27 листопада 2018 року м. Ужгород№ 807/567/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Дору Ю.Ю.,
за участі:
секретаря судового засідання - Гулай М.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Благи О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Закарпатській області), в якій просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.05.2018 року №0003711405 щодо накладення на ОСОБА_1 штрафних санкцій у розмірі 31000,00 грн..
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що штрафна санкція у розмірі 31000,00 грн. застосовано до позивача безпідставно, оскільки відсутнє порушення пп.18 п.3 розділу 1 та п.5 п.11 розділу 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, щодо необлікування під час продажу у книзі обліку суму виручки у розмірі 6200,00 грн. Вказана обставина спростовується копією листків із книги обліку доходів і витрат. Крім цього позивач вказує, що не встановлено відповідного порушення і у постанові Мукачівського міськрайонного суду від 14.06.2018 року, яка була винесена на підставі протоколу за результатами відповідної перевірки. Вказаною постановою підтверджено лише факт порушення з мого боку вимог п.1.2 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"
Вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до адміністративного суду з даним адміністративним позовом за захистом своїх порушених прав.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 червня 2018 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі.
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову заперечив у повному обсязі, посилаючись на те, що проведеною фактичною перевіркою магазину позивача встановлено не забезпечення своєчасного оприбуткування готівкових коштів у повній сумі, в день одержання готівкових коштів, у книзі обліку розрахункових операцій, а саме: при реалізації складної побутової техніки розрахункову операцію на суму 6200,00 грн. готівкових коштів через реєстратор розрахункових операцій не проведено та не видано розрахункового документу. Під час проведення фактичної перевірки відповідачем зафіксовано відсутність обліку готівки її фактичних надходжень у книзі обліку доходів і витрат.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив визнати протиправним податкове повідомлення-рішення від 29.05.2018 року №0003721405, оскільки у прохальній частині позову допущено описку. Представник позивача просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача заперечувала проти позову у повному обсязі та просила відмовити у задоволенні такого з мотивів наведених у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Головним управлінням ДФС у Закарпатській області згідно направлень на перевірку від 02.05.2018 №1192, №1193 та на підставі підпункту 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2756-VI (далі - ПК України) працівниками ГУ ДФС у Закарпатській області проведено фактичну перевірку суб'єкта господарської діяльності ФОП ОСОБА_1.
За результатом перевірки Головним управлінням ДФС у Закарпатській області складено акт фактичної перевірки від 10.05.2018 №0243/16/02/РРО/НОМЕР_1 (далі - Акт перевірки), яким встановлено порушення вимог п.п.1,2 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"; п.п.18 п.3 розділу І та п.5, п.11 розділу ІІ "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 №148 (із змінами і доповненнями, далі - Положення №148).
Згідно з Актом перевірки встановлено, що позивачем не проведено розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій (далі - РРО) та не видано розрахункового документу під час реалізації складних побутових товарів. Так, до початку перевірки проведено контрольно-розрахункову операцію, а саме 27.04.2018 року ФОП ОСОБА_1 було реалізовано: шліфувальну машину кутову "Makita" та шліфувальну машину стрічкову "Makita" на загальну суму 6200,00 грн., про що позивачем видано товарний чек від 27.04.2018 року на суму 6200,00 грн. (а.с.75) Позивачем було видано гарантійний талон з датою продажу 27.04.2018 (а.с.а.с.30-31). Під час проведення перевірки позивачем пред'явлено книгу обліку доходів та витрат №122 від 28.01.2008 року (строк дії якої закінчився 30.06.2017 року) та нову книгу обліку доходів та витрат, яка зареєстрована за №617 від 05.05.2018.
ОСОБА_1 відмовився від підписання акту, про що в акті зроблено відмітку та другий примірник Акту перевірки направлено позивачу поштою. Вказаний Акт перевірки позивач отримав 15.05.2018 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Зауваження на Акт перевірки позивач не подав.
На підставі Акта перевірки ГУ ДФС у Закарпатській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 29.05.2018 року №0003711405 за яким сума штрафної санкції складає 1,00 грн. та податкове повідомлення-рішення від 29.05.2018 року №0003721405 яким застосовано до позивача штрафну санкцію у розмірі 31000, 00 грн.
Позивач не скористався правом оскарження цих податкових повідомлень-рішень в адміністративному порядку. Проте, не погоджуючись із висновками перевірки та винесеним за її результатом податковим повідомленням-рішенням від 29.05.2018 року №0003721405 про застосування штрафної санкції у розмірі 31000,00 грн., вважаючи його протиправним та такими, що підлягає скасуванню, позивач звернувся із даним адміністративним позовом до суду.
Дослідивши спірні правовідносини та надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" 3265/95-ВР від 06.07.1995 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 №148 затверджене Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі - Положення №148) який визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності (далі - підприємства), органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності (далі - установи), фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність (далі - фізичні особи - підприємці) (далі разом у тексті - суб'єкти господарювання), фізичними особами.
Згідно пункту 5 Положення №148 суб'єкти господарювання здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами через касу як коштами, одержаними як готівкова виручка, так і коштами, одержаними із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів. Суб'єкти господарювання здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.
Відповідно до пп.18 п.3 розділу 1 вказаного Положення оприбуткування готівки - проведення суб'єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі/книзі обліку доходів і витрат/книзі обліку доходів/фіскальному звітному чеку/розрахунковій квитанції. Згідно пп.14 п.3 розділу 1 Положення №148 книга обліку доходів і витрат/книга обліку доходів - документ установленої форми, що застосовується відповідно до законодавства України для відображення руху готівки. Форми відповідних книг обліку доходів і витрат/книг обліку доходів затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, відповідно до вимог Податкового кодексу України;
Пунктом 11 Положення №148 визначено, що готівка, яка надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі. Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. Оприбуткуванням готівки в касах фізичних осіб-підприємців, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх товарними чеками (квитанціями) і веденням книги обліку доходів і витрат (або книги обліку доходів), є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у книзі обліку доходів і витрат (або книзі обліку доходів) на підставі товарних чеків (квитанцій).
Відповідно до Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 року № 436/95 установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
З системного аналізу наведених вище норм матеріального права вбачається, що оприбуткування готівки в касах фізичних осіб-підприємців, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх товарними чеками (квитанціями) і веденням книги обліку доходів і витрат (або книги обліку доходів) здійснюється шляхом обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у книзі обліку доходів і витрат (або книзі обліку доходів) на підставі товарних чеків (квитанцій).
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується Актом перевірки, 27.04.2018 року за реалізований товар позивачем видано товарний чек на суму 6200,00 грн., який скріплений печаткою ФОП ОСОБА_1 та його підписом, окрім цього позивачем видано гарантійний талон серії В №1163148, гарантійний талон серії В №1426239.
Згідно наданої на запит відповідача інформації Мукачівською ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській області реєстрація книги обліку доходів і витрат по ФОП ОСОБА_1 не значиться за період з 01.07.2017 по 04.05.2018. Книга обліку доходів і витрат по даному ФОП ОСОБА_5 була зареєстрована 05.05.2018 №417 (а.с.29). У книзі обліку доходів та витрат, яка була надана під час проведення перевірки був відсутній запис про оприбуткування коштів у сумі 6200,00 грн., що підтверджується копією аркуша із такої книги (а.с.82).
Суд зазначає, що оприбуткуванням готівки для позивача у даному випадку є сукупність дій з фіксації повної суми фактичних надходжень готівки даними товарного чеку та відображення на їх підставі готівки у книзі обліку доходів та витрат.
В свою чергу облік зазначених коштів у книзі обліку доходів та витрат передбачає, зокрема, щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків на підставі даних товарних чеків (квитанцій).
Не відображення готівки у день її надходження у повній сумі у книзі обліку доходів та витрат є порушенням порядку оприбуткування готівки, відповідальність за яке встановлена Указом № 436/95.
З огляду на викладене, суд з доводами позивача не погоджується і вважає, що відсутність записів у книзі обліку доходів та витрат про отримані готівкові кошти в день їх фактичного надходження у повній сумі свідчить про порушення позивачем встановленого чинним законодавством порядку оприбуткування готівкових коштів, що надійшли до каси.
Таким чином, суд зазначає, що не забезпечення позивачем належного оприбуткування готівкових коштів, що надійшли до каси, є законною підставою для застосування штрафних санкцій, передбачених Указом №436/95, а тому приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято відповідачем обґрунтовано і відповідно до вимог чинного законодавства, тож підстави для його скасування відсутні.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідач правомірність своїх дій та прийнятого рішення довів, натомість доводи позивача не знайшли свого підтвердження та обґрунтування.
За результатом розгляду справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного Управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 29.05.2018 року №0003721405.
Підстави для стягнення судових витрат за правилами статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 72-77, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (88000, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного Управління ДФС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м.Ужгород, вул.Волошина, буд.52, код ЄДРПОУ 39393632) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 29.05.2018 року №0003721405 щодо накладення на ОСОБА_1 штрафних санкцій у розмірі 31000 грн. - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 3 статті 243 КАС України повний текст рішення складено та підписано 29.11.2018.
СуддяЮ.Ю. Дору