23 листопада 2018 року м. Рівне №460/2646/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Друзенко Н.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом:
ОСОБА_1
доВолодимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області
про зобов'язання вчинення певних дій., -
22.10.2018 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання вчинення певних дій з підстав порушення Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
23.10.2018 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження у справі відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що він як потерпілий від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на пільгову пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, проте відповідач відмовив йому у призначенні такої пенсії. Вказує, що причиною такої відмови стало те, що на думку пенсійного органу він не прожив необхідної кількості років у зоні посиленого радіологічного контролю, не зважаючи на те, що рішенням Володимирецького районного суду Рівненської області від 17.08.2018 в цивільній справі №556/904/18 встановлено факт його проживання в ІНФОРМАЦІЯ_1 в період з травня 1984 року по жовтень 1989 року. За таких обставин, просив позов задовольнити у повному обсязі.
08.11.2018 до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, відповідно до змісту якого він заперечує проти задоволення позовних вимог. Зазначає, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії від 25.11.2005 №22-1 рішення суду про встановлення факту проживання (роботи) на забрудненій території не входить до переліку документів, необхідних для призначення пенсії, а тому врахувати його при призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" немає підстав та враховуватися при призначенні пенсії не може. За наведеного, у задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Розглянувши у визначений частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України строк в письмовому провадженні позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується копією посвідчення ОСОБА_1 Б №617629, виданого 25.03.1993 (а.с.10).
Рішенням Володимирецького районного суду Рівненської області від 17.08.2018 в справі №556/904/18, яке набрало законної сили 18.09.2018, позов ОСОБА_1 задоволено повністю; Встановлено факт постійного проживання ОСОБА_2 в період з травня 1984 року по жовтень 1989 року у с.Каноничі Володимирецького району (а.с.13).
ОСОБА_1 звернувся до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області з письмовою заявою про призначення йому пенсії за віком на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(а.с.28).
Листом №2836/05-01 від 18.07.2018 відповідачем відмовлено у призначенні пенсії за віком. Вказано про те, що у трудовій книжці БТ-11 №3572749 містяться відомості про роботу позивача з 22.11.1985 по 01.09.2004 у Володимирецькій РЗК, яка знаходиться на території, що відносилась до зони посиленого радіоекологічного контролю. Згідно паспорта СР351343 виданого Володимирецьким РВУМВС 09.04.1989 дата реєстрації, проживання в смт.Володимирець зазначена з 24.05.1989 по 21.08.2013. В довідці про проживання №717 від 26.06.2018 виданою Каноницькою сільською радою не зазначено періодів фактичного проживання. Враховуючи наведене, ОСОБА_1 не прожив з моменту аварії на ЧАЕС до 01.01.1993 (три роки) в зоні гарантованого добровільного відселення. Відтак не має права на зниження пенсійного віку на 6 років як потерпілий від Чорнобильської катастрофи 3 категорії (а.с.14).
02.10.2018 ОСОБА_1 звернувся до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області з письмовою заявою щодо призначення йому пенсії за віком на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням рішення Володимирецького районного суду від 17.08.2018.
Листом №3691/05-01 від 05.10.2018 відповідачем відмовлено у призначенні пенсії за віком. Вказано про те, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії від 25.11.2005 №22-1 рішення суду про встановлення факту проживання (роботи) на забрудненій території не входить до переліку документів, необхідних для призначення пенсії, а тому врахувати його при призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" немає підстав. Також вказано, що рішенням суду від 17.08.2018 у справі №556/904/18 не зобов'язано Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити позивачу пенсію зі зниженням пенсійного віку (а.с.15).
Не погоджуючись з відмовою відповідача в призначенні йому пенсії зі зниженням пенсійного віку, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені у Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991.
Згідно статті 9 цього Закону, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; 3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт.
А відповідно до статті 55 цього Закону, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють в зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 01.01.1993 прожили або відпрацювали в цій зоні не менше 4 років, на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Відповідно до пп.5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, документом, що засвідчує особливий статус особи, зокрема є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Отже, у разі звернення особи із заявою про призначення їй пенсії із застосуванням статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для підтвердження особливого статусу заявника додається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період проживання на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач відмовив позивачу у призначені пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", посилаючись на відсутність підтверджуючих документів про факт його проживання на території, яка відноситься до зони посиленого радіологічного контролю.
Водночас, наявними у матеріалах справи доказами повністю спростовується таке твердження відповідача, а саме довідками виданими Каноницькою сільською радою № 537 від 12.04.2018 та №1026 від 18.10.2018 (а.с.11,12) та рішенням Володимирецького районного суду від 17.08.2018 у справі №556/904/18, яке набрало законної сили, підтверджено період проживання позивача в зоні посиленого радіоекологічного контролю з травня 1984 року по жовтень 1989 року у с.Каноничі Володимирецького району.
За таких обставин, суд дійшов висновку про підтвердження факту проживання позивача в с.Каноничі Володимирецького району, яке віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, з дня аварії на ЧАЕС, тобто з 21.04.1986 по 07.04.1989, що дає йому право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до частини другої статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З огляду на зазначене, відмова відповідача у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до частини другої статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", є протиправною.
Відповідно до статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
За правилами частини першої статті 45 цього Закону, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Як встановлено з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою про призначення пенсії на пільгових умовах і з необхідними документами 04.07.2018.
Відповідно до цього, права, свободи та інтереси позивача підлягають судовому захисту, починаючи з 04.07.2018, а правові підстави для задоволення позову в частині вимоги щодо призначення пенсії з 17.04.2018 (з наступного дня після досягнення позивачем віку 54 роки) - відсутні.
Відтак, суд прийшов до висновку про задоволення позову саме в такій частині.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 704,80 грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов ОСОБА_1 (34333, вул. Незалежності, 73, с.Каноничі, Володимирецького району, Рівненської області, РНОКПП НОМЕР_1) до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (34300 смт.Володимирець, вул.Соборна,28, код ЄДРПОУ 40377142) задовольнити частково.
Зобов'язати Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку у відповідності до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з дня подання ним заяви про призначення пенсії, тобто з 04.07.2018.
Стягнути на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 23 листопада 2018 року.
Суддя Друзенко Н.В.