку у заявника певних документів.

З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги є безпідставними, необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.

Згідно частини статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 311, 315, 316,321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16.04.2018 р. в адміністративній справі №808/896/18- залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Чабаненко

суддя С.Ю. Чумак

суддя І.В. Юрко