Справа № 523/11546/18
Провадження №2-а/523/234/18
"29" листопада 2018 р.
Суворовський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді- Середи І.В.,
при секретарі -Щербан О.Д.,
розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції, про визнання протиправною та скасування постанови та закриття провадження,
Позивач звернувся з позовом до Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції та просив визнати протиправною та скасувати постанову серії ЕАА №467904 від 03.07.2018 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП, а провадження закрити.
В обґрунтування вимог ОСОБА_1 зазначив, що 03.07.2018 року відносно нього складена постанова про притягнення за ч.2 ст.122 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 425 грн., з якою він не погоджується, оскільки він, керуючи автомобілем Nissan Leaf, номерний знак НОМЕР_1, перетнув стоп лінію перехрестя вулиць ОСОБА_2 та Рішельєвська на зелений сигнал світлофору, а закінчив проїзд на жовтий сигнал, що підтверджується відео, знятим відеореєстратором в його автомобілі.
Сторони в засідання не з'явилися, повідомлені належним чином, від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи в його відсутності.
Раніше представник відповідача направив до суду відзив, за змістом якого просив відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що інспектором Гупалюком Е.В. було винесено постанову ЕАВ №467904, якою до ОСОБА_1 застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 грн. за вчинені ним адміністративні правопорушення передбачені ч.1 ст.121 та ч.2 ст.122 КУпАП, а саме керування технічним засобом, що має технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється та проїзд перехрестя на заборонений жовтий сигнал світлофору, чим порушив 31.4.7. (е) та п.8.7.3 (ґ) Правил дорожнього руху (далі-ПДР). Зазначені обставини підтверджуються представленим відеозаписом.
Дослідивши надані докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 03.07.2018 р. інспектором патрульної поліції 3-ої роти 1-го батальйону УПП у м. Одесі ДПП ОСОБА_3 було винесено постанову серії ЕАА №467904 відносно гр.ОСОБА_1 За змістом постанови до водія застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 грн. за вчинене ним адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.122 КУпАП, а саме, проїзд перехрестя вулиць ОСОБА_2 та Рішельєвська на заборонений (жовтий) сигнал світлофора та без заднього бамперу, чим порушив п.8.7.3 ( ґ) ПДР.
Згідно з вимогами п.8.7.3 ( ґ) ПДР жовтий забороняє рух і попереджає про наступну зміну сигналів.
Частиною 2 ст.122 КУпАП передбачено, що порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 50 штрафних балів.
Нормами ч.1 ст.77 КАС України визначено , що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ч.1 ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як видно із відеозапису, представленого позивачем з відеореєстратора, встановленого на автомобілі Nissan Leaf, номерний знак НОМЕР_1, ОСОБА_1 в'їхав на перехрестя вулиць ОСОБА_2 та Рішельєвська на зелений миготливий сигнал світлофору, а закінчив проїзд на жовтий сигнал.
Згідно з п.8.7.3 в) ПДР, зелений миготливий дозволяє рух, але інформує про те, що незабаром буде ввімкнено сигнал, який забороняє рух.
Вказаний відеозапис чітко відображує дії водія, оскільки здійснений безпосередньо на перехресті, тоді як відеозапис, представлений управлінням поліції, зроблено на дальній відстані і не підтверджує висновків поліцейського, викладених в постанові.
Враховуючи встановлені судом обставини та приймаючи до уваги вказані норми, суд прийшов до висновку, що винесена постанова є неправомірною, тому підлягає скасуванню.
Згідно з п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі вищезазначеного суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП, а тому провадження по даній справі підлягає закриттю.
Що стосується тверджень представника відповідача про визначення кваліфікації дій особи за ч.1 ст.121 КУпАП та притягнення до відповідальності за порушення п.31.4.7 (е) ПДР, суд не погоджується, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ч.1 та 2 ст.283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова виконавчого органу сільської, селищної, міської ради по справі про адміністративне правопорушення приймається у формі рішення.
Постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався); розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Оскільки в оскаржуваній постанові поліцейським не було викладено таких висновків з визначенням ч.1 ст.121 КУпАП та пункту ПДР, призначено штраф за адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст.122 КУпАП, тому доводи відповідача є безпідставними і не приймаються судом до уваги.
Керуючись ст.ст. 2,5,9,77,90,139,241,243-246,250,255,268,286,295 КАС України,
ОСОБА_4 Івановича до Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови та закриття провадження задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову серії ЕАА №467904 від 03.07.2018 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.122 КУпАП, а провадження у справі закрити.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено 29.11.2018 р.
Суддя: