25 листопада 2018 р.м. ХерсонСправа № 2140/1449/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державного агентства рибного господарства у Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Державного агентства рибного господарства у Херсонській області (далі - Херсонський рибоохоронний патруль) про визнання неправомірним та скасування рішення конкурсної комісії щодо проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - заступника відділу іхтіології та регулювання рибальства управління Державного агентства рибного господарства у Херсонській області.
Ухвалою суду від 25 липня 2018 року провадження у справі відкрито, вирішено справу розглядати в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 28 серпня 2018 року. За клопотаннями представників сторін розгляд справи відкладено до 25 вересня 2018 року. В зв'язку з перебуванням головуючого судді по справі на лікарняному розгляд справи призначено на 12 жовтня 2018 року та відкладено для надання додаткових доказів відповідачем на 22 жовтня 2018 року. Підготовче провадження закрито 22 жовтня 2018 року і призначено розгляд справи по суті на 06 листопада 2018 року, проте, відкладено на 22 листопада 2018 року в зв'язку з неявкою представника позивача.
В призначений день представники сторін в судове засідання не з'явилися, надали клопотання про розгляд справи без їх участі. Суд вирішив розглядати справу в письмовому провадженні, що не суперечить положенням ч. 9 ст. 205 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем підготовлено та подано документи для участі в конкурсі на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - заступника начальника відділу іхтіології та регулювання рибальства управління Державного агентства рибного господарства у Херсонській області. За результатами конкурсу, проведеного 04 липня 2018 року, позивач стала другою. Вважає, що відповідачем не дотримано процедури та порушено умови проведення конкурсу, передбачені Законом України «Про державну службу» та Порядком проведення конкурсу на зайняття посад державної служби. Зокрема, для максимальної прозорості конкурсу комісія повинна була прийняти рішення про залучення до роботи громадськості, спеціалістів або експертів у сфері іхтіології, застосування відео- та аудіофіксації процесу проведення конкурсу (ст. 27 Закону та п.п.15, 16 Порядку). Вважає, що правильно вирішила тестові, ситуаційні завдання та пройшла співбесіду. Проте, перемогу в конкурсі одержала інша особа. За таких обставин позивач має сумнів щодо об'єктивності роботи конкурсної комісії. В заяві про застосування додаткових підстав для позову зазначила, що накази від 17 квітня 2018 року № 6 та від 12 червня 2018 року № 16-од є протиправними, так, як видані неуповноваженою особою, оскільки відповідач не є юридичною особою публічного права, що є додатковою підставою визнання протиправним рішення конкурсної комісії.
Представник відповідача надав до суду відзив та доповнення до відзиву, де зазначив, що конкурс проведено відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» та Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби з дотриманням процедури та етапів конкурсу, повноважним членами конкурсної комісії. Позовні вимоги вважає необґрунтованими та просить відмовити в їх задоволенні.
Врахувавши доводи сторін, викладені в позові та відзиві, дослідивши письмові докази, проаналізувавши норми діючого законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889- VIII (надалі - Закон № 889) визначено принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.
Згідно ч.ч.1-3 ст.22 Закону № 889 з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Процедура проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби, метою якого є добір осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки визначена Порядком проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженим Постановою КМУ від 25 березня 2016 року № 246 (надалі - Порядок).
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону № 889, п. 13 Порядку для проведення конкурсу на зайняття посад категорій «Б» і «В» керівником державної служби утворюється конкурсна комісія у складі голови і членів комісії.
Пунктом 14 Порядку встановлено, що конкурс на зайняття посад категорії «Б» в усіх інших випадках та категорії «В» проводиться конкурсною комісією, утвореною керівником державної служби або суб'єктом призначення.
Згідно з пунктом 15 Порядку конкурсна комісія утворюється у складі не менше п'яти осіб. До складу конкурсної комісії можуть входити представники служби управління персоналом, юридичної служби, окремих структурних підрозділів та інші працівники державного органу, в якому проводиться конкурс. Засідання конкурсної комісії є правоможним, якщо на ньому присутні не менш як дві третини її членів (п.17).
Пунктом 6 Порядку встановлено, що конкурс проводиться такими етапами:
1) прийняття рішення про оголошення конкурсу;
2) оприлюднення оголошення про проведення конкурсу;
3) прийняття документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі;
4) перевірка поданих документів на відповідність установленим законом вимогам;
5) проведення тестування та визначення його результатів;
6) розв'язання ситуаційних завдань та визначення їх результатів (у випадках, передбачених цим Порядком);
7) проведення співбесіди та визначення її результатів;
8) проведення підрахунку результатів конкурсу та визначення переможця конкурсу і другого за результатами конкурсу кандидата;
9) оприлюднення результатів конкурсу.
Згідно п. 5 Порядку рішення про оголошення конкурсу на зайняття посади категорій "Б" і "В" приймає керівник державної служби в державному органі.
Оголошення про проведення конкурсу на зайняття посад оприлюднюється:
2) за категоріями "Б" і "В" - на Єдиному порталі вакансій державної служби Національного агентства України з питань державної служби (надалі-НАДС), офіційному веб-сайті НАДС та офіційному веб-сайті державного органу, в якому проводиться конкурс (п.10 Порядку).
Перелік документів для особи, яка виявила бажання взяти участь у конкурсі, визначений п. 19 Порядку. Пакет документів подається (особисто, поштою або через Єдиний портал вакансій державної служби НАДС) конкурсній комісії. Спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, ведуть облік та реєструють всі документи для участі у конкурсі, подані особами, які бажають взяти у ньому участь (п. 21).
Кандидати, документи яких пройшли перевірку, передбачену пунктом 22 цього Порядку, проходять тестування на знання законодавства з метою визначення рівня знань Конституції України, законодавства про державну службу, антикорупційного та іншого законодавства (п.п. 26, 28).
Після закінчення кандидатом проходження тестування або після закінчення часу, відведеного для його проведення, здійснюється автоматичне визначення результатів тестування за допомогою програмного забезпечення, які фіксуються адміністратором у відомості про результати тестування за формою згідно з додатком 4 (п. 34). За результатами тестування формується звіт, який роздруковується та підписується кандидатом, після чого передається адміністратору. Адміністратор підписує такий звіт у членів Комісії, які здійснюють нагляд, або присутніх членів конкурсної комісії та додає його до відомості про результати тестування.
Розв'язання ситуаційних завдань проводиться кандидатами на зайняття посад категорій "А" та "Б". Розв'язання ситуаційних завдань проводиться з метою з'ясування спроможності кандидатів використовувати свої знання та досвід під час виконання посадових обов'язків шляхом оцінки відповідності компетентностей та професійних знань кандидата встановленим вимогам… Після завершення розв'язання ситуаційних завдань або після закінчення часу, відведеного на їх розв'язання, кандидати вкладають бланки з розв'язаними ситуаційними завданнями та заповнені бланки персональних даних у конверти і подають їх адміністратору. Результати розв'язання ситуаційного завдання відображаються у протоколі засідання Комісії або конкурсної комісії та повідомляються кандидатам (п. 41).
Співбесіда проводиться з метою оцінки відповідності професійної компетентності кандидата встановленим вимогам, які не були оцінені на попередніх етапах конкурсу. Співбесіду проводить Комісія або конкурсна комісія, а також особи, які залучені до її роботи. Остаточною оцінкою у балах за кожною вимогою під час проведення співбесіди є середнє арифметичне значення індивідуальних балів, виставлених членами Комісії або конкурсної комісії. Результати проведення співбесіди відображаються у протоколі засідання Комісії або конкурсної комісії та повідомляються кандидатам. Про результати проведення співбесіди спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, повідомляє кандидатам одним із доступних способів, обраних ними, зокрема у письмовій формі, засобами електронного чи телефонного зв'язку. Загальна кількість балів кандидата визначається шляхом додавання середніх балів, виставлених у зведеній відомості середніх балів за формою згідно з додатком 8 за кожною окремою вимогою до професійної компетентності, та балів за результатами тестування.
Рейтинг кандидата, який успішно пройшов конкурс, залежить від загальної кількості набраних ним балів. Першим за рейтингом та переможцем конкурсу є кандидат, який набрав найбільшу загальну кількість балів. Результати визначення загального рейтингу кандидатів відображаються у протоколі засідання Комісії або конкурсної комісії (п.п. 50, 51, 53,56).
Згідно п. 59 Порядку керівник державного органу, в якому проводився конкурс, забезпечує передачу НАДС або його територіальному органу за місцем розташування державного органу інформації про переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата в електронній формі на відповідну електронну адресу не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати підписання протоколу засідання конкурсної комісії.
Результати конкурсу оприлюднюються не пізніше ніж протягом 45 календарних днів з дня оприлюднення оголошення про його проведення .
Спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводився конкурс, надсилають кожному кандидату письмове повідомлення (поштою або засобами електронного зв'язку) про результати конкурсу протягом п'яти календарних днів з дня їх оприлюднення (п.п. 63, 64).
Судом встановлено, що відповідно до постанови КМУ від 30 вересня 2015 року № 894 «Питання функціонування територіальних органів Державного агентства рибного господарства» утворено Херсонський рибоохоронний патруль як структурний підрозділ Державного агентства рибного господарства України (далі - Держрибагентство), який здійснює свою діяльність на підставі Положення, затвердженого наказом Держрибагентства від 15 липня 2016 року № 229 з подальшими змінами (надалі - Положення).
Згідно з пунктами 15.5, 15.7 Положення начальник Херсонського рибоохоронного патруля здійснює добір кадрів відповідно до законодавства про державну службу, призначає на посади та звільняє з посад, зокрема, державних службовців Херсонського рибоохоронного патруля, тобто, є керівником державної служби, в розумінні положень ст. 17 Закону № 889.
Відповідно до п. 1 ст. 27 Закону № 889, пунктів 13-15 Порядку, з метою проведення конкурсу на зайняття вакантних посад, наказом начальника Херсонського рибоохоронного патруля від 17 квітня 2018 року № 6, зі змінами, внесеними наказом від 21 травня 2018 року № 11, утворено конкурсну комісію у кількості п'яти осіб у складі голови і членів комісії.
Наказом від 12 червня 2018 року № 16-од, прийнято рішення про оголошення конкурсу на зайняття посади категорії «Б» - заступника начальника відділу іхтіології та регулювання рибальства Херсонського рибоохоронного патруля та затверджено Умови проведення конкурсу. Наказ про оголошення конкурсу та умови проведення конкурсу оприлюднено на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби та Держрибагентства. Умовами проведення конкурсу визначено, що кінцевий термін прийняття документів - 27 червня 2018 року. Дата проведення конкурсу - 04 липня 2018 року в приміщенні Херсонської обласної державної адміністрації за адресою: м. Херсон, пл. Свободи, 1, каб. № 115.
Рішення конкурсної комісії оформлено протоколом засідання конкурсної комісії на зайняття вакантних посад державної служби в управлінні Державного агентства рибного господарства у Херсонській області № 7 від 04.07.2018 (далі - Протокол), який підписано 06 липня 2018 року присутніми на засіданні 04 липня 2018 року членами комісії.
Протоколом зафіксовано, що для участі у конкурсі документи подано чотирма особами - ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 Сектором роботи з персоналом Херсонського рибоохоронного патруля перевірено документи кандидатів на відповідність вимогам законодавства, документи подано з дотриманням переліку, визначеного статтею 25 Закону та пункту 19 Порядку.
Тестування кандидатів на вакантну посаду державної служби ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проведено у присутності конкурсної комісії у повному складі. Кандидатом на посаду ОСОБА_4 використано попередні результати тестування, які, відповідно до п. 37 Порядку, можуть використовуватися протягом шести місяців з дня його проходження у разі участі кандидата в інших конкурсах.
Відповідно до вимог пункту 34 Порядку за результатами тестування сформовано звіти, які роздруковані, підписані кандидатами та передані адміністратору конкурсу. Адміністратором звіти підписано у членів конкурсної комісії. На підставі пункту 39 Порядку з інформацією про результати тестування та кількість отриманих балів кандидати ознайомлені під час підписання звіту. Результати тестування відображено у таблиці 1 Протоколу, а саме: ОСОБА_2 - 1 бал, ОСОБА_3 - 1 бал, ОСОБА_1 - 1 бал, ОСОБА_4 - 1 бал. За результатами тестування всі кандидати були допущені до наступного етапу конкурсу - розв'язання ситуаційних завдань. Згідно з положеннями пункту 40 Порядку, про проведення розв'язання ситуаційних завдань об 11.00 годині 04 липня 2018 року кандидатів повідомлено письмово одразу після закінчення тестування.
У відповідності до пункту 45 Порядку ситуаційні завдання розв'язувалися кандидатами письмово власноруч у присутності конкурсної комісії у повному складі. Адміністратором кожному кандидату було надано по два конверти, з яких один містив бланк для заповнення кандидатом персональних даних за формою згідно з додатком 5 до Порядку, а інший - бланк для розв'язання ситуаційного завдання.
Після завершення розв'язання ситуаційних завдань кандидати вклали бланки з розв'язаними ситуаційними завданнями та заповнені бланки персональних даних у відповідні конверти і подали їх адміністратору. Адміністратор проставив для кожного кандидата однаковий номер на бланку з розв'язаними ситуаційними завданнями, конверті з розв'язаними ситуаційними завданнями та конверті із заповненим бланком персональних даних кандидата. Після отримання конвертів від усіх кандидатів адміністратор передав членам конкурсної комісії тільки конверти з розв'язаними ситуаційними завданнями для визначення результатів.
Оцінювання результатів розв'язання ситуаційних завдань здійснювалося членами комісії індивідуально після обговорення на засіданні комісії та внесено до відомостей про результати розв'язання ситуаційних завдань, відповідно до пункту 47 Порядку. Результати розв'язання ситуаційних завдань відображено у таблиці 2 Протоколу, а саме: № 1 ОСОБА_2 - 0,4 бала, № 2 ОСОБА_1 - 3,8 бала, № 3 ОСОБА_3 - 2,8 бала, №4 ОСОБА_4 - 3,4 бала.
Згідно з пунктом 49 Порядку кандидати, які під час розв'язання ситуаційного завдання отримали середній бал 0,5 або нижче за однією з вимог, вважаються такими, що не пройшли конкурсний відбір та не допускаються до чергового етапу конкурсу.
Відповідно до пункту 49 Порядку, усіх кандидатів письмово повідомлено про результати розв'язання ситуаційних завдань після їх визначення, кандидата ОСОБА_2 повідомлено про недопущення до наступного етапу конкурсу, а решту кандидатів під особистий підпис повідомлено про проведення наступного етапу конкурсу - співбесіди о 15.00 годині 04 липня 2018 року.
Згідно з вимогами пунктів 50-53 Порядку, у визначений час конкурсною комісією проведено співбесіду з кандидатами з метою оцінки відповідності професійної компетентності кандидата встановленим вимогам, які не були оцінені на попередніх етапах конкурсу, та після обговорення, за кожною окремою вимогою, здійснено оцінювання кожним членом конкурсної комісії індивідуально шляхом виставлення балів, які внесено до відомості про результати співбесіди. Результати проведення співбесіди відображені у таблиці 3 Протоколу, а саме: ОСОБА_1 - 7,4 бала, ОСОБА_3 - 2,8 бала, ОСОБА_4 - 8,4 бала.
Згідно з пунктом 56 Порядку загальну кількість балів кожного кандидата визначено шляхом додавання середніх балів, виставлених у зведеній відомості середніх балів за формою згідно з додатком 8 до Порядку за кожною окремою вимогою до професійної компетентності, та балів за результатами тестування.
Першим за рейтингом та переможцем конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - заступника начальника відділу іхтіології та регулювання рибальства Херсонського рибоохоронного патруля став кандидат ОСОБА_4, який набрав найбільшу загальну кількість балів - 12,8. Другим за результатами конкурсу стала кандидат ОСОБА_1, яка набрала 12,2 бала.
Загальний рейтинг кандидатів визначено за формою згідно з додатком 9 до Порядку. Результати визначення загального рейтингу кандидатів відображено у Протоколі.
Відповідно до ч.2 ст.28 Закону, пунктів 59, 60 Порядку, 06 липня 2018 року, відповідачем забезпечено передачу територіальному органу НАДС та Держрибгентству інформації про переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата в електронній формі на відповідні електронні адреси.
Повідомлено письмово про результати конкурсу і всіх кандидатів, які брали участь в його проведенні.
Таким чином, створення та організація роботи конкурсної комісії на зайняття вакантних посад державної служби в Управлінні Держрибагентства в Херсонській області під час проведення 04 липня 2018 року конкурсу на зайняття вакантної посади заступника начальника відділу іхтіології та регулювання рибальства Херсонського рибоохоронного патруля здійснено у відповідності до вимог Закону України «Про державну службу» та Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби № 246.
Суд зауважує, що позивачем не наведено жодної норми законодавства, порушеної Херсонським рибоохоронним патрулем в процесі створення конкурсної комісії та організації й прийнятті нею рішення.
Що стосується доводів позивача про протиправність наказів від 17 квітня 2018 року №6 про утворення конкурсної комісії та від 12 червня 2018 року №16-од про оголошення конкурсу, в зв'язку з тим, що відповідач не є юридичною особою публічного права, то суд не бере їх до уваги з наступних підстав.
Відповідно до пункту 12 Порядку № 246, у разі невідповідності наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та/або умов його проведення вимогам законодавства про державну службу вони повертаються відповідному органу шляхом надсилання повідомлення електронною поштою з відповідним обґрунтуванням. У разі відсутності зауважень до наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та умов його проведення оголошення про проведення конкурсу оприлюднюється на Єдиному порталі вакансій державної служби НАДС не пізніше наступного робочого дня з дня надходження відповідної інформації або її розміщення на Єдиному порталі вакансій державної служби НАДС.
Тобто, повноваження щодо встановлення правомірності або неправомірності наказу про оголошення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби віднесені до НАДС.
Наказ відповідача від 12 червня 2018 року №16-од, яким прийнято рішення про оголошення конкурсу на зайняття посади категорії «Б» та затверджено Умови проведення конкурсу, оприлюднений в цей же день на офіційному веб-сайті НАДС відповідно до вимог ст.23 Закону України «Про державну службу» та пункту 10 Порядку.
Відповідно до положень ч.1 ст.21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» територіальні органи центрального органу виконавчої влади утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних службовців та працівників центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на його утримання, ліквідовуються, реорганізовуються за поданням міністра, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ від 30 вересня 2015 року №894 «Питання функціонування територіальних органів Державного агентства рибного господарства» створено Управління Державного агентства рибного господарства у Херсонській області.
Постановою КМУ від 30 вересня 2015 року №895 затверджено Положення про Державне агентство рибного господарства України. Відповідно до даного Положення Держрибагентство є центральним органом виконавчої влади, якій здійснює свої повноваження безпосередньо, а також через утворені в установленому порядку територіальні органи (органи рибоохорони) (п. 7).
Відповідно до пунктів 1, 11 Положення про Управління державного агентства рибного господарства у Херсонській області відповідач є територіальним органом Державного агентства рибного господарства України, діє у складі Держрибагентсва як відокремлений структурний підрозділ і йому підпорядковується та здійснює свої повноваження безпосередньо. Начальник Херсонського рибоохоронного патруля діє на підставі виданої Держрибагентством довіреності (п.14 Положення). Згідно п. 12 Положення про Держрибагентства голова, між іншим, призначає на посаду за погодженням з Міністром аграрної політики та продовольства та головами відповідних місцевих держадміністрацій, звільняє з посади керівників територіальних органів Держрибагентства та їх заступників (пп.10,11).
Як вже зазначалося, відповідно до Положенням про Управління Державного агентства рибного господарства у Херсонській області начальник Херсонського рибоохоронного патруля, в тому числі:
- здійснює добір кадрів до Херсонського рибоохоронного патруля відповідно до законодавства про працю та про державну службу(п.15.5);
- призначає на посади та звільняє з посад керівників структурних підрозділів Херсонського рибоохоронного патруля, державних службовців та інших працівників Херсонського рибоохоронного патруля. Присвоює ранги державним службовцям, приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності (крім своїх заступників) (п.15.7). Херсонський рибоохоронний патруль має самостійний баланс, відповідні рахунки в органах Державної казначейської служби, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, може мати власні логотипи та емблему, бланки та штампи (п.19 Положення).
Відповідно до частини четвертої ст.21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» територіальні органи центрального органу виконавчої влади набувають статусу юридичної особи з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців запису про їх державну реєстрацію як юридичної особи. До Єдиного державного реєстру внесено запис про державну реєстрацію Управління Державного агентства рибного господарства у Херсонській області з кодом ЄДРПОУ 40915019, як відокремленого підрозділу Держрибагенства з кодом ЄДРПОУ 37472282.
З огляду на викладене, відповідач є суб'єктом владних повноважень, який здійснює публічно-владні управлінські функції на підставі законодавства на виконання делегованих повноважень.
Крім того, відповідно до п.67 Порядку №246 кандидат, як учасник конкурсу, має право оскаржити рішення конкурсної комісії відповідно до ст.28 Закону України «Про державну службу». Рішення Комісії або конкурсної комісії стосовно переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата скасовується у разі встановлення факту порушення умов або порядку проведення конкурсу, яке могло вплинути на його результати (п. 68 Порядку).
Отже, єдиною підставою для скасування рішення конкурсної комісії про результати конкурсу є порушення умов або порядку проведення конкурсу, що при розгляді справи не встановлено.
Щодо проведення відео- або аудіо фіксації, залучення представників громадськості, експертів до участі у роботі конкурсної комісії суд зазначає наступне.
Статтею 27 Закону, пунктами 15, 16 Порядку визначено, що до складу конкурсної комісії можуть залучатися на конкурсній основі представники громадських об'єднань, що діють відповідно до Закону України «Про громадські об'єднання» в установленому НАДС порядку. Конкурсна комісія може прийняти рішення про залучення до роботи державних службовців з інших державних органів, представника виборного органу первинної профспілкової організації (за наявності), науковців, а також експертів (не менше двох) у відповідній сфері для проведення оцінки за результатами розв'язання ситуаційних завдань та проведення співбесіди щодо відповідності професійної компетентності кандидата встановленим вимогам. Результати оцінювання зазначеної категорії фахівців відображаються у Протоколі засідання конкурсної комісії.
Також згідно пунктів 23, 24 Порядку під час проведення конкурсу на зайняття посад категорії «Б» і «В» за рішенням конкурсної комісії може здійснюватись відео- або аудіо фіксація, якщо інше не передбачено законом.
Тобто, питання включення до складу конкурсної комісії представників громадських об'єднань віднесено до повноважень керівника державної служби в державному органі. Рішення про залучення експертів та здійснення фіксації процедури проведення конкурсу за допомогою технічних засобів приймається виключно конкурсною комісією. При цьому, згідно діючих законодавчих актів з питань державної служби, прийняття відповідного рішення є правом, а не обов'язком керівника державної служби та членів конкурсної комісії.
У Протоколі зафіксовано рішення конкурсної комісії щодо відсутності необхідності проводити відео- або аудіо фіксацію засідання та відмова у задоволенні заяви громадянина ОСОБА_5 про залучення його до роботи конкурсної комісії в якості спостерігача за законністю проведення конкурсу.
Отже, доводи позивача в цій частині позовних вимог є також необґрунтованими.
За правилами, встановленими статтею 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень полягає в тому, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, пункт 36 від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Суд вважає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, в ході розгляду справи надав достатні та беззаперечні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення і довів правомірність та обґрунтованість рішення конкурсної комісії.
За таких обставин в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Судових витрат по справі немає.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Управління Державного агентства рибного господарства у Херсонській області (код ЄДРПОУ 40915019, вул. М.Фортус, 89, м. Херсон, 73021) про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії щодо проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - заступника відділу іхтіології та регулювання рибальства управління Державного агентства рибного господарства у Херсонській області - відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 12.1