Справа № 344/8848/18
Провадження № 3/344/3222/18
28 листопада 2018 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Пастернак І.А., з участю прокурора Сапожникової Ю.О., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від Івано-Франківського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, українця, громадянина України, приватного підприємця, про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
До Івано-Франківського міського суду з Івано-Франківського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України надійшла адміністративна справа відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення №6 від 18.06.2018 року зазначено, що згідно наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 12.02.2016 № 26 о/с, рядового поліції ОСОБА_1 призначено на посаду інспектора роти № 1 батальйону Управління патрульної поліції в м. Івано-Франківську ДПП України.
За таких обставин ОСОБА_1 у відповідності до підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону являвся суб'єктом, на якого поширювалась дія Закону, як поліцейського.
Відповідно до абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у підпункті «з» п.1 ч.1 ст.3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими деклараціями.
Наказом Департаменту патрульної поліції України від 14.06.2017 № 211 по о/с, лейтенанта поліції ОСОБА_1 (0010874), інспектора роти № 1 батальйону УПП в м. Івано-Франківську ДПП України звільнити зі служби в поліції.
Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 08.02.2018 подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.
Таким чином, ОСОБА_1, працюючи інспектором роти № 1 батальйону Управління патрульної поліції в м. Івано-Франківську, будучи суб'єктом, на якого відповідно до п.п. «г», п.1 ч.1 ст.3 Закону України “Про запобігання корупції”, поширюється дія вказаного закону, несвоєчасно без поважних причин, а саме: не в строк до 01.04.2018 року подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, порушив вимоги, передбачені ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи. Із листа Долинського ВП Калуського ВП ГУНП в Івано-Франківській області №6885 від 27.11.2018 року вбачається, що під час виконання постанови суду про примусовий привід гр.ОСОБА_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_3, було відвідано будинок за адресою: с.Княжолука, вул. Сагайдачного, 4. В ході спілкування з ОСОБА_2, яка вказала, що являється мамою ОСОБА_1 та роз”яснила, що її син за вищевказаною адресою не проживає та не зареєстрований. З її слів стало відомо, що він проживає в м.Івано-Франківську, однак, вона точної адреси не знає. В зв”язку з цим, не вдалось доставити в Івано-Франківський міський суд в зал №4 ОСОБА_1 Так як по місцю проживання останній відсутній та матері відомо, що син на даний час перебуває на сезонних роботах в м.Київ.
Заслухавши думку прокурора, яка просила суд закрити провадження щодо ОСОБА_1 у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що провадження у справі слід закрити, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Згідно з п.7 ст. 247 КУпАП у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП - провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Судом встановлено, що датою виявлення працівниками Івано-Франківського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України даного адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП є 09.06.2018 року.
Таким чином, на даний момент розгляду зазначеної справи про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, минуло більше трьох місяців з дня виявлення цього правопорушення, тобто минув встановлений ст. 38 КУпАП строк давності накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а тому на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП провадження по справі підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення.
На підставі наведеного, керуючись Законом України “Про запобігання корупції”, ст. 38 КУпАП, п. 7 ст. 247 КУпАП, ст.ст. 283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП - закрити на підставі п.7 ст.247 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст.38 КУпАП.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Пастернак І.А.