26 листопада 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/988/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Боднарюка О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання Антонюка О.В.,
позивач не з'явився ,
представник позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Балицької С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_3 (далі-позивач), звернувся в Чернівецький окружний адміністративний суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру в Чернівецькій області, в якому з урахуванням заяви в новій редакції просив:
- визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, викладену в листі від 06.02.2018 року за № Б-113/0-118/6-18, у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,8513га, кадастровий номер НОМЕР_1, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Красноїльської селишної ради, Сторожинецького району, Чернівецької області (за межами населеного пункту) ОСОБА_3.
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,8513га, кадастровий номер НОМЕР_1, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Красноїльської селищної ради, Сторожинецького району, Чернівецької області (за межами населеного пункту) ОСОБА_3.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилався на те, що в 2017 році він, як учасник антитерористичної операції, у відповідності до вимог Земельного кодексу України, Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області із заявою про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,8513 га, кадастровий номер НОМЕР_1, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Красноїльської селищної ради, Сторожинецького району, Чернівецької області (за межами населеного пункту).
Листом від 06.02.2018 року за № Б-113/0-118/6-18 відповідач, посилаючись на норми статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" повідомив про те, що у відповідача немає підстав для затвердження проекту із землеустрою та передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність.
На думку позивача, безпідставним є посилання відповідача на статтю 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", оскільки в даних правовідносинах законодавство не зобов'язує останнього погоджувати затвердження проекту землеустрою з органом місцевого самоврядування. Відтак, позивач вважає, що відповідач діяв всупереч вимог статей 118, 122, 123, 186-1 Земельного кодексу України.
Відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому вважаючи позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими посилався на те, що позивач не дотримався вимог статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування". Зокрема, відповідач посилається на те, що відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 року №60 «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад» встановлено обов'язок починаючи з 01.02.2018 року передавати земельні ділянки у користування або у власність за погодженням з об'єднаними територіальними громадами, шляхом прийняття відповідного рішення, чого в свою чергу не дотримався позивач.
Крім цього, відповідач також зазначав про те, що прийняття рішення про яке просить позивач є дискреційними повноваженнями суб'єкта владних повноважень, відтак просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, а відповідачем заперечення на відповідь на відзив, в яких сторони виклали обставини справи та аргументи, які аналогічні викладеним в позові та відзиві.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити з підстав наведених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, заслухавши пояснення учасників справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю виходячи з наступного.
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області № 24-1680/14-17-ст від 28.09.2017 року, позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,8513 га, кадастровий номер НОМЕР_1, з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Красноїльської селищної ради, Сторожинецького району, Чернівецької області. (а.с.13)
24.01.2018 року позивач звернувся з клопотанням до відповідача (заява-клопотання від 22.01.2018р.) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,8513 га, кадастровий номер НОМЕР_1. До клопотання додано: оригінал проекту землеустрою; сканований проект на магнітному носію, копія витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку; оригінал агрохімічного паспорта (поля) земельної ділянки. (а.с.29)
Листом від 06.02.2018 року за № Б-113/0-118/6-18 відповідач, посилаючись на норми статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", відмовив позивачу у задоволенні заяви повідомивши про те, що для здійснення передачі земельної ділянки необхідно додати рішення об'єднаної територіальної громади. (а.с.12)
Відповідно до висновку державної експертизи про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, загальною площею 0,8513га, замовник ОСОБА_3, місце розташування Чернівецька область. Сторожинецький район, на території Красноїльської селищної ради - представлений проект землеустрою відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам. (а.с.15)
До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. ч. 1, 2, 3 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. ч. 4 та 5 статті 116 ЗК України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян в межах норм, визначених цим кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Пунктом "б" частини 1 статті 121 ЗК України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства із земель державної або комунальної власності в розмірі не більше 2,0 га.
Згідно частини 3 статті 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам України для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений ст. 118 ЗК України.
Відповідно ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Як зазначалось вище, позивачу Наказом Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області № 24-1680/14-17-ст від 28.09.2017 року, надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,8513 га, кадастровий номер НОМЕР_1, з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства. Разом з тим, відповідач відмовив позивачу погоджувати проект землеустрою з підстав відсутності погодження з органом місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. ч. 8, 9 ст. 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст. 186-1 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад. Пунктом 34 частини 1 цієї статті обумовлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Аналіз наведених норм законодавства дає підстави дійти висновку, що відповідач в спірних правовідносинах діяв протиправно, відмовивши позивачу в затвердженні проекту землеустрою, оскільки ані норми статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», ані Земельного кодексу України, не визначають обов'язку громадянина в отриманні такого дозволу (рішення) в органу місцевого самоврядування в той час, коли питання передачі земельної ділянки вирішується органом виконавчої влади, в даному випадку Головним управлінням Держгеокадастру в Чернівецькій області.
Дії відповідача не узгоджуються з вимогами статті 186-1 Земельного кодексу України, якою передбачено, що відповідач протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Безпідставним на думку суду є також посилання відповідача на до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 року №60 «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад», оскільки вказаним документом врегульовується інший склад правовідносин, який не є тотожним у питанні позивача та відповідача.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що відповідачем безпідставно обмежено право позивача на одержання земельної ділянки у власність у межах норм безоплатної приватизації, що на думку суду, є неприпустимим, а мотиви для відмови у затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачу, зазначені відповідачем у листі від 06.02.2018 року, не є належними підставами для такої відмови.
Що інших обґрунтувань відповідача в частині дискреційних повноважень в питаннях земельних відносин, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1, 2 та 4 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
У разі задоволення позову суд може прийняти рішення (окрім іншого) про: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів;
У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З встановлених судом обставин вбачається, що позивачем дотримано всіх критеріїв визначених Земельним кодексом України за для реалізації свого права на отримання земельної ділянки. При цьому, у спірних правовідносинах не вбачається жодних підстав, мотивів або ж аргументів, які б давали можливість суб'єкту владних повноважень діяти на власний розсуд (дискреційно).
При вирішенні вказаного спору, судом не перебираються властиві суб'єкту владних повноважень функції, а лише дається правова оцінка спірним правовідносинам і визначається належний спосіб захисту з урахуванням вимог статті 245 КАС України, який сприятиме повному захисту порушеного права та інтересу позивача.
З огляду на викладене вище суд, не погоджується із запереченнями відповідача в частині дискреційних повноважень у земельних правовідносинах, і вважає, що позовна вимога зобов'язального характеру підлягає до задоволення, що сприятиме ефективному захисту порушеного права позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності свого рішення щодо відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою, відтак адміністративний позов підлягає до задоволення повністю.
Відповідно до посвідчення учасника бойових дій №000270, позивач має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, та відповідно до вимог статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору. З урахуванням наведеного, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, викладену в листі від 06.02.2018 року за № Б-113/0-118/6-18, у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,8513 га, кадастровий номер НОМЕР_1, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Красноїльської селишної ради, Сторожинецького району, Чернівецької області (за межами населеного пункту) ОСОБА_3.
3. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,8513 га, кадастровий номер НОМЕР_1, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Красноїльської селишної ради, Сторожинецького району, Чернівецької області (за межами населеного пункту) ОСОБА_3.
4. Розподіл судових витрат не здійснюється.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 03 грудня 2018 р.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_3 (вул. Бережанська, 13, м.Чернівці, 58000, код РНОКПП-2831807410).
Відповідач - ОСОБА_3 (вул. Бережанська, 13, м.Чернівці, 58000, код РНОКПП-2831807410).
Суддя Боднарюк О.В.