Єд. унік. № 243/11867/18
Провадження № 3/243/3627/2018
29 листопада 2018 року суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Старовецький В.І., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов зі Слов'янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, громадянина України, який мешкає за адресою: Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Г.Батюка, буд. 25/74,
за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
В провадженні Слов'янського міськрайонного суду знаходиться адміністративний матеріал з протоколом про адміністративне правопорушення № 4504 від 22 листопада 2018 року відносно ОСОБА_1 за ст. 183-1 КУпАП.
Розглянувши даний матеріал про адміністративне правопорушення, вважаю, що дана справа підлягає поверненню до Слов'янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області для належного оформлення, з огляду на наступне.
У графі «суть порушення» протоколу про адміністративне правопорушення № 4504 від 22 листопада 2018 року вказано «несплата аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання дитини ОСОБА_3 у розмірі ?».
Стаття 62 Конституції України зазначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до норм ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 13 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини визначено, що кожен, чиї права та свободи було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі.
Відповідно до ст. 6 цієї ж Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Згідно п.2 ч.1 ст. 278 КУпАП, суд, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Вивчивши протокол у справі про адміністративне правопорушення, матеріали справи, проаналізувавши та зіставивши їх між собою та в сукупності, приходжу до висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 мають бути повернуті відповідному органу для доопрацювання за наступних підстав.
У протоколі про адміністративне правопорушення № 4504 від 22.11.2018 року зазначено, що
ОСОБА_1 порушив вимоги ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження», а саме вчинив правопорушення, пов'язане з несплатою аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання дитини ОСОБА_3 у розмірі ?, за що притягається до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП.
Відповідно до ст. 183-1 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання та тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
Проте, у протоколі про адміністративне правопорушення № 4504 від 22.11.2018 року не зазначено, що несплата аліментів особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, як того вимагає диспозиція ст. 183-1 КУпАП.
Таким чином, посадовою особою Слов'янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, що складала даний протокол про адміністративне правопорушення не зазначена кваліфікуюча ознака адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, оскільки відповідальність за дане правопорушення настає за «несплату аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання».
За змістом ст. 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на дооформлення.
Враховуючи існуючу необхідність в усуненні зазначених недоліків, відповідно до ст. ст. 256, 278 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 повертається для належного дооформлення уповноваженій посадовій особі, котра складала даний протокол, оскільки саме вона порушила провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП, -
Повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення № 3/243/3627/2018 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 за ст. 183-1 КУпАП до Слов'янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області для дооформлення та приведення протоколу у відповідність із вимогами ст. 256 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя
Слов'янського міськрайонного суду ОСОБА_4