Постанова від 19.11.2018 по справі 823/1541/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 823/1541/18 Суддя (судді) першої інстанції: Кульчицький С.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2018 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Коротких А.Ю.,

суддів: Ганечко О.М.,

Сорочка Є.О.,

при секретарі Григорук В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25 липня 2018 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, в якому просило визнати протиправними дії Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради щодо відмови у задоволенні заяви про визначення відповідності намірів розміщення тимчасової споруди вхідний № 44623-ТС1 від 14.07.2017 року та зобов'язати Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради визначити товариству з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" відповідність комплексній схемі та державним будівельним нормам намірів розміщення тимчасової споруди - літньої тераси, за адресою: м. Черкаси, бул. Шевченка, 234.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 25 липня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції, товариство з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" подало апеляційну скаргу. В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи та на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відзив на адресу суду не надходив.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явились у судове засідання, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга товариства з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 14.07.2017 року товариство з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" звернулось до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради із заявою про визначення відповідності комплексній схемі та державним будівельним нормам намірів розміщення тимчасової споруди - літньої тераси, за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка, 234.

Управлінням планування та архітектури департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради було розглянуто наданий пакет документів та заяву ТОВ «Янтар-Черкаси-2» від 14.07.2017 року, за результатами розгляду позивачу було відмовлено в можливості розміщення літньої тераси в м. Черкаси по бул. Шевченка 234, про що зазначено в листі від 30.01.2018 року № 44623-ТС1.

Відповідно до рішення Черкаської міської ради від 20.08.2015 року № 2-1456 «Про внесення змін до рішення Черкаської міської ради від 09.07.2010 року № 5-821 «Про затвердження Порядку укладання договорів про пайову участь в утриманні об'єктів благоустрою міста» розміщення сезонних майданчиків закладів ресторанного господарства можливе біля власних капітальних об'єктів громадського харчування.

Разом з тим, п.1 рішення Черкаської міської ради від 31.03.2016 року № 2-468 ТОВ «Янтар-Черкаси» було відмовлено у внесенні змін до рішення Черкаської міської ради від 24.09.2015 року № 2-1648 «Про поновлення товариству з обмеженою відповідальністю «Янтар-Черкаси» договору оренди землі по бул. Шевченка, 234» в частині зміни орендаря земельної ділянки.

Крім іншого, додатково повідомлено, що подібне звернення щодо можливості розміщення літньої тераси позивачем вже розглядалось та було прийнято відповідне рішення від 07.02.2017 року № 150 «Про відмову у погодженні заяви щодо можливості розміщення ТС ТОВ «Янтар-Черкаси-2» у м. Черкаси по бульвару Шевченка, 234.

Позивач, вважаючи вищезазначені дії відповідача протиправними, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Колегія суддів, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про обґрунтованість та правомірність висновків суду першої інстанції з огляду на наступне.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлюються Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (далі - Закон №3038-VI).

Відповідно до ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.

Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів" від 06 вересня 2005 року № 2807-IV.

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011 року(далі - Порядок №244).

Відповідно до п. 1.3 Порядку № 244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Згідно із п. 1.4 Порядку № 244 пересувна ТС це споруда, яка не має закритого приміщення для тимчасового перебування людей, у якій може бути розміщене торговельне обладнання, низькотемпературний прилавок, лоток, ємність, торговельний автомат, інші пристрої для сезонної роздрібної торгівлі та іншої підприємницької діяльності.

Відповідно до п. 2.1 Порядку №244 підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС.

Порядок отримання паспорта прив'язки ТС визначений розділом ІІ Порядку №244, зокрема замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС (п. 2.2 Порядку №244).

До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація) (п. 2.3 Порядку № 244).

Відповідно до п. 2.3 Порядку № 244 цей перелік документів є вичерпним.

Пунктом 2.4 Порядку № 244 передбачено, що відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

У разі відсутності у складі відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради органу з питань містобудування та архітектури відповідність намірів щодо місця розташування ТС на території сільської, селищної, міської ради визначає орган з питань містобудування та архітектури відповідної районної державної адміністрації за територіальною належністю. У такому випадку строк розгляду заяви становить п'ятнадцять робочих днів.

Згідно п. 2.5 Порядку № 244 про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.

Згідно п. 2.6 Порядку № 244 для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.

Відповідно до п.2.11 Порядку № 244 паспорт прив'язки включає: схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж; реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.

Рішенням Черкаської міської ради від 05.04.2012 року № 3-753 в м. Черкаси розроблено схему розміщення тимчасових споруд на території міста, яка включає:

1.2. вимоги до розміщення, зовнішнього вигляду тимчасових споруд та благоустрою прилеглих територій (Додаток 2. "Альбом 2. Вимоги до розміщення, зовнішнього вигляду тимчасових споруд та благоустрою прилеглих територій Графічні пояснення до положення про розміщення ТС". Далі - Додаток 2).

1.3 зонування міської інфраструктури (Додаток 3. "Альбом 3. Розміщення ТС та зонування міської інфраструктури". Далі - Додаток 3).

Тимчасова споруда, яку товариство з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" мало намір розмістити, повинна відповідати Додатку 2, а саме розміщуватись до будинків та інших споруд на відстані, яку слід приймати залежно від ступеня їх вогнестійкості згідно ДБН 360-92*, але не менше 10 м.; не розміщатися на стаціонарних ТС на інженерних комунікаціях; не розміщуватися біля культових будівель, пам'ятників, фонтанів, на оглядових майданчиках ближче, ніж у радіусі 100 м.; не розміщуватися в зонах, зайнятих зеленими насадженнями та на газонах.

Місце розміщення ТС за вказаною адресою не відповідало вищезазначеним нормам. Тобто, наміри розміщення ТС літньої тераси за адресою по бульв. Шевченка, 234 в м. Черкаси не відповідають Додатку 2 та Додатку 3.

Згідно зі ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Оскільки вказане рішення Черкаської міської ради є чинним та не скасованим, тому є обов'язковими до виконання.

В свою чергу, згідно з Додатком 1 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в схемі розміщення ТС зазначається «площа земельної ділянки згідно з документами на землекористування ___ га».

На переконання позивача, основним документом, що надає право на отримання паспорту прив'язки та узгодження його намірів є договір оренди земельної ділянки від 02.03.2016 року укладений між товариством з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси" та Черкаською міською радою на підставі відповідного рішення Черкаської міської ради № 2-1648 від 24.09.2015 року. У відповідності до п. 2, якого в оренду передається земельна ділянка площею 0,0135 га під літню терасу.

Разом з тим, позивач зазначає, що він є правонаступником товариства з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси", оскільки був створений внаслідок його реорганізації, а отже є правонаступником прав та обов'язків товариства з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси" в частині використання земельної ділянки в місті Черкаси по бульвару Шевченка, 234.

Однак, рішенням Черкаської міської ради від 31.03.2016 року № 2-468 ТОВ «Янтар-Черкаси» відмовлено у внесенні змін до рішення Черкаської міської ради від 24.09.2015 року № 2-1648 «Про поновлення товариству з обмеженою відповідальністю «Янтар-Черкаси» договору оренди землі по бул. Шевченка 234» в частині зміни орендаря земельної ділянки з ТОВ «Янтар-Черкаси» на ТОВ "Янтар-Черкаси-2".

Відповідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань сформованого станом на 19.07.2018 року встановлено, що ТОВ «Янтар-Черкаси» (ідентифікаційний код юридичної особи 25204850) з 03.03.2016 року перебуває в стані припинення за рішенням Господарського суду Черкаської області від 25.02.2016 року № 925/1461/15 про визнання юридичної особи банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

В свою чергу, означений витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не містить даних про юридичних осіб-правонаступників ТОВ «Янтар-Черкаси».

За таких обставин, враховуючи вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо визнання позовних вимог необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до ст. 316 КАС України (в редакції, чинній на момент розгляду в суді апеляційної інстанції) суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 325, 328 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25 липня 2018 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтями 329, 331 КАС України.

Головуючий суддя: Коротких А.Ю.

Судді: Ганечко О.М.

Сорочко Є.О.

Повний текст постанови виготовлено 26 листопада 2018 року.

v