10.2.4
Іменем України
27 листопада 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3124/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та дискримінаційною, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивача) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Луганській області), в якій позивач просить:
- визнати протиправною та дискримінаційною бездіяльність ГУПФУ в Луганській області щодо припинення виплати пенсії за віком з моменту припинення;
- зобов'язати ГУПФУ в Луганській області поновити нарахування пенсії і виплатити заборгованість пенсії за віком з моменту припинення по день прийняття рішення про поновлення виплат позивачу.
Також просить допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення пенсії за один місяць, зобов'язати ГУПФУ в Луганській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, пенсіонером за віком, перебуває на обліку у відповідача та отримувала пенсію до січня 2018 року. З січня 2018 року відповідач виплату пенсії припинив з невідомих для неї причин.
Позивач вважає, що, припиняючи виплату пенсії відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені законами України, оскільки не існувало підстав для невиплати йому пенсії (у розумінні статті 47, 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003) та таким чином порушив її конституційні права, а тому звернулась з цим позовом до суду.
Представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву (арк. спр. 23), в якому в частині заявлених позивних вимог до ГУПФУ в Луганській області, заперечує з огляду на наступне.
Структура територіальних органів Пенсійного фонду України складається:
- головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
- управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління.
Згідно п.4 пп. 5 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі від 22.12.2014 № 28-2 затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 «Про затвердження положень про територіальні органи Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов правління Пенсійного фонду України» (із змінами) зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, головне управління здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
ОСОБА_1 не відноситься до вище визначених категорій пенсіонерів, тому головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не має повноважень виплачувати їй пенсію.
Просить відмовити позивачу у задоволені позовних вимог пред'явленими до ГУПФУ в Луганській області в повному обсязі
Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. Позивач отримує процесуальні документи в електронному вигляді, про свідчить довідка суду та судова повістка (арк. спр. 27, 30). Поштове відправлення із судовою повісткою, направлене на адресу позивача, не вручено адресату (арк. спр. 19, 29).
Тобто, судом використані усі наявні способи сповіщення позивача про дату, час і місце судового розгляду.
Відповідно до частини одинадцятої статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, просив розглянути справу за відсутності представника ГУПФУ в Луганській області (арк. спр. 23 зворот. бік).
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
По справі вчинені такі процесуальні дії:
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 16.10.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, розгляд справи призначено на 02.11.2018. Визнано не пропущеним строк звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду з позовом. Відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 704,80 гривень за подання до суду позовної заяви до ухвалення судового рішення у справі (арк. спр. 1-2).
02.11.2018 розгляд справи відкладено на 27.11.2018 у зв'язку з неявкою позивача (арк. спр. 27).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Відповідно до письмових пояснень ГУПФУ в Луганській області, які викладені у відзиві до позовної заяви, головне управління здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». ОСОБА_1 не відноситься до вище визначених категорій пенсіонерів, тому ГУПФУ в Луганській області не має повноважень виплачувати їй пенсію.
Позивач є пенсіонером та отримує пенсію довічно, про що свідчить пенсійне посвідчення від 03.06.1991 № 866 (арк. спр. 8).
Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 13.03.2017 № НОМЕР_1, виданої управлінням соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, фактичним місцем проживання/перебування позивача є - АДРЕСА_1 (арк. спр. 5).
За інформацією управлінням соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 24.10.2018 № 3188 ОСОБА_1 отримала довідку внутрішньо переміщеної особи від 13.03.2017. Рішення про скасування дії довідки ОСОБА_1 було прийнято 23.06.2018 (не підтверджене фактичне місце проживання) (арк. спр. 20, 21).
Згідно із ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Відповідно ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Структура територіальних органів Пенсійного фонду України складається:
- головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
- управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління.
Згідно п.4 пп. 5 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі від 22.12.2014 № 28-2 затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 «Про затвердження положень про територіальні органи Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов правління Пенсійного фонду України» (із змінами) зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, головне управління здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач не відноситься до вище визначених категорій пенсіонерів, тому головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не має повноважень виплачувати їй пенсію.
З вищевикладених обставин та нормативних актів вбачається, що предметом позовних вимог є право позивача на пенсійні виплати з січня 2018 року, а обов'язок щодо нарахування та виплати пенсії позивачу у спірний період лежить на відповідному управлінні Пенсійного фонду України.
Доказів перебування ОСОБА_1 на обліку та отримання пенсії саме в ГУПФУ в Луганській області позивачем не надано, а судом не встановлено.
Отже, у задоволенні позовних вимог належить відмовити, оскільки ГУПФУ в Луганській області не мало обов'язків щодо нарахування та виплати пенсії позивачу у спірний період.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 16.10.2018 відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 704,80 гривень за подання до суду позовної заяви до ухвалення судового рішення у справі (арк. спр. 1-2).
Згідно частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Дослідивши надані докази, суд вважає за можливе застосувати положення частини першої статті 133 КАС України та звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору по даній адміністративній справі, враховуючи майновий стан позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 133, 139, 241-246, 250, 255, 262, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та дискримінаційною, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Борзаниця