13 листопада 2018 року Справа № 0840/3998/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 (69104, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)
до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенка-Карого, буд. 25-а, код ЄДРПОУ 41248959)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
17 жовтня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач) в якому просить суд:
- визнати дії відповідача щодо відмови у дорахуванні позивачу суми пенсії за віком згідно довідки про заробітну плату, виданої архівним управлінням Запорізької міської ради від 04 липня 2018 року № 04-25/Б-1248, за період з 19 жовтня 2012 року по 30 червня 2018 року протиправними;
- зобов'язати відповідача здійснити позивачу донарахування та виплату недоотриманої суми пенсії за віком за період з 19 жовтня 2012 року по 30 червня 2018 року включно у розмірі 27226,49 грн. з урахуванням довідки про заробітну плату за період з січня 1990 року по листопад 1995 року, виданої архівним управління Запорізької міської ради від 04 липня 2018 року № 04-25/Б-1248;
Ухвалою суду від 01 жовтня 2018 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків. 17 жовтня 2018 року позивачем через канцелярію суду було подано уточнену позову заяву (вх. № 32808), якою усунуті недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 19 жовтня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що вона з 19 жовтня 2012 року перебуває на обліку у відповідача, як пенсіонер за віком. Зазначає, що при подачі нею пакету документів для призначення пенсії, серед іншого, була надана довідка про заробіток для обчислення пенсії від 08 жовтня 2012 року № Д-50, яка не була врахована відповідачем при призначенні пенсії через невеликий коефіцієнт, встановлений у період з січня 1990 року по грудень 1994 року. Вважає такі дії відповідача протиправними та просить позовні вимоги задовольнити.
12 листопада 2018 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 36363), в якому зазначає, що оскільки у 2012 році призначення пенсії позивачу здійснювалось без урахування довідки від 08 жовтня 2012 року № Д-50 на підставі того, що вона не була підтверджена первинними документами, як того вимагало законодавство, а у 2018 році перерахунок пенсії було проведено відповідно до архівної довідки про розмір заробітної плати від 04 липня 2018 року № 04-25/Б-1248, то і бездіяльності відповідача відсутня. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
У липні 2012 року позивач надала до свого територіального управління Пенсійного фонду України пакет документів для призначення пенсії, де, серед іншого, була довідка про заробіток для обчислення пенсії від 08 жовтня 2012 року № Д-50, яка, втім, не була врахована через невеликий коефіцієнт та неможливість перевірки відповідачем первинних документів (не були надані до архівної установи ліквідатором підприємства). З 19 жовтня 2012 року позивач почала отримувати мінімальну пенсію, як пенсіонер за віком, та неодноразово зверталась до відповідача щодо роз'яснення розміру її пенсії.
10 липня 2018 позивач знову звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі архівної довідки про заробітну плату за період з січня 1990 року по листопад 1995 року, видану архівним управлінням Запорізької міської ради від 04 липня 2018 року № 04-25/Б-1248, у зв'язку із чим їй було проведено відповідний перерахунок з першого числа цього місяця.
Листом-відповіддю від 09 вересня 2018 року № 476/Б-1 позивачу повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії з моменту первинного призначення.
Позивач не погоджуючись із такими діями відповідача звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх прав.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи, державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 березня 2003 року № 1058-IV (в редакції, що діяла на момент звернення позивача) за призначенням пенсії) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що підставою для неврахування даних довідки про заробітну плату від 08 жовтня 2012 року № Д-50 стала відсутність можливості пенсійного органу перевірити так дані первинною документацією.
Суд погоджується з висновком територіального органу Пенсійного фонду України з огляду на наступне.
Суд зазначає, що Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі Закон №1058).
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Абзацом 5 частини 1 статті 40 Закону № 1058 визначено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Суд зазначає, що постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до пункту 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Отже, за приписами вимог чинного законодавства України, довідки про розмір заробітної плати (доходу) видаються підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією, а якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем не надано жодних первинних документів на підтвердження інформації щодо одержуваної заробітної плати на АТ "Комфорт" за 1990-1994 роки.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 05 грудня 2005 року по справі № 5/3/948 (98) підприємство АТЗТ "Комфорт" ліквідовано, а ліквідатора зобов'язано передати до архіву фінансово-господарські документи банкрута. Вказані документи на зберігання до архіву передані не були, первинних документів на підтвердження довідки також надано не було, а відтак у пенсійного органу не було правових підстав для врахування цієї довідки.
Звернувшись до свого територіального пенсійного органу у липні 2018 року із заявою про перерахунок пенсії, позивач надала вже іншу довідку від 04 липня 2018 року № 04-25/Б-1248, що видана архівним управління Запорізької міської ради, про розмір заробітної плати позивача за 1990-1995 роки. Вказані довідки були видані на підставі первинних документів - особових рахунків та наказів по підприємствам, та відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 01 липня 2018 року з урахуванням даних цих довідок.
Суд звертає увагу на те, що нарахування пенсії у мінімальному розмірі відбулось через те, що у відповідача не було підстав для врахування довідки про заробітну плату від 08 жовтня 2012 року № Д-50, оскільки ліквідатором підприємства АТЗТ "Комфорт" (на якому у 1990-1995 році працювала позивач) не було передано до архівної установи первинна документація. Зазначена ситуація була допущена з вини ліквідатора, а не з вини позивача. Суд вважає, що в даному випадку наслідки бездіяльності ліквідатора підприємства не повинні покладатись на позивача та не можуть бути виправлені за їй рахунок.
Разом із тим, позивача було повідомлено, що у разі підтвердження довідки первинними документами, - розмір її пенсії буде перераховано, але вона не приділила цьому належної уваги та звернулась до пенсійного органу лише у середині 2018 року з іншою довідкою про заробітну плату за спірний період.
Згідно частини 1 статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 704 гривні 80 копійок, що підтверджується квитанцією від 25 вересня 2018 року № 5683420 (а.с. 3).
Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 (69104, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенка-Карого, буд. 25-а, код ЄДРПОУ 41248959) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенка-Карого, буд. 25-а, код ЄДРПОУ 41248959) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (69104, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) пенсію за віком з 01 липня 2015 року по 30 червня 2018 року з урахуванням даних довідки про заробітну плату від 04 липня 2018 року № 04-25/Б-1248 та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (69104, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) сплачену суму судового збору в розмірі 352,40 грн. (триста п'ятдесят дві гривні 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенка-Карого, буд. 25-а, код ЄДРПОУ 41248959).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 13 листопада 2018 року.
Суддя М.С. Лазаренко