11.5
Іменем України
30 листопада 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3572/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про скасування постанови про накладення штрафу,
06 листопада 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області Віхлініна Д.В. від 18.10.2018 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області штрафу у розмірі 5100 гривень у виконавчому провадженні № 56765485.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 13.07.2018 заступником начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області Віхлініним Д.В. відкрито виконавче провадження № 56765485 з примусового виконання виконавчого листа № 415/7778/17 (2-а/415/60/18), виданого 03.07.2018 Лисичанським міським судом Луганської області про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням постанови Лисичанського міського суду Луганської області від 22 лютого 2016 року, справа № 415/262/16-а, з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно з наданою довідкою ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області №1525-ЛК від 03 травня 2017 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-УІІІ від 23 грудня 2015 року, статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Листами № 13220/03-01 від 01.10.2018, № 14008/03-01 від 16.10.2018 позивач повідомив відповідача про стан виконання рішення суду.
18.10.2018 заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області Віхлініним Д.В. винесено постанову про накладення штрафу, згідно якої за невиконання рішення суду, на позивача, на підставі ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження", накладено штраф у розмірі 5100 грн.
Позивач вважає таку постанову протиправною, адже пенсію у новому розмірі з доплатою з 01.01.2018 ОСОБА_2 отримав у серпні 2018 року та в подальшому виплата здійснюється з урахуванням рішення суду. Решта суми доплати по проведеному перерахунку за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачена в терміни відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», починаючи з 01.01.2019 року в такому порядку: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми. Таким чином, на думку позивача, Пенсійний фонд України вчинив всі залежні від нього дії для забезпечення виплати перерахованих пенсій.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 07.11.2018 позовну заяву залишено без руху із наданням позивачу строку для усунення недоліків (арк. спр. 15-16).
20.11.2018 позивачем усунуто недоліки позовної заяви (арк. спр. 19-20).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 22.11.2018 позовну заяву прийнято до провадження та відкрито провадження у справі (арк. спр. 1-2).
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав відзив на адміністративний позов від 29.11.2018 вх. № 36170/2018 (арк.спр. 24-28), у якому просив розглянути справу без його участі та заперечував проти позовних вимог з таких підстав.
12.07.2018 на виконання до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області надійшов виконавчий лист Лисичанського міського суду Луганської області від 03.07.2018 № 415/7778/17 про зобов'язання ГУПФУ в Луганській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням постанови Лисичанського міського суду Луганської області від 22 лютого 2016 року, справа № 415/262/16-а, з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно з наданою довідкою ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області №1525-ЛК від 03 травня 2017 р. про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VІІІ від 23 грудня 2015 року, статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
13.07.2018 державним виконавцем, керуючись вимогами ст.ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України "Про виконавче провадження", винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. Копію постанови направлено сторонам виконавчого провадження.
Державним виконавцем, відповідно до ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження", направлено вимоги боржнику щодо стану виконання рішення суду та попереджено про наслідки невиконання рішення суду.
На адресу відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області надійшла відповідь від боржника, з якої встановлено, що рішення суду не виконано.
18.10.2018 державним виконавцем відповідно до ст. ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження" винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5 100 грн.
Таким чином, відсутність фінансування ГУ ПФУ в Луганській області не доведена документально, не надано доказів вчинення будь-яких дій на отримання фінансування для виконання судового рішення на момент накладення штрафу на боржника.
У межах виконавчого провадження ГУ ПФУ в Луганській області здійснило перерахунок та зобов'язано здійснити виплату за вказаним перерахунком у повному обсязі, оскільки це визначено судовим рішенням, тобто зобов'язання виплати суми перерахунку у повному обсязі здійснюється ГУ ПФУв Луганській області не у добровільному порядку за приписами Постанови КМУ № 103, а у примусовому порядку на виконання судового рішення.
За викладених обставин застосування приписів постанови № 103 є безпідставним та суперечить вимогам спеціального Закону України «Про виконавче провадження», який регулює порядок примусового виконання судового рішення.
Крім того, статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, яким позивач (боржник) не скористався.
Таким чином, накладаючи штраф постановою від 18.10.2018 на ГУ ПФУ в Луганській області, державний виконавець діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Враховуючи вищевикладене, представник відповідача з посиланням на норми Закону України "Про виконавче провадження" просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Згідно із частиною дев'ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Рішенням Лисичанського міського суду Луганської області від 22.05.2018 у справі № 415/7778/17 (провадження № 2-а/415/60/18), залишеним без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.08.2018, позовні вимоги ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено:
- визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області у здійсненні перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року ОСОБА_2, як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VІІІ від 23 грудня 2015 р., статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області №1525-ЛК від 03 травня 2017 р. про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням постанови Лисичанського міського суду Луганської області від 22 лютого 2016 року, справа № 415/262/16-а, з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно з наданою довідкою ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області №1525-ЛК від 03 травня 2017 р. про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VІІІ від 23 грудня 2015 року, статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». (арк. спр. 50-51, 52-54).
За даними Єдиного державного реєстру судових рішень рішення у справі № 415/7778/17 набрало законної сили 29.08.2018.
03.07.2018 стягувачем отримано виконавчий лист № 415/7778/17 (2-а/415/60/18) (арк. спр. 32).
Постановою від 13.07.2018 заступника начальника ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області відкрито виконавче провадження ВП № 56765485 з примусового виконання виконавчого листа № 415/7778/17, виданого 03.07.2018 Лисичанським міським судом Луганської області про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням постанови Лисичанського міського суду Луганської області від 22 лютого 2016 року, справа № 415/262/16-а, з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно з наданою довідкою ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області № 1525-ЛК від 03 травня 2017 р. про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (арк. спр. 6).
30.07.2018 заступником начальника ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області направлено вимогу № 5400 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо надання інформації стосовно повного та фактичного виконання рішення Лисичанського міського суду Луганської області у справі № 415/7778/17 (арк. спр. 35-36).
Листом від 08.08.2018 № 10507/07 позивач повідомив відповідача, що рішення суду в частині перерахунку пенсії ОСОБА_2 виконано у повному обсязі: ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016. За результатом перерахунку основний розмір його пенсії склав 3980,07 грн; внаслідок перерахунку розмір пенсії ОСОБА_2 зменшився в порівнянні з раніш отриманим розміром пенсії 4238,63 грн, що пов'язано з тим, що раніше пенсія нараховувалась за рішенням суду від 22.02.2016 у справі № 415/262/16-а; ОСОБА_3 збережено попередній розмір отриманої раніше пенсії в сумі 4238,63 грн. Також зазначено, що рішення суду в частині виплати пенсії ОСОБА_2 виконано в повному обсязі оскільки внаслідок перерахунку пенсії з 01.01.2016 ОСОБА_2 збережено раніше отримуваний розмір пенсії, який він фактично отримував з 01.01.2016, тому по виплаті пенсії з 01.01.2016 заборгованість відсутня (арк. спр. 37-38).
13.09.2018 та 08.10.2018 заступником начальника ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області направлено вимоги № 6176 та № 6418 відповідно до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо надання інформації стосовно повного та фактичного виконання рішення Лисичанського міського суду Луганської області у справі № 415/7778/17 , а саме чи було при розрахунку пенсії включено у склад грошового забезпечення стягувача, з якого призначається пенсія, фактично отримані ними суми щомісячної додаткової грошової винагороди за участь в антитерористичній операції, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (арк. спр. 39-40, 43-44).
Листом від 01.10.2018 № 1322/03-01 позивачем було надано управлінню державної виконавчої служби пояснення щодо виконання судового рішення по справі № 415/7778/17. Перерахунок пенсії з 01.01.2016 згідно довідки від 03.05.2017 № 1525-ЛК було проведено 09.07.2018 (арк. спр. 11,12).
Листом від 16.10.2018 № 14008/03-01 позивач зазначив, що на виконання рішення Лисичанського міського суду Луганської області у справі № 415/7778/17 ГУПФУ в Луганській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2016 відповідно до довідки про грошове забезпечення від 03.05.2017 № 1525-ЛК. Пенсію у новому розмірі з доплатою з 01.01.2018 ОСОБА_2 отримав у серпні 2018 року. Решта суми доплати по проведеному перерахунку буде виплачено в терміни відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103. Додатково позивач зазначив, що пунктом 3 Постанови № 103 передбачено, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету (арк. спр. 12).
Постановою заступником начальника ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області від 18.10.2018 накладено на боржника - ГУПФУ в Луганській області штраф на користь держави в розмірі 5100 грн (арк. спр 7, 48).
Вирішуючи справу по суті заявлених вимог, суд виходить з наступного.
Надаючи оцінку доводам позивача про те, що відсутня можливість виплатити заборгованість з пенсії ОСОБА_2 в повному обсязі через відсутність фінансування, суд зазначає таке.
Положеннями статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини другої статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Також згідно із статтею 75 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону України "Про виконавче провадження", зокрема, за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.
З аналізу викладеної норми слідує, що негативні наслідки у вигляді накладення штрафу за невиконання в обумовлений строк відповідного рішення настають за умови його невиконання без поважних причин.
Приписами абзацу другого пункту 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 40/26485 визначено, що Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами) (підпункти 2, 4 пункту 4 вказаного Положення).
Отже, невиконання судового рішення позивачем в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу, у такому випадку, жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Даний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а (К/9901/1598/18).
Щодо доводів відповідача про неможливість застосування такої практики Верховного Суду, оскільки відсутність фінансування не доведена документально, суд зауважує, що згідно з листом ПФУ від 16.07.2018 № 22434/23-21 ПФУ сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та направив її до Міністерства соціальної політики України як до головного розпорядника бюджетних коштів, вчинивши всі залежні від нього дії для забезпечення виплати перерахованих пенсій (арк.спр. 9-10).
Також суд зазначає, що у виконавчому листі від 03.07.2017, виданому Лисичанським міським судом Луганської області у справі № 415/7778/17, міститься зобов'язання ГУПФУ в Луганській області вчинити дії, передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", починаючи з 01.01.2016, та здійснити виплату донарахованих сум пенсії з вирахуванням виплачених сум (арк.спр. 32).
Після набрання чинності судовим рішенням у справі № 415/7778/17, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - постанова КМУ № 103), якою встановлено порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції та внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Пунктом 5 Порядку № 45 (зі змінами, внесеними постановою КМУ № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Пунктом 3 постанови КМУ № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Головним управлінням ПФУ в Луганській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 09.07.2018 у відповідності з довідкою, наданою ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області 03.05.2017 № 1525-ЛК, та у повній відповідності до вимог діючих нормативно - правових актів - Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та від 21.02.2018 № 103, зокрема, визначено суму заборгованості з пенсії з 01.01.2016 по 31.12.2017 та встановлено порядок її виплати, визначений постановою № 103.
Також після здійсненого перерахунку позивачем здійснено виплату перерахованої пенсії у відповідності до порядку, визначеного постановою КМУ від 21.02.2018 № 103.
Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 у справі № 818/1076/18 зазначив, що постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-ХІІ та Постанови КМУ №988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Зважаючи на те, що в резолютивній частині рішення суду не зазначено порядку і способу виконання цього рішення, не йдеться про одноразову виплату (стягнення) заборгованості з пенсії з 01.01.2016 по 31.12.2017, та з врахуванням чинної постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, тобто чинного підзаконного нормативно - правового акта, не застосовувати який орган УПФУ не вправі, та який визначає порядок виплати перерахований пенсій, в межах спірних правовідносин відсутні підстави для накладення штрафу за невиконання судового рішення, оскільки воно виконується позивачем у відповідності з вимогами чинного на теперішній час законодавства.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При вказаних обставинах, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1762,00 грн згідно з платіжним дорученням від 16.11.2018 № 329 (арк.спр. 20).
В межах спірних правовідносин суб'єктом владних повноважень є відповідач, правомірність рішення якого оскаржено позивачем - учасником виконавчого провадження.
Таким чином, витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГТУЮ у Луганській області, структурним підрозділом якого є відповідач.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 18 жовтня 2018 року про накладення штрафу у виконавчому провадженні ВП № 56765485.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у Луганській області (код ЄДРПОУ 34941884, 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова, 22) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1762,00 (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.Г. Секірська