Охтирський міськрайонний суд Сумської області
Справа № 583/5114/18
2-о/583/178/18
"30" листопада 2018 р. м. Охтирка Сумської області
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого-судді КОВАЛЬОВОЇ О.О.
при секретарі АРТЕМЕНКО О.С.
з участю представника заявника ОСОБА_1
представника заінтересованої сооби ОСОБА_2
з фіксацією розгляду справи технічним комплексом «Акорд», розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирка цивільну справу за заявою
ОСОБА_3 (місце реєстрації мікрорайон 3, 3-а, кв. 26, м.Торез, Донецької області, проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, квартира А, м. Охтирка Сумської області), заінтересована особа: Охтирський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області (місцезнаходження: площа Соборна, 4, м. Охтирка Сумської області)
про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України
встановив:
ОСОБА_3 звернувся до суду з заявою, в якій просив встановити факт народження ОСОБА_4, дитини чоловічої статі, яка народилася 04 квітня 2018 року року в м. Донецьк, Україна, громадянина України - ОСОБА_4; мати дитини: ОСОБА_5, громадянка України, батько дитини ОСОБА_6, громадянин ОСОБА_7 Федерації; та допустити негайне виконання рішення суду.
Заявник з метою отримання свідоцтва про народження звернувся до Охтирського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану, але йому у видачі свідоцтва було відмовлено в зв'язку з тим, що не було надано документ закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження дитини.
Крім звернення до суду із заявою про встановлення факту народження неможливо установити факт народження ОСОБА_4
Представник заявника в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судовому засіданні проти заяви не заперечувала.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення учасників справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Тобто, в порядку ст. 317 ЦПК України мають розглядатися заяви про встановлення факту народження на території Автономної Республіки Крим, на території населених пунктів Донецької та Луганської області, визначених у розпорядженні Кабінету Міністрів України № 1085 від 07 листопада 2014 року.
Відповідно до вказаного розпорядження, місто Донецьк є населеним пунктом, що розташований на тимчасово окупованій території України.
В судовому засіданні встановлено, що у відповідності до відомостей на стор. 11 паспорту громадянина України номер ВС 240151, виданого Торезьким МВ ГУДМС України в Донецькій області 29.01.2014 року на ім'я ОСОБА_3 зазначено місце реєстрації м. Торез Донецької області, мікрорайон 3АДРЕСА_1, який є заявником по даній справі.
Відповідно до довідки № НОМЕР_1 від 21.12.2017 р. про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої Управлінням соціального захисту населення Охтирської міської ради, заявник - ОСОБА_3 був зареєстрований за адресою: мікрорайон 3АДРЕСА_2, та фактично проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1, квартира А, м. Охтирка Сумської області.
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_5 серія VIII-НО № 436594 видного Торезьким міським відділом РАЦС Донецької області 25.02.1992 року, заявник по справі ОСОБА_3 є її батьком.
ОСОБА_5 є громадянкою України та зареєстрована: мікрорайон 3АДРЕСА_2. У шлюбі не перебуває, що підтверджується копією паспорта.
ОСОБА_6 є громадянином ОСОБА_7 Федерації, що підтверджується копією паспорта.
Судом встановлено, що ОСОБА_6 та ОСОБА_5 не перебувають у шлюбі.
Як вбачається з копії медичного свідоцтва про народження № 631 від 05 квітня 2018 року, виданого Донецьким республіканським центром охорони материнства й дитинства, 04 квітня 2018 року об 17-15 год. ОСОБА_5 народила хлопчика, вагою 3550,00 грам.
У відповідності до свідоцтва про народження від 13.04.2018р., серії ДНР № 053259, виданого Київським відділом запису актів цивільного стану м. Донецька Державної реєстраційної палати Міністерства юстиції Донецької народної республіки 04.04.2018 р., ОСОБА_4 народився в місті Донецьк, про що в книзі записів актів про народження 13.04.2018 р. зроблений відповідний актовий запис за номером 199, а його батьками є ОСОБА_6 та ОСОБА_5.
Відповідно до ст.ст. 8, 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» №2398-VІ від 01.07.2010 р., п.9 Розділу І Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18.10.2000 р. (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 р. №3307/5), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.12.2010 р. за №1371/18666, діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації. Підставою для проведення державної реєстрації народження є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. Медичні документи, оформлені медичними закладами, які розташовані на території непідконтрольній українській владі вказують на те, що відсутнє підпорядкування медичного закладу у відповідності до відомчої підпорядкованості, що ставить під сумнів легітимність оформлення медичного свідоцтва про народження закладами охорони здоров'я, органами, установами, організаціями, місцем розташування яких є населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідно до Додатку 1 до Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» №1085-р від 07.11.2014 р. (у редакції Розпорядження Кабінету Міністрів України №428-р від 05.05.2015 р.).
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» №1207-VІІ від 15.04.2014 р., будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Враховуючи вищевикладене, єдиною підставою для державної реєстрації народження дитини доньки заявника, тобто його онука, в даному випадку є лише рішення суду про встановлення відповідного факту народження.
Відповідно до ч. 1, 8 ст.7 Закону України «Про громадянство України» №2235-111 від 18.01.2001 р., особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до ч. 1 ст.144 СК України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 р., ратифікованою Постановою Верховної Ради України «Про ратифікацію Конвенції про права дитини» №789-ХІІ від 27.02.1991 р., встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх спілкування.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст.256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно з ч. 2 ст.259 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно для державної реєстрації народження дитини та отримання соціальної допомоги по догляду за дитиною.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» №2398-VІ від 01.07.2010 р., якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
У відповідності до Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» №1085-р від 07.11.2014 р., м. Донецьк, на теперішній час знаходиться на тимчасово окупованій території України і входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Вказана обставина позбавляє заявника можливості зареєструвати факт народження дитини у встановленому законодавством України порядку, а орган державної реєстрації актів цивільного стану не може зареєструвати факт народження дитини.
Враховуючи викладене, необхідно встановити факт народження ОСОБА_5, дитини чоловічої статі, яка народилася 04.04.2018 року в м. Донецьк, Україна, громадянина України - ОСОБА_4; мати дитини: ОСОБА_5, громадянка України, батько дитини ОСОБА_6, громадянин ОСОБА_7 Федерації. Також необхідно допустити негайне виконання рішення суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 315 - 319 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Вимоги за заявою ОСОБА_3 (місце реєстрації мікрорайон 3, 3-а, кв. 26, м.Торез, Донецької області, проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, квартира А, м. Охтирка Сумської області), заінтересована особа: Охтирський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області (місцезнаходження: площа Соборна, 4, м. Охтирка Сумської області) про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження 04 квітня 2018 року у місті Донецьк Київський район, Україна, дитини чоловічої статі ОСОБА_4, батьком якого є громадянин ОСОБА_7 Федерації ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, а матір'ю - громадянка України ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Сумської області через Охтирський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Учасник справ, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області ОСОБА_8