Копія Справа № 326/1781/18
Провадження № 3/326/666/2018
30 листопада 2018 року м. Приморськ
Суддя Приморського районного суду Запорізької області Чапланова О.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Приморського відділення поліції Бердянського відділу поліції Головного управління національної поліції в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, яка народилася 14 січня 1986 року в м. Приморськ Запорізької області, громадянки України, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, має середню освіту, не працює, не одружена, має на утриманні трьох неповнолітніх дітей, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, -
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, -
На розгляд до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення Серії ГП 389094 від 13 листопада 2018 року стосовно ОСОБА_1, згідно якому ОСОБА_1 має на утриманні малолітню доньку - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка 07 жовтня 2018 року о 12-10 годині, знаходячись у приміщенні магазину «Ева» №154 ТОВ «Руш» по вул. Банкова, буд. 106 в м. Приморськ, скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 51 КУпАП, але на момент скоєння правопорушення не досягла віку, після досягнення якого настає адміністративна відповідальність - 16 років, а також 14 річного віку. Своїми діями ОСОБА_1 скоїла порушення, за що настає відповідальність передбачена ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Дослідивши протокол про адміністративне Серії ГП 389094 від 13 листопада 2018 року стосовно ОСОБА_1, судом встановлено, що вказаний протокол складено з порушенням норм чинного законодавства.
В зазначеному протоколі, в графі «місце складення протоколу» не указано саме місце складання протоколу, вказано лише с. Лозанівка, в якому було складено протокол.
Виходячи з диспозиції ч. 1 ст. 184 КУпАП, адміністративна відповідальність настає у разі ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Тобто, диспозиція ч. 1 ст. 184 КупАП є бланкетною, оскільки відсилає до відповідного законодавства у сфері захисту дитинства.
Тому, при визначенні складу цього адміністративного правопорушення є необхідним посилання на конкретні дії, які б свідчили про порушення особою встановленого законом порядку, порушення вимог законодавства у сфері захисту дитинства, а також конкретні норми того нормативного акту, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Зазначений протокол таких даних не містить.
Частина перша статті 184 КУпАП, за якою, як зазначено у вказаному протоколі про адміністративне правопорушення, передбачена відповідальність за вчинене 07 жовтня 2018 року ОСОБА_1 правопорушення, передбачає адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Протокол не містить даних, яким саме чином ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітньої дитини - ОСОБА_2 В протоколі вказано лише, що ОСОБА_1 має на утриманні малолітню доньку - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка 07 жовтня 2018 року о 12-10 годині, знаходячись у приміщенні магазину «Ева» №154 ТОВ «Руш» по вул. Банкова, буд. 106 в м. Приморськ, скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 51 КУпАП, але на момент скоєння правопорушення не досягла віку, після досягнення якого настає адміністративна відповідальність, а також 14 річного віку, що виключає склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, оскільки зазначена норма законодавства передбачає адміністративну відповідальність саме за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Тобто, у вказаному протоколі не вказано яким саме чином неналежно виконуються батьківські обов'язки ОСОБА_1 щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітньої дитини - ОСОБА_2
Крім цього, в протоколі не зазначено якими саме діями малолітня ОСОБА_2 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 51 КУпАП.
Вищезазначені недоліки, допущені при складенні та оформленні адміністративного матеріалу, позбавляють суд можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти рішення по ній.
На підставі викладеного, вважаю, що адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності слід повернути до Приморського відділення поліції Бердянського відділу поліції Головного управління національної поліції в Запорізькій області для належного оформлення, оскільки суд не може усунути вказані недоліки, а не усунення зазначених вище недоліків виключає можливість розгляду справи по суті.
Керуючись: ст.ст. 256, 278 КУпАП, -
Адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, повернути до Приморського відділення поліції Бердянського відділу поліції Головного управління національної поліції в Запорізькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню у порядку провадження по справам про адміністративне правопорушення не підлягає.
Суддя підпис ОСОБА_3
Згідно з оригіналом: суддя О.М. Чапланова
30.11.18