29 листопада 2018 року
Київ
справа №496/691/18
адміністративне провадження №К/9901/66634/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Васильєвої І.А.,
суддів - Пасічник С.С., Юрченко В.П.,
перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2018 року у справі № 496/691/18 за позовом ОСОБА_2 до Одеської митниці ДФС про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про порушення митних правил,
23.11.2018 ОСОБА_2 (згідно зі штампом на поштовому конверті) звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2018 року у справі № 496/691/18.
Вказана скарга надійшла після набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону від 03.10.2017.
З матеріалів касаційної скарги вбачається, що постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2018 року у справі № 496/691/18 апеляційну скаргу Одеської митниці ДФС на рішення Біляївського районного суду Одеської області від 10 квітня 2018 року задоволено. Рішення Біляївського районного суду Одеської області від 10 квітня 2018 року скасувано та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Одеської митниці ДФС про визнання протиправною та скасування постанови в справі про порушення митних правил відмовлено.
У поданій касаційній скарзі заявник просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції.
Проте, колегія суддів приходить до висновку, що у відкритті касаційного провадження слід відмовити з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 286 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами.
Вказана категорія спору є справою про порушення митних правил , що за правилами Кодексу адміністративного судочинства України є категорією справ про притягнення до адміністративної відповідальності, що регулюється статтею 286 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, за приписами частини 3 статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273-277, 282-286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного оскарження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Враховуючи те, що рішення суду апеляційної інстанції не оскаржується в касаційному порядку до касаційного суду та відповідно до пункту 1 частини 1 статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України, у відкритті касаційного провадження у даній справі необхідно відмовити.
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2018 року у справі № 496/691/18.
Надіслати особі, яка подала касаційну скаргу, копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: підписІ.А. Васильєва
підписС.С. Пасічник
підписВ.П. Юрченко