Справа № 404/2439/17
Номер провадження 2-а/404/8/18
28 листопада 2018 року Кіровський районний суд м. Кіровограда
у складі:
головуючого-судді Павелко І.Л.
за участі секретаря Зайко О.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новенської селищної ради третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача без самостійних вимог ОСОБА_3 про скасування рішення, -
ОСОБА_1 звернувся Новенської селищної ради третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача без самостійних вимог ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення Новенської селищної ради № 785 п. 9 від 27.03.2013 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_4 по АДРЕСА_2.
Адміністративний позов обґрунтовує тим, що при прийнятті рішення 785 п.9 від 27.03.2013 року Новенською селищною радою «Про наданим дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_4 площею 0,1га», були порушені та не виконані закони України, а саме: відповідно ст.118 п.6 Земельного кодексу України клопотання для надання дозволу саме на АДРЕСА_2, площею 0,1га, відповідно до Земельного кодексу України, ОСОБА_4, не подавалось, тому клопотання ОСОБА_4 Головою Новенської селищної ради не розглядалось, на земельну комісію не передавалось, проект рішення по заяві не створювався та не розглядався.
Не виконано ст.47 п.1 та п.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо розгляду проектів рішень відповідними комісіями. На постійній депутатській земельній комісії заява та питання щодо надання дозволу не розглядалась, про що свідчить відсутність розгляду питання у протоколі №41 від 28.02.2013року щодо висновків та рекомендацій по ОСОБА_4 на який посилається п.9 рішення №785 від 27.03.2013року «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку АДРЕСА_2, площею 0,1га». Відповідно проект рішення для рішення 785 п.9 не створювався, так як проект рішення створює та розглядає саме постійна депутатська комісія до компетенції якої відносяться земельні питання відповідно до ст.47 п.1 та п.10 закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Проект рішення для рішення 785 п.9 відповідно до ст.48 Регламенту Новенської селищної ради на комісії не розглядався, відповідно до ст. 53 та 54 Регламенту проект рішення не оформлювався належним чином.
Не відбулося оприлюднення проекту рішення відповідно до ст.15 п.3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та ст. 59 п.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» .
Дозвіл наданий рішенням 785 п.9 всупереч з законом України ст.24 п.3 «Про регулювання містобудівної діяльності» передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється».
Вулиця Трояндова та земельна ділянка по АДРЕСА_2, площею 0,1 га не існувала на той час, так як не була затверджена жодна містобудівна документація, яка могла встановити місце розташування такої земельної ділянки, її місце розташування на час прийняття дозвільнго рішення 27.03.2013р. - невідоме. Дозвільне рішення 785 п.9 від 27.03.2013р. має обов'язок до громадянина ОСОБА_4 укласти договір на виконання робіт з розробки проекту землеустрою, що не може бути зроблено між землевпорядною та замовником у місячний термін, так як відсутній на той час план зонування території та детальний план території, відповідно до чинного Гененерального плану м. Кропивницький, не можливість встановити розташування ділянки АДРЕСА_2, пощею, 0,1 га.
Дозвіл наданий з перевищенням повноважень Новенською селищною радою рішенням 785 п.9 в місці, яке станом на прийняття 27.03.2013року не передбачено для житлового будівництва Генеральним планом м. Кіровоград (м.Кропивницький), який затверджений рішенням № 627 Кіровоградської міської ради 17.09.2000 року Новенська селищна рада порушила Генеральний план та перевищила свої повноваження щодо надання дозволу з порушенням ст.5 закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо обов'язковості виконання містобудівної документації. На той час відсутня будь-яка містобудівна документація, яка дозволяє будівництво на ділянці в рекреаційній зоні за генеральним планом та його змін не було.
Представник Новенської селищної ради заперечив щодо пред'явленого позову та просив в його задоволенні відмовити, оскільки термін дії рішення п.9 №785 закінчився в той час коли було затверджено проект землеустрою.
Встановлено, що третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача без самостійних вимог ОСОБА_3 до суду не з'явився про час розгляду справи належно повідомлявся про причини неявки суд не повідомив.
Ухвалою суду від 22.05.2017 року судом поновлено ОСОБА_1 строк на звернення до суду з адміністративним позовом(а.с.26).
Відповідно до розпорядження № 502 від 15.08.2017 року адміністративний позов передано судді Павелко І.Л. у зв'язку з перебуванням судді Самійленка Д.О. у відпустці по догляду за дитиною.
Ухвалою судді від 16.08.2017 року відкрито провадження по справі та призначено до розгляду.
Ухвалою суду від 24.01.2018 року у зв'язку зі зміною власника замінено третю особу з ОСОБА_4 на ОСОБА_3 (а.с.102).
Ухвалою суду від 26.11.2018 року в задоволенні клопотання позивача про передачу справи до адміністративного суду відмовлено.
Заслухавши пояснення позивача представника відповідача, дослідивши матеріали справи суд находить позов який задоволенню не підлягає.
Статтею 12 ЗК України визначено, що до повноважень сільської, селищної, міської ради у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно з положеннями ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Частиною 7 ст. ЗК України, встановлено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Відповідно до ч. 8 ст. 118 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст. 186-1 цього Кодексу.
Частинами 10 та 11 ст. 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
У подальшому були внесені зміни до цієї статті, які направлені на спрощення процедури відведення земельних ділянок у власність, зокрема запроваджено принцип мовчазної згоди на етапі отримання дозволу на розроблення документації із землеустрою, оскільки у випадку бездіяльності суб'єкта владних повноважень, внаслідок якої протягом місяця не розглянута заява про надання дозволу на виготовлення проектної документації, заявник має право здійснити замовлення проекту відведення земельної ділянки.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Ці норми передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в ст. 118 ЗК України, органи приймають одне з відповідних рішень. При цьому, зазначення на карті бажаного місця розташування земельної ділянки має значення для надання об'єктивної оцінки та відповідні на клопотання заявника, оскільки пошук такої ділянки до повноважень ради не віднесено.
Пунктом 9 рішення Новенської селищної ради від 27.03.2013 року № 785 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок» ОСОБА_4 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за рахунок земель житлової та громадської забудови, що перебувають у запасі, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2.
Вказане рішення є підставою для здійснення землевпорядними організаціями дій, спрямованих на виготовлення проекту землеустрою, формування земельної ділянки відповідно до ст. 79-1 ЗК України, встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Ці дії є необхідною технічною процедурою, що передує одержанню правовстановлюючого документа та його державної реєстрації.
Пунктом 13 рішення № 785 передбачено, що термін дії рішення один рік, з дня прийняття даного рішення.
Статтею 251 ЦК України визначено поняття строків та термінів. Строком є певний період у часі зі спливом якого повязана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого закон пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.
В залежності від того, ким встановлюються ті чи інші строки у
матеріальному праві розрізняють наступні види строків: законні (законодавчі)
строки, тобто такі, що визначені законодавством у відповідних нормах права, а
також актах цивільного законодавства України; договірні строки, які
встановлюються сторонами (стороною) у відповідних правовідносинах; строки
призначені судом або іншім органом, уповноваженим розглядати цивільні
спори; строки позовної давності.
Зокрема, договірні строки можуть бути змінені, скорочені або продовжені за домовленістю сторін, як правило у письмовій формі.
Згідно ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Статтею 12 ЗК України визначено, що до повноважень сільської, селищної, міської ради у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Новенська селищна рада у земельних правовідносинах щодо передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб виступає стороною, яка має право встановлювати строки (терміни) виконання рішень ради.
Метою встановлення терміну дії рішення селищної ради № 785 є визначення певного періоду у часі, у який мають бути виконані конкретні зобов'язання щодо розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та надання його на затвердження сесії селищної ради.
На підставі рішення № 785 гр. ОСОБА_4 замовив розроблення проекту землеустрою в організації, яка має право на виконання землевпорядних робіт відповідно до законодавства. Але, з незалежних від нього причин, організацією, яка виконувала розроблення проекту землеустрою, роботи не були виконані у передбачений строк. Строк дії рішення № 785 Новенської селищної ради був продовжений, а дія його закінчилась в той час коли було розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки.
Відповідно до ст. 111 Регламенту Новенської селищної ради шостого скликання, селищна рада має право на пленарних засіданнях сесії вносити своїм рішенням зміни, доповнення та інші правки у раніше прийняті рішення селищної ради або визнати його в цілому чи окремі його розділи, абзаци, пункти такими, що втратили силу через законодавчі підстави, втрату актуальності та з інших причин.
У встановленому Регламентом Новенської селищної ради порядку на засіданні 43 - ї сесії Новенської селищної ради було прийнято рішення № 1878, яким продовжено термін дії рішення № 785.
Рішенням Новенської селищної ради від 16.09.2015 року № 1934 гр. ОСОБА_4 затверджено проект землеустрою та надано у власність земельну ділянку площею 0,1000 га по АДРЕСА_2. Станом на 24.09.2015 року за гр. ОСОБА_4 було зареєстровано право власності на земельну ділянку по АДРЕСА_2. Фактично, затвердженням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки рішення № 785 виконано, а тому на даний час втратило силу, що було встановлено постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда 15.12.2015 року (а.с.87-94).
Таким чином, рішення Новенської селищної ради Кіровського району м. Кіровограда № 785 від 27.03.2013 року прийнято останнім у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Оскільки строк дії договору №785 від 27.03.2013 року закінчився тому відсутній спір на момент розгляду справи за позовом ОСОБА_1 з підстав викладених в позові.
Судові витрати покласти на позивача.
На підставі Конституції України, ст.ст.125,152 ЗК України та керуючись вимогами ст.ст.243,246,250 КАС України, суд , -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Новенської селищної ради третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача без самостійних вимог ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення Новенської селищної ради №785 п.9 від 27.03.2013 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_4 по АДРЕСА_2» - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу(Кіровський районний суд м.Кіровограда).
Відомості про учасників справи:
Позивач ОСОБА_1, прож. АДРЕСА_1,25491;
відповідач Новенська селищна рада ,знаходится с. Нове, вул.Металургів,буд.№3 м.Кропивницький,25491, код ЄДРПОУ 13764710;
третя особа ОСОБА_3 , прож.АДРЕСА_3, 25491.
Повний текст рішення складено 30.11.2018 року.
Суддя Кіровського І. Л. Павелко
районного суду
м.Кіровограда