Справа № 2340/2900/18 Головуючий у І інстанції - Руденко А.В.
Суддя-доповідач - Мельничук В.П.
29 листопада 2018 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Мельничука В.П.
суддів: Ісаєнко Ю.А., Лічевецького І.О.,
при секретарі: Андрієнко Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Смілянської міської ради на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2018 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Смілаенергопромтранс" до Смілянської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Виконавчий комітет Смілянської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача комунальне підприємство "Смілакомунтеплоенерго" про визнання протиправним та скасування рішення сесії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Смілаенергопромтранс" звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Смілянської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Виконавчий комітет Смілянської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача комунальне підприємство "Смілакомунтеплоенерго" в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення № 73-5/VІІ від 05 липня 2018 року "Про надання дозволів мешканцям міста Сміла на відключення від мереж централізованого опалення".
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що є надавачем послуг з централізованого опалення населенню та на даний час стабільно надає послуги щодо забезпечення тепловою енергією 1/3 частину міста Сміли Черкаської області, зокрема: лікарні, технічного училища, 2-х дитячих садків, 3-х шкіл, 1816 приєднаних споживачів по населенню та інших суб'єктів. Вважає оскаржуване рішення протиправним з тих підстав, що відключення не всього будинку, а окремих квартир впливає на технічні зобов'язання товариства щодо можливості забезпечення теплом мешканців будинків та економічний стан позивача, оскільки це потребуватиме значних фінансових вкладень для стабілізації теплової системи. Також зазначив, що законом передбачено можливість відключення від централізованого теплопостачання лише всього будинку, а не окремих квартир.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2018 року адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення сесії Смілянської міської ради Черкаської області (вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20700, код ЄДРПОУ 33648312) від 05.07.2018 року № 73-5/VІІ про надання дозволів мешканцям міста Сміла на відключення від мереж централізованого опалення.
Не погоджуючись з постановленим судовим рішення, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В апеляційній скарзі Відповідач не погоджується з рішенням суду першої інстанції, та посилається на порушення судом першої інстанції норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Зокрема, Відповідач зазначає, що оскаржуване рішення прийнято міською радою в межах наданих їй повноважень, у спосіб, передбачений чинним законодавством та вказане рішення стосується виключено міжвідомчої комісії, а відповідно є актом індивідуальної дії та ніяким чином не порушує прав, свобод та інтересів Позивача.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Смілаенергопромтранс" подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги та рішення суду першої інстанції залишити без змін з посиланням на те, що оскаржуване судове рішення відповідає нормам чинного законодавства.
Виконавчий комітет Смілянської міської ради надав пояснення на апеляційну скаргу Смілянської міської ради в якому просить, прийняти постанову, якою скасувати рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2018 року та відмовити ТОВ "Смілаенергопромтранс" в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що 05 липня 2018 року Смілянською міською радою прийнято рішення № 73-5/VІІ про надання дозволів мешканцям міста Сміла на відключення від мереж централізованого опалення, згідно якого відповідно до статті 25, частини 2 статті 42, частини 1 статті 59 Закону України від 21.05.1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи електронну петицію «Про прийняття рішення міської ради щодо надання дозволів на відключення від мереж централізованого опалення всім охочим мешканцям міста Сміла для облаштування своїх осель індивідуальним (автономним) опаленням до початку опалювального сезону 2018-2019 років» міська рада вирішила постійно діючій комісії міжвідомчій комісії з питань відключення від мереж централізованого опалення виконавчого комітету Смілянської міської ради надавати дозволи мешканцям міста Сміла в міжопалювальний період при відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги, що звернулись до комісії.
Не погоджуючись із вказаним рішенням Відповідача, Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що Смілянська міська рада Черкаської області, прийнявши оскаржуване рішення щодо надання власникам окремих квартир згоди на відключення від системи централізованого опалення у міжопалювальний період та за відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги, вийшла за межі наданих їй повноважень та порушила вимоги п. 25 та п. 26 Постанови № 630 і Порядку № 4, відтак рішення сесії Смілянської міської ради Черкаської області від 05.07.2018 року № 73-5/V11 є протиправним та підлягає скасуванню.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступні обставини.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, за приписами статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року № 1875-1V (далі - Закон № 1875-1V) до комунальних послуг належать послуги з централізованого опалення.
Положеннями частини 2 статті 8 Закону № 1875-1V передбачає, що стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону № 1875-1V до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: 1) затвердження та реалізація місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та реалізації відповідних державних і регіональних програм; 2) встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону; 3) затвердження норм споживання та якості житлово-комунальних послуг, контроль за їх дотриманням; 4) визначення виконавця житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства; 5) управління об'єктами у сфері житлово-комунальних послуг, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації; 6) забезпечення населення житлово-комунальними послугами необхідних рівня та якості; 7) встановлення зручного для населення режиму роботи виробників та виконавців; 8) інформування населення відповідно до законодавства про реалізацію місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, а також щодо відповідності якості житлово-комунальних послуг нормативам, нормам, стандартам та правилам; 9) укладання договорів з підприємствами різних форм власності на вироблення та/або виконання житлово-комунальних послуг; 10) здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів у сфері житлово-комунальних послуг; 11) проведення моніторингу виконання місцевих програм розвитку житлово-комунального господарства; 12) вирішення інших питань у сфері житлово-комунальних послуг відповідно до законів.
Тобто, порядок надання послуг з централізованого опалення віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 затверджені Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» (далі - Порядок № 630).
Так, пунктом 3 Порядку № 630 передбачено, що послуги надаються споживачам безперебійно, виключно за винятком часу перерв, визначених відповідно до частини третьої статті 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
За приписами пунктів 24, 25 Правил № 630 споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води; відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства; самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Відповідно до пункту 26 Правил № 630 відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
У той же час, наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 «Про затвердження Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2005 року за №1478/11758, на виконання пункту 25 Правил № 630 затверджено відповідний Порядок (надалі - Порядок № 4).
Згідно з пункту 1.1 Порядку № 4 вказаний Порядок визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку при відмові споживачів від послуг централізованого опалення і гарячого водопостачання.
Пунктом 1.2 Порядку №4 передбачено, що для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.
За приписами пункту 2.1 Порядку № 4 для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання; у заяві про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання власник (власники) будинку зазначає причини відключення; до заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Положеннями пункту 2.2 Порядку № 4 передбачено, що Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.
Таким чином, згідно з вказаними приписами передбачено відключення від мережі централізованого опалення лише будинку, та за умови наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Відтак, відключення окремої квартири від системи централізованого опалення законодавчо не передбачено.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 04 квітня 2018 року у справі № 826/9835/16 (№ К/9901/42799/18).
Суд першої інстанції правильно дійшов висновку про те, що Смілянська міська рада Черкаської області, прийнявши оскаржуване рішення щодо надання власникам окремих квартир згоди на відключення від системи централізованого опалення у міжопалювальний період та за відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги, вийшла за межі наданих їй повноважень та порушила вимоги п. 25 та п. 26 Постанови № 630 і Порядку № 4, відтак рішення сесії Смілянської міської ради Черкаської області від 05.07.2018 року № 73-5/V11 є протиправним та підлягає скасуванню, з чим погоджується колегія суддів.
Щодо посилання Відповідача про відсутність порушень прав Позивача, колегія суддів зазначає таке.
23 лютого 2018 року рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області № 70 «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг» вирішено визначити Позивача виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого опалення.
Також, з рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 22 червня 2017 року № 271 вбачається, що Позивач надає послуги з централізованого опалення житлових будинків.
За приписами ч.ч. 1, 2 Закону № 1875-1V відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах; учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.
Таким чином, Позивач є одним з виконавців послуги по централізованому опаленню в м. Сміла.
Відтак, відключення квартир від мереж централізованого опалення впливає на права та обов'язки Позивача як виконавця вказаних послуг.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що викладені в позовній заяві доводи ТОВ "Смілаенергопромтранс" є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Положеннями ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Розглянувши доводи Відповідача, викладені в апеляційній скарзі, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Смілянської міської ради залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2018 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий-суддя: В.П. Мельничук
Судді: Ю.А. Ісаєнко
І.О. Лічевецький
Повний текст складено 29.11.2018 року.