Справа № 169/934/18
Провадження № 3/169/452/18
29 листопада 2018 року смт Турійськ
Суддя Турійського районного суду Волинської області Тітівалов Р.К.
з участю:
секретаря судового засідання Веремчук Л.Ю.,
прокурора Ющика В.М.,
особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, який народився 10 липня 1956 року в селі Літин Турійського району Волинської області, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, працює агрономом по захисту рослин Фермерського господарства «Аміла», є депутатом Турійської районної ради Волинської області,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1, будучи депутатом Турійської районної ради Волинської області сьомого скликання та суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, чим порушив вимоги частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що йому було відомо про обов'язок подати декларацію до 01 квітня 2018 року і не заперечував факт несвоєчасного її подання, а причиною несвоєчасної подачі декларації вказав неналежне функціонування реєстру, оскільки він неодноразово в березні 2018 року намагався подати декларацію за 2017 рік. Зазначав, що є інвалідом ІІІ групи, потребує постійного лікування, та просив не притягувати його до відповідальності.
Прокурор у судовому засіданні зазначив, що протокол щодо ОСОБА_1 складено відповідно до вимог закону і в даному випадку в діях останнього наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП. Просив визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні вказаного правопорушення та притягнути до адміністративної відповідальності.
Заслухавши учасників судового провадження, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суддя дійшов до такого висновку.
Згідно з статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки до вказаної статті суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин 1 та 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 1 статті 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Встановлено, що ОСОБА_1 є депутатом Турійської районної ради Волинської області сьомого скликання (а.с. 16-23) та в контексті положень підпункту б) пункту 1 частини 1 статті 3, частини 1 статті 45 Закону відноситься до суб'єктів відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
Моніторингом Єдиного державного реєстру декларацій 22 жовтня 2018 року виявлено, що ОСОБА_1 подав декларацію за 2017 рік 09 квітня 2018 року (а.с. 9), тобто з порушенням вимог частини 1 статті 45 Закону.
Відповідно до повідомлення Державного підприємства «Українські спеціальні системи» від 27 квітня 2018 року (а.с. 25), Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не функціонував належним чином 02 січня 2018 року (з 09 до 09 години 50 хвилин) та 15 березня 2018 року (з 12 до 12 години 40 хвилин).
Факт несвоєчасного подання декларації за 2017 рік у ході розгляду справи ОСОБА_1 не заперечував та підтвердив, що подав її 09 квітня 2018 року.
Будь-яких поважних та об'єктивних причин, що унеможливлювали подання ОСОБА_1 декларації за 2017 рік у визначений законом строк - з 01 січня по 01 квітня 2018 року, чи перешкоджали цьому, не встановлено.
Аналіз наведених вище обставин справи та положень закону дає підстави для висновку, що ОСОБА_1 не виконав своєчасно у визначений законом строк та спосіб обов'язок щодо подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік без поважних причин, що, в свою чергу, свідчить про недотримання вимог антикорупційного законодавства та наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
З огляду на вказане та враховуючи фактичні обставини справи, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який є пенсіонером, інвалідом ІІІ групи загального захворювання, працює, за місцем роботи та проживання характеризується виключно позитивно, отримує невисоку пенсію та заробітну плату, потребує постійного періодичного лікування, вперше притягується до адміністративної відповідальності, будь-якої шкоди в результаті вчинення правопорушення не заподіяно, тяжких наслідків не настало, термін прострочення подання декларації є незначним (8 днів), то суддя дійшов висновку про можливість звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі положень статті 22 КУпАП у зв'язку із малозначністю правопорушення, обмежившись відносно нього усним зауваженням.
Керуючись статтями 22, 283, 284 КУпАП, суддя
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі положень статті 22 КУпАП у зв'язку із малозначністю правопорушення та оголосити йому усне зауваження.
Провадження у справі закрити.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Турійський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя