Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 280/1622/18
Провадження № 3/280/601/18
Іменем України
03 грудня 2018 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області в складі головуючої судді Рибнікової М.М., при секретарі Бондаренко Н.С., за участю прокурора Бородька А.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління захисту економіки в Житомирській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, проживаючого АДРЕСА_1, зареєстрованого АДРЕСА_2, працюючого у Коростишівський міський раді на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради
за ч.2 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією №283 від 11.10.2018 року, ОСОБА_1, обіймаючи посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Коростишівської міської ради, відповідно до п.«в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закон) будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, в порушення вимог ч.2 ст.52 Закону у десятиденний строк з моменту придбання майна, вартість якого перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, письмово не повідомив про це Національне агентство з питань запобігання корупції шляхом внесення відомостей до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, які уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України, за наступних обставин.
Так, відповідно до ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Відповідно до ч.3 ст.51 цього ж Закону питання прийняття на службу заступника міського голови вирішується під час формування персонального складу виконавчого комітету ради або внесення до нього змін. Виконавчий комітет ради утворюється відповідною радою на строк її повноважень (ч.1 ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»). Персональний склад виконавчого комітету міської ради затверджується радою за пропозицією міського голови (ч.1 ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»). У відповідності до ст.3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» заступник міського голови є виборною посадою. У відповідності до положень ч.1 ст.10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на посади заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів здійснюється шляхом затвердження відповідною радою, тобто питання затвердження особи на посаду заступника міського голови та включення її до персонального складу виконавчого комітету ради розглядаються міською радою за пропозицією міського голови одночасно.
Рішенням Коростишівської міської ради №15 від 12.01.2017 на першій сесії восьмого скликання затверджено на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1
16.01.2017 міський голова Коростишівської міської ради на підставі вищезазначеного рішення сесії міської ради розпорядженням №13-к призначив ОСОБА_1 на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Коростишівської міської ради з 17.01.2018 у зв'язку із затвердженням на дану посаду.
Приписами ст.3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону передбачено його розповсюдження на посадових осіб місцевого самоврядування, тому ОСОБА_1 являється суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, у тому числі за ч.2 ст.172-6 КУпАП.
Згідно ч.1 ст.45 Закону особи, зазначені у п.1, п.п. «а» і «в» п.2, п.5 ч.1 ст.3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Обов'язок посадових осіб органів місцевого самоврядування подавати декларацію також визначений ст.13 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Згідно ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції» у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2018 року становить 1762грн, отже станом на 1 січня 2018 року 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних громадян, дорівнює 88100грн.
П.5 ч.1 ст.12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Ч.5 вказаної статті визначено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Відповідно до п.6 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК №3 від 10.06.2016, зареєстрованого у МЮУ 15.07.2016 за №959/29089, з відповідними змінами, суб'єкти декларування письмово повідомляють Національне агентство про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до ч.2 ст.52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік у власності ОСОБА_1 транспортних засобів не перебувало. Згідно відомостей, отриманих з Територіального сервісного центру №1845 (на правах відділу у м.Радомишль) РЦС МВС в Житомирській області ОСОБА_1 06.02.2018 уклав договір купівлі-продажу 1845/2018-815078 транспортного засобу BMW 520 D, загальна вартість якого, за домовленістю сторін, складає 500000 грн., та того ж дня отримав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4. Тобто ОСОБА_1 придбав майно, вартість якого перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2018 року і становить 283 прожиткових мінімумів для працездатних осіб встановлених на 2018 рік. Отже, починаючи з 07.02.2018 ОСОБА_1 був зобов'язаний протягом десяти днів подати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.
У відповідності до ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, станом на 03.10.2018 заступником голови Коростишівської міської ради повідомлення про суттєві зміни у майновому стані не подано.
На підставі викладеного, ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що всупереч вимогам чинного законодавства, у десятиденний термін не повідомив Національне агентство про купівлю майна, вартістю 500000 грн., що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб встановлених на 1 січня 2018 року.
В судове засідання ОСОБА_1 не з»явився, про причину неявки суд не повідомив. Згідно відповіді Коростишівської міської ради, наданої за підписом міського голови Кохана І.М., ОСОБА_1, у відповідності до розпорядження міського голови №157-в від 30.11.2018, продовжено щорічну основну відпустку на два календарні дні, тобто по 03.12.2018 включно, крім того, ОСОБА_1 30.11.2018 повідомлено телефонограмою про дату та час судового засідання, судова повістка особисто буде вручена після виходу на роботу.
ОСОБА_1, неодноразово повідомлявся про час та місце розгляду справи про що свідчать судові повістки, одна з яких повернулась на адресу суду з відміткою працівника «Укрпошти» - «за закінченням терміну зберігання», а також телефонограмами за місцем роботи ОСОБА_1 - №11 від 02.11.2018, №12 від 20.11.2018, повідомити останнього особисто за номером телефону, зазначеному у матеріалах справи, не представилось можливим, оскільки телефон було відключено. А крім того, у судовому засіданні 09.11.2018 прокурором Коростишівської місцевої прокуратури Бородько А.П. ОСОБА_1 було повідомлено про розгляд справи щодо нього, проте, у жодне судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про поважність причин неявки не повідомляв. Про перебування ОСОБА_1 на лікарняному чи у відпустці суд дізнавався із відповідей Коростишівської міської ради, Коростишівської ЦРЛ на власні запити, ОСОБА_1 же з жодними клопотаннями, заявами, а також письмовими поясненнями до суду не звертався.
За таких обставин, враховуючи положення ст.268 КУпАП, враховуючи також, що перебування особи у відпустці не є причиною відкладення розгляду справи, суддя вважає за можливе розглядати справу за відсутності ОСОБА_1
В судовому засіданні прокурор Коростишівської місцевої прокуратури просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КпАП України, оскільки вважає, що в його діях вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Заслухавши прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
У відповідності до положень ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Відповідно до вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум працездатних осіб з 1 січня 2018 року становить 1762 грн. Таким чином, 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб, з 1 січня 2018 року дорівнює 88100 грн.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч.5 ст.12 Закону.
Відповідно до пункту 6 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (за текстом - Порядок), суб'єкти декларування письмово повідомляють Національне агентство про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другої статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 17.01.2018 призначений на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (рішення першої сесії восьмого скликання Коростишівської міської ради №15 від 12.01.2017, розпорядження міського голови №13-к від 16.01.2017). Отже, ОСОБА_1 є особою, на яку поширюється дія підпункту «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції».
Як убачається з матеріалів справи, 06.02.2018 між ОСОБА_4, в особі ОСОБА_5 на підставі доручення, та ОСОБА_1 укладено договір купівлі - продажу автомобіля марки «BMW 520D», сірого кольору, номер кузова НОМЕР_1, номерний знак НОМЕР_2, загальною вартістю, встановленою за домовленістю сторін, 500000 грн., оформлений та підписаний сторонами у сервісному центрі №1845 РЦС МВС в Житомирській області. На підставі заяви ОСОБА_1 №135011855 від 06.02.2018 було проведено перереєстрацію вказаного транспортного засобу на нового власника, видано свідоцтво серії НОМЕР_4 про реєстрацію транспортного засобу марки BMW520D, номерний знак НОМЕР_3.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 у встановленому законом порядком взагалі не повідомлено про зміну у майновому стані.
Для кваліфікації діяння особи за ч.2 ст.172-6 КпАП України необхідним є встановлення саме неповідомлення або несвоєчасне повідомлення, тобто подання поза строком, визначеним законом, у тому числі про суттєві зміни у майновому стані. Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1, будучи особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування, не повідомив про суттєві зміни у майновому стані, вчинивши таким чином адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-6 КУпАП. Факт неповідомлення про суттєві змини у майновому стані підтверджено матеріалами справи і фактично ОСОБА_1 не спростований.
З суб'єктивної сторони корупційні правопорушення характеризуються умисною формою вини (прямий або непрямий умисел) - державний службовець або інша особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, усвідомлює, що порушує спеціальні обмеження, спрямовані на запобігання корупції, передбачає його суспільно небезпечні наслідки, бажає діяти саме таким чином або свідомо припускає настання цих наслідків. Відповідно до ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Суд приходить до твердого переконання, що дане правопорушення вчинене ОСОБА_1 з непрямим умислом: будучи заступником міського голови усвідомлював, що порушує спеціальні обмеження, спрямовані на запобігання корупції, передбачав суспільно небезпечні наслідки та свідомо припустив настання таких наслідків.
В своїх письмових поясненнях, які надавав ОСОБА_1 під час оформлення адміністративних матеріалів (а.с.96-97), останній зазначив, що жодних змін в його майновому стані не відбулось, проте, суд не приймає такі доводи ОСОБА_1, оскільки вони є необґрунтованими та такими, що спростовані у судовому засіданні.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.172-6 КУпАП. Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність правопорушника, в ході розгляду справи не встановлено. Враховуючи особу та характер вчиненого правопорушення, суд накладає адміністративне стягнення в межах санкції ч.2ст.172-6 КУпАП у виді штрафу.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про запобігання корупції», -
Визнати винним ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 352 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Коростишівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя М.М.Рибнікова