Рішення від 03.12.2018 по справі 344/8336/17

Справа № 344/8336/17

Провадження № 2-а/344/232/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2018 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої - судді Бабій О.М.,

секретаря Орнат Л.І.,

розглянувши в загальному порядку у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфабуд» до Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради особі т.в.о. начальника Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Семківа Олега Мироновича про визнання нечинною та скасування постанови № 11/32-24 від 15.06.2017 року,-

ВСТАНОВИВ:

Директор ТзОВ «Альфабуд» 30 червня 2017 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради особі т.в.о. начальника Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Семківа Олега Мироновича про визнання нечинною та скасування постанови № 11/32-24 від 15.06.2017 року, оскільки вважає її незаконною та такою що підлягає скасуванню. Провадження про накладення адміністративного стягнення здійснено з грубим порушенням вимог КУпАП, відсутні підстави для винесення постанови, твердження позивача не були взяті до уваги.

Справа перебувала у провадженні в судді ОСОБА_5.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 13.09.2018 року та наказом від 21.09.2018 року суддю ОСОБА_5. звільнено із займаної посади у зв'язку з поданням заяви про відставку.

На виконання вимог п. 2.3.50 Положення про АСДС проведено повторний автоматизований розподіл незавершених розглядом судових справ, які перебувають у провадженні судді ОСОБА_5.

Шляхом проведення автоматизованого розподілу судової справи визначено головуючого суддю - Бабій О.М.

10 жовтня 2018 року справу передано судді Бабій О.М.

11 жовтня 2018 року суддею прийнято до провадження вказану адміністративну справу, розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження з урахуванням вимог ст.ст. 268-272, 286 КАС України.

Підготовче судове засідання призначено на 22 жовтня 2018 року.

05 листопада 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 03 грудня 2018 року.

В судовому засіданні 03 грудня 2018 року представник позивача позовні вимоги підтримала з мотивів наведених в позовній заяві, просила позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази у справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті судом встановлено наступне.

Між сторонами виник публічно-правовий спір щодо правомірності притягнення позивача до відповідальності та накладення штрафу за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена п. 2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

Як вбачається із оскаржуваної постанови від 15.06.2017 року № 11/32-24 ТзОВ «Альфабуд» визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого п. 2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 50 520 грн. Суть правопорушення - ТзОВ «Аьфабуд» в особі директора Зварищука В.М 06.06.2017 року не допустив посадових осіб Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на об'єкт будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення в межах орендованої земельної ділянки на АДРЕСА_1 (ІІ черга)» не представлення документації, на підставі та у відповідності до якої виконуються будівельні роботи і яка створена у процесі виконання будівельних робіт чим порушено абзац 2 п. 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 року № 553.

Про проведення позапланової перевірки позивача було поінформовано листом від 24.05.2017 року № КО/4987, який позивач отримав 25.05.2017 року.

Сторонами вказаний факт визнається.

Позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на об'єкті будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення в межах орендованої земельної ділянки на АДРЕСА_1 (ІІ черга)» проводилась на підставі звернення гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4 від 11.052017 року № КО/4987.

На підставі вищевказаного листа, наказу «Про проведення позапланових перевірок» від 22.05.2017 року № 57 та направлення на проведення позапланової перевірки від 22.05.2017 року № 57/6 Управлінням було здійснено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності при здійсненні будівництва багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення в межах орендованої земельної ділянки на АДРЕСА_1 Початок позапланової перевірки заплановано на 30.05.2017 року о 10.00 год.

30.05.2017 року о 10 год. заступником начальника відділу контролю за будівництвом Бобрисом Р.В. та провідним спеціалістом - інспектором відділу контролю за будівництвом Стефураком М.Г. розпочато позапланову перевірку, однак позивачем не було допущено працівників Управління до об'єкту перевірки в частині представлення документації на підставі та у відповідності до якої виконувались будівельні роботи і яка створена в процесі виконання будівельних робіт , чим порушено норми п. 1 ч. 3 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та абзац 2 п. 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 року № 553.

30.05.2017 року представники відповідач були допущені на об'єкт перевірки та на вимогу представників позивача надали для ознайомлення направлення для проведення перевірки та звернення гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для здійснення позапланових заходів є зокрема звернення фізичної особи про порушення, що спричинило шкоду її правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природньому середовищу чи безпеці держави з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом.

Представники відповідача відмовились надати документи у відповідності до вказаної вище статті, зіславшись на те, що під дію Закону Управління не підпадає, а також, що ними здійснюється перевірка об'єкта будівництва, а не Товариства як суб'єкта господарювання.

Такі дії представників відповідача були правомірними з огляду на наступні норми законодавства в редакції на час виникнення спірних правовідносин.

Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб, права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до ст. 1 вказаного Закону, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» строком до 31 грудня 2017 року (в редакції статті станом на 06.11.2016 року) встановлено мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

В ст. 6 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» вказано, що дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю) органами державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду).

За змістом ч. 1 та 4 ст. 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Заходи контролю здійснюються органами державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду). Зазначені у частині четвертій цієї статті органи, що здійснюють державний нагляд (контроль) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зобов'язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21,частини третьої статті 22 цього Закону.

Процедура здійснення державного архітектурно-будівельного контролю визначається Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 року № 553.

За результатами проведеної перевірки 06.06.2017 року складено акт «Про недопущення посадових осіб Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на об'єкт будівництва підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій» та протокол «Про правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

З метою усунення виявлених порушень 06.06.2017 року винесено припис «Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил» з вимогою усунути виявлене порушення шляхом допущення на об'єкт будівництва посадових осіб Управління до 16.06.2017 року.

15.06.2017 року винесено постанову «Про накладення штрафу» за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 11/32-24 та накладено штрафні санкції в сумі 50 520 грн.

Штраф накладено за правопорушення, яке передбачено п. 2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», а саме: недопущення посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій.

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом. Орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення та справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право: 1) безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; 2) складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону.

Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджено постановою КМУ від 23.05.2011 року № 553.

Таким чином, постанова про притягнення до відповідальності за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.06.2017 року № 11/32-24 за недопущення посадових осіб Управління на об'єкт будівництва в частині не представлення документації на підставі та у відповідності до якої виконуються будівельні роботи і яка створена у процесі виконання будівельних робіт є законною, винесена у відповідності з чинним законодавством, в межах повноважень відповідача, а тому скасуванню не підлягає.

У спірних правовідносинах відповідачем було дотримано принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, так як було всебічно, повно і об'єктивно з'ясовано обставин справи, та вирішено її в точній відповідності з законом.

На підставі вищевикладеного, відповідно до ст. 2, ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 2, ст. 6 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», керуючись ст. ст. 241-246, 250 та 286 Кодексу адміністративного судочинства України, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфабуд» до Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради особі т.в.о. начальника Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Семківа Олега Мироновича про визнання нечинною та скасування постанови № 11/32-24 від 15.06.2017 року - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області.

Повний текст рішення складено та підписано 03 грудня 2018 року.

Суддя Бабій О.М.