61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
іменем України
28.11.2018 м.Харків Справа № 905/1587/18
Господарський суд Донецької області у складі судді Лейби М.О., при секретарі судового засідання Григор'євій М.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом керівника Костянтинівської місцевої прокуратури Донецької області, м.Костянтинівка, Донецька область
в інтересах держави в особі Управління Укртансбезпеки у Донецькій області Державної служби України з безпеки на транспорті
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, м.Костянтинівка, Донецька область
про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортом у розмірі 1753,80євро, що станом на дату розрахунку за курсом НБУ еквівалентно 56296,58грн.
Представники сторін:
від прокуратури: Алекаєв Ю.В.
від позивача: не з'явився
від відповідача: ОСОБА_4, за довір.
Суть справи:
Керівник Костянтинівської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Управління Укртансбезпеки у Донецькій області Державної служби України з безпеки на транспорті, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, м.Костянтинівка, Донецька область з вимогою про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортом у розмірі 1753,80євро, що станом на дату розрахунку за курсом НБУ еквівалентно 56296,58грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем надавалися послуги з внутрішніх вантажних перевезень товару, з перевищенням параметрів, без оформлення документів, передбачених ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: за відсутності дозволу, який надає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням великовагових параметрів або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, про що складено акт №0004566 від 11.04.18р. про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.
Автоматичним розподілом автоматизованої системи документообігу господарського суду Донецької області сформовано судову справу, якій присвоєно єдиний унікальний номер судової справи №905/1587/18.
Ухвалою суду від 27.08.18р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1587/18; дану справу визначено розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 25.09.18р.
Ухвалою суду від 25.09.18р. підготовче засідання відкладено на 17.10.18р.
Ухвалою суду від 17.10.18р. продовжено строк підготовчого провадження про справі №905/1587/18 на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 06.11.18р.
Ухвалою суду від 06.11.18р. закрито підготовче провадження у справі №905/1587/18; призначено справу до судового розгляду по суті на 28.11.18р.
Прокурор у судовому засіданні 28.11.2018р. підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Представник позивача у судове засідання з'явився проти позову заперечував.
Враховуючи, що відповідач протягом розгляду справи відзив суду не надав, суд вважає за необхідне розглянути спір по суті за наявними матеріалами.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Розглянувши матеріали справи, суд
10.04.2018р. начальником Управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області на підставі наказу Державної служби України з безпеки на транспорті видано направлення на рейдову перевірку №009645 на період з 10.04.2018р. по 14.04.2018р. а/д М-03 Київ-Харків-Довжанський 673 км. + 100 м.
11.04.2018р. посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Донецькій області, в межах своєї компетенції, на дорозі М-03 Київ-Харків-Довжанський 673 км. + 100 м. здійснено габаритно-ваговий контроль автомобіля марки DAF модель 95XF реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепу (напівпричепу) марки PANAV модель NS136 реєстраційний номер НОМЕР_2, який належить ОСОБА_2, про що складено акт №0004566 від 11.04.2018р. про перевищення транспортним засобом відповідача нормативно вагових параметрів.
За результатами зважування вказаного автомобіля зафіксовано, що фактична маса транспортного засобу склала 41,85 т., при нормативно допустимій 40 т., а навантаження на строєну ось - 24,75 т. (8,8т.+7,85т.+8,1т.), при нормативно допустимій 22 т.
Наведене також підтверджено довідкою №0011106 від 11.04.2018р. про результати здійснення габаритно-вагового контролю.
Одночасно 11.04.2018р. головними спеціалістами ВДК проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, про що складено акт №012769, в якому зафіксовано: «Під час перевезень вантажів згідно ТТН №10/04-18 від 10.04.2018р. перевізник ОСОБА_2 не забезпечив наявність на т.з. НОМЕР_1 у водія ОСОБА_5 дозвіл, який дає право руху автодорогами України виданий уповноваженими компетентними органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових т.з., передбаченого ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт"».
Водій транспортного засобу ОСОБА_5 з актами №012769 від 11.04.2018р., №0004566 від 11.04.2018р. ознайомлений, про що свідчить підпис останнього на вказаних актах.
Згідно п. 41 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2017 №879 (далі - Порядок № 879) дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.
В матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем вищевказаних дій Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області та визнання їх неправомірними.
Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" встановлено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т).
Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994р. № 198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Відповідно до пп.9 п.2 Порядку № 879 пересувний пункт габаритно-вагового контролю (пересувний пункт) - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками.
Згідно п.11, п.12 Порядку №879 місце та режим роботи пересувного пункту встановлюється Укртрансбезпекою за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції. Вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Матеріали справи містять графік проведення роботи пересувного пункту вагового та габаритного контролю в Донецькій області на квітень 2018р., яким передбачено проведення контролю, зокрема, Управлінням Укртансбезпеки у Донецькій області на автодорозі М-03 «Київ-Харків-Довжанський (на м.Ростов-на-Дону)», 673 км. + 100 м.
Крім того, матеріали справи містять сертифікат перевірки типу серії СТ №000438 від 27.11.2017р., сертифікат відповідності №UA.TR.002.CB.0300-17 від 27.11.2017р. з додатком до нього, видані ДП «Харківстандартметрологія», на прилади автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь 030Т-AS2-PWIA, а також декларацію про відповідність №2 від 27.11.2017р.
Пунктом 21 Порядку 879 передбачено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки, подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. У разі наявності підозри щодо перевищення нормативних габаритно-вагових параметрів транспортного засобу, працівники пунктів габаритно-вагового контролю проводять його повторне зважування.
Відповідно до п.27 Порядку №879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір", який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України, справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які, в установленому порядку, не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.
Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Абзацом 1 пункту 28 Порядку №879 встановлено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до п.30 Порядку №879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.
Показники Рзм, Рнв, Рг визначаються відповідно до Ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27 червня 2007р.
Так, ставка Рзм за транспортний засіб загальною масою від 40т. до 44т. складає 0,1 євро за кожен кілометр відстані.
Ставка Рнв за перевищення допустимих осьових навантажень від 10% до 20% становить 0,27 євро за кожен кілометр відстані (у даному випадку Рнв = 12,5%=(24,75т.-22т.)/22т.*100).
Оскільки автомобіль до габаритно-вагового контролю пройшов 790 км., то базовий розмір плати за проїзд складає 292,30 євро = (0,1євро+0,27євро)*790км.
Як було зазначено вище, відповідно до п.21 Порядку №879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Отже, оскільки автомобіль відповідача рухався без відповідного дозволу, то базова плата за проїзд подвоюється та складає 584,60 євро=292,30 євро*2.
Пунктом 31-1 Порядку №879 встановлено, що якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:
до 10 відсотків - у подвійному розмірі;
на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі;
більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Враховуючи те, що відповідачем перевищено два нормативи: загальної ваги на 4,6% та навантаження на строєну ось на 12,5%, то для розрахунку береться параметр з найвищим перевищенням - 12,5%, а нарахована плата підлягає потроєнню.
Відтак розмір плати за проїзд, який мав бути сплачений відповідачем, становить 1753,80 євро=584,60 євро*3.
З огляду на те, що офіційний курс 1 євро станом на дату габаритно-вагового контролю - 11.04.2018р. становив 32,10 грн., загальний розмір нарахованої плати - 56296,98грн.
Розрахунку плати за проїзд, здійснено контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області відповідно до вищенаведених норм.
23.04.2018р. на адресу відповідача Управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області направлено лист №942/22-18 від 23.04.2018р. разом із розрахунком плати за проїзд.
Вказаний лист повернуто відправнику з відміткою «за закінченням терміну зберігання», про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення від 26.05.2018р., лицьовий бік поштового конверта, витяг з веб-сайту «Укрпошта» від 06.06.2018р. за штриховим ідентифікатором №8433304894817.
Листами №1271/22-18 від 06.06.2018р., №1738/22-18 від 13.08.2018р. Управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області повідомлено Костянтинівську місцеву прокуратуру про те, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування з перевищенням нормативних вагових параметрів ОСОБА_2 по акту №0004566 від 11.04.2018р. не сплачена.
Відповідач у встановлений законом строк плату за проїзд автомобільними дорогами великоваговим транспортним засобом не сплатив, доказів оскарження дії Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області суду не надав.
Відповідно до ст.13Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Враховуючи, що відповідачем доводи, викладені в позовній заяві не спростовані, суд приходить до висновку, що вимоги прокурора про стягнення з відповідача плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортом у розмірі 1753,80євро, що станом на дату розрахунку за курсом НБУ еквівалентно 56296,58грн. є доведеними та обґрунтованими, і тому, підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.12, 13, 46, 73, 74, 76, 79, 86, 129, 232, 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позовні вимоги керівника Костянтинівської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Управління Укртансбезпеки у Донецькій області Державної служби України з безпеки на транспорті, до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, м.Костянтинівка, Донецька область про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортом у розмірі 1753,80євро, що станом на дату розрахунку за курсом НБУ еквівалентно 56296,58грн., задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_3) в дохід Державного бюджету України (отримувач: Слов'янське УК/ м.Слов'янськ/22160100, р/р №31211216700075, МФО 834016, код ЄДРПОУ 37803368, код бюджетної класифікації 22160100 «Плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні») плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортом у розмірі 56296,58 грн.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_3) на користь прокуратури Донецької області (87515, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Університетська, б.6, код ЄДРПОУ 25707002, р/р 35216066016251, Державна казначейська служба України, МФО 820172, отримувач - прокуратура Донецької області) 1 762,00 грн. судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
В судовому засіданні 28.11.18р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 29.11.18р.
Суддя М.О. Лейба