Справа № 161/15230/18
Провадження № 3/161/3443/18
м.Луцьк 27 листопада 2018 року
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Олексюк А.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, не працюючого, адреса проживання працівниками поліції не встановлена, -
- за ст.ст. 173, 185Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
26.09.2018 року з УПП у Волинській області до Луцького міськрайонного суду Волинської області надійшли матеріали справи про адміністративні правопорушення за ст.ст. 173, 185 КУпАП відносно ОСОБА_1
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Статтею 256 КУпАП встановлено вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення, а саме: у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Оскільки, відповідно до вимог, передбачених ст. 268 КУпАП, при розгляді справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 173, 185 КУпАП, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності є обовязковою, суд неодноразово направляв повідомлення про виклик до суду ОСОБА_1 за адресою зазначеною в адмінпротоколі працівником поліції ОСОБА_2 На вказані виклики ОСОБА_1 до суду не з'явився.
Згідно даних Укрпошти - ОСОБА_1 за зазначеною в адмінпротоколі працівником поліції ОСОБА_2 адресою не проживає. Інших даних про місце реєстрації чи місце проживання ОСОБА_1 в справі немає.
Крім того, працівниками поліції не була виконана постанова Луцького міськрайонного суду від 06.11.2018 року про застосування приводу до ОСОБА_1
За таких обставин, враховуючи, що обов'язок встановити місця проживання перебування особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та забезпечити її явку в судове засідання для розгляду справ даної категорії, покладається на орган, який направив їх до суду, однак, фактично дана особа за місцем, вказаним у протоколі про адміністративне правопорушення, не знаходиться, що позбавляє суд можливості розглянути її по суті, а тому суд приходить до висновку, що дану справу слід повернути для доопрацювання, під час якого необхідно встановити дійсне місце знаходження ОСОБА_1, про що приєднати відповідні дані до матеріалів справи, після чого направити її до суду, у межах строків, передбачених ст. 38 КУпАП, забезпечивши явку останнього до суду під час розгляду справи по суті.
Постановою Пленуму Верховного Суду України за № 14, від 23.12.2005 року, визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
За таких обставин, матеріали справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягають поверненню до Управління патрульної поліції у Волинській області для доопрацювання.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 221, 245, 251, 268, 278, 280 КУпАП, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.ст. 173,185 КУпАП відносно ОСОБА_1 повернути до Управління патрульної поліції у Волинській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Луцького міськрайонного суду А.В.Олексюк