16 листопада 2018 року Справа № 160/7481/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: ОСОБА_1,
при секретарі:ОСОБА_2,
за участю: представника позивача: ОСОБА_3,
представника відповідача: ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ДАК-ЕНЕРГЕТИКА” до Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області про скасування рішення № НОМЕР_1 від 02.08.2018 року,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ДАК-ЕНЕРГЕТИКА” до Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДФС Дніпропетровській області №0324751321 від 02.08.2018 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату єдиного внеску.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що фактичною підставою для застосування до нього штрафних санкцій та нарахування пені стала несвоєчасна сплата ТОВ «ДАК-ЕНЕРГЕТИКА» сум єдиного внеску згідно пункту 87.9 статті 87 ПК України за якими у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому самому порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 ПК України або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Черговість зарахування коштів встановлена пунктом 131.2 статті 131 ПК України. Якщо платник не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку) орган ДФС самостійно здійснює розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом. Протягом лютого 2018 року по липень 2018 рік, ТОВ «ДАК-ЕНЕРГЕТИКА» сплачувало поточні зобов'язання сум єдиного внеску, але податковий орган зарахував сплачені платником кошти в рахунок погашення його податкового боргу, який виник раніше, ще у лютому 2018 року, і як наслідок - виникла затримка у погашенні податкового боргу. Позивач вважає, що штрафні санкції застосовуються у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску у лютому 2018 р., а не у випадку погашення податкового боргу поточними сплатами єдиного внеску, в зв'язку з чим рішення ГУ ДФС Дніпропетровській області №0324751321 від 02.08.2018 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату єдиного внеску, на думку позивача є протиправним та підлягає скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.10.2018 року відкрито провадження у справі № 160/7481/18, призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження на 30.10.2018 року.
30.10.2018 року у судовому засіданні від Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив суд відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом №2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Одночасно на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч.10 ст.25 Закону України №2464).
Сума недоїмки позивача станом на 18 серпня 2016 року становить 10000 гривень. Платник 05 вересня 2016 року здійснює сплату платежу у сумі 300 гривень. На фактично сплачену суму недоїмки (3000 грн.) нараховується пеня. Пеня позивачу нарахована у розмірі 54,00 грн., за формулою: Y=S*K*0,1%. Також, ГУ у Дніпропетровській області зазначає, що відповідно до п.6.8 Інструкції №449 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. Отже, за рахунок коштів, які надходили від ТОВ «ДАК-ЕНЕРГЕТИКА» здійснювалося погашення недоїмки, яка виникла на підставі попередніх Рішень про застосування штрафних санкцій та Звітів, самостійно поданих платником податків. На підтвердження даних тверджень ГУ ДФС у Дніпропетровській області надало до суду електронну копію інтегрованої картки платника податку.
Також, 30.10.2018 року представником відповідача надано додаткові письмові пояснення, з доданими до них розрахунками штрафних санкцій та пені, в яких податковий орган, просив суд взяти до уваги, що регулювання збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюється спеціальним законодавством, а саме Законом №2464 (далі- Закон №2464), інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом МФУ від 20.04.2015 року №449.
13.11.2018 року від представника відповідача надійшли додаткові письмові пояснення, в яких зазначено, що 20.02.2018 року ТОВ «ДАК-ЕНЕРГЕТИКА» самостійно подано звіт з ЄСВ (за січень) на суму 181434,51 гривень. Строк сплати за цим звітом - 20.02.2018 року. На 20.02.2018 року у підприємства обліковується переплата у сумі 114185,18 гривень. Тобто, суми на рахунку не вистачає для погашення зобов'язання з ЄСВ, таким чином виникає недоїмка у сумі 67249,33 гривень, І фактично, із самостійно задекларованих 181434,51 грн., зобов'язань вчасно погашено тільки 114185,18 грн. за рахунок переплати. Крім того, до існуючої недоїмки додаються штрафні санкції та пеня за Рішенням №0024871321 від 22.01.2018 року, яке було вручено платнику податків та не було оскаржено/сплачено.
16.11.2018 року у судовому засіданні представник позивача, просив суд адміністративний позов задовольнити, з підстав викладених в позовній заяві.
Представник відповідача, у судовому засіданні, позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що ТОВ «ДАК-ЕНЕРГЕТИКА» з 13.09.2004 зареєстровано як юридичну особу та 17.09.2004 року взято на облік до Новомосковської ОДПІ, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії (а.с.8-9).
Судом також встановлено, що рішенням ГУ ДФС у Дніпропетровській області №0324751321 від 02.08.2018 до ТОВ «ДАК-ЕНЕРГЕТИКА» було застосовано штраф за період з 21.10.2018 до 20.07.2018 у розмірі 143205,18 грн. на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та нараховано пеню у розмірі 21839,94 гривень, разом сплаті підлягає 165045 грн. 12 копійок.
Розрахунок штрафних санкцій було проведено відповідно до даних інформаційної системи органу доходів і зборів, зокрема, витягу з інтегрованої картки платника податку (а.а.с.50-59).
Вважаючи таке рішення контролюючого органу протиправною, ТОВ «ДАК-ЕНЕРГЕТИКА» звернулося до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає ОСОБА_4 України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 08.07.10 № 2464-VI (надалі ОСОБА_4 № 2464-VI, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
За визначенням пункту 2 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Так, пунктом 1 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI визначено, що платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
ТОВ «ДАК-ЕНЕРГЕТИКА» є платником єдиного внеску у розумінні пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI.
Згідно з частиною першою статті 7 Закону № 2464-VI (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами
Відповідно до частини восьмої статті 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
За приписами пункту 1 частини десятої статті 9 Закону № 2464-VI у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Частиною одинадцятою статті 9 Закону № 2464-VI встановлено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (частина дванадцята статті 9 Закону № 2464-VI).
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 14 Закону № 2464-VI органи доходів і зборів зобов'язані: здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону.
Частиною третьою статті 25 Закону № 2464-VI передбачено, що суми недоїмки стягуються з врахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI недоїмка - це сума єдиного внеску, не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена ходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464-VI за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. Крім того, частиною 10 статті 25 цього Закону встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати кожний день прострочення платежу.
Отже, системний аналіз норм чинного законодавства свідчить, що фінансові санкції застосовуються до платника податків у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску.
Згідно з пунктом 1 розділу VIІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої 20.04.2015 наказом Міністерства фінансів України №449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953 (надалі - Інструкція), за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
У підпункті 2 пункту 2 розділу VIІ Інструкції вказано, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, фіскальні органи застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року та надалі, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи фіскального органу.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки, незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.
Як вбачається з положень частини шостої статті 25 Закону № 2464-VI, за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Суд звертає увагу позивача на те, що незалежно від того, з яких причин платником податку не було своєчасно погашено узгоджену суму грошового зобов'язання, такий платник після фактичного погашення боргу повинен сплатити суму штрафу у розмірі, який залежить від терміну прострочення.
Крім того, відповідно до пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Щодо розрахунку пені за оскарженим позивачем рішенням № НОМЕР_1 від 02.08.2018 року, на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
За приписами п. 4 розділу VII Інструкції № 449, документи, які є підставою для нарахування пені:
- документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк її сплати, - звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з додатним значенням); вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами документальних перевірок або повідомленням-розрахунком; рішення суду;
- документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за єдиним внеском, - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; звіт платника щодо нарахування єдиного внеску з від'ємним значенням; відомості або довідка (витяг) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; свідоцтво про смерть фізичної особи.
Пеня розраховується за такою формулою:
Y = S х K х 0,1 %, де Y - сума пені, що нараховується на фактично сплачену суму недоїмки зі сплати єдиного внеску (округлюється до другого десяткового знака); S - фактично сплачена сума недоїмки зі сплати єдиного внеску; К - кількість днів прострочення платежу; 0,1 % - ставка для нарахування пені згідно з частиною десятою статті 25 Закону.
Загальна формула для нарахування штрафної санкції: Y = S х 20%, де Y - сума штрафу, що нараховується на своєчасно не сплачену суму (округлюється до другого десяткового знаку); 20% - ставка для нарахування штрафу згідно з частиною одинадцятою статті 25 Закону.
20.02.2018 року ТОВ «ДАК-Енергетика» самостійно подано звіт з ЄСВ (за січень) на суму 181434,51 грн. Строк сплати за цим звітом - 20.02.2018 року.
Станом на 20.02.2018 року у підприємства обліковувалась переплата у сумі 114185,18 грн. Тобто, суми на рахунку не вистачало для погашення зобов'язання з ЄСВ, в зв'язку з чим виникла недоїмка у сумі 67249,33 грн. і фактично, із самостійно задекларованих 181434,51 грн. зобов'язань вчасно погашено тільки 114185,18 грн. за рахунок переплати.
Також, до існуючої недоїмки додано штрафні санкції та пеня за Рішенням №0024871321 від 22.01.2018 р., яке було вручено платнику податків та не було оскаржено/сплачено ТОВ «ДАК-Енергетика».
Платіжним дорученням № 3294 від 27.02.2018 було сплачено 1366,46 грн. (граничний строк надходження - 20.02.2018), тобто з простроченням на 7 днів.
Відповідно нарахування пені і штрафної санкції відбулось на цю суму, таким чином:
1366,46 грн. * 7 днів * 0,1% = 9.57 грн. - пеня; 1366,46 грн. * 20% = 273,29 грн. - штраф.
Платіжним дорученням № 3298 від 01.03.2018 було сплачено 8161,65 грн. (граничний термін сплати 20.02.2018), тобто з простроченням на 9 днів.
Відповідно нарахування пені і штрафної санкції відбулось на цю суму, таким чином: 8161,65 * 9днів * 0,1% = 73,45 грн. - пеня, 8161,65 * 20%= 1632,33 грн. - штрафу.
Платіжним дорученням № 3332 від 07.03.2018 було сплачено 4099,38 грн. (граничний термін сплати 20.02.2018), тобто з простроченням на 15 днів.
Відповідно нарахування пені і штрафної санкції відбулось на цю суму, таким чином: 4099,38 * 15 днів* 0,1 % = 61.49 грн. - пені, 4099,38 * 20% = 819,88 грн. - штрафу.
Платіжним дорученням № 3363 від 15.03.2018 р., позивачем було сплачено 69659 грн. (граничний термін сплати 20.02.2018 р.), тобто с простроченням на 23 дні. Частина коштів, а саме 16037,16 грн. було зараховано в рахунок погашення штрафної санкції за Рішенням № НОМЕР_2 від 22.01.2018 року, а на суму, що залишилася було нараховано пеня та штрафна санкція, а саме: 53621,84 * 23 дні*0,1 %= 1233,3 грн. - пені, 53621,84 * 20% - 10724,37 грн. - штрафу.
20.03.2018 року ДАК «Енергетика» самостійно подано звіт з ЄСВ (за лютий) на суму 170601,69 гривень.
Платіжним дорученням №3488 від 06.04.2018 було сплачено 1934,5 грн., які зараховані в рахунок погашення штрафної санкції за Рішенням N НОМЕР_2 від 22.01.2018 року.
Платіжним дорученням № 3486 від 06.04.2018 було сплачено 2732,92 грн., які зараховані в рахунок погашення штрафної санкції за Рішенням № НОМЕР_2 від 22.01.2018 року.
Платіжним дорученням № 3486 від 06.04.2018 було сплачено 528,28 грн., які зараховані в рахунок погашення штрафної санкції за Рішенням № НОМЕР_2 від 22.01.2018 року.
Платіжним дорученням № 3494 від 06.04.2018 було сплачено 9291,93 грн., які зараховані в рахунок погашення штрафної санкції за Рішенням № НОМЕР_2 від 22.01.2018 року.
Платіжним дорученням № 3479 від 06.04.2018 було сплачено 98580 грн., з яких 82674,77 грн. зараховані в рахунок погашення пені та штрафної санкції за Рішенням № НОМЕР_2 від 22.01.2018 року, а на залишкову суму - 15905,23 грн. нараховано пеню та штрафну санкцію (граничний термін сплати 20.03.2018), тобто с простроченням на 17 днів.
Відповідно нарахування пені і штрафної санкції відбулось на цю суму, таким чином:
15905,25 * 17 днів * 0,1% = 270,39 грн - пені 15905,25 *20% = 3181,05 грн - штрафу.
Платіжним дорученням № 3543 від 17.04.2018 та Платіжним дорученням № 3522 від 17.04.2018 було сплачено ЄСВ на загальну суму 120131, 55 грн. (граничний термін сплати 20.03.2018), тобто з простроченням на 28 днів.
Відповідно нарахування пені і штрафної санкції відбулось на цю суму таким чином:
120131,55 * 28 днів * 0,1% = 3363,68 грн - пені 120131,55 * 20% = 24026,31 грн. - штрафу.
20.04.2018 року ДАК «Енергетика» самостійно подано звіт з ЄСВ (за березень) на суму 183538,16 гривень.
Платіжним дорученням № 3583 від 26.04.2018 було сплачено 1296,15грн. та Платіжним дорученням №3580 від 26.04.2018 сплачено 1366,46 грн., отже, на загальну суму 2662,6 грн.(граничний термін сплати 20.03.2018), тобто з простроченням на 37 днів.
Відповідно нарахування пені і штрафної санкції відбулося на цю суму, таким чином:
2662,6 * 37 дні * 0,1% = 98,52 грн. - пені 2662,6 * 20% = 532,52 грн. - штрафу.
Платіжним дорученням № 3614 від 27.04.2018 було сплачено 1639,75 грн. (граничний термін сплати 20.03.2018), тобто з простроченням на 38 днів.
Відповідно нарахування пені і штрафної санкції відбулося на цю суму, таким чином:
1639,75 * 38 дні *0,1% = 62,31 грн. - пені 1639,75 * 20% = 327,95 грн. - штрафу.
Платіжним дорученням № 3629 від 18.05.2018 було сплачено 2571,41 грн.(граничний термін сплати 20.03.2018), тобто з простроченням на 59 днів, Платіжним доручення N 3628 від. 18.05.2018 було сплачено 60000 грн, з яких 32308,87 грн. зараховані в рахунок погашення штрафної санкції за Рішенням №0081601321 від 27.02.2018року.
Відповідно нарахування пені і штрафної санкції відбулося на цю суму, таким чином:
30262,55 * 59 дні * 0,1%= 1785,49 грн. - пені 30262,55 *20% = 6055,51 грн. - штрафу.
Платіжним дорученням № 3664 від 21.05.2018 було сплачено 160000 грн. (граничний термін сплати 20.04.2018), з яких 4589,5 грн. було зараховані в рахунок погашення штрафної санкції та пені за Рішенням № НОМЕР_3 від 27.02.2018 року, а на залишкову суму 155410,5 нараховано:
Відповідно нарахування пені і штрафної санкції відбуло на цю суму, таким чином: 155410,5 * 31 * 0,1% = 4817,73 грн. - пені 155410,5 * 20% = 31082,1 грн. - штрафу.
21.05.2018 року ДАК «Енергетика» самостійно подано звіт з ЄСВ (за квітень) на суму 140952,52 гривень.
Платіжним дорученням № 3684 від 25.05.2018 було сплачено суму 1298,14 грн (граничний термін сплати 21.04.2018), платіжним дорученням № 3686 від 25.05.2018 було сплачено суму 1366,46 грн. (граничний термін сплати 21.04.2018), платіжним дорученням № 3683 від 25.05.2018 було сплачено суму 4176,57 грн. (граничний термін сплати 21.04.2018), платіжним дорученням № 3684 від 25.05.2018 було сплачено 721,98 грн. Тобто суму 7563,15 грн. було сплачено з простроченням на 35 днів.
Відповідно нарахування пені і штрафної санкції відбулось на цю суму, таким чином:
7563,15 * 35 *0,1% = 264,71 грн. - пені 7563,15 * 20% = 1512,63 грн. - штрафу.
Платіжним дорученням № 3697 від 30.05.2018 було сплачено суму 785,43 грн. (граничний термін сплати 20.04.2018), тобто з прострочення на 40 днів.
Відповідно нарахування пені і штрафної санкції відбулось на цю суму, таким чином:
785,45 * 40 *0,1 % = 31,42 грн. - пені 785,45 * 20% = 157,09 грн. - штрафу.
Платіжним дорученням № 3800 від 06.06.2018 було сплачено суму 735,92 грн. (граничний термін сплати 20.04.2018), тобто з простроченням на 47 днів.
Відповідно нарахування пені і штрафної санкції відбулось на цю суму, таким чином:
735,9 * 47 * 0,1% = 34,59 грн. - пені 735,9 * 20%= 147,18 грн. - штрафу.
Платіжним дорученням № 3849 від 14.06.2018 було сплачено суму 2218,62 грн. (граничний термін сплати 20.04.2018), платіжним дорученням № 3837 від 14.06.2018 було сплачено 4304,35 грн. (граничний термін сплати 20.04.2018), тобто суму 6522,95 грн. сплачено з простроченням на 55 днів.
Відповідно нарахування пені і штрафної санкції відбуло на цю суму таким чином:
6522,95 *55 *0,1 % = 358,76 грн. - пені, 6522,95 * 20% = 1304,59 грн. - штрафу.
Платіжним дорученням № 33 від 19.06.2018 було сплачено суму 184000 грн., в той час як на рахунку у Позивача обліковується недоїмка 153472,69 гривень.
Частина коштів, а саме - 12520,17 грн. зараховується в рахунок погашення попередніх зобов'язань (граничний термін сплати 20.04.2018), тобто суму 12520,17 грн. сплачено з простроченням на 60 днів.
Відповідно нарахування пені і штрафної санкції відбуло на цю суму, таким чином:
12520,15 * 60*0,1% = 751,21 грн. - пені, 12520,15 * 20% = 2504,03 грн. - штрафу.
Іншу частину суми, а саме: 140952,5 грн., було зараховано в рахунок погашення попередніх зобов'язань (згідно Звіту самостійно поданого підприємством 21.05.2018 року) (граничний термін сплати 21.05.2018), тобто з простроченням на 29 днів.
Відповідно нарахування пені і штрафної санкції відбулось на цю суму, таким чином:
140952,5 * 29*0,1% = 4087,62 грн. - пені, 140952,5 * 20% = 28190,5 грн. - штрафу.
Після вищезазначених операцій на рахунку у підприємства залишається в переплаті:
184000(перераховано за п/д №33 від 19.06.2018) - 153472,69 (140952,5 грн.+12520,17 грн.) (облікованої недоїмки на 19.06.2018) = 30527,31 грн. - переплати.
20.06.2018 року ДАК «Енергетика» самостійно подано звіт з ЄСВ (за травень) на суму 184211,55 гривень.
Так як у підприємства обліковується переплата у розмірі 30527,31, то цією суми не вистачило, щоб погасити зобов'язання за самостійно поданим Звітом від 20.06.2018 року.
Таким чином, після списання переплати на 20.06.2018 року знову виникає недоїмка у розмірі 153684,24 грн. (184211,55 грн. - 30527,31 грн.).
Платіжним дорученням № 3914 від 22.06.2018 було сплачено суму 2234,87 грн. (граничний термін сплати 20.06.2018), тобто з простроченням на 9 днів.
Відповідно нарахування пені і штрафної санкції відбуло на цю суму, таким чином:
2234,85 * 9*0,1% = 73,45 грн. - пені 2234,85 * 20% = 446,97 грн. - штрафу.
Платіжним дорученням № 4043 від 16.07.2018 було сплачено суму 3063,1 грн. (граничний термін сплати 20.06.2018), тобто з простроченням на 26 днів.
Відповідно, нарахування пені і штрафної санкції відбулось на цю суму, таким чином:
3063,1 * 26 *0,1% = 79,64 грн. - пені, 3063,1 * 20% = 612,62 грн. - штрафу.
Отже, станом на 20.07.2018 року на рахунку у підприємства обліковується недоїмка у розмірі 148386,29 грн. (153684,24 грн. недоїмки на 20.06.2018 - 2234,87 грн. за п/д від 22.06.2018 - 3063,08 грн. за п/д від 16.07.2018).
Платіжним дорученням № 4048 від 20.07.2018 р. було сплачено 167000 грн., з яких сума 148386,30 грн. повинна була бути сплачена 20.06.2018 року, тобто сума зайшла з простроченням на 30 днів.
Відповідно нарахування пені і штрафної санкції відбулось на цю суму таким чином:
148386,3 * 30 *0,1% = 4451,59 грн. - пені, 148386,3 * 20% = 29677,26 грн. - штрафу.
Таким чином, разом було нараховано пені - на загальну суму 21839,94 грн., та штрафу на суму - 143205,18 гривень.
Отже, як встановлено судом, станом на 20.02.2018 року, 20.03.2018 р., 21.05.2018 року 20.06.2018 року та на 20.07.2018 року у позивача існував непогашений борг з єдиного внеску за попередні періоди, за рішенням №0024871321 від 22.01.2018 року та рішенням №0081601321 від 06.03.2018 р., у зв'язку із чим сплачені кошти зараховані в погашення недоїмки минулих періодів, що відображено в інтегрованій картці платника та повністю узгоджується з приписами частини шостої статті 25 Закону № 2464-VI, за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Розрахунок пені та штрафної санкції, податковим органом здійснено з додержанням вимог Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України №449 від 20.04.2015 р., що підтверджено даними інтегрованої картки платника податку - ТОВ «ДАК-ЕНЕРГЕТИКА».
У зв'язку з чим, суд приходить до висновку про наявність документального підтвердження правильності здійснення розрахунку штрафних санкцій та пені, визначених оскаржуваним рішенням відповідача № НОМЕР_1 від 02.08.2018 року.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пп.21.1.1 п.21.1 ст.21 ПК України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За таких обставин, оскаржуване рішення ГУ ДФС у Дніпропетровській області №0324751321 від 02.08.2018 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 165045,12 грн. в т.ч. штраф у розмірі 143205,18 грн. та пеня в розмірі 21839,94 грн. за період з 21.02.2018 р. по 20.07.2018 р., сформоване контролюючим органом правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи зазначене, суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, достовірності та достатності доказів, системного аналізу положень законодавства України дійшов до висновку, що в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “ДАК-ЕНЕРГЕТИКА” про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДФС Дніпропетровській області №0324751321 від 02.08.2018 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату єдиного внеску, необхідно відмовити.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю “ДАК-ЕНЕРГЕТИКА” до Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області про скасування рішення № НОМЕР_1 від 02.08.2018 року - відмовити.
Позивач: Товариства з обмеженою відповідальністю “ДАК-ЕНЕРГЕТИКА” (51283, с. Піщанка, Новомосковський район, Дніпропетровська область, вул. Степова, 2А, 2Б, код ЄДРПОУ 33165522).
Відповідач: Головне управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17А, код ЄДРПОУ 39394856).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 20 листопада 2018 року.
Суддя В.В ОСОБА_1