Справа № 761/40800/17
Провадження № 2-а/761/283/2018
19 листопада 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Фролової І.В.,
при секретарі - Подоляні Ю.А.,
за участі:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Лазаренко А.О.,
представників третьої особи - Вислоцького О.Г., Рисіча О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, третя особа - Державна прикордонна служба, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
10 листопада 2017 року до Шевченківського районного суду м. Києва звернувся ОСОБА_5 із позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, у якому просив суд наступне: визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо ненадання належної інформації з нарахованих позивачеві додаткових та одноразових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії за останні 24 місяці підряд перед звільненням з 01 грудня 2013 року по 31 листопада 2015 року; визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної пенсії, враховуючи усі види додаткового та одноразового грошового забезпечення, сплачені позивачеві за останні 24 місяці підряд перед звільненням з 01 грудня 2013 року по 31 листопада 2015 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок призначено ОСОБА_5, пенсії за минулий час, починаючи з дати призначення пенсії з урахуванням та включенням у її розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 22471,15 грн., грошової допомоги для оздоровлення у розмірі 22471,15 грн., сум винагороди, як учаснику АТО, у розмірі 5756,83 грн., сум разових заохочень у розмірі 37070 грн. та грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 232546,85 грн. та виплатити перераховану різницю несплаченої суми пенсії за минулий час; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві в подальшому виплачувати позивачеві пенсію з урахуванням зазначених виплат, без обмежень кінцевої дати; стягнути з відповідачів солідарно суму сплаченого судового збору.
Пізніше позовні вимоги були уточнені, а саме позивачем визначено у якості відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, та у якості третьої особи - Державну прикордонну службу, та уточнено зміст позовних вимог, а саме просив суд: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної пенсії, враховуючи усі види додаткового та одноразового грошового забезпечення, сплачені позивачеві за останні 24 місяці підряд перед звільненням з 01 грудня 2013 року по 31 листопада 2015 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок призначеної ОСОБА_5. пенсії з урахуванням та включенням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 22471,15 грн., грошової допомоги для оздоровлення у розмірі 22471,15 грн., сум винагороди, як учаснику АТО, у розмірі 5756,83 грн., сум разових заохочень у розмірі 37070 грн. та грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 232546,85 грн.; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві в подальшому виплачувати позивачеві пенсію з урахуванням зазначених виплат, без обмежень кінцевої дати; стягнути з відповідача суму сплаченого судового збору.
Поданий позов мотивує тим, що ОСОБА_5 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та одержує пенсію за вислугою років на підставі Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09 квітня 1992 року. 13 жовтня 2017 року позивачем отримано довідки №159 від Державної прикордонної служби України про нараховані йому додаткові та одноразові види грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням за період з 01 грудня 2013 року по 31 листопада 2015 року, а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 22471,15 грн., грошової допомоги для оздоровлення у розмірі 22471,15 грн., сум винагороди, як учаснику АТО, у розмірі 5756,83 грн., сум разових заохочень у розмірі 37070 грн. та грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 232546,85 грн. У довідці вказано, що зазначені види додаткового грошового забезпечення не були враховані для призначення пенсії. 18 жовтня 2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про здійснення перерахунку пенсії із врахуванням усіх сум грошового забезпечення, проте, у вказаному перерахунку ОСОБА_5. було відмовлено з посиланням на норми ст. 43 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09 квітня 1992 року та п. 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу» від 17 липня 1992 року №393. Позивач не погоджуючись із висновками відповідача щодо неналежності вище перелічених сум до додаткових видів грошового забезпечення, звернувся із вказаним позовом до суду.
Ухвалою від 20 листопада 2017 року відкрито провадження по справі.
На підставі розпорядження щодо повторного автоматичного розподілу справи № 01-08-206 від 15 травня 2018 року за підписом керівника апарату Шевченківського районного суду м. Києва Марчук М.В., протоколом автоматичного розподілу судової справи між суддями матеріали позову передані на розгляд судді Фролової І.В., у зв'язку із довготривалим лікарняним судді Малинникова О.Ф.
Ухвалою від 21 травня 2018 року справу прийнято до провадження суддею Фроловою І.В., розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
17 вересня 2018 року у судовому засіданні представником відповідача подано відзив на позов, згідно якого останній зазначив, що оскільки законодавством України не передбачено включення до грошового забезпечення для розрахунку пенсії сум вихідної допомоги, матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та грошової винагороди за участь в антитерористичній операції, відтак, вважає, що при відмові у здійсненні відповідного перерахунку пенсії ОСОБА_5 Управління діяло в межах своїх повноважень, а тому у задоволенні позову просить відмовити у повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні поданий позов підтримав та просив суд його задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі.
Представники третьої особи у судовому засіданні при вирішенні питання покладались на розсуд суду.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, представників третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що поданий позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та одержує пенсію за вислугою років на підставі Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09 квітня 1992 року.
У відповідності до Довідки №159 від 13 жовтня 2017 року Державної прикордонної служби України, ОСОБА_5 нараховано додаткові та одноразові види грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням за період з 01 грудня 2013 року по 31 листопада 2015 року, а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 22471,15 грн., грошової допомоги для оздоровлення у розмірі 22471,15 грн., сум винагороди, як учаснику АТО, у розмірі 5756,83 грн., сум разових заохочень у розмірі 37070 грн. та грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 232546,85 грн.
18 жовтня 2017 року ОСОБА_5 звернувся до ГУ ВФ України м. Києві із заявою про здійснення перерахунку пенсії із врахуванням усіх сум грошового забезпечення.
Листом №24782/03/11-2391 від 18 жовтня 2017 року позивачеві відмовлено у відповідному перерахунку, оскільки, згідно норм ст. 43 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09 квітня 1992 року, п. 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу» від 17 липня 1992 року №393, підстави для врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших видів разових заохочень, винагороди за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції та одноразової допомоги при звільнення при розрахунку середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням для розрахунку пенсії відсутні.
Згідно статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 р. усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
За умовами пункту 3 статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.
Згідно частини 1 статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання, тому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесенню постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р. для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням. Щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок.
Згідно з Постановою №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.1998р. №697.
Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1170 від 22.12.2010 р..
Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 №393 пенсія обчислюється з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Крім того, з наведених вище нормативних приписів, які регулюють порядок призначення пенсії відповідної категорії осіб, вбачається, що не всі додаткові види грошового забезпечення враховуються при обрахуванні пенсії, а лише ті, які носять щомісячний (постійний) характер та ті, які перераховані в цих положеннях, тобто перелік додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії, є вичерпним.
Натомість, позивач просить включити при обрахуванні пенсії матеріальну допомогу, яка є одноразовою, а не щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, що в свою чергу суперечить вимогам діючому законодавству, оскільки вона не передбачена для врахування до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсії.
Оскільки на суми виплат індексації грошового забезпечення та вихідної допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу єдиний внесок не нараховується, дані суми також не можуть бути включені до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Необхідно відзначити, що відповідно до статті 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.06 №1522 органи Пенсійного фонду України виконують функції тільки призначення та перерахунку пенсій, а функція визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходить за межі їх компетенції.
Згідно п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р., довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, та, зокрема, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії, та враховуються згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються.
Стосовно не включення до розрахунку пенсії одноразової грошової допомоги при звільненні слід зазначити наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року №1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» затверджено перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
До виплат, які здійснюються у грошовій формі, та на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування належить одноразова допомога працівникам, які виходять на пенсію згідно із законодавством та колективними договорами (включаючи грошову допомогу державним службовцям та науковим (науково- педагогічним) працівникам), військовослужбовцям при звільненні з військової служби.
Також відповідно до ст. 63 Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Враховуючи вищевикладене, включення до грошового забезпечення для розрахунку пенсії сум вихідної допомоги, матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та грошової винагороди за участь в антитерористичній операції законодавством України не передбачено.
За даними обліку позивач є пенсіонером, та отримує пенсію за вислугу років, обчислену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262.
Пенсію позивача обчислено на підставі наявних в матеріалах пенсійної справи грошового атестату та довідки про основні та додаткові види грошового забезпечення за останні календарні 24 місяці служби підряд перед звільненням, до якої не включено вихідну допомогу, матеріальну допомогу, індексацію заробітної плати за 2014 рік та грошову винагороду за 3 місяці участі у АТО.
Натомість, позивач просить включити при обрахуванні раніше призначеної пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отримані суми вищезазначених виплат, які є одноразовими, а не щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, що в свою чергу суперечить вимогам діючого законодавства, яким не передбачено врахування їх до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсії.
Таким чином, вимоги позивача про визнання протиправними дій головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку та виплати пенсії з 07 листопада 2015 року є безпідставними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, а відтак позов не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.ст. 5-9, 77, 139, 246, 255, 295 КАС України, суд,
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, третя особа - Державна прикордонна служба, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на подання апеляційної скарги з клопотанням про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Реквізити учасників справи:
ОСОБА_5, місце проживання - 03142, АДРЕСА_1.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, місцезнаходження - 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16.
Державна прикордонна служба, місцезнаходження - 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 26.
Повний текст рішення складений 23 листопада 2018 року.
Суддя: