Рішення від 13.11.2018 по справі 320/5237/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2018 року № 320/5237/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії з включенням до грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 місяці служби перед звільненням в розмірі 4814,97 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати з 01.01.2018 та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі, який обчислений обчислений з урахуванням включення до розміру грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 місяці служби перед звільненням в розмірі 4814,97 грн., тобто встановити розмір грошового забезпечення для обрахунку пенсії в сумі 18198,47 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої пенсії з 01.01.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він проходив службу в Броварській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Київській області на посаді начальника слідчого відділу. Наказом Державної фіскальної служби України від 22.09.2017 №2225-о він був звільнений у запас Збройних Сил України через хворобу. З 23.09.2017 позивачу було призначено пенсію за вислугою років. Пояснює, що розрахунок пенсії йому було проведено на підставі грошового атестату №7 та довідки Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 22.09.2017 про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням для обчислення пенсії, згідно якої до його грошового забезпечення входили надбавки за високі досягнення у праці і за роботу в умовах режимних обмежень та премії. Так, позивач зазначає, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів №45, Броварською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області була підготовлена та направлена до пенсійного органу довідка про підвищення розміру основних видів грошового забезпечення позивача, що повинні бути враховані для перерахунку пенсії, при цьому інформація про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в довідці була відсутня, у зв'язку з тим, що розмір цих додаткових видів та премії залишився незмінним, інформація про них надавалась пенсійному органу у вигляді довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії при її призначенні. Після отримання зазначеної довідки, посадовими особами пенсійного органу було здійснено перерахунок пенсії позивача, однак при здійсненні такого перерахунку, відповідач визначив її розмір без урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, чим зменшив розмір належної ОСОБА_1 пенсії, що стало підставою для звернення, останнього до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.10.2018 відкрито провадження у справі, визначено що справа буде розглядатись за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача в письмовому відзиві, поданому до суду, позовні вимоги не визнав, в обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що пенсію позивачу перераховано відповідно до норм чинного законодавства та на підставі довідки, виданої Броварською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером Державної фіскальної служби України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Судом встановлено, що у квітні 2018 року, у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення військовослужбовців, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії №672/Гр/10-06-05-25, виданої Броварською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, позивачеві було здійснено перерахунок пенсії.

Як убачається з матеріалів справи, перерахунок пенсії позивачу був здійснений з урахуванням таких складових грошового забезпечення: оклад за посадою -7750,00 грн., оклад за військове звання - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 13383,50 грн.

Позивач, вважаючи що перерахунок пенсії йому здійснено без урахування всіх складових грошового забезпечення, звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області з проханням провести перерахунок його пенсії з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, яка відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів №393 повинна бути врахована як окремий вид грошового забезпечення при обчисленні пенсії.

Листом-відповіддю від 26.06.2018 № 1879/А-01 Головне управлінні Пенсійного фонду України в Київській області відмовило в здійсненні такого перерахунку з посиланням на постанову КМ України № 103 від 21.02.2018 також відповідач зазначив, що перерахунок пенсії позивачу здійснений з 01.01.2018 на підставі наданої Броварською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018.

Позивач вважає, що під час перерахунку його пенсії територіальний орган Пенсійного фонду протиправно не врахував середньомісячної суми усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які він отримував на момент звільнення з податкового органу, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною третьою статті 46 Конституції України проголошено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій..

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 ця постанова набирає чинності з 1 січня 2018 року.

Отже, з набранням чинності Постановою від 30.08.2017 №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з пунктом 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Зміст наведених положень чинного законодавства дає підстави для висновку, що перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду, на обліку в яких перебувають відповідні військовослужбовці - пенсіонери, на підставі довідок про грошове забезпечення, що видані органами, де проходили службу зазначені пенсіонери.

Саме державні органи, службу в яких проходили особи, пенсії котрих підлягають перерахунку, уповноважені визначати розмір грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, та саме вони відповідальні за достовірність наведених у відповідних довідках відомостей.

Територіальні органи Пенсійного фонду наділені повноваженнями перевіряти правильність складення довідок, тобто встановлювати відповідність їх змісту формі, що затвердженою додатками 2 і 3 до Порядку №45.

Разом з цим, ані Порядок №45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє територіальні органи Пенсійного фонду України повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.

Судом встановлено, що на виконання вимог статті 63 Закону №2262-XII та Порядку №45 Броварське ОДПІ ГУ ДФС у Київській області виготовив та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку про грошове забезпечення позивача із такими складовими: оклад за посадою -7750,00 грн., оклад за військове звання - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 13383,50 грн.

Оскільки інших видів грошового забезпечення до вказаної довідки Броварським ОДПІ ГУ ДФС у Київській області включено не було, суд дійшов висновку, що правових підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та премії, отриманих ним за останні 24 місяці служби перед звільненням, у відповідача не було.

Водночас, суд зазначає, що позивачем не було надано суду доказів оскарження дій Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області щодо складання та направлення відповідачу на підставі вимог Порядку № 45 довідки з визначеними у ній видами грошового забезпечення, для перерахунку пенсії позивача, лише у вигляді посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, зобов'язання надати довідку з урахуванням інших видів грошового забезпечення, як не було заявлено таких вимог і в межах розгляду даної справи.

За таких обставин суд дійшов висновку, що вимоги позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії з включенням до грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 місяці служби перед звільненням та зобов'язання здійснити такий перерахунок та виплатити недоплачену суму пенсії є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову, - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Василенко Г.Ю.