Рішення від 19.11.2018 по справі 344/10586/17

Справа № 344/10586/17

Провадження № 2/344/1264/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2018 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді Пастернак І.А.

секретаря Кріцак Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Івано-Франківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення 64 982,69 грн. збитків за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, стягнення судових витрат в розмірі 1 600,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Представник Івано-Франківської міської ради звернувся до Івано-Франківського міського суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення 64 982,69 грн. збитків за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, стягнення судових витрат в розмірі 1 600,00 грн. в обґрунтування якого зазначив, що 28.09.2015 року інспекторами самоврядного контролю управління земельних відносин виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради проведено обстеження земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3 на предмет дотримання вимог земельного законодавства - наявності правовстановлюючих документів на земельну ділянку, у відповідності до вимог ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Положення про здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель в м. Івано-Франківську, затвердженого рішенням сесії Івано-Франківської міської ради від 28.08.2014 року № 1508-47. Впроцесі підготовки документів до обстеження, збору необхідної інформації та проведення обстеження земельної ділянки, встановлено наступне: земельна ділянка передана в оренду ТОВ "Карпатліс" терміном на 3 роки для обслуговування адміністративно-виробничих приміщень. На підставі акту про реалізацію майна з прилюдних торгів від 05.11.2014 року відділом ДВС Івано-Франківського МУЮ відчужено частину майна ТОВ "Карпатліс". Станом на 17.09.2015 року в цілому власником адміністративно-виробничих приміщень та гаражів по АДРЕСА_1 є ОСОБА_1 Земельна ділянка сформована з кадастровим номером:НОМЕР_2.

На день проведення обстеження відсутня інформація про наявність документів у відповідача на право користування земельною ділянкою. Між Івано-Франківською міською радою, яка реалізує право власності територіальної громади на земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1 ОСОБА_1 не укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,4026 га.

27.09.2016 року Департаментом комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради надсилалось відповідачу повідомлення для участі у засіданні комісії для визначення збитків власникам землі, землекористувачам, проте таке повідомлення залишалось проігнорованим, що і зумовило затвердити 05.08.2016 року акт про визначення збитків власнику землі.

Згідно з даним актом, затвердженим рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 23.09.2016 року №635, сума неодержаного територіальною громадою м. Івано-Франківська доходу визначається збитками, які нанесені міській раді за час фактичного використання земельної ділянки ОСОБА_1 на АДРЕСА_1 площею 0,4026 га становить 64 98269 грн. Розрахунок суми зроблено за період з 19.11.2014 року по 05.08.2016 року.

30.09.2015 року відповідачу було надіслано лист-клопотання № 767/04-03/08-в та 27.09.2016 року із вимогою добровільного відшкодування збитків шляхом укладення договору про відшкодування територіальній громаді збитків за минулий період.

Відповідач у добровільному порядку не сплатив зазначеної суми. Зважаючи на ці положення, новий власник земельної ділянки не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до вимог законодавства. ОСОБА_1 набувши право власності на об"єкт нерухомості, розташовоного на спірній ділянці, належним чином не оформив правовідносини щодо користування земельною ділянкою.

Представник позивача зазначає, що протиправна поведінка відповідача виражається у користуванні земельною ділянкою без належних правовстановлюючих документів та не внесення плати за таке використання, що має наслідком неотримання цієї плати міською радою, оскільки розмір збитків, нарахований як орендна плата, могла би бути отримана Івано-Франківською міською радою при передачі земельної ділянки в оренду. У зв"язку з цим міська рада як власник позбавлена права користуватись земельною ділянкою через протиправну поведінку відповідача. На підставі наведеного просив суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Івано-Франківської міської ради кошти в сумі 64 982,69грн. та 1600 грн. судового збору.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з мотивів, викладених в заяві, просив позов задоволити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, мотивуючи тим, що у 2014 році відповідач набув право власності на нерухоме майно, а саме адміністративно - виробничі приміщення та гаражі за адресою в АДРЕСА_1. Відповідачем було здійснено ряд заходів направлених на отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку, надано відповідний пакет документів для укладення договору оренди землі. Проте, рішенням Івано-Франківської міської ради від 15.12.2017 року №410-17 було відмовлено у передачі земельної ділянки в оренду. Просив відмовивти в задоволенні позову з підстав наведених у відзиві, вважає його необгрунтованим та безпідставним(а.с.53-55).

Беручи до уваги пояснення учасників процесу, дослідивши письмові матеріали справи, судом встановлено, що між сторонами виник спір та склалися правовідносини з приводу відшкодування шкоди, завданої використанням землі без правовстановлюючих документів.

Земельні правовідносини, зокрема пов'язані із користуванням землею, регулюються Конституцією України,Земельним кодексом України,Законом України "Про оренду землі",Цивільним кодексом України, іншими Законами України, постановами Кабінету Міністрів України у випадках, передбачених законом, а також договором оренди землі.Стаття 13 Конституції України, серед іншого визначає, що земля, яка знаходяться в межах території України, є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цієюКонституцією. В силу приписівстатті 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до статей 125та 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно доЗакону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". При цьому, право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.Відповідно до частини другоїстатті 792 ЦК Українивідносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, єЗакон України "Про оренду землі" від 06.10.1998 р. з наступними змінами (далі -Закон № 161-XIV).

Відповідно до вимог ст. 34 Закону № 161-XIV у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог. У разі невиконання орендарем обов'язку щодо умов повернення земельної ділянки орендар зобов'язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.

За приписами ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель » самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до законує правомірними.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідосини.

Актом № 86 обстеження земельної ділянки від 28.09.2015 року встановлено, повідомлення про проведення обстеження в період з 21.09.2015 року по 02.10.2015 року направлялось землекористувачу ТОВ "Карпатліс" рекомендованим листом від 15.09.2015 року(а.с.11).

В процесі підготовки документів до обстеження, збору необхідної інформації та проведення обстеження встановлено наступне. На підставі п. 4.2. рішення Івано-Франківської міської ради від 23.02.2010 року ТОВ "Карпатліс" терміном на з роки для обслуговування адміністративно-виробничих приміщень передано в оренду земельну ділянку на АДРЕСА_1 В площею 0,4026 га (а.с.20). Договір оренди земельної ділянки від 30.04.2010 року (а.с.17-19) був зареєстрований в Івано-Франківській регіональній філії центру ДЗК при Держкомземі України 29.12.2010 року за № 041029400382 з терміном дії до 29.12.2013 року. На підставі Акту про реалізацію майна з прилюдних торгів від 05.11.2014 року відділом ДВС Івано-Франківського МУЮ відчужено частину майна ТОВ "Карпатліс", зокрема, виробничі приміщення площею 1042,8 м.кв., що становить 58/100 частин майнового комплексу, гаражі №4 і №5 площею 105,3 м.кв., що становить 6/100 частин майнового комплексу , гаражі №6, №7 площею 89,1 м.кв., що становить 5/100 частин майнового комплексу відчужені ОСОБА_1 Всього частка відчуженого в користь ОСОБА_1 майна ТОВ "Карпатліс" становить 69/100 частин.

Решта частина майнового комплексу ТОВ "Карпатліс" у розмірі 31/100 його частини також належить ФОП ОСОБА_1, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності реєстраційної служби Івано-Франківського МУЮ (індексний номер витягу 36232519 від 14.04.2015 року свідоцтво про право власності видане приватним нотаріусом Івано-Франківського МНО Кучак Н.В. 27.03.2015 року серія та номер 365).

Станом на 17.09.2015 року в цілому власником адміністративно-виробничих приміщень та гаражів на АДРЕСА_1 є ОСОБА_1, що підтверджується довідкою 43990352 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон на відчуження об"єктів нерухомого майна щодо об"єкта нерухомого майна.

Згідно інформації ДПІ у м. Івано-Франківську (лист №3260/10/09-15-17-04-28/12268 від 28.09.2015 року) ОСОБА_1 податкові зобов"язання з орендної плати за користування земельною ділянкою на АДРЕСА_1 не декларує, станом на 28.09.2015 р. обліковується заборгованість по земельному податку в сумі 605,75 грн. (а.с.21). Земельна ділянка сформована з кадастровим номером НОМЕР_2. Земельна ділянка складної форми, по периметру з північної сторони де межує з земельною ділянкою Прикарпатського торгового дому АДРЕСА_1 огороджена парканом з залізної сітки-рабиці висотою близько 1,8 м. З інших 3- х сторін земельна ділянка не огороджена, має спільний заїзд та дворову територію з будівлями та спорудами інших підприємців та юридичних осіб, які використовуються під гаражі, бокси, виробничі та адміністративні приміщення. На земельній ділянці знаходиться триповерхова нежитлова споруда в якій на першому поверсі знаходиться кафе-їдальня, на інших поверхах офісні та адміністративні приміщення. У зв"язку з відсутністю на час обстеження землекористувача власника будівель ОСОБА_1 чи його представника, обстеження проводилось без їх участі, у присутності свідків. На день проведення обстеження в Департаменті комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради відсутня інформація про наявність документів на право користування даною земельною ділянкою зокрема, що стосується укладеного договору оренди земельної ділянки(а.с.12, 13).

30.09.2015 року Департаментом комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради на адресу відповідача було надіслано клопотання з вимогою укласти договір оренди земельної ділянки та здійснення плати за користування земельною ділянкою за минулий період з розрахунку договору оренди, який мав бути укладений на час користування (а.с.15, 16).

Крім цього листами Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради від 05.05.2016 року, повідомленням від 22.06.2016 року, 27.09.2016 року відповідач неодноразово запрошувався на засідання комісії з визначення та відшкодування територіальній громаді м. Івано-Франківська збитків, заподіяних внаслідок використання земельних ділянок комунальної власності з порушенням законодавства для надання пояснень щодо оформлення права землекористування, добровільне відшкодування збитків та вжиття заходів щодо оформлення орендних відносин з міською радою (а.с.23-26).

Згідно зі статтею 211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.

За загальним правилом, передбаченим ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

За приписами ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Земельний кодекс України та інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин є спеціальними до правовідносин щодо відшкодування збитків землевласникам та землекористувачам, у тому числі у вигляді неодержаних ними доходів.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки (пункт «д» частини першої статті 156 ЗК України).

За змістом статті 157 ЗК України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

З аналізу наведених норм вбачається, що користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів позбавляє орендодавця права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, який він міг би отримувати, якби його право не було порушено.

Згідно з пунктом 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284 власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні, зокрема, неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Відповідно до пункту 3 Порядку відшкодуванню підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. При цьому неодержаний доход це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

Розміри збитків, у тому числі неодержані доходи згідно пунктом 2 Порядку, визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.

Отже, системний аналіз зазначених норм матеріального права дозволяє зробити висновок, що у випадку неукладення договору оренди, суперфіцію або інших правочинів як правових підстав для користування земельною ділянкою з вини користувача настають правові наслідки, передбачені статтею 157 ЗК України та Порядком. (Правовий висновок Верховного Суду України від 14 вересня 2016 року у справі №6-2588цс15).

Як вбачається з інформації ДПІ в м. Івано-Франківську, ОСОБА_1.(інд.к. НОМЕР_1) земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 протягом 2013-2016 років не декларував та не сплачував за користування нею (а.с.7, 8).

Відповідно до Акту про визначення збитків власнику землі від 05.08.2016 року, затвердженого рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 23.09.2016 року №635 та розрахунку збитків заподіяних внаслідок використання земельних ділянок комунальної власності з порушенням законодавства, використання субєктом господарювання, сума недоодержаного територіальною громадою м. Івано-Франківська доходу визначається збитками, які нанесені міській раді за час фактичного використання земельної ділянки ОСОБА_1.(інд.к. НОМЕР_1) за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,4026 га та становить 64982,69 грн. Крім того, зазначено, що згідно інформації ДПІ у м. Івано-Франківську ОСОБА_1 за користування земельною ділянкою на АДРЕСА_1 в 2015-2016 роках декларував у формі земельного податку і сплатив - 29 011,48 грн. (а.с.27, 28).

Отже, часткова сплата відповідачем податкових платежів свідчить про визнання ОСОБА_1 свого обов"язку по сплаті орендних платежів за користування земельною ділянкою.

Таким чином, відповідач як власник нерухомості, має право на користування земельною ділянкою, на якій розміщена нерухомість, власником якої він є, однак договір оренди не уклав, хоча фактично користувався належною позивачу земельною ділянкою без правовстановлюючих документів.

Отже, у зв'язку з бездіяльністю відповідача, який на протязі тривалого часу, не здійснював дій щодо отримання відповідного документа, що посвідчує його право користування земельною ділянкою, що призвело до безоплатного користування ним земельною ділянкою, територіальній громаді м. Івано-Франківська в особі Івано-Франківської міської ради було завдано збитків, які полягають в неотриманні орендної плати за землю.

Судом встановлено, що договір про добровільне відшкодування збитків відповідач не уклав, збитки в добровільному порядку повністю не відшкодував.

Аналізуючи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлені позивачем вимоги знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі вимог ст. 141 ЦПК України, судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1600 грн., понесені позивачем при подачі позову до суду підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 22 ЦК України, ст.ст. 125, 126, 152,157, 206 Земельного Кодексу України, керуючись ст.ст. 12, 13, 77-82, 206, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Івано-Франківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення 64 982,69 грн. збитків за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, стягнення судових витрат в розмірі 1 600,00 грн. - задоволити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, індентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 на користь Івано-Франківської міської ради, що знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21, код ЄДРПОУ 33644700, збитки в розмірі 64 982 (шістдесят чотири тисячі дев"ятсот вісімдесят дві) гривні 69 копійок за період з 19.11.2014 року по 05.08.2016 року, та 1 600 (одну тисячу шістсот) грн. витрат по оплаті судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Довідка: повний текст рішення виготовлено 28.11.2018 року.

Суддя Пастернак І.А.