Рішення від 26.11.2018 по справі 1240/2416/18

5.1.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

26 листопада 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2416/18

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Петросян К.Є.,

за участю: секретаря судового засідання - Грищенко М.І.,

представників позивача -ОСОБА_2, ОСОБА_3,

представника відповідача - ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Луганській області до Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-

ВСТАНОВИВ:

13 серпня 2018 року до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпраці у Луганській області до Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля”, відповідно до якої позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ВП “Шахта Новодружевська” ПАТ “Лисичанськвугілля” шляхом зобов'язання відповідача зупинити виконання наступних робіт підвищеної безпеки: експлуатацію підйомних сосудів вантажно - людського стволу №2, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей до усунення порушень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі заяви ПАТ “Лисичанськвугілля” від 08 грудня 2017 року № 01/12-112 щодо направлення представників інспекторського складу Управління гірничого нагляду Головного управління Держпраці у ОСОБА_1 для проведення позапланових перевірок згідно зі ст.ст. 4, 6, 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, відповідно до наказу Головного управління від 31 липня 2018 р. № 403 та направлення на перевірку від 31.07.2018 № 01-17/482, 02 серпня 2018 року посадовою особою позивача проведено позапланову перевірку суб'єкта господарювання - відокремленого підрозділу “Шахта Новодружеська” Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля”, розташованого за адресою: 93193, Луганська область, м.Новодружеськ, на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами перевірки складено акт від 02.08.2018 № СМ-01/08 і припис від 02 серпня 2018 р. № СМ-01/08, у яких зафіксовано 10 порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених Наказом Державного комітету України з промислові безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62.

На думку позивача, виявлені порушення несуть загрозу життю та/або здоров'ю людей, тому є всі підстави для повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: експлуатацію підйомних сосудів вантажно - людського стволу №2 у Відокремленому підрозділі “Шахта Новодружеська” ПАТ “Лисичанськвугілля”.

Ухвалою суду від 14.08.2018, яка отримана позивачем 17.08.2018, позовну заяву Головного управління Держпраці у Луганській області до Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, - залишено без руху.

Ухвалою суду від 27.08.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за позовом Головного управління Держпраці у Луганській області до Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

18.09.2018 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просить відмовити у задоволенні позивних вимог з огляду на наступне.

02.08.2018 Головним державним інспектором відділу державного нагляду у вугільній галузі Головного управління Держпраці в Луганській області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки стану безпечної експлуатації підйомних сосудів вантажно-людського стволу №2.

У зв'язку з виявленням порушень, які несуть загрозу життю та/або здоров'ю людей, директора ВП «Шахта Новодружеська» ПАТ «Лисичанськвугілля» ОСОБА_5 попереджено про необхідність негайного зупинення експлуатації підйомних сосудів вантажно - людського стволу №2.

Згідно виданого припису СМ-01/08 від 02.08.2018 відповідачем виконані наступні роботи з усунення порушень вимог Правил безпеки:

- дільницею ремонтно - налагоджувальних робіт ВП «ШБУ» ПАТ «Лисичанськвугілля» роботи з ревізії та налагодження підйомної машини 2x6x2,4 на підйомному комплексі вантажно- людського стволу №2 виконані. Технічний звіт отриманий;

- філією ПАТ «Науково дослідний інститут гірничої механіки ім. М.М. Федорова» виконані роботи з обстеження правого та лівого головних канатів на підйомній установці 2x6x2,4 підйомного комплексу вантажно-людського стволу №2. Експертний висновок, щодо можливості подальшої експлуатації правого та лівого головних канатів на підйомній установці 2x6x2,4 терміном дії до 08.02.2019 отриманий;

- філією ПАТ «Науково дослідний інститут гірничої механіки ім. М.М. Федорова» виконані роботи з обстеження правого та лівого гальмівних канатів правого розділу на підйомному комплексі вантажно-людського стволу №2. Експертний висновок, щодо можливості подальшої експлуатації гальмівних канатів правого розділу терміном дії до 08.11.2018 отриманий;

- акт шахти про подовження терміну служби правого парашутного пристрою ПТКА-20 після обстеження експертною організацією склали;

- філією ПАТ «Науково дослідний інститут гірничої механіки ім. М.М. Федорова» виконані роботи з обстеження амортизаторів правого парашутного пристрою ПТКА-20 на підйомному комплексі вантажно-людського стволу №2. Експертний висновок, щодо можливості подальшої експлуатації амортизаторів правого парашутного пристрою ПТКА-20, отриманий;

- роботи з ремонту футеровки лівого барабану підйомної машини Ц2х6х2,4 виконали;

- заходи з ремонту шарнірних з'єднань гальмівної системи підйомної машини 2x6x2,4, згідно рекомендацій наданих експертною організацією про подовження к терміну служби підйомної машини, розробили;

- наряд на виконання робіт 01.08.2018 в 1 зміну начальником зміни затвердили.

Підписи виконавців робіт про отримання наряду 27.07.2018 в III зміну внесли (а.с.52-55).

В судовому засіданні представники позивача надали пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві та просили суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні визнав позовні вимоги в повному обсязі.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79, 90 КАС України, суд дійшов такого.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 05.04.2007 № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі - Закон № 877), Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженим наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 № 1531/20269 (далі - Положення № 826), Законом України “Про охорону праці” від 14.10.1992 № 2694-ХІІ (далі - Закон № 2694), Правилами безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62 (далі - НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”).

Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (частина перша статті 4 Закону № 877).

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 877 виключно законами встановлюються:

органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;

види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);

повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;

вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;

спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю);

санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до частини першої статті 38 Закону №2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Головне управління Держпраці у Луганській області зареєстровано як юридична особа 26.05.2015, № запису 13811340000001902 на підставі розпорядчого акта - постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 07.08.2017 № НОМЕР_1 (а.с.38-39).

Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 22.06.2017 №75, Головне управління Держпраці у Луганській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується (а.с.7-9).

Згідно з пунктом 4 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань Головне управління, зокрема:

1) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:

- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;

- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань (підпункт 15 пункту 4);

2) здійснює державний нагляд у сфері гірничих відносин на підприємствах вугільної, гірничорудної та нерудної промисловості, під час проведення гірничих робіт, будівництва та експлуатації, ліквідації або консервації гірничих підприємств (підпункт 17 пункту 4).

Згідно з абзацом 2 частини першої статті 6 Закону № 877 подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням є однією з підстав для здійснення позапланових заходів.

Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (частина перша статті 7 Закону № 877).

Судом встановлено, що на підставі заяви ПАТ “Лисичанськвугілля” від 08 грудня 2017 року № 01/12-112 щодо направлення представників інспекторського складу Управління гірничого нагляду Головного управління Держпраці у ОСОБА_1 для проведення позапланових перевірок згідно зі ст.ст. 4, 6, 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, відповідно до наказу Головного управління від 31 липня 2018 р. № 403 та направлення на перевірку від 31.07.2018 № 01-17/482, 02 серпня 2018 року посадовою особою позивача проведено позапланову перевірку суб'єкта господарювання - відокремленого підрозділу “Шахта Новодружеська” Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля”, розташованого за адресою: 93193, Луганська область, м.Новодружеськ, на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки (а.с.12-14).

ОСОБА_6 є відокремленим підрозділом Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля”, що не заперечується сторонами по справі, а також підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26.11.2018 №1004696159 (а.с.85-95).

За результатами перевірки складено акт від 02.08.2018 № СМ-01/08 і припис від 02 серпня 2018 року № СМ-01/08, що не заперечують сторони по справі, у яких зафіксовано 10 порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених Наказом Державного комітету України з промислові безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62, а саме ст.ст.13,14 ЗУ №2694: 1) більше одного року не проведена ревізія та налагодження підйомної машини 2*6*2,4, що є порушенням п.9 гл.10 р.7 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 2) не подовжено термін експлуатації правого та лівого головних канатів вантажно-людського стволу №2, що є порушенням п.23 гл.12 р. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 3) не подовжено термін експлуатації гальмівних канатів правого розділу вантажно-людського стволу №2, що є порушенням п.23 гл.12 р. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 4) відсутній акт шахти про подовження терміну служби правого парашутного пристрою ПТКА-20 після обстеження експертною організацією, що є порушенням п.30 гл.1 рАП НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 5) більше одного року не проведена заміна амортизаторів правого парашутного пристрою ПТКА-20, що є порушенням п.З гл.2 р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 6) футеровка підйомної машини потребує ремонту, в зв'язку з тим, що маються провали, що є порушенням п.8 гл.9 рЛ/ТІ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 7) Не розроблені заходи з ремонту шарнірних з'єднань гальмівної системи підйомної машини 2x6x2,4, згідно рекомендацій наданих експертною організацією про подовження терміну служби підйомної машини, що є порушенням п.10 гл.10 р^ІІ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 8) Електрослюсар ОСОБА_7 таб.№450 в І зміну 02.08.2018 року не провів огляд клітей та їх підвісних пристроїв, підйомної машини 2x6x2,4 про що свідчить відсутність записів у «Книзі огляду підйомної установки», що є порушенням п.1 гл.10 р. VII. НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 9) 01.08.2018 р. в І зміну наряд не затверджений начальником зміни, що є порушенням п. 5 гл. 1 р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 10) 27.07.2018р в III зміну відсутні підписи виконавців робіт про отримання наряду, що є порушенням п. 5 гл. 1 р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» (а.с.15-17).

У зв'язку з виявленням порушень вимог законодавства, зазначених у рядках №№ 1,2,3,5 таблиці, в.о. директора “Шахта Новодружеська” ПАТ “Лисичанськвугілля” ОСОБА_5 попереджено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) експлуатацію підйомних сосудів вантажно-людського стволу №2 (а.с.17).

Вищевказаний акт підписано посадовою особою ВП «Шахта Новодружеська» ПАТ «Лисичанськвугілля» без зауважень та вручено директору ВП «Шахта Новодружеська» (а.с.17).

Підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стали виявленні у п.п. 1,2,3,5 розділу 5 акта перевірки порушення, а саме : більше одного року не проведена ревізія та налагодження підйомної машини 2x6x2,4; не подовжено термін експлуатації правого та лівого головних канатів вантажно-людського стволу №2; не подовжено термін експлуатації гальмівних канатів правого розділу вантажно-людського стволу №2; більше одного року не проведена заміна амортизаторів правого парашутного пристрою ПТКА-20».

Згідно з положеннями статті 13 Закону № 2694 роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;

розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;

забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;

розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;

вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з абзацом п'ятим пункту 1.4 розділу І Положення № 826 загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Судом не беруться до уваги доводи відповідача щодо можливого виконання порушень вимог законодавства, зазначених у рядках №№ 1,2,3,5 таблиці, оскільки відповідачем не наданого жодного доказу на підтвердження наведених обставин.

16.10.2018 в.о. директора ВП «Шахта Новодружеська» ОСОБА_1 звернувся до позивача з проханням проведення позапланової перевірки усунення порушень вказаних в акті СМ-01/08 від 02.08.2018, у зв'язку з усуненням таких порушень, що не заперечують сторони по справі (а.с.64).

23.10.2018 позивачем проведено перевірку суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), за результатами якої складено акт № СМ-4/10, яким встановлено, що відповідачем не усунуті такі порушення ст.ст.13,14 ЗУ № 2694: відсутні оригінали експертних висновків про подовження терміну експлуатації правого та лівого головних канатів вантажно - людського стволу №2; відсутні оригінали експертних висновків про подовження терміну експлуатації гальмівних канатів правого розділу вантажно - людського стволу №2 (а.с.75-77).

У зв'язку з тим, що відповідачем не було усунуто порушення законодавства позивачем складено припис від 23.10.2018 №СМ-4/10 з вимогою усунути вказані порушення (а.с.97).

Таким чином, відповідачем не усунуто в повному обсязі зазначені в акті перевірки від 02.08.2018 СМ-01/08 порушення.

Оскільки станом на день розгляду справи порушення, зазначені в акті перевірки від 02.08.2018 СМ-01/08, в повному обсязі не усунуто і вказані порушення несуть загрозу життю та здоров'ю людей, суд доходить висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, у зв'язку з чим вони належать до задоволення.

Судові витрати, понесені позивачем у вигляді сплати судового збору, не відшкодовуються, оскільки згідно частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Держпраці у Луганській області до Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відокремленого підрозділу «Шахта Новодружеська» Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» та зобов'язати Публічне акціонерне товариство “Лисичанськвугілля” зупинити експлуатацію підйомних сосудів вантажно - людського стволу №2, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено та підписано 29 листопада 2018 року.

Суддя ОСОБА_8