Справа № 348/2028/18
29 листопада 2018 року м. Надвірна
Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Міськевич О.Я. розглянувши матеріали, які надійшли від Надвірнянського відділу поліції ГУНП України в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2 «А», Тисменицького району, Івано-Франківської області, не працюючого, громадянина України.
За вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Правопорушення ним вчинено при наступних обставинах:
19.09.2018 року приблизно о 01 год. 10 хв. ОСОБА_1 в с. Пнів по вул. УСС, Надвірнянського району, Івано-Франківської області керував транспортним засобом, а саме: автомобілем марки «Renault Mеgane» в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п. 2.9 «А» правил дорожнього руху України. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився в ЦРЛ Надвірнянського району.
Допитаний в судовому засіданні в якості особи, яка притягається до адміністративної відповідальностіОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні визнав повністю, обставини його вчинення не спростував, у вчиненому щиро розкаявся. Просить провадження по справі закрити за малозначимістю.
Крім визнання його вина у вчиненні правопорушення доведена також даними протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 279937 від 19.09.2018 р. (а.с. 1); висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 19.09.2018 р. № 138 (а.с. 2); пояснень ОСОБА_2 (а.с. 3); пояснень ОСОБА_3 (а.с. 4).
Завданням судді при розгляді справи про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог п. 2.9 «А» Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Так, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 279937 від 19.09.2018 року, водій ОСОБА_1 19.09.2018 року близько 01 год. 10 хв. в с. Пнів по вул. УСС, Надвірнянського району, Івано-Франківської області керував транспортним засобом, а саме: автомобілем марки «Renault Mеgane» в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п. 2.9 «А» правил дорожнього руху України. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився в ЦРЛ Надвірнянського району.
Матеріали справи не містять відомостей щодо неправомірних дій працівника поліції, в тому числі і при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Вказаний протокол про адміністративне правопорушення складений на бланку відповідного зразка, уповноваженою на те особою - інспектором СРПП № 3 Надвірнянського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області, старшим лейтенантом поліції ОСОБА_4, з заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст. 256 КУпАП. Даний протокол підписаний як працівником поліції, так і ОСОБА_1
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення містить особисті пояснення ОСОБА_1, в яких він зазначив, що випив 10 грам коньяку, після чого керував автомобілем. Вину визнає.
Згідно висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 19.09.2018 р. № 138, ОСОБА_1 під час огляду перебував у стані алкогольного сп'яніння - 0.25 проміле.
Дані обставини підтверджуються також письмовими поясненнями свідківГоловчука В.В. та ОСОБА_3, з яких вбачається що вони були присутні під час проходження ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп'яніння в приміщенні ЦРЛ Надвірнянського району. Проведеним оглядом встановлено, що ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння.
Таким чином, з'ясувавши фактичні обставини справи, вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, які узгоджуються між собою, оцінивши їх у сукупності, суддя приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Разом з тим, відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Статтею 22 КУпАП передбачено, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
За результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 суддя вважає, що вчинене ним адміністративне правопорушення є малозначним, у зв'язку з наступним.
Так, відповідно до висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 19.09.2018 р. № 138 встановлено наявність у ОСОБА_1 вміст алкоголю у виді 0,25 проміле при допустимому цифровому показнику не більше 0,2 проміле. Тобто, перевищення гранично допустимої норми проміле алкоголю є незначним.
Оцінюючи в сукупності всі обставини по даному адміністративному правопорушенню, зокрема, його законослухняну поведінку під час зупинення його працівниками поліції, незначне перевищення гранично допустимої норми проміле алкоголю, вважаю, що скоєне ним адміністративне правопорушення, є невеликим і через свою малозначність не становить такого ступеня протиправності, який би свідчив про необхідність притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Оскільки адміністративне стягнення на ОСОБА_1 не накладається, то судовий збір по справі про адміністративне правопорушення, відповідно до приписів ст. 40-1 КУпАП - не сплачується.
На підставі викладеного та керуючись ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 62 Конституції України, ст.ст. 22, 23, 33, 221, 283 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП на підставі ст. 22 КУпАП, у зв'язку із малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням, а провадження по справі закрити.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Апеляційна скарга на постанову подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Міськевич О.Я.