Рішення від 22.11.2018 по справі 607/3993/17

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 607/3993/17

22 листопада 2018 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю: секретаря судового засідання Риндюк В.Т.

представника позивача Слободян В.Ю., довіреність від 23.10.2018

представника відповідача - Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Матуса Т.А., довіреність від 28.03.2018 №4532/10

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27.03.2017 ОСОБА_2 звернувся до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просив визнати дії відповідача щодо відмови в призначенні позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку з 23 листопада 2016 року протиправними та зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 23 листопада 2016 року.

01 серпня 2017 року постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області позов задоволено, визнано дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку з 23 листопада 2016 року протиправними і зобов'язано Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пільгову пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 23 листопада 2016 року.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2017 року апеляційну скаргу Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області залишено без задоволення, а постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 01 серпня 2017 року в справі №607/3993/17 - без змін

24 липня 2018 року постановою Верховного суду касаційну скаргу Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області задоволено частково. Постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 01 серпня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2017 року скасовано. Справу направлено до суду першої інстанції на новий розгляд.

Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 20.08.2018 передано адміністративний позов ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії на розгляд до Тернопільського окружного адміністративного суду.

Дана адміністративна справа надійшла до Тернопільського окружного адміністративного суду 19 вересня 2018 року.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 справу прийнято до провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 23.10.2018.

На виконання вимог статей 159-165 КАС представник відповідача подав через відділ документального забезпечення суду 17.10.2018 відзив (арк.спр.151-154). Від позивача 23.10.2018 надійшла відповідь на відзив (арк.спр.165).

Судове засідання, яке було призначене на 23.10.2018 відкладене до 05.11.2018 у зв'язку із перебуванням головуючої по справі судді у відпустці.

Представник відповідача у судове засідання 05.11.2018 заявив клопотання про відкладення розгляду справи для ознайомлення з відповіддю на відзив, представник позивача щодо заявленого клопотання не заперечував. Ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання без видалення до нарадчої кімнати, клопотання задоволено та відкладено розгляд справи до 13.11.2018 на 11:00 год. відповідно до статті 205 КАС України.

У судовому засіданні, яке відбулося 13.11.2018 оголошено перерву для подачі позивачем уточнення позовних вимог до 22.11.2018.

21.11.2018 через відділ документального забезпечення суду від позивача надійшло уточнення до позовної заяви, в якій він просить:

- визнати дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначені пільгової пенсії зі зниження пенсійного віку з 23 листопада 2016 року - протиправним;

- зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пільгову пенсію зі зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 23 листопада 2016 року та виплатити призначену пенсію з урахуванням раніше виплачених сум з 01.08.2018.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та просить суд визнати протиправними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначені пільгової пенсії зі зниження пенсійного віку з 23 листопада 2016 року, зобов'язати відповідача призначити пільгову пенсію зі зниженням пенсійного віку та виплатити призначену пенсію з урахуванням раніше виплачених сум з 01.08.2018.

Представник Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в судовому засіданні позову не визнав і просить в його задоволені відмовити, посилаючись на те, що на момент подання документів позивачем не було надано жодних доказів щодо підтвердження факту проходження строкової військової служби з 14.04.1981 по 23.04.1983. Тому у зв'язку з тим, що загальний стаж позивача складав всього 14 років 1 місяць 12 днів Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області не мало підстав для призначення йому пільгової пенсії зі зниженням пенсійного віку, та відповідно не вчинило ніяких протиправних дій.

Заслухавши учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю з огляду на наступне.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році другої категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 виданим 19 січня 1993 року Тернопільською обласною державною адміністрацією (арк.спр.22).

Згідно довідки управління внутрішніх справ Тернопільської області від 07.10.1992 №91 ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження м. Чорнобиль з 27.04.1986 по 03.05.1986(арк.спр.19).

Також, відповідно до Витягу з послужного списку, як колишнього працівника органів внутрішніх справ Тернопільської області, зазначено, що ОСОБА_1 виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії у 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС з 27.04.1986 по 02.05.1986. За час перебування у зоні відчуження ОСОБА_1 проводилась оплата праці в трьохкратному розмірі (арк.спр.20-21).

Як вбачається із запису №3 трудової книжки серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 у період із 14.04.1981 по 27.04.1985 проходив військову службу в Лавах радянської армії (арк.спр.16).

Даний факт підтверджується також довідкою Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату Житомирської області від 01.06.2017 за №ВОБССЗ/288, де зазначено, що ОСОБА_1 14.04.1981 призваний Житомирським міським військовим комісаріатом Житомирської області на військову службу (арк.спр.36).

Окрім того, додатково на підтвердження проходження позивачем військової служби у вказаний період надано архівну довідку з Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації від 25.09.2018 року №4/253664 та довідку Попільнянського військового комісаріату, про те, що ОСОБА_1 з 14.04.1981 по 23.04.1983 проходив строкову військову службу (арк.спр.166-167).

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною першою статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Згідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено призначення пенсій за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років особам, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів; із зниженням пенсійного віку на 08 років особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів.

Згідно пункту 1 частини другої статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зона відчуження - це територія, з якої проведено евакуацію населення в 1986 році. Офіційне тлумачення положення пункту 1 частини другої статті 2 даного Закону дано в Рішенні Конституційного Суду №12-рп/2000 від 25.10.2000, в якому зазначено, що зоною відчуження є територія, що з 26 квітня 1986 року охоплює ту частину радіаційно небезпечних земель, рівень забруднення яких зумовив необхідність евакуації населення у 1986 році на підставі відповідних актів органів державної влади, незалежно від часу прийняття цих актів та проведення евакуації.

Відповідно до підпункту "ґ" пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 до заяви про призначення пенсії за віком подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на пенсію за віком мають особи, які досягли установленого законодавством пенсійного віку та наявності страхового стажу не менше 15 років.

23 листопада 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії за віком (арк.спр.176).

Відповідно до протоколу №12 від 23.02.2017 засідання комісії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням та перерахунком пенсій, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та у відповідності до спеціальних законів ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку4 згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(арк.спр.63-65).

Підставою відмови стало те, що у довідці управління внутрішніх справ Тернопільської області зазначено, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження м. Чорнобиль із 27.04.1986 по 03.05.1986, проте не вказано підставу видачі довідки з посиланням на первинні документи, у Витязі з послужного списку ОСОБА_1 , як колишнього працівника органів внутрішніх справ Тернопільської області, не зазначені дні виїзду у 30-ти кілометрову зону Чорнобильської АЕС та не підтверджено їх первинними документами.

Не погодившись з даним рішенням, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 01.08.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2017, позов задоволено, визнано дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку з 23 листопада 2016 року протиправними і зобов'язано Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пільгову пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 23 листопада 2016 року.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з того, що матеріалами справи підтверджено участь позивача в ліквідації наслідків аварії ЧАЕС саме в червні 1986 року, що відповідно до приписів статті 55 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є підставою для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Однак, Верховним судом України у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 24.07.2018 зазначено, що згідно частини першої статті 55 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Отже, окрім статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та необхідної кількості днів праці у зоні відчуження, обов'язковою умовою для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку є наявність 15 річного страхового стажу, а вказаний відповідачем загальний стаж позивача становить 14 років 1 місяць 12 днів, проте дані обставини не були ні спростовані ні підтвердженні.

Тому обставини щодо проходження позивачем служби в армії, а відповідно і зарахування даного періоду до трудового стажу позивача у відповідності з вимогами Закону України "Про пенсійне забезпечення" не були дослідженні.

На що позивачем було подано до суду архівну довідку з Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації від 25.09.2018 року №4/253664 та довідку Попільнянського військового комісаріату, про те, що ОСОБА_1 з 14.04.1981 по 23.04.1983 дійсно проходив строкову військову службу. (арк.спр.166-167)

Таким чином, факт проходження позивачем служби в армії підтверджено належними та достовірними доказами, і в суду не виникає сумніву стосовно зарахування даного періоду до трудового стажу позивача.

В силу статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Аналізуючи докази в їх сукупності, суд вважає, що Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області безпідставно відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог статті .55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до переконання, що у даному випадку має місце порушення відповідачем прав позивача, які підлягають захисту шляхом визнання протиправною відмову відповідача у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку та зобов'язанням призначити йому пільгову пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 23 листопада 2016 року та виплатити призначену пенсію з урахуванням раніше виплачених сум з 01 серпня 2018.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 , (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598) щодо відмови ОСОБА_1 , (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) в призначенні пільгової пенсії із зниженням пенсійного віку з 23 листопада 2016 року протиправними.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598) призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) пільгову пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 23 листопада 2016 року та виплатити призначену пенсію з урахуванням раніше виплачених сум з 01 серпня 2018.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 27 листопада 2018 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.