Головуючий І інстанції: Прилипчук О.А.
27 листопада 2018 р. Справа № 818/1722/18
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів - Донець Л.О. , Бенедик А.П.
за участю секретаря судового засідання - Багмет А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою Роменського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 01 червня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Роменського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
02 травня 2018 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, яким просить визнати протиправними дії відповідача Роменського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (подалі - Роменське ОУПФУ, пенсійний орган) щодо відмови у перерахунку пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; зобов'язати відповідача з 06 квітня 2018 року здійснити означений перерахунок пенсії та виплату перерахованих сум відповідно до ст. 59 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (подалі - Закон № 796-XII) та постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (подалі - Порядок).
Позивач зазначає про протиправність відмови відповідача в проведенні перерахунку його пенсії, оскільки вважає хибним висновок про те, що дія п. 9-1 Порядку розповсюджується лише на осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби.
Також позивач зазначає, що особам, які є учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС під час проходження дійсної строкової військової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія нараховується та виплачується в декілька разів вища в порівнянні з іншими учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які внаслідок цього стали інвалідами. В цьому позивач вбачає ознаки дискримінації та порушення принципів справедливості щодо відшкодування державою шкоди, завданої здоров'ю учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в залежності від їх правого статусу під час виконання цих робіт.
Заперечуючи проти вимог ОСОБА_2 пенсійний орган зазначає, що право на перерахунок пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, закріплене у ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII, та п. 9-1 Порядку виникає саме у військовослужбовців, які під час проходження дійсної строкової служби, брали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, позивач такого права не має.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 01 червня 2018 року (повний текст судового рішення виготовлений 01 червня 2018 року) адміністративний позов ОСОБА_2 задоволений частково.
Судовим рішенням скасовано розпорядження відповідача від 12 квітня 2018 року № 14221.
Пенсійний орган зобов'язаний провести з 06 квітня 2018 року перерахунок ОСОБА_2 пенсії, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII та п. 9-1 Порядку, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року та виплатити різницю між належною до виплати та фактично виплаченою пенсією з 06 квітня 2018 року.
У задоволенні вимог ОСОБА_2 в іншій частині судом відмовлено.
Судове рішення вмотивовано тим, що відповідачем порушено право позивача ОСОБА_2 на перерахунок пенсії, оскільки позивач, як особа, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС як військовослужбовець, відноситься до категорії осіб, які мають право на отримання пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року. Приймаючи таке рішення, суд послався на правовий висновок Верховного Суду України, висловлений в постанові від 01 березня 2016 року у справі № 21-1887а15.
Не погоджуючись із судовим рішенням, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, в апеляційній скарзі відповідач просить його скасувати та постановити нове про задоволення адміністративного позову.
Скаржник зазначає, що обставини справи, що розглядається судом, не є тотожними обставинам, встановленими судами у справі № 21-1887а15, а відтак у суду були відсутні підстави для застосування правових висновків, викладених Верховним Судом України у постанові від 01 березня 2016 року у цій справі. Скаржник вважає хибний висновок суду про те, що ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII, та п. 9-1 Порядку підлягає застосуванню не виключно для перерахунку пенсій військовослужбовцям строкової служби.
Відзив на апеляційну скаргу позивачем не наданий, що не перешкоджає розгляду справи.
Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів не погоджується з висновком суду про наявність правових підстав для задоволення вимог ОСОБА_2, з огляду на наступне.
Статтею 5 Закону СРСР від 12 жовтня 1967 року «Про загальний військовий обов'язок» визначалось, що військова служба складається з дійсної військової служби і служби в запасі Збройних Сил СРСР.
Судом установлено, що позивач ОСОБА_2 у період часу з 09 травня 1976 року по 19 травня 1978 року проходив дійсну військову строкову службу у лавах РА.
У період з 04 липня 1986 року по 06 серпня 1986 року позивач знаходився на спецзборах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Судом також установлено, що позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом III групи, перебуває на обліку в пенсійному органі як отримувач пенсії по інвалідності на умовах, встановлених Законом № 796-XII.
06 квітня 2018 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок його пенсії на підставі ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII та п. 9-1 Порядку.
Листом від 12 квітня 2018 року за № 1791/03-18 пенсійний орган роз'яснив позивачу положення чинного законодавства, які передбачають можливість проведення перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Законом № 796-XII та повідомив про відсутність підстав для проведення перерахунку його пенсії.
Відмову в проведенні перерахунку пенсії позивача відповідач також оформив розпорядженням за № 142211 від 12 квітня 2018 року.
Не погоджуючись з висновком суду першої інстанції про часткову обґрунтованість вимог ОСОБА_2, колегія суддів зазначає, що за приписами ст. 10 Закону № 796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
(* Тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань).
Отже, до категорії військовослужбовців статтею 10 Закону № 796-XII віднесені, зокрема, військовозобов'язані, призвані на військові збори.
Статтею 71 Закону № 796-XII установлено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Стаття 59 Закону № 796-XII стосується виключно військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Визначені у цій статті умови та підстави призначення пенсії по інвалідності відповідній категорії осіб у Законі № 796-XII від 01 липня 1992 року № 2532-12 у редакціях: законів України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05 жовтня 2006 року № 231-V (діяла до 01 жовтня 2017 року) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII (діє з 01 жовтня 2017 року) не змінювалися.
Частиною третьою ст. 59 Закону № 796-XII у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05 жовтня 2006 року № 231-V було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Отже, ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII у редакції, чинній до 01 жовтня 2017 року, було визначено одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Водночас, ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII у редакції, чинній з 01 жовтня 2017 року, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.
Таким чином, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» розширено перелік категорій осіб, на яких вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Враховуючи вищезазначене, ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:
1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або
2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або
3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII не допускається):
1) особа має статус особи з інвалідністю;
2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;
3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
Згідно із статтею 62 Закону № 796-XII роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання, незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року № 851 затверджені зміни, що вносяться до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, а саме - Порядок доповнений п. 9-1 такого змісту:
« 9-1. За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: &?ї; &?о;.
Таким чином, законодавець передбачив, що за бажанням певної категорії осіб, а саме: особа має статус особи з інвалідністю; особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби, у пенсійного органу є підстави для проведення перерахунку пенсії цих осіб, з її обчисленням з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Судом установлено, що позивач до означеної категорії осіб не відноситься.
Вищенаведене узгоджується із правовим висновком, викладеним Верховним Судом в ухвалах від 08 травня 2018 року по справі № 820/1148/18 (провадження Пз/9901/33/18), від 21 травня 2018 року по справі № 816/1159/18 (провадження № Пз/9901/37/18).
За приписами ч. 5 ст. 242 КАС України (в редакції, що є чинною з 15 грудня 2017 року) при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно із ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308).
Пунктом 4 ч. 1 ст. 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміні рішення є неправильне застосування норм матеріального права. Абзацом 1 ч. 2 ст. 317 КАС України визначено, що неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або не застосування закону, який підлягає застосуванню.
З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості вимог позивача ОСОБА_2 про зобов'язання з 06 квітня 2018 року здійснити означений перерахунок пенсії та виплату перерахованих сум відповідно до ст. 59 Закону № 796-XII та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з неправильним тлумаченням судом першої інстанції положень ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII.
За наведених обставин, у суду були відсутні підстави для виходу за межі позовних вимог ОСОБА_2 та скасування розпорядження відповідача від 12 квітня 2018 року № 142211.
Колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги пенсійного органу в тій її частині, якою скаржник просить скасувати рішення суду першої інстанції, в частині, якою судом відмовлено в задоволені вимог ОСОБА_2 про визнання протиправними дій пенсійного органу щодо відмови в перерахунку пенсії, оскільки апеляційна скарга в означеній частині є невмотивованою.
При цьому, колегія суддів на підставі ч. 4 ст. 317 КАС України вважає необхідним змінити судове рішення з мотивів відмови судом у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2
Інші доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа «Серявін проти України», § 58, рішення від 10 лютого 2010 року).
Підстави, передбачені ст. 139 КАС України, для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі наведеного, керуючись статтями 13, 23, 31, 268, 269, 286, 271, 272, 292, 293, 308, 310, 313, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Роменського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області задовольнити частково.
Скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 01 червня 2018 року в частині, якою судом задоволені позовні вимоги ОСОБА_3 про зобов'язання Роменське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 06 квітня 2018 року перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України № 1210, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та виплатити різницю між належною до виплати та фактично виплаченою пенсією з 06 квітня 2018 року, з прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні цих позовних вимог ОСОБА_2.
Скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 01 червня 2018 року в частині, якою скасовано розпорядження Роменського об'єднаного управління Пенсійного фонду України сумської області від 12 квітня 2018 року № 142211.
В іншій частині рішення Сумського окружного адміністративного суду від 01 червня 2018 року змінити з мотивів відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)Л.В. Мельнікова
Судді(підпис) (підпис) Л.О. Донець А.П. Бенедик