Справа № 755/14845/18
"09" листопада 2018 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючого-судді Гончарук В.П.
за участі секретрая Бодня Є.О.
справу розглянуто без участі сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до капрала патрульної поліції Павел Георгія Івановича, Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про визнання незаконними дії працівника патрульної поліції та скасування постанови про накладання адміністративного стягнення ,-
Представник позивача ОСОБА_2 - за довіреністю ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до капрала патрульної поліції Павел Г.І., Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про визнання незаконними дії працівника патрульної поліції та скасування постанови від 23.09.2018 року серії ЕАВ № 616677 про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 122 КУпАП.
Представник позивача мотивує вимоги тим, що поліцейський роти № 2 батальйону управління патрульної поліції в Чернівецькій області капрал поліції Павел Г.І. незаконно розглянув справу на місці зупинки автомобіля, тоді як закон дозволяє розглядати справи за місцем обліку транспортного засобу або за місцем проживання порушника, чим порушив вимоги щодо процедури розгляду та виніс постанову без складання протоколу.
Так, відповідно до постанови ,,Про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі» 23.09.2018 року о 13 год.47 хв. на автомобільній дорозі Н-03, Чернівецької область, Хотинського району 304 км. водій ОСОБА_2 керуючи автомобілем НОМЕР_1 не подав сигнал світловим покажчиком повороту відповідного напрямку при повороті, чим порушив п. 9.2.6 ПДР .
Поліцейським роти № 2 батальйону управління патрульної поліції в Чернівецькій області капралом поліції Павелом Г.І. було винесено Постанову у справі про адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 грн.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.
12.11.2018 року представником відповідача Управління патрульної поліції в Чернівецькій області за довіреністю - Цвігун А.В. до суду було подано відзив на позовну заяву відповідно до якого в задоволенні позовних вимог просила відмовити, оскільки вони є безпідставними та необґрунтованими. Так, 23.09.2018 року о 13 год.47 хв. на автомобільній дорозі Н-03, Чернівецької область, Хотинського району 304 км. с. Атаки водій ОСОБА_2 керуючи автомобілем НОМЕР_1 під час зміни напрямку руху не ввімкнув покажчик повороту відповідного напрямку , чим порушив пункт 9.2 ,,б" ПДР, оскільки перед перестроюванням , поворотом або розворотом водій повинен подавати сигнал світловими покажчиками повороту відповідного нарямку.
Відповідач капрал патрульної поліції Павел Георгій Івановичухвалу суду від 01.10.2018 року про відкриття провадження у справі в порядку спрощеного провадження не отримав.
Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь - яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Положеннями ч. 5 ст. 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь якої зі сторін про інше. За клопотання однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження та сума яких не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного позовного провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Суд, вивчивши позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про необхідність залишення без задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Відповідно до 19. Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Неправомірні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, прийняті з порушенням прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, можуть бути оскаржені в порядку адміністративного судочинства. Це право передбачено ч. 2 ст. 55 Конституції України та статтею 6 КАС України.
Статтею 7 КУпАП гарантовано, що ніхто не може бути підданим заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Правила дорожнього руху відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством (ПДР України). Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила.
Як, вбачається з матеріалів справи поліцейським роти № 2 батальйону управління патрульної поліції в Чернівецькій області капралом поліції Павелом Г.І. 23.09.2018 рокубула винесена постанова серії ЕАВ № 616677 про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 122 КУпАП. та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 425 грн. за порушення ним 9.2 ,,б" Правил дорожнього руху України.
З вищевказаної постанови вбачається, що 23.09.2018 року о 13 год.47 хв. на автомобільній дорозі Н-03, Чернівецької область, Хотинського району 304 км. водій ОСОБА_2 керуючи автомобілем НОМЕР_1 не подав сигнал світловим покажчиком повороту відповідного напрямку при повороті, чим порушив п. 9.2.6 ПДР .
Згідно затверджених постановою КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ,,Про Правила дорожнього руху" п. 9.2 ,,б" водій повинен подавати сигнали світловими покажчиками повороту відповідного напрямку:
a)перед початком руху і зупинкою;
б)перед перестроюванням, поворотом або розворотом.
У відповідності до ч.1 ст. 222 КУпАП справи про адміністративні правопорушення за ч.2 статті 122 КУпАП розглядають органи внутрішніх справ (Національна поліція) та накладають стягнення.
Згідно ч.2 ст. 258 КУпАП України протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесно до компетенції Національної поліції та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі. Протоколи не складаються і в інших випадках , коли відповідно до закону штраф накладається і стягується, а попередження оформлюється на місці вчинення правопорушення.
Відповідно до ст. 283 КУпАП розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; викладення обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач ОСОБА_2 не визнав своєї вини у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення, однак не надав суду належних та допустимих доказів відсутності події адміністративного правопорушення.
Згідно вимог ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа), встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Зазначені доводи позивача жодним чином не спростовують висновки поліцейського роти № 2 батальйону управління патрульної поліції в Чернівецькій області капрала поліції Павела Г.І.щодо порушення водієм ПДР України, рішення інспектором прийнято в межах його компетенції, кваліфікація порушення визначена вірно, санкція, застосована до позивача також визначена нормами ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Згідно статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
З огляду на вищевказане суд вважає, що постанова в справі про адміністративне правопорушення винесена відповідачем, є законною та не підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 8, 9, 19, 77, 241-247, 257-263, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.245,251,283КУпАП суд -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до капрала патрульної поліції Павел Георгія Івановича, Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про визнання незаконними дії працівника патрульної поліції та скасування постанови про накладання адміністративного стягнення - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд міста Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення (зважаючи на п. 15.5 перехідних положень КАС України щодо порядку подання апеляційних скарг на судові рішення).