Рішення від 30.11.2018 по справі 826/10508/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

30 листопада 2018 року № 826/10508/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доГоловного територіального управління юстиції у місті Києві

про визнання протиправним та скасування акту, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1.) з позовом до Головного територіального управління юстиції у місті Києві (далі також - відповідач, ГТУ юстиції у м. Києві), в якому просила: визнати протиправним та скасувати акт Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 05.01.2018 про відмову у сертифікації робочого місця (контори) приватного нотаріуса.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.07.2018 відкрито провадження в адміністративній справі №826/10508/18 та дану справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відмова відповідача у проведенні сертифікації робочого місця (контори) приватного нотаріуса ОСОБА_1 (далі також - робоче місце приватного нотаріуса), що зафіксована в акті від 05.01.2018, ґрунтується на суб'єктивних і надуманих висновках, та не відповідає вимогам закону. На думку позивача, робоче місце приватного нотаріуса, сертифікація якого проводилась відповідачем, відповідає умовам встановленим Законом України «Про нотаріат». Зокрема, як зазначає позивач в тексті позовної заяви, вказане робоче місце знаходиться у приміщенні на другому поверсі нежитлового будинку, захищене від несанкціонованого проникнення металевими дверима та захисними ролетами, забезпечене сейфом для зберігання печаток, штампів, металевою шафою для зберігання архіву нотаріуса. Також приміщення, в якому знаходиться робоче місце, обладнане двома робочими кабінетами (кімнатами) площею 14,1 кв.м. та 10,2 кв.м. та приміщенням для прийому громадян площею 3 кв.м. Одна із стін робочого кабінету для розташування робочого місця приватного нотаріуса (позивача) виготовлена з непрозорої металопластикової конструкції, яка у свою чергу виготовлена з непрозорих дерев'яно-стружкових плит (ДСП) з шумопоглинальним наповненням. При цьому, на рівні вище 2-х метрів від підлоги в зазначеній стіні встановлене вікно для належної інсоляції приміщення, оскільки інших вікон цей робочий кабінет не має. Позивач стверджує, що у приміщенні створені всі умови, які забезпечують здійснення прийому громадян кожним з нотаріусів в окремому робочому кабінеті та одночасно збереження нотаріальної таємниці.

У встановлений судом строк відповідачем до канцелярії суду поданий відзив на позовну заяву. Свої заперечення проти позову відповідач мотивував тим, що на підставі заяви позивача від 20.12.2017 співробітниками ГТУ юстиції у м. Києві проведено перевірку відповідності приміщення для розташування робочого місця (контори) приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 у зв'язку зі зміною адреси розташування робочого місця (контори). За результатами вказаної перевірки складено акт про відмову у сертифікації робочого місця (контори) приватного нотаріуса від 05.01.2018. Відповідно до висновку такого акта, відповідне приміщення не може бути використане для розташування робочого місця (контори) ОСОБА_1, яка має намір займатися приватною нотаріальною діяльністю, оскільки приміщення не відповідає вимог п. 2 ч. 2 ст. 25 Закону України «Про нотаріат», п. 7.2.1 та п. 7.1.3 Положення про вимоги до робочого місця приватного нотаріуса. Відповідач вважає, що акт про відмову у сертифікації робочого місця (контори) приватного нотаріуса від 05.01.2018 був складений у відповідності до вимог чинного законодавства.

Крім того сторони скористались своїм правом на подання до суду відповіді на відзив та заперечень відповідно.

При цьому, заперечень проти розгляду вказаної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) від сторін до суду не надійшло, з огляду на що, суд вказує про можливість розгляду даної справи за наявними у ній матеріалами у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 20.11.2013 отримала Свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю №9095. Приватну нотаріальну діяльність по Київському нотаріальному округу зареєстровано 20.12.2013 та видано реєстраційне посвідчення №1403.

16.11.2017 ОСОБА_1 подала заяву до Головного територіального управління юстиції в м. Києві з проханням провести сертифікацію приміщення за адресою: АДРЕСА_2 на предмет відповідності такого робочого місця (контори) приватного нотаріуса умовам встановленим Законом України «Про нотаріат».

24.11.2017 співробітником Управління з питань нотаріату ГТУ юстиції у м. Києві Тішиною Д.Т. був складений акт, де зафіксовано наступне: за результатами здійсненого 24.11.2017 виїзду за адресою, вказаною у заяві ОСОБА_1 (поданої 16.11.2017), було виявлено відсутність заявниці за такою адресою, у зв'язку з чим провести сертифікацію її робочого місця виявилось неможливим.

22.12.2017 ОСОБА_1 повторно звернулась до ГТУ юстиції у м. Києві із заявою від 20.12.2017 щодо проведення перевірки відповідності робочого місця приватного нотаріуса адресою: АДРЕСА_2.

05.01.2018 співробітниками Управління з питань нотаріату ГТУ юстиції у м. Києві Гриців Н.В. та Глущенко Я.В. на підставі цієї заяви ОСОБА_1 від 20.12.2017 проведено перевірку відповідності приміщення для розташування робочого місця (контори) приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 у зв'язку зі зміною адреси розташування робочого місця (контори). В ході проведеної перевірки встановлено, що приміщення (тип - нежитлове), яке знаходиться на другому поверсі будинку за адресою: АДРЕСА_2, група приміщень №42, використовується ОСОБА_1 відповідно до договору про співпрацю від 16.11.2017. Працівники відповідача дійшли висновку про те, що приміщення не може бути використане для розташування в ньому робочого місця (контори) ОСОБА_1, яка має намір здійснювати приватну нотаріальну діяльність в Київському міському нотаріальному окрузі. А саме, в тексті акта наведені наступні зауваження: всупереч п. 2 ч. 2 ст. 25 Закону України «Про нотаріат», п. 7.2.1 п. 7.2 Положення про вимоги до робочого місця приватного нотаріуса, не дотримано умови щодо можливості кожному приватному нотаріусу, який здійснює нотаріальну діяльність, одночасно та незалежно один від одного здійснювати нотаріальну діяльність; всупереч п. 7.1.3 п. 7.1 Положення про вимоги до робочого місця приватного нотаріуса, стіна, яка є стіною робочого кабінету, зроблена з металопластикової конструкції та частково є прозорою.

Не погоджуючись з такою відмовою у проведенні сертифікації робочого місця (контори) приватного нотаріуса позивач звернулась з цим позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про нотаріат», державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні умов допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; здійснення контролю за організацією нотаріату, проведення перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначення органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії, здійснюють контроль за організацією нотаріату, проводять перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами; встановленні переліку додаткових послуг правового і технічного характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями, та встановленні розмірів плати за їх надання державними нотаріусами; встановленні правил професійної етики нотаріусів.

Контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про нотаріат» робоче місце (контора) приватного нотаріуса має знаходитись у межах нотаріального округу, в якому приватний нотаріус здійснює нотаріальну діяльність.

Робоче місце (контора) має відповідати таким умовам: 1) забезпечувати дотримання нотаріальної таємниці; 2) давати можливість кожному приватному нотаріусу, який здійснює нотаріальну діяльність, одночасно та незалежно від іншого приватного нотаріуса здійснювати нотаріальну діяльність; 3) бути захищеним від несанкціонованого проникнення; 4) бути забезпеченим сейфом для зберігання печаток, штампів, металевою шафою для зберігання архіву нотаріуса; 5) кількість кімнат у приміщенні, де знаходиться робоче місце (контора) приватного нотаріуса, не може бути меншою, ніж кількість приватних нотаріусів, які здійснюють нотаріальну діяльність у його межах; 6) бути пристосованим для роботи технічного персоналу з документами у відокремленій від нотаріуса кімнаті.

До початку нотаріальної діяльності приватним нотаріусом, а також у разі зміни адреси розташування робочого місця (контори) приватного нотаріуса, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі протягом 15 днів з моменту отримання заяви про зміну адреси розташування робочого місця (контори) проводиться перевірка відповідності робочого місця (контори) приватного нотаріуса встановленим цим Законом умовам, за результатами якої складається акт про сертифікацію робочого місця (контори) приватного нотаріуса або акт про відмову у сертифікації робочого місця (контори) приватного нотаріуса.

Приватний нотаріус може здійснювати нотаріальну діяльність лише за наявності акта про сертифікацію робочого місця (контори) приватного нотаріуса або рішення суду, яке набрало законної сили, яким визнано незаконним акт про відмову у сертифікації робочого місця (контори) приватного нотаріуса.

Відповідно до абз. 2 ст. 24 Закону України «Про нотаріат» робоче місце (контора) приватного нотаріуса повинно розташовуватися в межах визначеного для нього нотаріального округу. Вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса встановлюються Міністерством юстиції України.

Так, наказом Міністерства юстиції України від 23.03.2011 №888/5 затверджено Положення про вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса та здійснення контролю за організацією нотаріальної діяльності (далі - Положення №888/5), яке встановлює єдиний підхід до організації нотаріальної діяльності для покращення якості обслуговування населення, вільного доступу до приміщення, що є робочим місцем приватного нотаріуса (контори), неухильного забезпечення дотримання нотаріальної таємниці при вчиненні нотаріальних дій, суворої схоронності нотаріальних документів, печатки та штампів приватного нотаріуса, спеціальних бланків нотаріальних документів та архіву нотаріуса.

Згідно з п. 2 Положення №888/5 вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса установлюються в рамках реалізації Міністерством юстиції України повноважень, передбачених статтями 21, 24 Закону України «Про нотаріат» (далі - Закон), виходячи з переліку умов, визначених статтею 25 Закону.

Пунктом 3 Положення №888/5 встановлено, що сертифікація робочого місця (контори) - перевірка приміщення на предмет відповідності робочого місця (контори) приватного нотаріуса умовам, передбаченим статтею 25 Закону, та визнання його придатним для використання як робоче місце приватного нотаріуса з метою учинення нотаріальних дій.

За змістом п. 5 Положення №888/5 акт про відмову у сертифікації повинен містити обґрунтований висновок про невідповідність робочого місця (контори) приватного нотаріуса умовам, встановленим статтею 25 Закону.

Як вбачається з тексту наявного у матеріалах справи акта про відмову сертифікації робочого місця (контори) приватного нотаріуса ОСОБА_1 від 05.01.2018, приміщення за адресою: АДРЕСА_2, група приміщень №42, яке позивач мала намір використовувати для провадження нотаріальної діяльності, визнано відповідачем таким, що не відповідає умовам для робочого місця (контори) приватного нотаріуса, а саме: п. 2 ч. 2 ст. 25 Закону України «Про нотаріат», п.п. 7.1.3 п. 7.1 п.п. 7.2.1 п. 7.2 Положення №888/5.

За змістом п. 7 Положення №888/5 з метою дотримання умов робочого місця (контори) приватного нотаріуса, встановлених Законом, це робоче місце (контора) має відповідати таким вимогам:

- щодо забезпечення нотаріальної таємниці: у приміщенні не можуть перебувати, здійснювати професійну діяльність особи, діяльність яких не пов'язана з учиненням нотаріальних дій чи наданням додаткових послуг правового чи технічного характеру, пов'язаних з ними, крім осіб, які за договорами (угодами, контрактами) з приватним нотаріусом виконують роботи із забезпечення діяльності приватного нотаріуса (установлення та обслуговування оргтехніки, охоронного обладнання тощо) (п.п. 7.1.1); приватний нотаріус, який займає приміщення на підставі договору про співпрацю з іншим нотаріусом, не вправі працювати в одній кімнаті з особами, які працюють з приватним нотаріусом на підставі цивільно-правових, трудових договорів (помічники) та з особами, діяльність яких не пов'язана з учиненням нотаріальних дій (п.п. 7.1.2); якщо стіни робочого кабінету зроблені з металопластикових або інших конструкцій, вони повинні бути непрозорими (п.п. 7.1.3);

- щодо можливості кожного приватного нотаріуса, який здійснює нотаріальну діяльність, одночасно та незалежно від іншого приватного нотаріуса здійснювати нотаріальну діяльність: приватний нотаріус має право мати лише одне приміщення для розміщення робочого місця (контори), яке повинно знаходитись у межах нотаріального округу, в якому здійснюється нотаріальна діяльність. Доступ до приміщення приватного нотаріуса має бути вільним для відвідувачів. Не допускається розміщення робочого місця (контори) приватного нотаріуса у підвальних приміщеннях, кіосках чи інших тимчасових спорудах (пп. 7.2.1); приватний нотаріус має здійснювати прийом громадян в окремому робочому кабінеті. Прийом громадян проводиться не менше п'яти годин на день і п'яти робочих днів на тиждень (пп. 7.2.2.); кожен нотаріус повинен мати окремий робочий кабінет площею не менше 10 квадратних метрів (пп. 7.2.3).

Поряд з цим, в п. 7.5 Положення №888/5 передбачені наступні умови до робочого місця (контори) приватного нотаріуса в контексті наявної кількості кімнат у приміщенні, де знаходиться таке робоче місце (контора) приватного нотаріуса, пристосованості приміщення для роботи з технічним персоналом:

- кількість кімнат у приміщенні, де знаходиться робоче місце (контора) приватного нотаріуса, не може бути меншою, ніж кількість приватних нотаріусів, які здійснюють нотаріальну діяльність у його межах (пп. 7.5.1);

- для роботи з документами особи, які працюють з приватним нотаріусом на підставі цивільно-правового чи трудового договору і які є технічним персоналом, та помічники повинні перебувати у відокремленій, належно пристосованій до умов роботи та дотримання нотаріальної таємниці кімнаті (пп. 7.5.2).

Тобто, відповідно до визначених Вимог до робочого місця (контори) приватного нотаріуса, допускається можливість проведення нотаріальної діяльності двома нотаріусами в одному приміщенні, за умов: перебування нотаріусів у різних кімнатах площею не менше 10 кв.м. та окремо від технічного персоналу, забезпечення можливості кожному приватному нотаріусу, який здійснює нотаріальну діяльність, одночасно та незалежно від іншого приватного нотаріуса здійснювати нотаріальну діяльність в такому приміщенні. При цьому, доступ до приміщення приватного нотаріуса має бути вільним.

Також з метою забезпечення дотримання нотаріальної таємниці, у випадку якщо стіни робочого кабінету зроблені з металопластикових або інших конструкцій, вони повинні бути непрозорими.

Дослідивши наявні у справі матеріали суд встановив, що за змістом договору про співпрацю від 16.11.2017, укладеного між приватними нотаріусами Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5 та ОСОБА_1, приватний нотаріус ОСОБА_5 надає приватному нотаріусу ОСОБА_1 у спільне користування приміщення площею 29,6 кв.м., що розташоване за адресою: АДРЕСА_2. Сторони домовились, що для забезпечення можливості кожного приватного нотаріуса, який здійснює нотаріальну діяльність, одночасно та незалежно від іншого приватного нотаріуса здійснювати нотаріальну діяльність, кожен нотаріус має окремий робочий кабінет: ОСОБА_5 - площею 14,1 кв.м., ОСОБА_1 - площею 10,2 кв.м. При цьому, передане у користування приміщення належить приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5 на підставі договору купівлі-продажу нежилих приміщень від 10.07.2017, посвідченого приватними нотаріусами Київського міського нотаріального округу ОСОБА_6 за реєстр. №35961.

Як пояснив представник відповідача у тексті свого відзиву на позовну заяву, в ході проведеної перевірки робочого місця приватного нотаріуса (позивача) встановлено, що одна з кімнат зазначеного вище приміщення (а саме кімната, яку приватний нотаріус ОСОБА_1 має намір використовувати як свій робочий кабінет) є прохідною кімнатною, а іншою окремою кімнатою користується приватний нотаріус ОСОБА_5 За наведених мотивів відповідач дійшов висновку, що у випадку якщо приватний нотаріус ОСОБА_1 здійснюватиме прийом громадян одночасно з приватним нотаріусом ОСОБА_5, то громадяни, які прямуватимуть на прийом до приватного нотаріуса ОСОБА_5, проходитимуть через кімнату, де здійснюватиме прийом ОСОБА_1 Також відповідач посилався на обставину недотримання позивачем при облаштування свого робочого місця вимог п.п. 7.1.3 Положення №888/5. Жодні документальні докази на підтвердження наведених обставин (як то фотозображення перевіряємого робочого місця нотаріуса, схематичного зображення робочого місця, тощо), ніж копію акта про відмову у сертифікації робочого місця (контори) приватного нотаріуса відповідач до суду не подав та про наявність таких суд не повідомив.

Між тим, позивачем на спростування наведеної позиції відповідача разом з позовом до суду були подані фотозображення кімнати з різних ракурсів, в якій позивача мала намір здійснювати нотаріальну діяльність, та яка, як зазначає позивач, була предметом перевірки відповідача 05.01.2018.

Дослідивши наданні позивачем фотозображення робочого кабінету у сукупності з іншими матеріалами справи, суд дійшов висновку про не доведення відповідачем належними документальними доказами обставин невідповідності робочого місця приватного нотаріуса (позивача), яке знаходиться у приміщенні за адресою: АДРЕСА_2, група приміщень №42, умовам, визначеним п. 2 ч. 2 ст. 25 Закону України «Про нотаріат», п. 7.1.3 п. 7.1, п. 7.2.1 п. 7.2 Положення про вимоги до робочого місця приватного нотаріуса. За таких обставин суд вважає, що відповідачем протиправно відмовлено в сертифікації робочого місця (контори) приватного нотаріуса, про що складено акт від 05.01.2018.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України), а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих учасниками справи доказів, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

За змістом ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України, одним із питань, які вирішує суд при ухваленні рішення, є те, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Наявною у матеріалах справи квитанцією №33341665 від 04.07.2018 підтверджено, що ОСОБА_1 під час звернення до суду з вказаними позовом сплачено судовий збір у загальному розмірі 704,80 грн. Відтак, суд вказує про присудження вказаних судових витрат на користь позивача у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2, 5-11, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у місті Києві про визнання протиправним та скасування визнання протиправним та скасування акту задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного територіального управління юстиції у місті Києві про відмову у сертифікації робочого місця (контори) приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1, оформлене актом від 05.01.2018.

Присудити здійснені ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) документально підтверджені судові витрати у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у місті Києві (код ЄДРПОУ 34691374, адреса: 01001, м. Київ, провул. Музейний, 2-Д).

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок