Рішення від 23.10.2018 по справі 808/1445/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

23 жовтня 2018 року 16:11Справа № 808/1445/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Гавриленко А.О.,

та представників:

позивача: ОСОБА_1,

відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Норма»

до Головного управління ДФС у Запорізькій області

про скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

18.04.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Норма» (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 23.03.2018 №0046714901 на суму 49725,74 грн.

Ухвалою суду від 23.04.2018 позовну заяву залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

Ухвала суду про залишення позовної заяви без руху отримана представником позивача - 14.05.2018, про що свідчить відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

В межах встановленого строку позивачем надано документи на виконання вимог ухвали суду від 23.04.2018.

Ухвалою суду від 04.06.2018 відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання на 27.06.2018.

27 червня 2018 року підготовче судове засідання відкладено на 23.07.2018.

Ухвалою суду від 23.07.2018 провадження у справі зупинено до 12.09.2018, для надання сторонам додаткового часу для примирення.

Ухвалою суду від 12.09.2018 поновлено провадження у справі. Крім того, ухвалою суду від 12.09.2018 провадження у справі зупинено до 02.10.2018, для надання сторонам додаткового часу для примирення.

Ухвалою суду від 02.10.2018 провадження у справі поновлено, а в розгляді справи оголошено перерву до 23.10.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що контролюючий орган дійшов необґрунтованого висновку про порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що зумовило прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення. Зазначає, що контролюючим органом під час проведення камеральної перевірки порушено вимоги Податкового кодексу України, оскільки відповідачем було застосовано під час перевірки норми податкового законодавства України, які вступили в силу з 01.01.2017, проте, предметом камеральної перевірки було також питання своєчасності реєстрації податкових накладних за січень, лютий, листопад, грудень 2016 року. Також, позивач вважає необґрунтованим висновок контролюючого органу про порушення строку реєстрації податкових накладних за грудень 2017 року, оскільки зазначені податкові накладні було направлено до реєстрації платником податку своєчасно, проте, з незалежних від позивача підстав накладні зареєстровані лише 02.01.2018. При цьому, позивач вказав на те, що жодних документів щодо підстав не реєстрації податкових накладних за грудень 2017 року у день їх направлення позивач не отримував, а лише 03.01.2018 було отримано квитанції про реєстрацію податкових накладних, яка відбулась 02.01.2018.

Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що контролюючим органом, в порядку передбаченому чинним законодавством України, була проведена камеральна перевірка з питання своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), за результатами якої встановлено несвоєчасність реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість в ЄРПН за січень, лютий, листопад, грудень 2016 та січень, грудень 2017 року. У зв'язку із несвоєчасною реєстрацією позивачем податкових накладних в ЄРПН, контролюючим органом прийнято рішення, яким до позивача застосовано штрафні санкції.

Відповідач зазначає, що твердження позивача про те, що податкові накладні за грудень 2017 року було направлено до реєстрації своєчасно не відповідають дійсності, оскільки відповідно до приписів чинного законодавства України датою та часом надання податкової накладної в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику, є дата та час зафіксовані у квитанції, а в даному випадку датою реєстрації податкових накладних зафіксованих в квитанції є саме 02.01.2018, що свідчить про порушення позивачем строку реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав позицію викладену в письмових запереченнях та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що 27 лютого 2018 року Головним управлінням ДФС у Запорізькій області, на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75 у порядку ст.76 Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку ТОВ «Норма» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, з датою виписки січень, лютий, листопад, грудень 2016 року, січень, грудень 2017, за результатами якої складено Акт перевірки від 27.02.2018 №0385/08-01-49-01/20474579.

За результатами проведеної перевірки контролюючий орган дійшов висновку про порушення позивачем вимог, встановлених п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме - перевищення реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику податку на додану вартість в ЄРПН.

На підставі висновків Акту перевірки від 27.02.2018 №0385/08-01-49-01/20474579, контролюючим органом прийнято податкове повідомлення - рішення від 23.03.2018 №0046714901, яким до позивача, на підставі п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, застосовано штрафні санкції в розмірі 49725,74 грн.

Позивач, не погодившись з правомірністю прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення, звернувся з позовом до суду.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так, під час розгляду адміністративної справи судом встановлено, що підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення став висновок контролюючого органу про порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН, а саме податкових накладних:

№7 від 11.01.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 28.01.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 дні;

№5 від 11.01.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 28.01.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 дні;

№4 від 11.01.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 28.01.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 дні;

№2 від 11.01.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 28.01.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 дні;

№8 від 11.01.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 28.01.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 дні;

№11 від 11.01.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 28.01.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 дні;

№9 від 11.01.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 28.01.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 дні;

№10 від 11.01.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 28.01.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 дні;

№12 від 11.01.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 28.01.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 дні;

№6 від 11.01.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 28.01.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 дні;

№13 від 12.01.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 28.01.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 1 день;

№1 від 11.01.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 28.01.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 дні;

№45 від 23.02.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 10.03.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 1 день;

№46 від 23.02.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 10.03.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 1 день;

№36 від 05.02.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 01.03.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 10 днів;

№35 від 05.02.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 01.03.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 10 днів;

№30 від 01.02.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 01.03.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 14 днів;

№32 від 03.02.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 01.03.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 12 днів;

№34 від 04.02.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 01.03.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 11 днів;

№33 від 03.02.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 01.03.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 12 днів;

№37 від 09.02.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 01.03.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 6 днів;

№31 від 03.02.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 01.03.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 12 днів;

№29 від 01.02.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 01.03.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 14 днів;

№38 від 10.02.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 01.03.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 6 днів;

№39 від 11.02.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 01.03.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 4 днів;

№39 від 17.11.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 15.12.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 13 днів;

№40 від 21.11.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 15.12.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 9 днів;

№38 від 21.11.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 15.12.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 9 днів;

№41 від 23.11.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 15.12.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 7 днів;

№42 від 23.11.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 15.12.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 7 днів;

№43 від 24.11.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 15.12.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 6 днів;

№44 від 28.11.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 15.12.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№45 від 28.11.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 15.12.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№46 від 28.11.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 15.12.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№47 від 28.11.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 15.12.2016, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№22 від 26.12.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 28.01.2017, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 18 днів;

№23 від 26.12.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 28.01.2017, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 18 днів;

№39 від 28.12.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 28.01.2017, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 16 днів;

№38 від 28.12.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 28.01.2017, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 16 днів;

№37 від 28.12.2016, дата реєстрації в ЄРПН - 28.01.2017, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 16 днів;

№1 від 05.01.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 03.02.2017, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 3 днів;

№2 від 06.01.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 15.02.2017, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 15 днів;

№3 від 11.01.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 15.02.2017, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 15 днів;

№11 від 15.12.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 02.01.2018, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№16 від 15.12.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 02.01.2018, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№8 від 13.12.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 02.01.2018, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№7 від 12.12.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 02.01.2018, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№10 від 15.12.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 02.01.2018, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№9 від 15.12.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 02.01.2018, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№6 від 08.12.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 02.01.2018, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№17 від 15.12.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 02.01.2018, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№4 від 08.12.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 02.01.2018, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№12 від 15.12.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 02.01.2018, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№2 від 07.12.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 02.01.2018, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№13 від 15.12.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 02.01.2018, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№14 від 15.12.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 02.01.2018, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№15 від 15.12.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 02.01.2018, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№1 від 05.12.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 02.01.2018, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№5 від 08.12.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 02.01.2018, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів;

№7 від 07.12.2017, дата реєстрації в ЄРПН - 02.01.2018, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 2 днів.

Суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України (в редакції чинній станом на момент проведення перевірки), контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно п.75.1 ст.75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України, визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Згідно п.200.10 ст.200 ПК України, у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).

Відповідно до п.76.1 ст.76 ПК України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Згідно п.76.3 ст.76 ПК України, камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Відповідно до п.102.1 ст.102 ПК України, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що контролюючим органом проводилась камеральна перевірка з інших питань, а саме з питання своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, у зв'язку з чим така перевірка могла бути проведена з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 ПК України.

Аналогічна правова позиція щодо строку проведення камеральної перевірки була викладена у постанові Верховного Суду від 04.09.2018 у справі №808/2195/17.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що контролюючим органом правомірно проведено камеральну перевірку за спірний період, оскільки на момент її проведення чинним законодавством України було передбачено, що камеральна перевірка з зазначеного питання проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 ПК України, тобто протягом 1095 днів.

Щодо змісту виявленого порушення суд зазначає, що відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України (в редакції до 01.01.2017), на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 №1797-VIII, який набув чинності з 01.01.2017, серед іншого змінено терміни реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.

Так, відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України (в редакції з 01.01.2017), реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Під час судового розгляду адміністративної справи встановлено, що позивач в позовній заяві жодним чином не спростовує твердження контролюючого органу про порушення строків реєстрації податкових накладних виписаних за період січень, лютий, листопад, грудень 2016 та січень 2017 року, а також не зазначає причин пропуску строку реєстрації спірних податкових накладних, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про правомірність застосування до позивача штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних за період з січень, лютий, листопад, грудень 2016 та січень 2017 року, які зазначені у розрахунку до спірного податкового повідомлення - рішення.

Щодо правомірності нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних виписаних у грудні 2017 року, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи встановлено та не заперечувалось представниками сторін, що граничним строком реєстрації податкових накладних №11 від 15.12.2017, №16 від 15.12.2017, №8 від 13.12.2018, №7 від 12.12.2018, №10 від 15.12.2017, №9 від 15.12.2017, №6 від 08.12.2017, №17 від 15.12.2017, №4 від 08.12.2017, №12 від 15.12.2017, №2 від 07.12.2017, №13 від 15.12.2017, №14 від 15.12.2017, №15 від 15.12.2017, №1 від 05.12.2017, №1 від 05.12.2017, №5 від 08.12.2017, №3 від 07.12.2017 (а.с.93), відповідно до приписів п.201.10 ст.201 ПК України, було 31.12.2017, проте, фактично реєстрація зазначених податкових накладних відбулась 02.01.2018.

Так само під час судового розгляду справи представниками сторін не було спростовано ту обставину, що фактично спірні податкові накладні виписані в грудні 2017 року були направлені підприємством до реєстрації 31.12.2017, проте, зареєстровані зазначені накладні були лише 02.01.2018.

Представник відповідача в наданих до суду пояснення вказав на те, що відповідно до оприлюдненого на сайті ДФС України повідомлення від 22.12.2017, у зв'язку з закриттям календарного року в період з 31.12.2017 по 01.01.2018 проводились регламентні та технічні роботи автоматизованих систем ДФС України, у зв'язку з чим реєстрація податкових накладних у зазначений період була не можлива, а відтак, на думку відповідача, датою реєстрації податкових накладних слід вважати саме 02.01.2018, оскільки саме зазначена дата зазначена в квитанціях про прийняття накладних.

Суд зазначає, що відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України, датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок №1246), визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1246, операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Згідно пункту 3 Порядку №1246 (в редакції на час виникнення правовідносин), операційний день триває з 0 до 23-ї години.

З матеріалів справи встановлено, що позивачем податкові накладні за грудень 2017 року були направлені для реєстрації в ЄРПН протягом операційного дня 31.12.2017 (а.с.10-41), тобто останнього дня передбаченого чинним законодавством України для реєстрації спірних накладних.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Пунктом 14 Порядку №1246 передбачено, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Отже, відповідно до положень Порядку №1246 після направлення 31 грудня 2017 року позивачем спірних податкових накладних виписаних у грудні 2017 року, позивачу повинна була прийти квитанція (квитанції) або про прийняття податкових накладних, або про відмову у прийнятті податкових накладних.

Проте, в супереч положень Порядку №1246 жодних квитанцій протягом 31.12.2017 позивачем отримано не було, а реєстрація податкових накладних відбулась лише 02.01.2018.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що позивач вчинив, у встановлений ПК України строк та спосіб, всі залежні від нього дії для реєстрації податкових накиданих в ЄРПН, проте, реєстрація спірних накладних з порушенням встановленого строку відбулась з незалежних від платника податків підстав, що виключає можливість застосування штрафних санкцій до такого платника податків.

Щодо посилання представника відповідача на те, що датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції, суд зазначає наступне.

З наданої до матеріалів справи роздруківки з Інтернет сторінки ДФС України встановлено, що 22.12.2017 ДФС України на офіційному веб-порталі розміщено оголошення в якому платників податків попереджено про те, що у зв'язку з закриттям календарного року в період з 31.12.2017 по 01.01.2018 (включно) будуть проводитись регламентні та технологічні роботи автоматизованих систем ДФС, у зв'язку з чим реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування до них буде неможлива.

Суд зазначає, що проведення контролюючим органом технічних робіт з автоматизованими базами даними, зокрема із ЄРПН, жодним чином не змінює та не може змінювати граничні терміни реєстрації податкових накладних, які передбачені Податковим кодексом України.

В даному випадку, суд погоджується, що датою реєстрації податкових накладних №11 від 15.12.2017, №16 від 15.12.2017, №8 від 13.12.2018, №7 від 12.12.2018, №10 від 15.12.2017, №9 від 15.12.2017, №6 від 08.12.2017, №17 від 15.12.2017, №4 від 08.12.2017, №12 від 15.12.2017, №2 від 07.12.2017, №13 від 15.12.2017, №14 від 15.12.2017, №15 від 15.12.2017, №1 від 05.12.2017, №1 від 05.12.2017, №5 від 08.12.2017, №3 від 07.12.2017, дійсно є дата 02.01.2018, яка зазначена у відповідних квитанціях.

Проте, суд звертає увагу на ту обставину, що позивачем своєчасно було виконано обов'язок щодо направлення податкових накладних виписаних у грудні 2017 року до ЄРПН, а будь-які ризики щодо не реєстрації податкових накладних у день їх направлення, за умови що накладні відповідають встановленим вимогам, через проведення регламентних чи інших робіт з автоматизованими базами даними повинні покладатися саме на контролюючий орган, а не на платника податків.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що контролюючим органом безпідставно та необґрунтовано застосовано до позивача штрафні санкції, у зв'язку із несвоєчасною реєстрацією в ЄРПН податкових накладних №11 від 15.12.2017, №16 від 15.12.2017, №8 від 13.12.2018, №7 від 12.12.2018, №10 від 15.12.2017, №9 від 15.12.2017, №6 від 08.12.2017, №17 від 15.12.2017, №4 від 08.12.2017, №12 від 15.12.2017, №2 від 07.12.2017, №13 від 15.12.2017, №14 від 15.12.2017, №15 від 15.12.2017, №1 від 05.12.2017, №1 від 05.12.2017, №5 від 08.12.2017, №3 від 07.12.2017, оскільки в даному випадку відсутня вина платника податків у тому що реєстрація вказаних податкових накладних фактично відбулась 02.01.2018.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що під час прийняття податкового повідомлення - рішення №0046714901 від 23.03.2018 відповідач частково діяв необґрунтовано та без урахування всіх обставин, які мають значення під час прийняття рішення, у зв'язку з чим наявні підстави для скасування вказаного податкового повідомлення - рішення в частині застосування штрафу на суму 10806,98 грн.

За таких обставин, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Норма» підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Норма» задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області від 23.03.2018 №0046714901 в частині застосування штрафу на суму 10 806,98 грн.

3. В іншій частині адміністративного позову відмовити.

4. Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 383 (триста вісімдесят три) гривні 04 копійки на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Норма» (69002, м. Запоріжжя, вул. Герої Сталінграду, буд. 4-А; код ЄДРПОУ 20474579) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166; код ЄДРПОУ 39396146).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 28.11.2018.

Суддя Ю.П. Бойченко