Справа № 291/1082/18
2/291/437/18
Ружинський районний суд Житомирської області
27 листопада 2018 року
Ружинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Митюк О.В.,
за участю секретаря судового засідання Підгорної А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Ружині Житомирської області цивільну справу за позовом
ОСОБА_1
до ОСОБА_2
про зміну розміру аліментів на утримання неповнолітінх дітей,
ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до ОСОБА_2, в якому зазначила, що відповідач є батьком їх неповнолітніх дітей:ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3 і відповідно до рішення Ружинського районного суду Житомирської області від 30 червня 2016 р. сплачує на їх утримання аліменти в твердій грошовій сумі в розмірі 500 грн. щомісячно, починаючи з 06.06.2016 року до їх повноліття, тобто до 22.08.2023 року, 31.08.2025 року, 09.01.2028 року. Однак на даний час змінився встановлений законодавством мінімальний розмір аліментів на дитину, який не може бути меншим за 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а тому вона просить змінити розмір аліментів, які сплачуються відповідачем на їх утримання, збільшивши їх та стягувати аліменти в розмірі 50 % від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з часу подачі позову до суду і до досягнення ними повноліття.
В судове засідання позивачка не з'явилась, подала заяву, в якій просить справу слухати у її відсутність, позовні вимоги підтримує.
Відповідач відзиву на позов не подав, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги визнав, визнає аліменти в розмірі 50 % від прожиткового мінімуму.
Дослідивши та оглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Неповнолітні, ОСОБА_3, народилась 22.08.2005 року, ОСОБА_4 народилася 31.08.2007 року, ОСОБА_5 народився 09.01.2010 року і їх батьками є позивачка та відповідач, що вбачається з свідоцтв про народження (а.с.7-9).
Рішенням Ружинського районного суду Житомирської області від 30.06.2016р. з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, стягнуто аліменти в розмірі 500 грн. щомісячно, починаючи з 06.06.2016 року до їх повноліття, тобто до 22.08.2023 року, 31.08.2025 року, 09.01.2028 року. (а.с.11).
Позивачка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4 та на її утриманні знаходяться неповнолітні: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.10).
Інших обставин, які б мали істотне значення для вирішення позову, сторони суду не надали.
Відповідно до чч.1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
За змістом ст.180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч. 4 ст. 273 ЦПК України, якщо після набрання рішенням суду законної сили, яким з відповідача присуджені періодичні платежі, зміняться обставини, що впливають на визначені розміри платежів, їх тривалість чи припинення, кожна сторона має право шляхом пред'явлення нового позову вимагати зміну розміру, строків платежів або звільнення від них.
Отже розмір стягнутих за рішенням суду аліментів не є незмінним та у випадку виникнення відповідних підстав може змінюватись.
Судом встановлено, що після набрання законної сили рішенням Ружинського районного суду Житомирської області від 30.06.2016р. , яким визначено розмір аліментів , що підлягають стягненню з відповідача на користь позивачки на утримання їхніх неповноілітніх дітей, стягнуто аліменти в розмірі 500 грн. щомісячно, внесено зміни до чинного законодавства з метою посилення захисту права дитини на належне утримання.
Так, відповідно до частини другої ст.182 СК України , до якої внесено зміни Законом України № 2037-УІП "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів", який набрав чинності 08 липня 2017 року, визначено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Цим же Законом внесено зміни і до ст. 181 СК України, які також набрали чинності 08 липня 2017 року, та якими на даний час передбачено, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Розмір стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
Отже, саме позивачка, з якою проживають неповнолітні діти сторін, як одержувач аліментів, має право змінити розмір аліментів.
Підстав для відмови одержувачу аліментів, з яким проживає дитина, у зміні розміру аліментів на утримання дитини, законодавством не передбачено.
Крім того, як зазначалось вище, розмір аліментів на утримання дитини має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2018 рік" розмір прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років становить: з 1 січня 2018 року - 1860 грн, з 1 липня - 1944 грн.
А тому, сплата відповідачем на утримання неповновлітінх дітей аліментів у розмірі меншому за мінімальний розмір, встановлений ст.182 СК України, призводить до порушення прав дитини на належне матеріальне забезпечення.
Крім того, батьки мають рівні обов'язки щодо утримання дитини.
Однак обов'язок батьків утримувати своїх дітей є безумовним і визначення аліментів в мінімальному розмірі, передбаченому ст.182 СК України, не залежить від того, чи є батьки працездатними та чи є в них кошти, достатні для надання утримання, тощо.
При цьому суд керується положенням ст. 27 Конвенції ООН , якою передбачено, що в усіх діях щодо дітей першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Таким чином, судом встановлено, що одержувач аліментів - позивачка ОСОБА_1 з якою проживають неповнолітні діти - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3 бажає на даний час змінити розмір стягнення аліментів з їх платника - відповідача ОСОБА_2 з 500 гривень до 50% відсотків від прожиткового мінімуму.
Також судом встановлено, що право неповнолітініх дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, на рівень життя, необхідний для їх фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку, яке закріплене ст.27 Конвенції ООН про права дитини, порушене внаслідок сплати їх батьком - відповідачем ОСОБА_2 аліментів на їх утримання в розмірі, який є меншим ніж мінімальний розмір, визначений законодавством України.
А тому, усунення вищевказаного порушення права дитини, можливе лише шляхом збільшення розміру аліментів, які сплачує відповідач на їх утримання, та збільшення їх розміру в мінімальному розмірі, встановленому законодавством, тобто в розмірі 50% прожиткового мінімуму доходів, встановленого для дитини відповідного віку щомісячно.
З врахуванням вказаного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, що узгоджується з позицією, викладеною Верховним Судом в постанові від 03.05.2018р. по справі № 581/638/17.
У новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням законної сили /п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15.05.2006 року "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів"/.
Відповідно до ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову, суд, за наявності для цього законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Як вбачається із заяви відповідача, поданої до суду, він до початку розгляду справи по суті визнає позовні вимоги повністю.
Суд вважає, що вказане визнання позову не суперечить вимогам законодавства, не порушує прав та законних інтересів ні сторін по справі, ні інших осіб, а тому з вказаних підстав позовні вимоги підлягають повному задоволенню.
Оскільки відповідач по початку розгляду справи по суті визнав позовні вимоги повністю, а позивачка при подачі позову до суду відповідно до п.3 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" була звільнена від сплати судового збору, тому суд, керуючись положеннями ч.6 ст.141 , ч.1 ст.142 ЦПК України, стягує з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 50 відсотків від розміру, який би при відсутності зазначеної пільги щодо його сплати підлягав сплаті позивачкою при подачі позову до суду, а саме в розмірі 352 грн.40 коп.
Одночасно суд вважає за необхідне роз'яснити сторонам, що відповідно до ст. 192 СК України розмір аліментів, визначений цим рішенням суду, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них.
Виконавчий лист виданий на виконання рішення Ружинського районного суду Житомирської області від 30.06.2016р. щодо стягнення з відповідача на користь позивачки аліментів в твердій грошовій сумі 500 грн. не підлягає виконанню, оскільки судом змінено розмір аліментів даним рішенням,
Керуючись ст. ст.265-268, 273, 430 ЦПК України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну розміру аліментів на утримання неповнолітінх дітей - задовольнити.
Змінити розмір аліментів, присуджених до стягнення із ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_6, ідентифікаційний код НОМЕР_1, на користь ОСОБА_1 на утримання неповнолітніх дітей:ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, згідно рішення Ружинського районного суду Житомирської області від 30 червня 2016 року з 500 гривень, щомісячно - на 50% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з набрання рішенням законної сили і до досягнення неповновлітініми дітьми повноліття - до 22.08.2023 року, 31.08.2025 року, 09.01.2028 року..
Виконавчий лист виданий Ружинським районним судом Житомирської області по справі №2/291/386/16 (291/540/16-ц) про стягнення із ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_6, ідентифікаційний код НОМЕР_1, на користь ОСОБА_1 на утримання неповнолітніх дітей:ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, аліментів в твердій грошовій сумі в розмірі 500 грн, шомісяця, до досягнення дітьми повноліття, визнати таким, що не підлягає виконанню з набрання рішенням законної сили.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_6, ідентифікаційний код НОМЕР_1, на користь держави судовий збір в сумі 352 грн. 40 коп. (Триста п'ятдесят дві гривні 40 копійок).
Сторони по справі:
позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_7 проживає за адресою: 13636, Житомирська область Ружинський район, с.Прибережне, вул.Партизанська, 28, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_2;
відповідач- Любарський ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5, житель ІНФОРМАЦІЯ_8, ідентифікаційний код НОМЕР_1
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошеннябезпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається за правилами, що діяли відповідно до ЦПК України в редакції чинній до 15.12.2017р.
Суддя О. В. Митюк.