ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позову без розгляду
29 листопада 2018 року м. Київ№ 826/12164/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О., розглядаючи адміністративну справу
за позовомКиївського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів
доДержавного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»
простягнення коштів
Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (надалі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (надалі - відповідач), в якому просить:
- стягнути з Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 81 982 031,34 грн.;
- стягнути з Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню у розмірі 5 214 057,32 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 серпня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження та призначено справу до судового розгляду.
До суду надійшла заява відповідача про залишення позову без розгляду у зв'язку із пропуском позивачем строку звернення до суду, яка вмотивована тим, що строк звернення до суду для Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів сплинув 16.07.2018, тобто через три місяці після граничної дати для самостійної сплати відповідачем адміністративно-господарських санкцій (15.04.2018).
Під час розгляду справи в судовому засіданні 20.09.2018 представнику позивача Сорич В.Ю. запропоновано подати до суду письмову заяву про поновлення строку звернення до суду, як наслідок, розгляд справи було відкладено на 29.11.2018.
В судовому засіданні 29.11.2018 встановлено, що позивач правом на подання письмової заяви про поновлення строку звернення до суду не скористався.
Натомість, представник позивача просив суд поновити строк звернення до суду з огляду на відсутність належного фінансування на сплату судового збору.
Відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Абзац другий частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, позивач, як суб'єкт владних повноважень, повинен звернутись до адміністративного суду у тримісячний строк з дня виникнення підстав, що дають йому право на пред'явлення визначених законом вимог.
Як свідчить зміст адміністративного позову, Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів просить стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції за 2017 рік.
Згідно з частиною дев'ятою статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.
Відповідно до пункту 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Датою надходження звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів вважається дата подання роботодавцем звіту до відділення Фонду, а у разі надсилання його поштою - дата на поштовому штемпелі.
За змістом статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Як свідчать наявні у справі докази, звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017 рік подано відповідачем 23.02.2018 року.
В той же час, оскільки станом на граничну дату - 15.04.2018, відповідачем самостійно адміністративно-господарські санкції сплачені не були, про порушене право позивач повинен був дізнатись на наступний день після граничної дати, тобто - 16.04.2018.
Таким чином, суд приходить до висновку, що тримісячний строк для звернення позивача до суду, обчислюється з дня, наступного за граничним днем для самостійної сплати штрафних санкцій за 2017 рік, а саме 16.04.2018, відповідно, позивач мав право звернутись до суду з даним позовом до 16.07.2018, чого останнім зроблено не було.
Згідно з відміткою на позовній заяві, Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду із позовом 01.08.2018, тобто поза межами строку, встановленого абзацом другим частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Посилання представників позивача на обмежене фінансування, відхиляються судом, як поважна причина пропуску строку звернення до суду, адже позивач, в такому випадку, не був позбавлений можливості звернутись до суду в межах визначеного строку та просити суд про відстрочення сплати судового збору.
Згідно з частиною третьою статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України (у чинній редакції) якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Суд звертає увагу, що позивач не заявляв клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та не зазначав про поважні причини пропущення такого строку.
Із позовної заяви та доданих до неї матеріалів не вбачається обставин, які б непереборно перешкоджали позивачу вчасно звернутися до суду за захистом своїх прав та інтересів, якщо позивач вважав їх порушеними, а тому суд не знаходить підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України (в чинній редакції) суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Враховуючи, що позов Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів поданий після закінчення строку, встановленого абзацом другим частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на відсутність клопотання про поновлення строку звернення до суду та підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд приходить до висновку про задоволення клопотання відповідача та про залишення адміністративного позову Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів без розгляду.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 122, 123, 240, Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Адміністративний позов залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повний текст складено 30.11.2018.
Суддя П.О. Григорович