справа№1340/5049/18
28 листопада 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання Михайленко Б.С.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з наступними вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років, при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області від 18.07.2018 № 5658 сл/03.30-07;
- визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 23 управління застосування пенсійного законодавства Пенсійного фонду України у Львівській області № 574/03.24-101 від 02.08.2018;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно з п. “б” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, починаючи з 19.09.2017.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач звернувся до відповідача з заявою про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2. Відповідачем прийнято рішення про відмову позивачу у підтвердженні пільгового стажу, а відтак і у призначенні пенсії на пільгових умовах. Позивач, вважаючи вказані рішення протиправними, звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 02.11.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі з повідомленням сторін.
Позивач та її представник позовні вимоги підтримали, просили задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечила, з підстав, зазначених у відзиві на позов. Представник наголосила, що долученими до заяви документами, а також зустрічною перевіркою не підтверджено факту роботи заявниці на посаді шліфувальника скловиробів вручну. Таким чином, Комісією було прийнято рішення № 5658 сл/03.30-07 від 18.07.2018 про відмову у підтвердженні пільгового характеру роботи за списком № 2 в якості шліфувальника скловиробів вручну на ВАТ “Стрийський склозавод” з 23.04.1986 року по 08.05.2001 року. У зв'язку з цим, немає підстав для призначенні позивачу пенсії за віком за Списком № 2.
Заслухавши пояснення позивача та представників сторін, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встанови наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 19.09.2017 ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1), зверталася до Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонд України Львівської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
19.09.2017 позивач також подала заяву про підтвердження стажу роботи до Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, або за вислугою років.
Листом від 18.07.2018 № 13794103.30-07 позивача повідомлено, що Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років прийнято рішення від 18.07.2018 № 5658 сл /03.30-07 про відмову у підтвердженні стажу роботи за Списком № 2 на посаді шліфувальника скловиробів у ВАТ “Стрийський склозавод” за період з 23.04.1986 року по 28.05.2001 року.
В подальшому, відділом з питань призначення та перерахунків пенсій № 23 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення від 02.08.2018 № 575/03.24-10 про відмову в призначені пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з відсутністю спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями, позивач звернулася до суду за даним позовом.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058).
Стаття 2 Закону України “Про пенсійне забезпечення” визнає за громадянами України право на отримання пенсії за віком.
Згідно ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення” право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Відповідно до пункту “б” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими, умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше - від 25 років шести місяців до 30 років з них - не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Чоловіки, які мають не менше як половину стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Суд із долучених до матеріалів справи копій трудової книжки серії БТ-І №7943694 встановив, що трудовий стаж позивача, станом на 19.09.2017 складає більше 22 роки 05 місяців 29 днів, з них стаж роботи 16 років 10 місяців 13 днів спеціальний стаж, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Станом на 19.09.2017 року позивачці виповнилося 52 роки.
Відповідно до записів в трудовій книжці, ОСОБА_1 працювала на ВАТ “Стрийський склозавод”:
- 23.11.1983 - прийнята учнем видувальника скловиробів;
- 15.02.1984 - присвоєна кваліфікація набирача скломаси 2 - го розряду;
- 18.11.1985 - переведена учнем шліфувальника скловиробів;
- 23.04.1986 - присвоєна кваліфікація шліфувальника скловиробів 3 - го розряду;
- 30.03.1989 року - присвоєна кваліфікація шліфувальника скловиробів 4-го розряду;
- 28.05.2001 - звільнена з роботи по скороченню штатів.
Згідно п.4 ст.24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (№1058-IV від 09.07.2003р.) періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно пункту 38 Порядку подання та оформлення документів для призначення перерахунку пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, при прийманні документів, орган, що призначає пенсію: а) перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документами про стаж; б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує і засвідчує виявлені розходження.
За Прикінцевими положеннями Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (набув чинності 01.01.2004 року) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 р., та за результатами атестації робочих місць на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або вислугу років, які відповідно до раніше чинного законодавства мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні і корпоративні фонди зазначені пенсії призначаються за цим Законом у разі досягнення пенсійного віку та за наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”, виходячи з вимог віку і стажу, встановлених раніше чинним законодавством.
Призначення пенсій за віком на пільгових умовах здійснюється у відповідності до Списків виробництв, робіт і професій, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Для зарахування певної роботи із шкідливими і важкими умовами праці до пільгового стажу передусім потрібно підтвердити, що виконання цієї роботи дає право на пільгову пенсію, тобто що виконані всі умови, зазначені в статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” , а саме:
- зайнятість у шкідливих умовах праці протягом повного робочого дня (час простою, відпустки без збереження заробітної плати, тощо до пільгового стажу не зараховуються),
- що виконувана робота відповідає Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України,
- підтвердження пільгової роботи результатами атестації робочих місць.
Якщо вимоги статті 13 не дотримано, факт роботи на даній посаді не дає права на пільгову пенсію.
Згідно наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпунктів "а", "б" статті 13 та статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Порядок № 383), згідно з пунктом 3 якого при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Згідно з цими списками професія електрогазозварника та газорізальника належала до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п."б" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є виконання останньою робіт, що містяться у Списку № 2, а також документальне підтвердження несприятливих умов праці за результатами атестації відповідного робочого місця: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
На підтвердження трудового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивач надала суду наступні докази: копію трудової книжки БТ-1 №7943694 заведеної 08.12.1982 року (а.с.15-19); копії архівних довідок (а.с.22-24); копію особової карточки, копію наказу про прийняття на роботу №462 від 23.11.1983 року, копію наказу про звільнення з посади шліфовки скловиробів № 15 від 28.05.2001 року.
Особливості підтвердження пільгового трудового стажу окремих категорій працівників зазначені в Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Відповідно до п. 20 вказаного Порядку, зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 р. № 920, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій, а в разі ліквідації - у правонаступників. Такі довідки видаються із посиланням на первинні документи за час виконання роботи, що дає право на пільгову пенсію.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1 “Про затвердження Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років” визначено механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.
Судом звертає увагу на те, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій (пункт 20 Порядку).
Отже, уточнююча довідка вимагається у разі відсутності відомостей у трудовій книжці, тому покликання відповідача на той факт, що період роботи з 23.04.1986 по 28.05.2001 року на посаді шліфувальника скловиробів вручну на ВАТ “Стрийський склозавод” не може бути зараховано до пільгового стажу роботи у зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів, є безпідставним, оскільки в трудовій книжці внесені відповідні записи.
З огляду на вказане суд вважає за необхідне зазначити, що згідно зі статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відсутність документів на підтвердження пільгового трудового стажу ОСОБА_1, не може нівелювати відомості трудової книжки, оформлені належним чином, та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого ним трудового та пільгового стажу.
Відповідно до п.3.3 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, надає, зокрема, допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії. Такими особами, згідно п.1.2 Порядку №22-1 є, зокрема позивач.
Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 06.03.2018 року у справі №127/9055/17.
Відповідно до п.3 наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 “Про затвердження Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах” при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).
Підпунктом “Робітники” пункту “Приготування скломаси”, підрозділу 1 “Скляне виробництво” розділу XV “скляне та фарфорово - фаянсове виробництво” розділу ХVІІІ “скляне виробництво, виробництво керамічних, фарфорових і фаянсових виробів” Списку №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року № 10, визначена професія шліфувальника скловиробів, які виконують роботи вручну.
Позицією 2190100 а - 19669 пункту “а” “Робітники” підрозділу 1 “Підготовка шихти, виробництво, виробництво керамічних, фарфорових і фаянсових виробів” Списку № 2, затвердженого Постановою КМУ від 11.03.1994 року №162, передбачені професії шліфувальники скловиробів, зайнятих шліфуванням скловиробів вручну.
Як уже зазначалося, у трудовій книжці позивачки внесені відповідні записи, які підтверджують стаж її роботи у період з 23.04.1986 по 28.05.2001 року на посаді шліфувальника скловиробів вручну на ВАТ “Стрийський склозавод”.
Крім того, вказаний стаж підтверджується долученими до матеріалів справи архівними довідками та іншими документами.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про неправомірність рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років, яким позивачці відмовлено у підтвердженні стажу роботи.
Як вбачається з оскарженого рішення відповідача про відмову позивачці у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2, при розгляді вказаного питання відповідачем було взято до уваги відмову у підтвердженні наявності в неї спеціального стажу, який надає право на призначення пільгової пенсії.
Враховуючи те, що рішення Комісії про відмову у підтвердженні наявності спеціального стажу, визнано судом неправомірним, суд дійшов висновку про неправомірність рішення відповідача про відмову позивачці у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Таким чином, відповідач при підтвердженні спеціального стажу та призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, діяв в порушення норм чинного законодавства, зокрема, ч. 2 ст. 19 Конституції України, в якій зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом з тим, щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пільгової пенсії відповідно до вимог п. “б” ч.1 ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, починаючи з 19.09.2017, як такій, що працювала на посадах шліфувальника скловиробів вручну, які відносяться до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, суд зазначає наступне.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, ключовим завданням якого, є здійснення правосуддя. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.
Отже вказана позовна вимога є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Суд зазначає, що при розгляді справ за адміністративними позовами про зобов'язання органів Пенсійного фонду України призначити та виплатити пенсію за віком на пільгових умовах, суд вправі зобов'язати відповідний орган розглянути зазначене питання, а не приймати рішення про призначення та виплату такої пенсії, що не належить до компетенції суду.
Відповідно до вимог частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у поєднанні із частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, зобов'язання відповідача повторно розглянути питання щодо призначення та виплати пенсії за віком на пільгових умовах в порядку та на умовах, передбачених Законом України “Про пенсійне забезпечення” та Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.
Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, письмові доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Враховуючи те, що позивач звільнена від сплати судового збору, судові витрати стягненню не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 1, 2, 5, 19, 20, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років Головного управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області від 18.07.2018 № 5658 сл/03.30-07 про результати розгляду заяви ОСОБА_1.
Визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 23 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 02.08.2018 №575/03.24-10 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області вирішити питання про призначення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. “б” ч.1 ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, починаючи з 19.09.2017 року, як такій, що працювала на посадах шліфувальника скловиробів вручну, які відносяться до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення виготовлено та підписано 29 листопада 2018 року.
Суддя В.М.Сакалош