Справа № 676/6014/18
іменем України
30 листопада 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради про стягнення одноразової компенсації за шкоду, спричинену здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи та визнання дій протиправними,
Згідно з ухвалою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 10.09.2018, суд відкрив провадження по справі та передав на розгляд до Хмельницького окружного адміністративного суду справу №676/6014/18 за позовом ОСОБА_1, в якій позивач просить: 1) дії Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради, протизаконними в частині не донарахування та недоплати одноразової допомоги за шкоду, причинену здоров'ю, внаслідок Чорнобильської катастрофи - визнати протиправними; 2) зобов'язати Департамент соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоплачену одноразову допомогу за шкоду, причинену здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, у сумі 167535,00 гривень (арк. спр. 1-3, 14-15).
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що йому була встановлена 3 група інвалідності, а 22.01.2018 - 2 група інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язку в/служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідно до абзацу 3 частини 1 ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи" позивачу гарантовано одноразову компенсацію "учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою". Зазначена одноразова допомога виплачується інвалідам 2 групи в розмірі 45 мінімальних заробітних плат. Як наслідок, відповідач повинен був виплатити одноразову допомогу у сумі 167535 грн., так як за третю групу інвалідності компенсація не була виплачена. Однак на звернення до відповідача отримав лист про те, що він отримав компенсацію по III групі інвалідності в сумі 189,60 грн. та сума до виплати складає 94,80 грн. Також зазначає, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання щодо неконституційності положень законів України про державний бюджет України в частині обмеження пільг, компенсацій і гарантій, на які відповідно до чинного законодавства мають право окремі категорії громадян.
Відповідно до ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.10.2018 прийнято до провадження адміністративну справу та залишено позовну заяву без руху (арк. спр. 29-30).
Ухвалою суду від 02.11.2018 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 49).
Відзиву на позов від відповідача до суду не надходило.
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Посвідченням від 22.11.2000 серії НОМЕР_2 1-ї категорії стверджено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (арк. спр. 39).
22.02.2018 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності, причина - захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків в/служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (арк. спр. 45).
Позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради із заявою від 02.03.2018, в якій просив, посилаючись на ч.2 ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", здійснити виплату йому компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду 2 групи - в розмірі 45 мінімальних заробітних плат (арк. спр. 38).
Листом від 21.03.2018 за №6544/05-29 відповідач, посилаючись на ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII та п.4 Порядку виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян повідомив позивачу, що оскільки він отримав одноразову компенсацію по III групі інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи в сумі 189,60 грн., сума до виплати складає 94,80 грн. і буде виплачена по мірі надходження коштів на дані цілі (арк. спр. 37).
Отже, між сторонами виник спір стосовно розміру одноразової компенсації позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який став інвалідом ІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до абз. 1,3 ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII (в чинній редакції) одноразова компенсація виплачується учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків інших ядерних аварій, особам, які брали участь у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, які стали особами з інвалідністю внаслідок відповідних ядерних аварій та випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, дружинам (чоловікам), якщо та (той) не одружилися вдруге, померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, сім'ям, які втратили годувальника, та батькам померлого із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Компенсація та допомога, передбачені цією статтею, виплачуються в порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Порядку виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 р. №760 (далі - Порядок №760), він регулює, зокрема, питання здійснення виплати передбачених статтею 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з п.4 Порядку №760 одноразова компенсація виплачується в розмірах, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 р. №285 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України".
Відповідно до п.5 Порядку №760 у разі встановлення вищої групи інвалідності особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виплачується різниця одноразової компенсації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 р. №285 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" установлено такі розміри виплат, передбачених статтями 36 і 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи: інвалідам I групи - 379,3 гривні; інвалідам II групи - 284,4 гривні; інвалідам III групи - 189,6 гривні.
Отримання позивачем компенсації в розмірі 189,60 грн. по ІІІ групі інвалідності підтверджується ним в позовній заяві.
Відтак, аналіз наведених норм права та фактичних обставин дозволяє дійти висновку про відсутність з боку відповідача порушень законодавства в частині визначення розміру належної позивачу різниці одноразової компенсації у разі встановлення вищої групи інвалідності (94,80 грн.).
При цьому суд вважає безпідставними доводи позивача про необхідність призначення йому допомоги в розмірі 45 мінімальних заробітних плат, оскільки позивач посилається на редакцію ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ, яка втратила чинність. Чинна на момент встановлення позивачу вищої групи інвалідності редакція ст. 48 Закону №796-ХІІ встановлена Законом України "Про внесення зміни до статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 6 червня 2017 року № 2082-VIII, який набрав чинності 28.06.2017. При цьому положення Закону №2082-VIII неконституційними не визнавались.
Слід також зауважити, що Конституційний Суд України в п.2.1 рішення від 26.12.2011 р. № 20-рп/2011 зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
У п.3 рішення № 3-рп від 25.01.2012 Конституційний суд України відмітив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Таким чином, нарахування та виплата одноразової компенсації позивачу внаслідок встановлення йому ІІ групи інвалідності у 2018 році повинні здійснюватися, виходячи з розмірів, встановлених Кабінетом Міністрів України, що свідчить про правомірність дій Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради. Підстави для нарахування та виплати позивачу одноразової компенсації в розмірі 45 мінімальних заробітних плат - відсутні.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, довів, що не порушував вимоги закону та прав позивача, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов не задовольняється.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає, адже позивач є інвалідом ІІ групи, а також громадянином, віднесеним до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому був звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 30 листопада 2018 року
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,32300 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)
Відповідач:Департамент соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради (вул. Шевченка, 26, м.Кам'янець-Подільський, Хмельницька область,32300 , код ЄДРПОУ - 03198570)
Головуючий суддя А.І. Петричкович