Рішення від 27.11.2018 по справі 520/9032/18

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

27 листопада 2018 р. № 520/9032/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Старосєльцевої О.В., за участю секретаря судового засідання - Кіт С.В., представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Регіонального сервісного центру в Харківській області (Територіального сервісного центру № 6341) про 1) визнання протиправними дій Регіонального сервісного центру в Харківській області (Територіального сервісного центру №6341), щодо відмови в перереєстрації належного ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстровий номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, що мешкає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, транспортного засобу BMW, модель 7401, рік випуску 2000, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_2; 2) зобов'язання Регіонального сервісного центру у Харківській області (Територіального сервісного центру №6341) здійснити реєстрацію належного ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстровий номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, що мешкає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2, транспортного засобу BMW, модель 7401, рік випуску 2000, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_4; 3) стягнення з Регіонального сервісного центру у Харківській області (Територіального сервісного центру №6341) за рахунок бюджетних асигнувань, на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5.н. реєстровий номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, що мешкає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 сплачену суму судового збору у розмірі 704,8 грн.,

встановив:

Позивач, ОСОБА_3 в порядку адміністративного судочинства заявив вимоги до Регіонального сервісного центру в Харківській області (Територіальний сервісний центр № 6341) про 1) визнання протиправними дій Регіонального сервісного центру в Харківській області (Територіального сервісного центру №6341), щодо відмови в перереєстрації належного ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстровий номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, що мешкає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, транспортного засобу BMW, модель 7401, рік випуску 2000, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_2; 2) зобов'язання Регіонального сервісного центру у Харківській області (Територіального сервісного центру №6341) здійснити реєстрацію належного ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстровий номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, що мешкає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, транспортного засобу BMW, модель 7401, рік випуску 2000, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_4.

Аргументуючи заявлені вимоги зазначив, що до Територіального сервісного центу звернувся гр.ОСОБА_4, якому ОСОБА_3 передав у користування (експлуатацію, розпорядження) транспортний засіб BMW, модель 7401, рік випуску 2000, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_4, із заявою щодо перереєстрації вказаного автомобіля. Однак відповідачем була надана невмотивована відмова у перереєстрації ТЗ, оскільки, не проведена детальна перевірка спірного транспортного засобу на відповідність транспортного засобу, який було визнано речовим доказом по кримінальній справі та реєстрацію якого було анульовано 27.03.2012р. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та такими, що порушують його права та інтереси.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі, просив суд його задовольнити.

Представник відповідача, Регіонального сервісного центру в Харківській області (в особі Територіального сервісного центру № 6341), проти позову заперечував, в обґрунтування зазначив, що під час звернення гр.ОСОБА_4 не було надано необхідних документів відповідно до п.8 Порядку КМУ №1371 від 23.12.2009р. для проведення реєстраційних дій транспортного засобу. Крім того, зазначив, що згідно електронних баз даних та НАІС - Національна автоматизована інформаційна система МВС України реєстрація автомобіля анульована - 14.03.2012р. Нікопольським МРЕВ ДАІ Дніпропетровської області, 27.03.2012р. - ВРЕВ МВ №1 ДАІ ГУМВСУ в Харківській області, 05.04.2012р. - Камінь-Каширським МРЕВ ДАІ Волинської області. Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5, копію якого надано до суду позивачем, знаходиться у розшуку та не є дійсним і повинно бути здано до правоохоронних органів. Номерні знаки НОМЕР_2, зареєстровані 04.07.2017р. за іншим транспортним засобом. У зв'язку з чим у відповідача були відсутні підстави для проведення перереєстрації даного транспортного засобу. На звернення була направлена відповідь без порушень строків встановлених Законом України "Про звернення громадян". Відтак просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти позову, повністю виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини спірних правовідносин, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Судовим розглядом встановлено, що спірні правовідносини в даній адміністративній справі виникли у зв'язку з відмовою суб'єкта владних повноважень вчинити дії щодо державної переєстрації транспортного засобу BMW, модель 7401, рік випуску 2000, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_4.

Перевіряючи відповідність закону оскаржених діянь владного суб'єкта, суд зазначає, що правовідносини з приводу здійснення реєстраційних дій транспортних засобів унормовані приписами ст. 34 Закону України «Про дорожній рух», Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. N 1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 р. N 1371) (надалі-Порядок№1371), Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої наказом МВС України від 11.08.2010 року № 379 (далі - Інструкція №379).

Насамперед, суд зазначає, що згідно з Положення про регіональний сервісний центр МВС в Харківській області, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07 листопада 2015 року N 1420 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 19 травня 2017 року N 421) Регіональний сервісний центр МВС в Харківській області (далі - РСЦ МВС в Харківській області) підпорядковується Міністерству внутрішніх справ України та є територіальним органом з надання сервісних послуг МВС. РСЦ МВС в Харківській області також підпорядковується Головному сервісному центру МВС як головному органу в системі територіальних органів з надання сервісних послуг МВС. До основних функцій ТСЦ РСЦ віднесено здійснення комплексу заходів, пов'язаних з проведенням державної реєстрації (перереєстрації) та зняття з обліку призначених для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортних засобів усіх типів. Проведення реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів з видачею свідоцтв про реєстрацію, тимчасових реєстраційних талонів та номерних знаків на транспортні засоби, здійснення обміну реєстраційних документів та номерних знаків на транспортні засоби, зняття з обліку зареєстрованих транспортних засобів.

Регіональний сервісний центр МВС в Харківській області, згідно з Положенням про регіональний сервісний центр МВС в Харківській області організовує , координує, спрямовує та контролює діяльність структурних підрозділів - територіальних сервісних центрів МВС, здійснює постійний моніторинг їх діяльності, здійснює організаційне забезпечення та контроль процесу реєстрації транспортних засобів, обміну та видачі посвідчення водія, обліку та зберігання документів, що є підставою для їх видачі, контроль за наповненням Єдиного державного реєстру МВС, тощо.

На підставі вищенаведеного вбачається, що ТСЦ РСЦ №6341 є структурним підрозділом Регіонального сервісного центру МВС в Харківській області, отже останній є належним відповідачем в даній адміністративній справі.

Суд зазначає, що ст.34 Закону України "Про дорожній рух" власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.

Порядком №1371 встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків (п.1). Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень (п.2). Державна реєстрація транспортних засобів проводиться з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру МВС (п.3). Транспортні засоби реєструються за юридичними та фізичними особами в сервісних центрах МВС (п.6). Власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини). Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється (п.7). Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку, зокрема: нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб (п.8). Під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків реєстрації нових транспортних засобів, перереєстрації транспортних засобів у зв'язку із зміною найменування та адреси юридичних осіб, прізвища, імені чи по батькові, місця проживання фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, вибракування їх у цілому) підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними в поданих власником для реєстрації документах. (п.15)

Згідно з вимогами Інструкції № 379, реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, що належать фізичним особам, здійснюються за місцем звернення власника або його уповноваженої особи незалежно від місця реєстрації (проживання) власника. При цьому в реєстраційних документах зазначається місце реєстрації (проживання) особи, за якою реєструється транспортний засіб(п.1.4). Реєстрація ТЗ проводиться працівниками Центру відповідно до вимог пунктів 6 - 32 Порядку(п.3.1.) Для проведення реєстрації ТЗ посадовими особами Центру приймаються до розгляду письмові заяви власників ТЗ - фізичних або юридичних осіб, зразки яких наведено в додатках 1, 2 до цієї Інструкції.

Заяви можуть подаватися за допомогою каналів електронного зв'язку. Реєстрація ТЗ здійснюється на підставі заяви власника, документа, що посвідчує його особу, правомірність придбання ТЗ, відповідність конструкції ТЗ встановленим вимогам безпеки дорожнього руху. При зверненні особи, уповноваженої в установленому порядку власником - фізичною особою ТЗ здійснювати реєстрацію ТЗ, обов'язково подається примірник нотаріально посвідченої довіреності. Після прийняття заяви посадовою особою Центру проводяться огляд ТЗ, перевірка документів та транспортного засобу за наявними базами даних АІС та в разі прийняття рішення щодо реєстрації після сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків. (п.3.1). За Єдиним державним реєстром Державтоінспекції, наявними базами даних АІС "Довідка-рахунок", "Митний документ", "Автомобіль", "Документ", "АРМ-РОЗШУК" проводиться перевірка документів, які подаються до Центру для проведення реєстрації ТЗ. Перевірці підлягають: свідоцтво про реєстрацію ТЗ або технічний паспорт, відповідні документи Держмитслужби, довідка-рахунок, акт приймання-передачі ТЗ, договір купівлі-продажу, біржова угода, інші документи, що підтверджують правомірність придбання ТЗ. Результати проведеної перевірки відмічаються на заяві і підписуються уповноваженою посадовою особою Центру (із зазначенням П. І. Б., дати та часу проведення перевірки) (п.3.2). Номерні агрегати ТЗ перевіряються за наявними обліками розшукуваного транспорту з використанням існуючих баз даних АІС. Крім того, з використанням Єдиного державного реєстру Державтоінспекції ТЗ перевіряється на предмет зняття його з обліку за місцем попередньої реєстрації. Результати проведеної перевірки відмічаються на заяві (додаток 1 або 2) та підписуються уповноваженою посадовою особою Центру (із зазначенням П. І. Б., дати і часу проведення перевірки). До матеріалів реєстраційної справи долучаються роздруковані відомості про ТЗ, які на момент перевірки значаться в розшуку. У разі перевірки дійсності видачі свідоцтв про реєстрацію ТЗ, які прибули з інших областей, Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя, надсилаються запити про підтвердження зняття їх з обліку. Ці запити підписуються безпосередньо начальниками Центрів або особами, які виконують їх обов'язки, та завіряються печаткою Центру. Вхідна кореспонденція розглядається також начальниками Центрів або особами, які виконують їх обов'язки. Завірені печаткою Центру відповіді на запити про зняті з обліку ТЗ або підтвердження інших реєстраційних даних надсилаються не пізніше 5 днів від дня надходження запиту. Така перевірка може проводитись з використанням наявних каналів зв'язку (телетайпа, факсу, електронної пошти) з обов'язковою реєстрацією запиту (п.3.9). Після проведення всіх перевірок у заяву (додатки 1 або 2) про реєстрацію ТЗ уповноваженою посадовою особою Центру, яка приймає рішення, вноситься чіткий запис про прийняте щодо реєстрації ТЗ рішення, яке підтверджується підписом із зазначенням П. І. Б. та дати. Запис про відмову в реєстрації ТЗ із зазначенням мотивованих підстав відмови також вноситься в цю заяву, копія якої повертається власнику ТЗ або його представнику. На прохання заявника складається окрема письмова відповідь про підставу відмови в реєстрації ТЗ, яка підписується уповноваженою посадовою особою та реєструється в установленому порядку. Такий порядок застосовується також при наданні відмови у видачі інших реєстраційних документів і номерних знаків ТЗ (п.2.11).

Процедура проведення перереєстрації транспортних засобів визначена розділом 4 Інструкції.

Так, перереєстрація ТЗ проводиться працівниками Центру з урахуванням вимог пунктів 8, 12, 15, 33 - 39 Порядку. У разі перереєстрації ТЗ свідоцтво про реєстрацію ТЗ (технічний паспорт) підлягає заміні на загальних підставах (п.4.1) Перереєстрація ТЗ у разі зміни їх власників проводиться на підставі документів, що підтверджують правомірність придбання ТЗ. Зняття з обліку таких ТЗ не проводиться. Попередньо видані свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічні паспорти) вилучаються та долучаються до матеріалів перереєстрації. (п.4.8). При цьому виконуються дії, передбачені пунктами 3.1 - 3.13, 3.15 - 3.18 глави 3 цієї Інструкції.

Пунктом 5.1 Інструкції визначено, що обов'язково проводиться перевірка ТЗ за наявною в Центрі інформацією про накладення арешту на ТЗ (у разі наявної технічної можливості - з використанням бази даних АІС "Арешт") та про розшук правоохоронними органами, або щодо яких надійшла інформація про необхідність їх затримання чи анулювання повноважень уповноважених осіб. Результати проведеної перевірки позначаються на заяві і підписуються уповноваженою посадовою особою Центру (із зазначенням П. І. Б., дати та часу проведення перевірки).

З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_3 відповідно до договору від 26.07.2016р., посвідченого приватним нотаріусом, уповноважив ОСОБА_4 керувати, експлуатувати та розпоряджатися (продати, обміняти, подарувати, здати в оренду та інше) належним йому на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, серія НОМЕР_6, виданого РЕВ МВ №1 ДАІ ГУМВС в Харківській області 22.09.2006р., автомобілем марки та моделі ВМW, модель 740І, рік випуску 2000, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_2, зареєстрованого РЕВ МВ №1 ДАІ ГУМВСУ в Харківській області 22.09.2006р., з правом поїздок та отримання тимчасового реєстраційного талону в сервісному центрі МВС України.

04.07.2018р. до Територіального сервісного центру 6341 РСЦ МВС в Харківській області надійшла заява ОСОБА_4 довільної форми для оформлення державної перереєстрації транспортного засобу марки та моделі ВМW, модель 740І, рік випуску 2000, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_2. До заяви ОСОБА_4 надав копію технічного паспорту транспортного засобу, довіреність та копію паспорта.

Регіональний сервісний центр у Харківській області (в особі Територіального сервісного центру №6341) розглянув вказану заяву та листом від 13.07.2018р. № 1161 повідомив ОСОБА_4, що перереєстрація транспортного засобу марки та моделі ВМW, модель 740І, рік випуску 2000, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_2 на теперішній час не можлива, оскільки згідно баз даних 27.03.2012р. даний автомобіль знято з обліку у зв'язку з анулюванням його реєстрації. Крім того, повідомлено, що постановою старшого слідчого прокурутури м. Нікополя Лисих Д.В. по кримінальній справі № 70049021 від 23.09.2005р., автомобіль ВМW, модель 740І, кузов НОМЕР_3 визнано речовим доказом.

Судом встановлено, що згідно даних «Національної автоматизованої інформаційної системи ДДАІ» МВС України транспортний засіб марки та моделі ВМW, модель 740І, рік випуску 2000, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_2 знято з обліку у зв'язку із скасуванням реєстрації ще з 27.03.2012р.

На підставі вищенаведеного вбачається, що за даним зверненням довільної та невстановленої форми не склалися правовідносини з реєстрації та перерреєстрації ТЗ у сфері реєстрації транспортних засобів відповідно до Порядку №1371.

Окремо суд бере до уваги про встановлення факту прийняття владним суб'єктом рішення про скасування державної реєстрації спірного транспортного засобу. Рішення про скасування реєстрації транспотрного засобу не оскаржувалось та є діючим, а тому реєстрація може бути здійснена після визнання протиправним цього рішення та втрати ним юридичної сили.

Крім того, суд зазначає, що предметом звернення було прохання здійснити перереєстрацію транспортного засобу. З питання саме реєстрації спірного транспортного засобу ані власник, ані довірена особа до відповідача не звертались.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб'єкт, забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України.

За таких обставин позов не належить до задоволення, адже факт наявності порушеного права не знайшов підтвердження судовим розглядом.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст.139, 143 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст.72-77, 211, 241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив :

Адміністративний позов - залишити без задоволення.

Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно ст. 255 КАС України після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Роз'яснити, що скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Роз'яснити, що рішення у повному обсязі буде виготовлено порядку ч.3 ст.243 КАС України 03.12.2018 р.

Суддя Старосєльцева О.В.