Ухвала від 30.11.2018 по справі 591/223/17

Справа № 591/223/17

Провадження № 4-с/591/5/18

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2018 року Зарічний районний суд м. Суми у складі:

головуючого в особі судді - Клименко А.Я.

при секретарі - Устименко М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Суми цивільну справу за скаргою Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області на неправомірні дії державного виконавця Зарічного відділу державної виконавчої служби м. Суми Головного територіального управління юстиції у Сумській області, скасування повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання та зобов»язання вчинити певні дії -

встановив:

Представник Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області звернулося до суду зі скаргою на неправомірні дії старшого державного виконавця Зарічного ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Сумській області ОСОБА_1 , в якій просить суд визнати дії старшого державного виконавця щодо винесення повідомлення від 09.12.2016 року про повернення виконавчого документа №591/5746/15-ц без прийняття до виконання неправомірними, скасувати вищевказане повідомлення та зобов»язати старшого державного виконавця Добровольського О.В. прийняти до виконання виконавчий лист № 591/5746/15-ц, виданий Зарічним районним судом м. Суми 08.12.2015 року про стягнення з ОСОБА_2 допомоги згідно з заяви Управління від 02.12.2016 року. Підставою для винесення повідомлення про повернення стягувачу виконавчого документа без прийняття є те, що виконавчий документ на виконання надійшов без квитанції про сплату авансового внеску. Скаржник вважає, що вказане повідомлення має бути скасовано, оскільки винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

В судове засідання представник скаржника не з»явився, в письмовій заяві підтримала свої вимоги з підстав викладених у скарзі, та просила її задовольнити. Просить суд слухати справу у відсутність представника.

Представник Зарічного ВДВС м. Суми ГТУЮ в Сумській області про розгляд справи повідомлений у встановленому законом порядку. Надав суду письмовий відгук.

Відповідно до ст. ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, так як розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав:

19 жовтня 2015 року Зарічним районним судом м. Суми у справі №591/5746/15-ц було ухвалено рішення, яким з ОСОБА_2 стягнуто на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради 22846,80 грн. на відшкодування суми тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.

08 грудня 2016 року, на виконання ухваленого рішення, Зарічним районним судом м. Суми у справі №591/5746/15-ц було видано виконавчий лист.

Рішенням ІІ сесії VІІ скликання Кременчуцької міської ради від 23.12.2015 року управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради підпорядковано департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області та змінено назву на управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області.

Рішення ХІV сесії VІІ скликання Кременчуцької міської ради від 27.09.2016 року назву управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області змінено на Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради.

02.12.2016 року за вих. №02/14706 скаржник, направив на адресу Зарічного ВДВС м. Суми ГТУЮ у Сумській області заяву про примусове виконання рішення суду та оригінал виконавчого листа (а.с. 4-6,9).

09.12.2016 року старшим державним виконавцем Зарічного ВДВС м. Суми ГТУЮ у Сумській області ОСОБА_1 винесено Повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, на підставі п. 8 частини 4 ст. 4 ЗУ «Про виконавче провадження», в зв»язку з тим, що стягувачем не надано квитанцію про сплату авансового внеску(а.с.7-8).

Вказані дії суб»єкта оскарження фактично призводять до порушення права стягувача на виконання судового рішення, що є невід»ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо закріплений комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів, фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави, а тому суд приходить до висновку, що зазначене право скаржника підлягає захисту, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. ст.1, 2 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом Українм «Про виконавче провадження» випадках - на приватних виконавців.

Згідно з положеннями статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа в тому числі за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

До заяви про примусове виконання рішення стягувач додає квитанцію про сплату авансового внеску в розмірі 2 відсотків суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 мінімальних розмірів заробітної плати.

Частина 2 цієї статті містить випадки звільнення стягувачів від сплати авансового внеску, та зазначено, що від сплати авансового внеску також звільняються державні органи, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи з інвалідність І та ІІ груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю І та ІІ груп, громадяни віднесені до 1 та 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі їх звернення до органів державної виконавчої служби.

Відповідно до п. п. 1.1., Положення про управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, що є додатком 3 до рішення ХІV сесії VІІ скликання Кременчуцької міської ради від 27.09.2016 року, скаржник, Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області є виконавчим органом Кременчуцької міської ради.

Відповідно до п. 5 п. 12 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року №189, в редакції до діяла на момент ухвалення судового рішення, тимчасова допомога призначається та виплачується управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад. Якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину або місце проживання (перебування) одного з батьків встановлено, у зв'язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету.

Викладене свідчить про те, що призначення, виплата та стягнення коштів тимчасової державної допомоги є наслідком державної програми за рахунок коштів Державного бюджету, реалізація якої фактично делегована в тому числі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад, і в цій частині виконання останньої вони підконтрольні саме органам виконавчої влади.

Таким чином, з аналізу наведеного законодавства вбачається, що Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області у своїй діяльності з питань стягнення коштів тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, здійснює державно - владні повноваження, делеговані йому відповідним органом виконавчої влади, та має всі притаманні державному органу ознаки, а відтак на нього також поширюється право щодо звільнення від сплати авансового внеску, відповідно дії старшого державного виконавця Зарічного ВДВС м. Суми є протиправними, а Повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття його до виконання підлягає скасуванню.

Щодо іншої вимоги скаржника, слід зазначити, що частиною 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» визначено умови, за яких виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби без прийняття до виконання. Статтею 26 Закону України «Про виконавче провадження» встановлені повноваження державного виконавця по прийняттю до виконання виконавчого документа, а також вимоги такого прийняття.

Оскільки єдиною підставою для фактичної відмови у прийнятті виконавчого документа до виконання та прийняття відповідного Повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття його до виконання було саме відсутність авансового внеску, від сплати якого стягувач звільнений, вимоги скаржника в частині зобов»язання старшого державного виконавця Зарічного ВДВС м. Суми прийняти до виконання виконавчий лист № 591/5746/15-ц, виданий Зарічним районним судом м. Суми 08.12.2015 року про стягнення з ОСОБА_2 допомоги, також підлягають частковому задоволенню, оскільки суд може тільки зобов»язати державного виконавця вчинити дії щодо прийняття виконавчого документа до виконання, так як суд наділений дискреційними повноваженнями.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 260, 447-453 ЦПК України, ст.ст.4, 11, 26 Закону України «Про виконавче провадження», суд -

УХВАЛИВ :

Скаргу Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області на неправомірні дії державного виконавця Зарічного відділу державної виконавчої служби м. Суми Головного територіального управління юстиції у Сумській області, скасування повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання та зобов»язання вчинити певні дії - задоволити частково.

Визнати дії старшого державного виконавця Зарічного відділу державної виконавчої служби міста Суми Головного територіального управління юстиції у сумській області ОСОБА_1 щодо винесення постанови від 09.12.2016 року про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання неправомірними.

Скасувати постанову від 09.12.2016 року про повернення виконавчого документа № 591/5746/15-ц, виданого Зарічним районним судом м. Суми, без прийняття до виконання.

Зобов»язати старшого державного виконавця Зарічного ВДВС м. Суми ОСОБА_1 вчинити дії щодо прийняття до виконання виконавчого листа № 591/5746/15-ц, виданого Зарічним районним судом м. Суми 08.12.2015 року про стягнення з ОСОБА_2 допомоги.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Ухвалу направити учасникам справи.

Ухвалу суду може бути оскаржено до Судової палати у цивільних справах апеляційного суду Сумської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня проголошення через Зарічний районний суд м. Суми.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарги подаються учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

СУДДЯ А.Я.КЛИМЕНКО