Рішення від 30.11.2018 по справі 1140/2524/18

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2018 року м. Кропивницький Справа № 1140/2524/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 (25000, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)

відповідач: Фортечний районний у місті Кропивницькому відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (25031, м. Кропивницький, вул. Космонавта Попова, 26, код ЄДРПОУ 24145418)

про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, через представника ОСОБА_2, звернувся до суду з адміністративним позовом до Фортечного районного у місті Кропивницькому відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (надалі - Фортечний відділ ДРАЦС) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що в актовому записі про народження дитини №4 від 29.11.2016 року, складеному відповідачем щодо його доньки ОСОБА_3, у відомостях про матір вказана ОСОБА_4. Оскільки її прізвищем відповідно до законодавства України є "ОСОБА_4", позивач звернувся до Фортечного відділу ДРАЦС із заявою про внесення змін до актового запису про народження дочки ОСОБА_3, прохаючи у відомостях про матір виправити прізвище зі "ОСОБА_4" на "ОСОБА_4". Відповідач 23.08.2018 року надав висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану через відсутність документів, які б підтверджували, що матір'ю ОСОБА_3 є ОСОБА_4 Позивач, не погоджаючись з такою відмовою, просить суд:

- визнати протиправним та скасувати висновок Фортечного відділу ДРАЦС від 23.08.2018 року про відмову внести зміни до актового запису цивільного стану про народження дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво НОМЕР_2, що видане 29.11.2016 року), щодо прізвища матері зі ОСОБА_4, громадянка України, на ОСОБА_4, громадянка України;

- зобов'язати Фортечний відділ ДРАЦС внести до актового запису цивільного стану про народження дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво НОМЕР_2, що видане 29.11.2016 року) зміни щодо прізвища матері у графі "мати": змінити зі ОСОБА_4, громадянка України, на ОСОБА_4, громадянка України та видати нове свідоцтво про народження.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.09.2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін, учасникам справи встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.

Відповідач подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що державна реєстрація народження дитини позивача проведена на підставі рішення Кіровського районного суду міста Кіровограда №404/6766/16-ц від 15.11.2016 року про встановлення факту народження, дані про батьків дитини зазначені відповідно до рішення суду. Оскільки за наслідками перевірки заяви ОСОБА_1 та на підставі наявних у справі матеріалів не було встановлено документів, які б підтверджували, що матір'ю ОСОБА_3 є ОСОБА_4, тому було складено висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану про її народження. З цих підстав представник відповідача просила суд у задоволенні позовної заяви відмовити.

Позивач правом подачі відповіді на відзив не скористався.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у ній матеріалами, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Позивач ОСОБА_1 є батьком дитини ОСОБА_3, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Севастополі.

За заявою матері позивача - ОСОБА_7 - Кіровським районним судом м. Кіровограда в порядку статті 257-1 ЦПК України розглянуто справу №404/6766/16-ц про встановлення факту народження дитини. Рішенням суду від 15.11.2016 року (з урахуванням додаткового рішення від 17.11.2016 року та ухвали від 17.11.2016 року) встановлено факт народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Севастополь від батьків: мати - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянка України, батько - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянин України. (а.с. 16 - 18)

На виконання цього рішення суду Фортечним відділом ДРАЦС проведена державна реєстрація народження дитини ОСОБА_3, про що складено актовий запис про народження №4 від 29.11.2016 року та видано свідоцтво про народження НОМЕР_2. (а.с. 14)

Відповідно до цього актового запису батьком дитини є ОСОБА_1, матір'ю - ОСОБА_4.

Позивач у серпні 2018 року звернувся до Фортечного відділу ДРАЦС із заявою, у якій просив внести зміни до актового запису про народження його доньки ОСОБА_3, виправивши у відомостях про матір прізвище матері зі "ОСОБА_4" на "ОСОБА_4". (а.с. 9)

Розглянувши вказану заяву, Фортечний відділ ДРАЦС 23.08.2018 року склав висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану з підстав відсутності документального підтвердження родинних стосунків дитини ОСОБА_3 з ОСОБА_4. (а.с. 10)

Не погодившись з таким висновком, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що відповідно до статті 49 Цивільного кодексу України актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.

Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо.

Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, врегульовано Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".

Відповідно до статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" органами державної реєстрації актів цивільного стану є: 1) центральний орган виконавчої влади у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; 2) відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); 3) виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.

Згідно зі статтею 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Частинами 1, 2, 3 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Згідно зі статтею 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.

Наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 року затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за №55/18793 (надалі - Правила №96/5, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1.1 розділу І Правил №96/5 встановлено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Відповідно до пункту 1.5 розділу І Правил №96/5 заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.

Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника).

Згідно з пунктами 1.7, 1.10, 1.15 розділу І Правил №96/5 зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у тримісячний строк з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актів цивільного стану врегульовано розділом ІІ Правил №96/5.

Згідно з пунктом 2.1 розділу ІІ Правил №96/5 громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території України, подають заяву про внесення змін до актового запису цивільного стану до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території на їх вибір.

Відповідно до пунктів, 2.5, 2.6 розділу ІІ Правил №96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього (малолітнього).

Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Згідно з пунктами 2.11, 2.12 розділу ІІ Правил №96/5 факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.

На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану вказані у пункті 2.13 розділу ІІ Правил №96/5. Такими підставами, зокрема, є: 2.13.1) рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; 2.13.2) постанова адміністративного суду; 2.13.3) висновок районного, районного у містах, міського (міст обласного значення), міськрайонного, міжрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції або дипломатичного представництва чи консульської установи України; 2.13.12) Внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.

Підпунктом 2.15.9 пункту 2.15 розділу ІІ Правил №96/5 передбачено, що висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається, зокрема, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).

Згідно з підпунктом 2.16.14 розділу ІІ Правил №96/5 на підставі висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану про виправлення помилок, доповнення запису відомостями тощо виправляються або доповнюються відповідні відомості в актових записах, які зазначено у висновку.

Відповідно до пункту 2.20 розділу ІІ Правил №96/5 висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва чи консульської установи України про відмову у внесенні змін до актових записів цивільного стану складається у двох примірниках. Один примірник разом з усіма матеріалами залишається у відділі державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичному представництві чи консульській установі України, якими складено висновок про відмову, а другий вручається (надсилається) заявнику. Водночас у висновку зазначається про можливість оскарження відмови про внесення змін до актового запису цивільного стану в судовому порядку.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач склав висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану про народження доньки позивача за його заявою про виправлення прізвища її матері, через відсутність документального підтвердження родинних стосунків дитини ОСОБА_3 з матір'ю ОСОБА_4.

Як передбачено Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Згідно зі статтею 121 Сімейного кодексу України права та обов'язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.

Відповідно до статті 144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

У разі смерті батьків або неможливості для них з інших причин зареєструвати народження дитини реєстрація провадиться за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров'я, в якому народилася дитина або в якому на цей час вона перебуває.

Реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.

Реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі статтею 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.

Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.

Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.

У разі смерті батьків або в разі якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження дитини, державна реєстрація проводиться за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров'я, в якому народилася дитина чи в якому вона перебуває.

Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, документи, що підтверджують факт народження.

За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 року за №719/4940 (надалі - Правила №52/5, у редакції, чинній на момент складання актового запису №4 від 29.11.2016 року про народження ОСОБА_3) підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є зокрема медичне свідоцтво про народження, що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи.

Якщо реєстрація народження дитини, народженої в іншій державі, не була проведена компетентним органом такої держави або дипломатичним представництвом чи консульською установою України, підставою для проведення державної реєстрації в Україні є медичний документ іншої держави, що підтверджує факт народження дитини, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.

Згідно з пунктом 12 глави 1 розділу ІІІ Правил №52/5 одночасно із заявою про державну реєстрацію народження подаються та в актовому записі про народження зазначаються:

а) паспорти або паспортні документи, що посвідчують особи батьків (одного з них). Якщо документ, що посвідчує особу одного з батьків, з поважних причин не може бути пред'явлений, то орган державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації народження дитини. Відомості про другого з батьків у цьому разі зазначаються на підставі свідоцтва про шлюб. Дані про громадянство в актовому записі про народження та свідоцтві не заповнюються, про що робиться відповідний запис у графі "Для відміток" актового запису про народження. Надалі ці дані можуть бути доповнені відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану;

б) паспорт або паспортний документ, що посвідчує особу заявника, у разі якщо державна реєстрація народження проводиться не батьками, а іншою особою;

в) документ, який є підставою для внесення відомостей про батька дитини (свідоцтво про шлюб, спільна заява матері та батька дитини, заява матері). За відсутності свідоцтва про шлюб підтвердженням зареєстрованого шлюбу може бути відмітка про його державну реєстрацію в паспортах або паспортних документах матері та батька дитини.

У графі "Підстава запису відомостей про батька" вказується одна з підстав: місце та дата державної реєстрації шлюбу, номер актового запису про шлюб; дата подачі спільної заяви батьків про визнання батьківства та проставляються підписи батьків; заява матері дитини та проставляється її підпис.

Згідно з пунктом 13 глави 1 розділу ІІІ Правил №52/5 якщо в медичному свідоцтві про народження указане дошлюбне прізвище матері, а паспорт або паспортний документ на момент державної реєстрації народження одержаний нею вже на прізвище, яке було присвоєне їй при державній реєстрації шлюбу, то заявником в обов'язковому порядку повинно бути подано свідоцтво про шлюб, яке підтверджує, що дана медична довідка видана жінці, паспорт або паспортний документ якої пред'явлений до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Якщо жінці під час державної реєстрації шлюбу було присвоєно прізвище чоловіка, однак паспорт або паспортний документ на нове прізвище вона не обміняла, а в медичному свідоцтві про народження також зазначене дошлюбне прізвище матері, заявник в обов'язковому порядку повинен подати свідоцтво про шлюб.

За наявності в даному відділі державної реєстрації актів цивільного стану актового запису про шлюб батьків подавати свідоцтво про шлюб не обов'язково. У цьому разі прізвище матері в актовому записі про народження наводиться за даними актового запису або свідоцтва про шлюб, а в графі "Для відміток" актового запису про народження робиться запис: "У поданому медичному свідоцтві про народження зазначене дошлюбне прізвище матері" або: "У пред'явленому медичному свідоцтві про народження та в паспорті (паспортному документі) матері вказано її дошлюбне прізвище" та записується дошлюбне прізвище матері.

Відповідно до пунктів 14, 15 глави 1 розділу ІІІ Правил №52/5 якщо дитина народилась у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини за заявою будь-кого з них.

Якщо батьки не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі одного із документів, передбачених у пункті 2 цієї глави, а походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини про визнання батьківства (додаток 1).

Згідно з пунктом 18 глави 1 розділу ІІІ Правил №52/5 якщо мати дитини не перебуває у шлюбі та немає спільної заяви батьків, прізвище та громадянство батька дитини зазначається за прізвищем та громадянством матері, а власне ім'я та по батькові - за вказівкою матері у заяві про державну реєстрацію народження відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (додаток 3). Графи актового запису про народження "Дата народження", "Місце проживання" в розділі "Відомості про батька" у цьому випадку не заповнюються.

За заявою про державну реєстрацію народження відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, поданою іншою особою, відомості про батька записуються в порядку, передбаченому абзацом першим цього пункту.

Відомості про матір наводяться на підставі одного з документів, визначених у пункті 2 цієї глави, прізвище дитини і прізвище батька - за прізвищем матері, власне ім'я і по батькові дитини та батька - за вказівкою заявника.

Якщо після народження дитини та на момент проведення державної реєстрації народження мати дитини змінила прізвище при державній реєстрації шлюбу, то в актовому записі про народження в графі "Прізвище" розділу "Відомості про матір" записується дошлюбне прізвище матері, яке виправляється на прізвище, обране після шлюбу, та в графі "Для відміток" зазначається: "Внесені виправлення до графи 11 у зв'язку зі зміною матір'ю дитини прізвища при державній реєстрації шлюбу (дата державної реєстрації шлюбу, номер актового запису про шлюб та найменування органу державної реєстрації актів цивільного стану).

Пунктом 20 глави 1 розділу ІІІ Правил №52/5 передбачено, що при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Судом установлено, що актовий запис №4 від 29.11.2016 року про народження ОСОБА_3 складений на підставі рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 15.11.2016 року у цивільній справі №404/6766/16-ц про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України. (а.с.36- 37)

Відповідно до статті 257-1 ЦПК України (у редакції, чинній на момент прийняття рішення суду) заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Справи про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

Зі змісту рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 15.11.2016 року у цивільній справі №404/6766/16-ц вбачається, що ОСОБА_1, громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_3, перебуває у шлюбі зі ОСОБА_4, громадянкою України, ІНФОРМАЦІЯ_2. ІНФОРМАЦІЯ_1 о 23 год. 00 хв. невістка заявниці ОСОБА_4 в міській клінічній лікарні м. Севастополь народила дитину жіночої статі вагою 2180 г, ОСОБА_3. (а.с. 16)

Обставини укладання шлюбу між батьками дитини підтверджувалися свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3, виданим 16.05.2015 року відділом запису актів цивільного стану Гагарінського району міста Севастополя Управління запису актів цивільного стану Уряду Севастополя, згідно з яким ОСОБА_1, громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4, громадянка Російської Федерації, ІНФОРМАЦІЯ_2, 16.05.2015 року уклали шлюб, після чого дружині присвоєне прізвище ОСОБА_4. (а.с. 15)

Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_4 є громадянами України, які проживають в м. Севастополь, що відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" з 20.02.2014 року є тимчасово окупованою територією України.

Стаття 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" визначає, що тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Згідно з частинами 1, 4 статті 5 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та Законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Примусове автоматичне набуття громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, громадянства Російської Федерації не визнається Україною та не є підставою для втрати громадянства України.

Частинами 2 і 3 статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 є громадянкою України. (а.с. 12, 13). Відомості про припинення чи втрату нею громадянства України відсутні. Так само відсутні відомості про зміну нею прізвища. Державна реєстрація шлюбу між нею та позивачем не проводилася. Свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_3, видане 16.05.2015 року відділом запису актів цивільного стану Гагарінського району міста Севастополя Управління запису актів цивільного стану Уряду Севастополя, згідно з яким ОСОБА_4 змінила прізвище на ОСОБА_4, відповідно до частини 3 статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" є недійсним і не створює будь-яких правових наслідків.

Відповідно до статті 28 Цивільного кодексу України фізична особа набуває прав та обов'язків і здійснює їх під своїм ім'ям. Ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить. Ім'я фізичній особі надається відповідно до закону.

Статтею 295 Цивільного кодексу України передбачене право на зміну імені та порядок реалізації цього права.

З огляду на те, що громадянка України ОСОБА_4, яка є матір'ю дитини ОСОБА_3, у встановленому порядку не змінювала своє на прізвище на "ОСОБА_4" та не отримувала паспорту на це прізвище, тому відомості про її прізвище "ОСОБА_4" як матері в актовому записі про народження її доньки ОСОБА_3 внесені органом державної реєстрації актів цивільного стану, що здійснив державну реєстрацію народження дитини, помилково.

Відповідач, розглядаючи заяву позивача про внесення змін до актового запису цивільного стану про народження його доньки, цих обставин не врахував, не склав відповідний висновок про виправлення помилок, передбачений пп.2.13.3, 2.15.9, 2.26.14 розділу ІІ Правил №96/5, та безпідставно відмовив позивачу у внесенні змін до актового запису цивільного стану.

Отже, спірний висновок відповідача від 23.08.2018 року про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, мотивований відсутністю документального підтвердження родинних стосунків дитини ОСОБА_3 з матір'ю ОСОБА_4, є протиправним та його слід скасувати.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 3 статті 245 КАС України передбачено, що у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Згідно з пунктом 2.16, підпунктом 2.16.7 розділу ІІ Правил №52/5 зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян. На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Задовольняючи позов в частині зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 №4 від 29.11.2016 року, виправивши прізвище матері зі "ОСОБА_4" на "ОСОБА_4", воднораз суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача видати нове свідоцтво про народження, про що просить позивач, оскільки обов'язок видати нове свідоцтво виникне у відповідача після внесення змін до актового запису цивільного стану, як це передбачено статтею 19, частиною 6 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", пунктом 2.22 розділу ІІ Правил №96/5.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на часткове задоволення позову, на користь позивача слід стягнути витрати на сплату судового збору, пропорційно до задоволеної частини вимог, у сумі 469, 87 грн. (2/3) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (25000, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Фортечного районного у місті Кропивницькому відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (25031, м. Кропивницький, вул. Космонавта Попова, 26, код ЄДРПОУ 24145418) задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати висновок Фортечного районного у місті Кропивницькому відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області від 23.08.2018 року про відмову внести зміни до актового запису цивільного стану про народження дитини ОСОБА_3 №4 від 29.11.2016 року.

Зобов'язати Фортечний районний у місті Кропивницькому відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області внести зміни до актового запису цивільного стану про народження дитини ОСОБА_3 №4 від 29.11.2016 року, виправивши прізвище матері зі "ОСОБА_4" на "ОСОБА_4".

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 469, 87 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Фортечного районного у місті Кропивницькому відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш