Справа № 513/1014/18
Провадження № 3/513/332/18
Саратський районний суд Одеської області
26 листопада 2018 року
Суддя Саратського районного суду Одеської області Тончева Н.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, не працюючого,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, -
З УПП в Одеській області на розгляд до Саратського районного суду Одеської області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії БД №075512 від 27 вересня 2018 року, ОСОБА_1 27 вересня 2018 року близько 13 години 50 хвилин по вулиці Майський провулок села Маяки Біляївського району Одеської області керуючи транспортним засобом марки «Daf» державний номерний знак НОМЕР_1 з причепом марки «Schmitz К018» державний номерний знак НОМЕР_2, перед виїздом не перевірив та не забезпечив технічно справний стан автомобіля, не стежив за дорожньою обстановкою, внаслідок чого на його причепі лопнув скат, який вилетів та пошкодив припаркований автомобіль НОМЕР_3 , внаслідок чого транспортний засіб отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками.
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд прийшов до висновку, що вона підлягає поверненню до УПП в Одеській області для доопрацювання, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по - батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до вимог ст. 269 КУпАП потерпілим є особа, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду.
Лише з моменту, як у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено особу, якій спричинено шкоду будь-якого виду, така особа набуває процесуального статусу потерпілого. Потерпіла особа має право знайомитися з матеріалами справи, заявляти клопотання про видачу документів, про призначення експертизи тощо. Крім того, потерпілий має право оскаржити постанову у справі про адміністративне правопорушення, що є гарантією забезпечення захисту прав потерпілого. У зв'язку з тим, що потерпілий може бути безпосереднім учасником досліджуваного діяння, бути його очевидцем або мати якісь відомості про нього, його можуть опитати як свідка. У випадку, коли потерпілим є неповнолітня особа або особа, що через свої фізичні або психічні вади не може сама здійснювати свої права, таких осіб можуть представляти їх законні представники.
Однак, в протоколі серії БД №075512 від 27 вересня 2018 року відносно ОСОБА_1 зазначено про те, що транспортний засіб отримав механічні ушкодження з матеріальними збитками, в той же час, в графі «Свідки чи потерпілі» будь-які відомості відсутні.
Крім того, санкція ст. 124 КУпАП передбачає : накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Однак, при підготовці справи про адміністративне правопорушення до розгляду, встановлено, що в протоколі не зазначено чи має правопорушник право керування транспортними засобами.
Також, до матеріалів справи не долучено жодних доказів, що підтверджували б чи спростовували б наявність у ОСОБА_1 права керування транспортними засобами.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, викликався належним чином.
Вказані обставини позбавляють можливості встановити зазначені вище відомості в судовому засіданні та постановити об'єктивне рішення по справі.
При цьому суд, приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, керується п.12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 р. «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», якою визначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
На підставі викладеного, адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адімінстративного правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП підлягає направленню до УПП в Одеській області для з'ясування вказаних обставин.
Одночасно, вважаю за необхідне звернути увагу на те, що після винесення даної постанови будь-які дописки чи виправлення у протоколі про адміністративне правопорушення серії БД №075512 від 27 вересня 2018 року є службовим підробленням.
Згідно ч.1 ст. 366 КК України внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів є підставою для притягнення особи до відповідальності.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 256,276,278 КУпАП, суддя
Матеріали адміністративної справи №513/1014/18 (провадження по справі №3/514/332/18) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП направити для доопрацювання до Управління патрульної поліції в Одеській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н. М. Тончева