Рішення від 29.11.2018 по справі 2340/3633/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2018 року справа № 2340/3633/18

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

за участю:

секретаря судового засідання - Баклаженко Н.В.,

розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Смілаенергопромтранс» до виконавчого комітету Смілянської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1, про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Смілаенергопромтранс» (вул. Василя Стуса, 41, м. Сміла, Черкаська обл., 20700, далі - позивач) з позовом до виконавчого комітету Смілянської міської ради (вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська обл., 20700, далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 20700, далі - третя особа), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення виконавчого комітету Смілянської міської ради, оформленого протоколом від 07.08.2018 №7, в частині надання дозволу третій особі на відключення квартири АДРЕСА_2 від мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального газового опалення.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він є надавачем послуг централізованого опалення населення в м. Сміла Черкаської області. Одним із багатоквартирних будинків, який опалює товариство, є будинок АДРЕСА_1 Черкаської області. 07.08.2018 постійно діюча комісія з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення при виконавчому комітеті Смілянської міської ради Черкаської області надала дозвіл ОСОБА_1 на відключення квартири АДРЕСА_2, від системи централізованого теплопостачання та встановлення індивідуального електроопалення. Позивач вважає, що вказане рішення є незаконним та таким, що підлягає скасуванню з тих підстав, що воно було прийняте за відсутності двох обов'язкових умов для відключення від системи централізованого опалення: наявності затвердженої схеми перспективного розвитку системи теплопостачання в м. Сміла та згоди всіх власників квартир в будинку АДРЕСА_1 Черкаської області.

Ухвалою суду від 17.09.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у даній справі. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

Представник позивача в судове засідання не прибув, просив суд здійснювати розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача до зали судового засідання не прибув, 08.10.2018 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що предметом позову є рішення міжвідомчої комісії (утвореної рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради №110 від 22.03.2018), відтак виконавчий комітет Смілянської міської ради не є належним відповідачем у справі. У виконавчого комітету відсутні повноваження в зазначених відносинах: на своїх засіданнях заяви споживачів на відключення не розглядає, рішень ніяких не приймає. Відповідач вважає, що позивач не обґрунтував, які владні управлінські функції здійснив виконавчий комітет відносно позивача, не навів в розумінні ч. 6 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" яке конкретно рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради підлягає скасуванню. З вказаних підстав просив відмовити у задоволенні позову, а справу слухати за його відсутності.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору в судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Згідно рішення №70 від 23.02.2018 виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області позивач є виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого опалення та послуг з постачання теплової енергії для об'єктів усіх форм власності та надає послуги з централізованого опалення житла, в тому числі квартири АДРЕСА_2.

Згідно витягу з протоколу №7 від 07.08.2018 засідання постійно діючої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення виконавчого комітету Смілянської міської ради та ОСОБА_1 був наданий дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_2 від мереж централізованого опалення та влаштування індивідуальної електричної системи опалення.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного. Спірні відносини врегульовані Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" (надалі - Правила № 630).

Пунктом 24 Правил №630 передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відповідно до пункту 25 Правил №630 відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 "Про затвердження Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2005 року за №1478/11758, на виконання пункту 25 Правил № 630 затверджено відповідний Порядок (надалі - Порядок №4).

Пунктом 1.2 Порядку №4 передбачено, що для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.

З метою реалізації прав споживачів на відмову від отримання послуг з централізованого постачання, рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради від 22.03.2018 №110 утворено постійно діючу міжвідомчу комісію з питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та затверджено Положення про відповідну Комісію.

До основних завдань Комісії відноситься прийняття рішення щодо видачі дозволів (відмови у видачі дозволу) споживачам послуг централізованого опалення (п. 2.4 Положення про Комісію).

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1268 "Про внесення змін до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", внесено зміни до Правил № 630, зокрема у назві розділу "Відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача" слова "у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача" замінено словами "багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів"; в абзаці першому пункту 25 слово "споживача" замінено словом "споживачів"; доповнено пункт 26 після слова "здійснюється" словами "у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання", за якими відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється; відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1268 "Про внесення змін до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" та на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2007 року № 45445/7/1-06 з метою впорядкування питань, що виникають під час надання дозволів на влаштування індивідуального опалення, та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій у житловому фонді, прийнято Наказ від 06 листопада 2007 року № 169 "Про затвердження Змін до Наказу Мінбуду України від 22 листопада 2005 року № 4", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за № 1320/14587 (далі - Наказ № 169), яким у назві та у пункті 1 вищезазначеного Наказу слово "приміщень" виключено та затверджено Зміни до Порядку.

Таким чином, чинне законодавство України передбачає можливість відключення від мереж централізованого опалення саме житлових будинків з ініціативи споживачів, а не окремих квартир чи приміщень.

Згідно з пунктом 2.1 Порядку, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання; у заяві про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання власник (власники) будинку зазначає причини відключення; до заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Таким чином, відключення багатоквартирних житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання проводиться у разі згоди всіх власників житлового будинку.

Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 04.04.2018 у справі №826/9835/16, що застосовується судом при вирішенні даної справи згідно частини 5 статті 242 КАС України, яка передбачає, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно прийняв рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на відключення його квартири від мережі централізованого опалення.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У зв'язку з цим, відсутні підстави для стягнення на користь позивача сплаченого судового збору.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення виконавчого комітету Смілянської міської ради (вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20700, код ЄДРПОУ 04061553), оформлене протоколом від 07.08.2018 №7, в частині надання дозволу ОСОБА_1 на відключення квартири АДРЕСА_2 від мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального газового опалення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області (вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20700, код ЄДРПОУ 04061553) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Смілаенергопромтранс» (вул. Василя Стуса, 41, м. Сміла, Черкаська область, 20700, код ЄДРПОУ 33931257) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш

Рішення складено у повному обсязі 03.12.2018.