Дата документу 28.11.2018
Справа №320/9349/18
3/320/1484/18
28 листопада 2018 року м. Мелітополь
Суддя Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області Юрлагіна Т.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Мелітопольського міськрайонного ВДВС ГТУЮ у Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
за ст.183-1 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 допустив заборгованість зі сплати аліментів на користь ОСОБА_2, яка станом на 01.11.2018 року складає 9899 гривень, тобто сукупний розмір заборгованості перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови.
За приписами ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Разом з цим, з протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 має заборгованість зі сплати аліментів на користь ОСОБА_2, яка станом на 01.11.2018 року складає 9899 гривень.
Диспозицією ст. 183-1 КУпАП передбачена відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Відповідальність за вказане правопорушення була встановлена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» №2234-VIII від 7 грудня 2017 року, який набув чинності через місяць з дня опублікування, а саме 6 лютого 2018 року.
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 притягається до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, а саме за несплату аліментів на утримання дитини, вчинену у період з 01.01.2014 по 31.10.2018 року, проте до 6 лютого 2018 року вказані діяння не передбачали адміністративної відповідальності, тому наданий розрахунок станом на 01.11.2018 року не може свідчити про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП, а актуальних даних заборгованості ОСОБА_1 після 06 лютого 2018 року суду не надано.
Крім того, всупереч вимогам ч. 1 ст. 256 КУпАП, протокол № 36231429 про адміністративне правопорушення від 06.11.2018 року відносно ОСОБА_1 не містить належної правової кваліфікації дій правопорушника, оскільки об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, містить декілька діянь, в той час як у протоколі вказано, що відповідальність передбачена ст. 183-1 КУпАП без конкретизації якою саме частиною ст. 183-1 КУпАП передбачено відповідальність за вчинене правопорушення.
Вимогами ст. 278 КУпАП передбачено, що посадовою особою при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, серед інших питань, вирішуються питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Таким чином, було встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення, який є документом, що офіційно засвідчує факт неправомірних дій і є одним із основних джерел доказів у справі, не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП України.
Зазначені вище недоліки при складанні протоколу унеможливлюють суд прийняти законне та обґрунтоване рішення у даній справі у зв'язку з чим протокол про адміністративне правопорушення № 36231429 від 06.11.2018 року відносно ОСОБА_1 слід повернути до Мелітопольського міськрайонного ВДВС ГТУЮ у Запорізькій області для належного доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 9, 15, 183-1, 245, 256, 277, 278, 283 КУпАП, -
Повернути справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст.183-1 КУпАП, відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, до Мелітопольського міськрайонного ВДВС ГТУЮ у Запорізькій області для належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення відповідно до норм КУпАП України.
Виконання даної постанови провести у найкоротші строки, з урахуванням вимог ч.2 ст. 38 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
СУДДЯ: Т.В. Юрлагіна