Рішення від 26.11.2018 по справі 808/2461/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

26 листопада 2018 року о/об 12 год. 25 хв.Справа № 808/2461/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (69120, АДРЕСА_1; ІПН НОМЕР_1)

до Держаної фіскальної служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; ідентифікаційний код 39292197)

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (надалі - позивач, ФОП ОСОБА_2) звернувся до суду з адміністративним позовом до Держаної фіскальної служби України (надалі - відповідач, ДФС України), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Комісії Державної фіскальної служби України, яка полягає у нездійсненні реєстрації податкової накладної №64 від 18.11.2017 (реєстраційний номер документа: 9269659965); 2) зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 №64 від 18.11.2017 (реєстраційний номер документа: 9269659965) в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У позові (а.с.3-8) зазначено, що 15.12.2017 позивачем доставлена до центрального рівня Державної податкової служби України податкова накладна №64 від 18.11.2017 (Покупець: 037500308066 ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АПС ПАУЕР ТЕХНОЛОДЖИ") - Реєстраційний номер документу: 9269659965. Позивачем отримано квитанцію №1 в якій було зазначено наступне: «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Виявлені помилки: Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТЗЕД: 14.04. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу». Позивач вважає, що контролюючим органом порушено норми пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на момент надсилання квитанції №1), оскільки ним не зазначено у Квитанції №1 конкретного чіткого критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Фіскальним органом у Квитанції №1 зазначено лише загальне посилання на відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом №567. В зв'язку з цим, позивачем було направлено на адресу ДФС повідомлення від 16.02.2018 за №6 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено, разом із яким було надано договори поставки, видаткові накладні, ТТН, податкові накладні, докази розрахунків. Згідно даних документів випливає, що 10.11.2017 між ТОВ «ТЕХНО-АГРОСЕРВІС» та ФОП ОСОБА_2 укладено Договір поставки №10/11/17-02, на виконання умов якого ТОВ «ТЕХНО-АГРОСЕРВІС» продає, а ФОП ОСОБА_2 купує лушпиння соняшника гранульоване на умовах поставки FСА (Інкотермс 2010) тобто на умовах самовивозу. Постачання та передача товару покупцеві здійснюється у пункті прийому-передачі за адресою: м.Запоріжжя, вул.Леонова, 1А, про що ТОВ «ТЕХНО-АЕРОСЕРВІС» складено видаткову накладну №РН-0000031 від 18.11.2017 та податкову накладну №8 від 18.11.2017. Згідно платіжного доручення №528 від 20.12.2017 оплата за вищевказаною поставкою здійснена 20.12.2017. Перевезення лушпиння від ТОВ «ТЕХНО-АЕРОСЕРВІС» до позивача здійснювалося за допомогою перевізника ФОП ОСОБА_4 на підставі ТТН №031/4 від 18.11.2017. Між ФОП ОСОБА_2 та ТОВ "АПС ПАУЕР ТЕХНОЛОДЖИ" 17.11.2017 укладено Специфікацію №4 до Договору поставки №АПС-0198-МП від 01.10.2017. За умовами цієї Специфікації позивач постачає, а ТОВ "АПС ПАУЕР ТЕХНОЛОДЖИ" купує лушпиння соняшника пресоване гранульоване. Постачання і передача товару покупцеві здійснювалося за адресою: Дніпропетровська область, м.Марганець, вул.Пушкіна, буд.15-а, про що позивачем складено видаткову накладну №64 від 18.11.2017 та на її підставі податкову накладну №64 від 18.11.2017. Перевезення лушпиння від позивача до ТОВ "АПС ПАУЕР ТЕХНОЛОДЖИ" здійснювалося за допомогою перевізника ФОП ОСОБА_4 на підставі ТТН №1811/4 від 18.11.2017. Згідно банківської виписки від 19.12.2017 ТОВ "АПС ПАУЕР ТЕХНОЛОДЖИ" здійснило оплату поставленого товару платіжним дорученням від 19.12.2017 за №1384 в сумі 800000,00 грн. 15.12.2017 здійснено реєстрацію податкової накладної №64 від 18.11.2017, якій присвоєно реєстраційний номер 9269659965 та реєстрацію якої було зупинено. Отже, позивачем надано всі документи, які підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній №64 від 18.11.2017. Позивач з посиланням на абз.4 п.57-1 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України наполягає на тому, що відповідна комісія ДФС України зобов'язана була прийняти та направити на адресу позивача рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації податкової накладної №64 від 18.11.2017 не пізніше 23.02.2018. На час подання позову ФОП ОСОБА_2 жодного рішення щодо результату розгляду документів, поданих разом із повідомлення №6 від 16.02.2018, не отримував та про його існування взагалі позивачу нічого невідомо. Отже, на думку позивача, податкова накладна повинна була бути зареєстрована в ЄРПН не пізніше 26.02.2018.

Представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов (а.с.38-39, 88-89), в якому з посиланням на приписи ст.201 Податкового кодексу України, Наказу Міністерства фінансів України №567, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №754/30622, постанови Кабінету Міністрів України №190 від 29.03.2017 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації», «Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», затвердженого 13.06.2017 Наказом Міністерства фінансів України №566, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №752/30620, «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341), зазначає, що згідно інформації зазначеній у Квитанції реєстрації податкової накладної виписаної ФОП ОСОБА_2 на загальну суму 43075,50 грн., в т.ч. ПДВ 7179,25 грн. щодо реалізації продукції - гранульована лузга соняшника на адресу ТОВ "АПС ПАУЕР ТЕХНОЛОДЖИ" (код ЄДРПОУ 40371795) зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, оскільки податкова накладна №64 від 18.11.2017 відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступенів ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 16.06.2017 за №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1404 та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РН в ЄРПН відповідно до пп.«в» пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 16.06.2017 за №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу. Проаналізувавши пакет документів, наданих ФОП ОСОБА_2 в електронному вигляді, Комісією ДФС України згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 за №190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» прийнято Рішення №599985/НОМЕР_2 від 21.02.2018 про відмову у реєстрації ПН №64 від 18.11.2017, оскільки можливими підставами для відмови є ненадання підприємством документів, які підтверджують зберігання й навантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи, оборотно-сальдові відомості), підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності) та підтверджуючих документів щодо наявності у підприємства основних засобів. На думку відповідача у Комісії ДФС були законні підстави для прийняття рішення про відмову у реєстрації спірної податкової накладної.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

В абз.1 п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

Згідно з абз.1-2 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження (абз.3 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України).

Як зазначено у п.57-1 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, податкові накладні/розрахунки коригування, реєстрацію яких у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу, реєструються з урахуванням вимог пунктів 200-1.3 та 200-1.9 статті 200-1 та пункту 201.10 статті 201 цього Кодексу не пізніше 2 січня 2018 року, крім: податкових накладних/розрахунків коригування, щодо яких станом на 1 грудня 2017 року не подані пояснення і копії документів відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу; податкових накладних/розрахунків коригування, щодо яких прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних, по яких станом на 1 грудня 2017 року не розпочинали процедуру оскарження в адміністративному або судовому порядку. Податкові накладні/розрахунки коригування, реєстрацію яких у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу з 1 грудня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році" та щодо яких платником податку після 1 грудня 2017 року подані пояснення і копії документів відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу, реєструються у Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році" щодо зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних. У разі якщо протягом п'яти робочих днів з дня подання пояснень і копій документів не прийнято та/або не надіслано платнику податку рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрація таких податкових накладних/розрахунків коригування здійснюється на наступний робочий день за днем закінчення строку розгляду пояснень і копій документів платника податку. Дія абзацу третього пункту 201.10 статті 201 цього Кодексу зупиняється до дня набрання чинності порядком, затвердженим відповідно до пункту 201.16 цього Кодексу.

01.01.2018 набрав чинності Закон України №2245-VIII від 07.12.2017 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році».

Як зазначено у п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній після 01.01.2018), реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

У той же час, у п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виписки податкової накладної №64 від 18.11.2017), реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до пп.201.16.1 п.201 ст.201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виписки податкової накладної №64 від 18.11.2017) у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Пунктом 1 «Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого 13.06.2017 Наказом Міністерства фінансів України №567, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №754/30622 (який 25.05.2018 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів України від 06.04.2018 №409 (зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.04.2018 за №536/31988), але діяв під час виникнення спірних правовідносин), визначено вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567 (далі - Критерії): 1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством; 2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до п.6 «Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затверджених 13.06.2017 Наказом Міністерства фінансів України №567, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №753/30621 (які 25.05.2018 втратили чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів України від 06.04.2018 за №409 (зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.04.2018 за №536/31988) але діяли під час виникнення спірних правовідносин), моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: 1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); 2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі; 3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів). У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної/розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу. У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

Постановою №190 від 29.03.2017 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» Кабінет Міністрів України постановив: «Установити, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування. Підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування. Комісія ДФС не може відмовити платнику податків у розгляді додаткових письмових пояснень та/або копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, якщо такі пояснення та/або копії документів подано платником податку до органу Державної фіскальної служби за основним місцем обліку не пізніше строку, визначеного підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Кодексу …».

Згідно з п.2 «Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», затвердженого 13.06.2017 наказом Міністерства фінансів України №566, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №752/30620 (надалі - «Порядок роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації»), комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації».

Як зазначено у п.18 «Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», Комісія може перевірити подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отриманні з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, в тому числі електронні, одержані від інших платників податків, засобів масової інформації тощо).

Відповідно до п.21 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», затвердженому 21.02.2018 постановою Кабінету Міністрів України №117 (який 22.03.2018 набрав чинності) (надалі - «Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації») комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Відповідно до п.19 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України №341 від 26.04.2017) (надалі - «Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних»), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Згідно з п.20 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

В обґрунтування позовних вимог позивачем надано до суду копії: податкової накладної №64 від 18.11.2017; квитанції №1 від 15.12.2017; Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено №6 від 16.02.2018; квитанції №1 від 16.02.2018; Договору купівлі-продажу №10/11/17-02 від 10.11.2017; видаткової накладної №РН-0000031 від 18.11.2017; податкової накладної №8 від 18.11.2017; ТТН №031/4 від 18.11.2017; платіжного доручення №528 від 20.12.2017; Договору поставки №АПС-0198-МП від 01.10.2017; Специфікації №4 від 17.11.2017; видаткової накладної №64 від 18.11.2017; ТТН №1811/4 від 18.11.2017; банківської виписки від 19.12.2017; платіжного доручення №1384 від 19.12.2017; Свідоцтва про державну реєстрацію позивача як фізичну особу-підприємця; інші документи.

У Рішенні комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №599974/НОМЕР_1 від 21.02.2018 підставою відмови у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено: «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування» (а.с.70).

Судом досліджено Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено №6 від 16.02.2018 (а.с.11-12), викладені в них пояснення та додані до них документи, які надсилались позивачем до ДФС України.

Правова позиція позивача ґрунтується на приписах абз.4 п.57-1 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, тому він наполягає, що відповідна комісія Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації зобов'язана була прийняти та направити на адресу позивача рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації податкової накладної №64 від 18.11.2017 не пізніше 23.02.2018.

Згідно з Квитанцією №2 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, витягу з Архіву ЕД АІС «Податковий блок» (а.с.71, 90) таке рішення надсилалось позивачу засобами електронного зв'язку.

Позивач у письмових поясненнях (а.с.77-79) зазначає, що у лютому 2018 року подання електронної звітності органам ДФС України та реєстрація податкових накладних здійснювалося за допомогою програми M.E.Doc. Направлення та отримання електронних документів позивачем здійснювалося з електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_1., яка присвоєна програмним забезпеченням автоматично (складається з ІПН Позивача (НОМЕР_1) та адреси поштового серверу bestzvit.zp.ua).

Позивач надав до суду скріншот з Реєстру звітів ФОП ОСОБА_2 за лютий 2018 року в програмі M.E.Doc щодо подачі на адресу податкового органу повідомлення №6 та документів про підтвердження реальності здійснення операцій від 16.02.2018 (а.с.80).

З посиланням на вказаний скріншот з Реєстру звітів ФОП ОСОБА_2 за лютий 2018 року в програмі M.E.Doc позивач у письмових поясненнях (а.с.77-79) зазначає, що Повідомлення по податковій накладній №64 від 18.11.2017 подано до податкового органу 16.02.2018 о 11-43 та має стан - «В дорозі». В графі «Стан звіту» зазначено, що отримана квитанція №1, очікується квитанція №2. Наявність лише квитанції №1 також відображено внизу екрана: «Наступні дії - Властивості - Протокол перевірки - Відправлено - Повідомлення - Квитанція №1». Згідно з скірншотом Повідомлення №6 від 01.03.2018 по податковій накладній №64 від 18.11.2017 подано до податкового органу 01.03.2018 о 19:16 год. та має стан «Неприйнятий». В графі «Стан звіту» зазначено, що Звіт не прийнято. При цьому, внизу екрана відображено: «Наступні дії - Властивості - Протокол перевірки - Відправлено - Повідомлення - Квитанція №1 - Квитанція №2». В квитанції №2 при цьому зазначено, що підставою для відмови стала наявність у Повідомленні №6 від 01.03.2018 відмовленої ПН/РК №64 від 18.11.2017, що знаходиться на розгляді або по якій прийнято Рішення. Тобто, станом на 01.03.2018 контролюючий орган від позивача вже не приймав Повідомлення щодо підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №64 від 18.11.2017, оскільки раніше таке повідомлення вже подано позивачем (16.02.2018). Квитанція №2 від 21.02.2018, яку надав відповідач, просто не могла бути направлена на адресу позивача, оскільки вона є незаповненою та не містить даних за якими можна ідентифікувати стосовно якої податкової накладної ця квитанція складена та вона направляється позивачу: поле «в ЄРПН зареєстровано за №» не заповнено (в квитанції №1 зазначено - 9269659965); в розділі «назва документа» зазначено «Податкова накладна № від »; розділ «Платник податку - продавець» не заповнений; розділ «Платник податку - покупець» не заповнений; в розділі «Результат обробки» взагалі зазначено, що «Документ доставлено до контролюючого органу». Лише в розділі «Результат обробки» зазначено, що «Комісією ДФС прийнято Рішення №599985/НОМЕР_1 від 21.02.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №64 від 18.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Прийняте рішення може бути оскаржене в адміністративному або судовому порядку». У зв'язку з цим, у позивача виник сумнів, що незаповнений повною мірою бланк квитанції №2 взагалі може бути відправлений як електронний документ хоч кудись і що його відправили (якщо взагалі відправляли) саме на адресу позивача.

Аргументи ФОП ОСОБА_2 зводяться до того, що жодного рішення про результат розгляду документів, поданих разом із Повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено №6 від 16.02.2018 він - не отримував та про його існування позивачу нічого невідомо. На думку позивача, податкова накладна №64 від 18.11.2017 повинна була бути зареєстрована ДФС України в ЄРПН не пізніше 26.02.2018.

Вказані аргументи позивача документально спростовані відповідачем.

Комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, у наведені позивачем строки прийнято рішення у межах компетенції (Рішення №599974/НОМЕР_1 від 21.02.2018), а, отже, суд не вбачає бездіяльності відповідача.

Позивач не обґрунтував чого він не звертався до відповідача з 26.02.2018 (дати не пізніше якої повинна була бути, на думку позивача, зареєстрована податкова накладна №64 від 18.11.2017 в ЄРПН) по 21.06.2018 (день надходження позову у даній справі до суду) за інформацією про причини не реєстрації податкової накладної №64 від 18.11.2017. Листування між позивачем та відповідачем за вказаний період з наведеного питання - позивач до суду не надав.

У той же час, Рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №599974/НОМЕР_1 від 21.02.2018 позивач у суді - не оскаржує, воно не є предметом спору у справі.

При наявності не скасованого Рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №599974/НОМЕР_1 від 21.02.2018 зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну №64 від 18.11.2017 (реєстраційний номер документа: 9269659965) в Єдиному реєстрі податкових накладних не є можливим, оскільки буде суперечити приписам п.19, п.20 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних».

Оскільки наведена комісія функціонує у складі Державної фіскальної служби України, то відповідачем у справі, на думку суду, має бути Державна фіскальна служба України і розглядатись, відповідно, мають рішення, дії або бездіяльність цього суб'єкта владних повноважень.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

У стягненні на користь позивача судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 28.11.2018.

Суддя О.О. Прасов